Jump to content



Giga, Asus, DFI και τα λοιπά - Αξιοπιστία και overclocking


Nos-Dio

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Η ασους μια ζωη εδινε 3 χρονια εγγυηση .Το μονο μοντελο με ενα χρονο που εβγαλε ηταν η A7V8X-X και καμια αλλη.Το ιδιο και η teac που μια ζωη ειχε 2 χρονια εγγυηση εκτος απο το 48x cdrw της που ποτε δεν το αναγνωρισε επισημα .Το οτι καποιοι λενε οτι λενε , οπως ειπε και ο Ζαχος το χαρτι στην μουρη!!!

Vag ετσι ειναι αλλά τα "παλικάρια" του πλαισίου εδώ και χρόνια γραφαν τις αντιπροσωπίες στα @@ τους και δίνανε μονο ενα χρόνο εγγυηση, ετσι λέγανε και όταν το αγόραζες , ετσι λέγανε και στο site τους και δεν μπορούσες να του πεις τίποτα (εκτος απο το να πας σε προυστάμενους και να αρχίσεις τις φασαρίες πολλοι βρήκαν το δίκιο τους έτσι).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 416
  • Created
  • Last Reply

δε διαβαζετε καλα τι λενε οι εγγυησεις, ειναι 3 χρονια, 1 για αντικατασταση και 2 δωρεαν εργατικα

Albatrons 3 Year Limited Warranty for this product covers both labor costs and replacement parts during the 1st year. Only labor costs are covered during the 2nd and 3rd years (replacement parts will be charged during the 2nd and 3rd years).

Link to comment
Share on other sites

All ASUS barebone notebook PCs are covered under our one-year standard limited warranty, including both parts and labor, against any manufacture defects in material or workmanship.

(αυτο το πήρα απο τα Notebooks που εχουν 1 χρόνο εγγύηυση για να δεις τι εννοούν standard limeted warranty , σε m/b και κάρτες γραφικών εχουν 3)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 22:36]

rofl@ταραμάς!!!

"Εχμ.. οχι

ίσως

δεν τα χρειάζομαι

δεν το γνωρίζω

ε υπερβάλλεις

μπορεί και να'ναι έτσι

μπα, θα σε γελάσω"

Πως να αντικρούσεις μετά τέτοια απτά επιχειρήματα;!...

Υπάρχει μια διαφορά μεταξύ μας που δεν φαίνεται να την έχεις καταλάβει, δεν πειράζει όμως θα προσπαθήσω να στην εξηγήσω απλά.....

έχω την cpu μου στα 210Χ12 και την πάω στα 240Χ11, κάποιος μου λέει οτι στα 220Χ12 δεν μπουτάρει, απαντώ ειλικρινά οτι δεν ξέρω γιατί πολύ απλά δεν έτυχε να δώσω τέτοιο συνδυασμό, θα μπορούσα να υποθέσω οτι αφού είναι οκ στα 240Χ11 τότε θα είναι και στα 220Χ12 και να του πω οτι δεν ξέρει τι λέει αλλά δεν είμαι έτσι εγώ, προτιμώ να πώ οτι δεν το ξέρω παρά να παριστάνω τον έξυπνο με υποθέσεις που μπορεί να αποδειχτούν σωστές αλλά τυγχάνει να μην τις έχω δοκιμάσει.

Απλοικό ίσως το παράδειγμα αλλά δίνει νομίζω το στίγμα του τρόπου που απαντώ, χαίρομαι ιδιαίτερα την κουβέντα με ανθρώπους που προτιμούν να είναι ευθύς και χρησιμοποιούν όταν πρέπει τις λέξεις "υποθέτω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει".

Κοίτα ενα προηγούμενο post μου όπου αναφέρω τις πωλήσεις των mobo και θα δείς οτι έχει οταν θές να πείς κάτι έχει σημασία και ο τρόπος που θα το περιγράψεις, παράδειγμα :

1) οι πωλήσεις είναι : Gigabyte = 350 τεμ, DFI = 120 τεμ.

όποιος το διαβάσει πιθανόν να συμπεράνει οτι 29 κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστούν gigabyte.

2) οι πωλήσεις είναι : Gigabyte =350, DFI=120

αλλά έχετε υπόψιν σας οτι τα μαγαζιά απο τα οποία πήραμε τα στοιχεία συνεργάζονται κατα κύριο λόγο με την quest και είναι λογικό να προωθούν τα gigabyte, άρα σε άλλη περίπτωση τα μεγέθη αυτά θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά.

Είναι εύκολο να καταλάβεις οτι ο δεύτερος τρόπος αν μη τι άλλο δίνει σαφέστερη πληροφόρηση, απορώ λοιπόν προς τι το σχόλιό σου, μήπως αποτελεί ντροπή να λές υποθέτω, δεν το ξέρω, δεν το έχω δοκιμάσει? είμαι 42 χρονών, ασψολούμαι με το άθλημα πολλά χρόνια και συνεχίζω να μαθαίνω ακόμη και απο ανθρώπους που γνωρίζουν λιγότερα ή περισσότερα απο μένα όπως εξακολουθώ να διαβάζω πολύ.

Και πιστεύω οτι δεν θα έρθει ποτέ η στιγμή που θα μπορέσω να πώ οτι τα ξέρω όλα γιατί απλά δεν γίνεται να τα ξέρω όλα.

Ετυχε να ασχολούμαι πολλά χρόνια με την intel και να έχω άσχημες εμπειρίες με την AMD στα πρώτα χρόνια της οπότε για κάποια χρόνια δεν την είχα πάρει στα σοβαρά, σου λέω λοιπόν οτι με έπεισαν να ασχοληθώ σοβαρά με τους barton κάποια παιδιά απο το forum αυτό χωρίς οι ίδιοι να το γνωρίζουν και κάποια στιγμή κατέληξα στο συμπέρασμα οτι είχαν δίκηο, μπορεί κάποιοι απο αυτούς να μην είχαν ούτε το 1/3 των δικών γνώσεων και εμπειριών, δεν σημαίνει τίποτα αυτό, πολύ απλά εκείνη την στιγμή ασχολήθηκαν με κάτι που εγώ δεν είχα ασχοληθεί.

Μπορεί μεθαύριο να πάρω ενα DFI για μένα, αν πεισθώ οτι είναι αυτό που θέλω και χρειάζομαι θα το κάνω, αυτό τι σημαίνει οτι μέχρι να το πάρω είμαι άσχετος και όταν το πάρω θα γίνω σχετικός? αυτού του είδους οι προσεγγίσεις με προκαλούν να απαντώ.

Ελπίζω να σε κάλυψα.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ταραμας

Υπάρχει μια διαφορά μεταξύ μας που δεν φαίνεται να την έχεις καταλάβει, δεν πειράζει όμως θα προσπαθήσω να στην εξηγήσω απλά.....

έχω την cpu μου στα 210Χ12 και την πάω στα 240Χ11, κάποιος μου λέει οτι στα 220Χ12 δεν μπουτάρει, απαντώ ειλικρινά οτι δεν ξέρω γιατί πολύ απλά δεν έτυχε να δώσω τέτοιο συνδυασμό, θα μπορούσα να υποθέσω οτι αφού είναι οκ στα 240Χ11 τότε θα είναι και στα 220Χ12 και να του πω οτι δεν ξέρει τι λέει αλλά δεν είμαι έτσι εγώ, προτιμώ να πώ οτι δεν το ξέρω παρά να παριστάνω τον έξυπνο με υποθέσεις που μπορεί να αποδειχτούν σωστές αλλά τυγχάνει να μην τις έχω δοκιμάσει.

Απλοικό ίσως το παράδειγμα αλλά δίνει νομίζω το στίγμα του τρόπου που απαντώ, χαίρομαι ιδιαίτερα την κουβέντα με ανθρώπους που προτιμούν να είναι ευθύς και χρησιμοποιούν όταν πρέπει τις λέξεις "υποθέτω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει".

Κοίτα ενα προηγούμενο post μου όπου αναφέρω τις πωλήσεις των mobo και θα δείς οτι έχει οταν θές να πείς κάτι έχει σημασία και ο τρόπος που θα το περιγράψεις, παράδειγμα :

1) οι πωλήσεις είναι : Gigabyte = 350 τεμ, DFI = 120 τεμ.

όποιος το διαβάσει πιθανόν να συμπεράνει οτι 29 κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστούν gigabyte.

2) οι πωλήσεις είναι : Gigabyte =350, DFI=120

αλλά έχετε υπόψιν σας οτι τα μαγαζιά απο τα οποία πήραμε τα στοιχεία συνεργάζονται κατα κύριο λόγο με την quest και είναι λογικό να προωθούν τα gigabyte, άρα σε άλλη περίπτωση τα μεγέθη αυτά θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά.

Είναι εύκολο να καταλάβεις οτι ο δεύτερος τρόπος αν μη τι άλλο δίνει σαφέστερη πληροφόρηση, απορώ λοιπόν προς τι το σχόλιό σου, μήπως αποτελεί ντροπή να λές υποθέτω, δεν το ξέρω, δεν το έχω δοκιμάσει? είμαι 42 χρονών, ασψολούμαι με το άθλημα πολλά χρόνια και συνεχίζω να μαθαίνω ακόμη και απο ανθρώπους που γνωρίζουν λιγότερα ή περισσότερα απο μένα όπως εξακολουθώ να διαβάζω πολύ.

Και πιστεύω οτι δεν θα έρθει ποτέ η στιγμή που θα μπορέσω να πώ οτι τα ξέρω όλα γιατί απλά δεν γίνεται να τα ξέρω όλα.

Ετυχε να ασχολούμαι πολλά χρόνια με την intel και να έχω άσχημες εμπειρίες με την AMD στα πρώτα χρόνια της οπότε για κάποια χρόνια δεν την είχα πάρει στα σοβαρά, σου λέω λοιπόν οτι με έπεισαν να ασχοληθώ σοβαρά με τους barton κάποια παιδιά απο το forum αυτό χωρίς οι ίδιοι να το γνωρίζουν και κάποια στιγμή κατέληξα στο συμπέρασμα οτι είχαν δίκηο, μπορεί κάποιοι απο αυτούς να μην είχαν ούτε το 1/3 των δικών γνώσεων και εμπειριών, δεν σημαίνει τίποτα αυτό, πολύ απλά εκείνη την στιγμή ασχολήθηκαν με κάτι που εγώ δεν είχα ασχοληθεί.

Μπορεί μεθαύριο να πάρω ενα DFI για μένα, αν πεισθώ οτι είναι αυτό που θέλω και χρειάζομαι θα το κάνω, αυτό τι σημαίνει οτι μέχρι να το πάρω είμαι άσχετος και όταν το πάρω θα γίνω σχετικός? αυτού του είδους οι προσεγγίσεις με προκαλούν να απαντώ.

Ελπίζω να σε κάλυψα.....

ρε συ ταραμα... πολυ θεωρεια εισαι...

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω γιατι τοσο μενος με τη συγκεκριμενη μαρκα , τετοια διαφημηση ουτε στο xtreme. Αν καποιος δε γουσταρει αυτη τη μαρκα απλα την αγνοει. Θα με κανετε να παρω μια DFI ετσι απο περιεργια και μονο να δω τι στο καλο ειναι αυτο που θα την κανει τοσο ξεχωριστη. Και αν χαλασει RMA θα φυγει και θα παρω αλλη σιγα το πραμα ρε αδερφε , two monkeys... . Ενταξει ας λεει οτι θελει ο καθενας εδω μεσα, δεν πρεπει ομως να το παιρνουμε και οτι ειναι δεδομενο, εχετε κριση και κρινετε αλλιως θα πρεπει να ανυσηχησετε για την ευφυια σας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 10:09]

δεν καταλαβαινω γιατι τοσο μενος με τη συγκεκριμενη μαρκα ,

Βασικα, δεν υπαρχει Ιντελ οποτε εμεις στο Γαλατικο χωριο πρεπει αν βρουμε κατι να παιξουμε καμμια μπουνια! Δεν τρεχει και τιποτα στην τελικη. Ωραια πραγματα ειναι αυτα! Θα ηταν ανησυχητικο πιστευω να ημασταν τοσοι νοματαιοι σε ενα φορουμ, πιασμενοι χερι-χερι να τραγουδουσαμε "We are the world". Αμα βγαλει η Ιντελ τα καινουργια στεππινγκ και τα διπυρηνα και τα dothan και τα presler... θα ξαναπαρουνε ολοι (οι γνωστοι-αγνωστοι) Ιντελ και κανεις δεν θα ασχολειται με την DFI.

Να μην περασει ευχαριστα ο καιρος μεχρι τοτε??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Βασικα, δεν υπαρχει Ιντελ οποτε εμεις στο Γαλατικο χωριο πρεπει αν βρουμε κατι να παιξουμε καμμια μπουνια! Δεν τρεχει και τιποτα στην τελικη. Ωραια πραγματα ειναι αυτα! Θα ηταν ανησυχητικο πιστευω να ημασταν τοσοι νοματαιοι σε ενα φορουμ, πιασμενοι χερι-χερι να τραγουδουσαμε "We are the world". Αμα βγαλει η Ιντελ τα καινουργια στεππινγκ και τα διπυρηνα και τα dothan και τα presler... θα ξαναπαρουνε ολοι (οι γνωστοι-αγνωστοι) Ιντελ και κανεις δεν θα ασχολειται με την DFI.

Να μην περασει ευχαριστα ο καιρος μεχρι τοτε??

Χαχαχα!

Μπαγασάκο, μπορεί να γερνάς αλλά το χιούμορ σου δεν το χάνεις!

(Πότε θα στείλεις τις ρημάδες τις UTT???????)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman [Σήμερα, στις 11:54]

(Πότε θα στείλεις τις ρημάδες τις UTT???????)

Εεεχμμμ ... δεν ξερω... μαλλον οταν βρεις ελευθερο χρονο στο busy προγραμμα σου και δεησεις να μου στειλεις την διευθυνση σου!!!

Εκτος κι αν εισαι γνωστος στα ΕΛΤΑ και γραψω...

Shaman , Ηρακλειο Κρητης

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Εεεχμμμ ... δεν ξερω... μαλλον οταν βρεις ελευθερο χρονο στο busy προγραμμα σου και δεησεις να μου στειλεις την διευθυνση σου!!!

Εκτος κι αν εισαι γνωστος στα ΕΛΤΑ και γραψω...

Shaman , Ηρακλειο Κρητης

Χαχαχα!

Μπαγασάκο, μπορεί να γερνάς αλλά το χιούμορ σου δεν το χάνεις!

(Έχεις PM)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Χαχαχαχα ωραιο pm

Μπορει να εισαι ενα μυξιαρικο νιανιαρο με pampers αλλα εχεις ανεπτυγμενη αισθηση του χιουμορ!!

Αυτό τώρα τι σχέση έχει με το:

"Giga, Asus, DFI και τα λοιπά - Αξιοπιστία και overclocking"

???????

Please stay on topic - και στείλε τις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 09:54]

ρε συ ταραμα... πολυ θεωρεια εισαι...

ρε συ unseen, πολύ ανορθογραφία είσαι :D

δες το post του φίλου προηγουμένως, μάλλον την έχουν κοπανήσει οι intelαδες και δεν έχουμε τι να κάνουμε μεταξύ μας :p

Link to comment
Share on other sites

Ε μα εκει φαινεται ο σωστος ο χρηστης, ο προστυχος... Να παρει μια μητρικη που να ΜΗΝ ειναι σταθερη και να κανει κουλα και να κανει εκει τα κουμαντα του!! Αμα δεν παιδευτεις πως θα γινει η δουλεια?? Ολα στο πιατο τα θελεις??

Εγω που ειμαι χ@στης και δεν βαζω χερι στην μητρικη προτιμω "ετοιματζιδικο πραγμα" απο DFI... Εσυ παρε... QDI (ηθελα να γραψω gigabyte αντι για QDI αλλα "κρατηθηκα" λιιιιιγο)! :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.