Jump to content



Quad Core (Kentsfield)...testing by Coolaler @ XtremeSystems


TASOS

Recommended Posts

Εχουμε ξεφύγει εντελλώς.

Τρελλές επιδόσεις...απίστευτες.

Χαοτική διαφορά επιδόσεων σε σχέση με την προηγούμενη γενιά επεξεργαστών.

Καλό διάβασμα.

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=103982

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply
ντακς... πουλαω κατεβαστήρια Α64.

:) :) :)

Πλάκα-πλάκα βλέπω όσους δεν ειναι χμμ... κολημένοι με την αιχμή της τεχνολογίας και τα διάφορα ...extreme sports ;) να φτιάχνουν αρκετά καλά pcακια με πολύ μικρό κόστος . Τι Α64 και 955... αμα τους δωσουμε 70-80 € να ειμαστε και ευχαριστημένοι. Οσο για κατι Μ/Β (σχεδον ολα δλδ ! :) ) που δεν θα υποστηρίζουν conroe Κλπ, εμαθα οτι θα μεριμνησει ο δήμαρχος (εν όψει και των δημοτικών εκλογών.. να εξυπηρετήσει τη κατάσταση... ;) ) τοποθετώντας ευμεγέθεις κάδους απορριμμάτων...! :)

Link to comment
Share on other sites

Οι woodcrest κυκλοφορουν στις 18 Ιουλιου αλλα θε ειναι για serverοκατασταση....Socket 771...

http://www.digitimes.com/mobos/a20060630A7039.html

Οπως λεει και ο Stelaras οι Kentsfield θα κυκλοφορησουν αρχες 2007...:D σε socket 775 και θα μπαινουν κανονικα σε οποιαδηποτε μητρικη υποστηριζει conroe με ενα απλο bios update..:D

Link to comment
Share on other sites

Οι woodcrest κυκλοφορουν στις 18 Ιουλιου αλλα θε ειναι για serverοκατασταση....Socket 771...

Οπως λεει και ο Stelaras οι Kentsfield θα κυκλοφορησουν αρχες 2007...:D σε socket 775 και θα μπαινουν κανονικα σε οποιαδηποτε μητρικη υποστηριζει conroe με ενα απλο bios update..:D

Σε όλες ή μόνο στα 975?

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχω ένα χαρτί στα χέρια μου που μου το έδωσαν από το κατάστημα στο οποίο εργάζομαι, το χαρτί αυτό φαίνεται να είναι εκτύπωση κάποιου pdf της intel (υποθέτω), σε αυτό το χαρτί αναφέρονται οι συμβατότητες των cpu με τα υπάρχοντα chipset και υπάρχει και ο Kentsfield, οποίος σύμφωνα με αυτό το χαρτί θα είναι συμβατός μόνο με το 975 (με "platform refresh") και όχι το 965...

θα προσπαθήσω να εξακριβώσω την ακριβή προέλευση του χαρτιού και θα ενημερώσω…

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχεις δίκιο φίλε μου..

The WW19 Averill and Bridge Creek MOW incorrectly stated that the Kentsfield processor is on track to be supported with the Intel® P965 Chipset. While this combination is a possibility, Intel has not decided to officially support and validate this combination at this time. If Intel decides to support and validate this combination, there will be an article in a future MOW.

http://dailytech.com/Article.aspx?newsid=2983&commentid=39042

Link to comment
Share on other sites

Λαθος μου που ειπα σε οσες υποστηριζουν conroe τωρα...δεν ειχα στο μυαλο μου τα 965..:p ...τα 975 ολα ομως σιγουρα ναι..

Λάθος μου και εμένα όταν είπα "Σε όλες ή μόνο στα 975?" είχα στο μιαλό μου μόνο τα Intel chipset :p

Link to comment
Share on other sites

1 core 63 seconds, 4 cores 19 seconds, 63/4=16

μου κάνει εντύπωση η σχεδόν γραμμική αύξηση της απόδοσης του επεξεργαστή βάζοντας σε λειτουργία όλους τους πυρήνες. Έχει κάνει τρομερή δουλειά η Ιντελ τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.