Jump to content



Quad Core (Kentsfield)...testing by Coolaler @ XtremeSystems


TASOS

Recommended Posts

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Οπως λεει και ο Stelaras οι Kentsfield θα κυκλοφορησουν αρχες 2007...:D σε socket 775 και θα μπαινουν κανονικα σε οποιαδηποτε μητρικη υποστηριζει conroe με ενα απλο bios update..:D

Ειναι η τρίτη φορά που αλλάζω ΜΒ μεσα σε λιγότερο απο χρόνο ! Και χωρίς να αλλάζει το socket !! και ακολουθόντας τα τελευταία και Hι-end chipset κατά κάθε περίπτωση..!

Οποτε.. ας προσέξουν και ας κανονίσουν.. Αν με αναγκάσουν σε κανα εξάμηνο να αγοράσω και πάλι ΜΒ (4η φόρά ! ) ...καρφωτός για AMD και ας μην έχω ξαναπάρει ποτέ μου..! και ας ειναι πιο αργοί !!

Link to comment
Share on other sites

Τι λέει από overclocking/επιδώσεις σε σχέση με το 975 το 965?

Αν και είναι νωρίς ακόμη....για κρίσεις.

Μιά χαρά δείχνει να τα πηγαίνει σε o/c το 965.

Οσον αφορά τις επιδόσεις του σε σχέση με το 975....είναι ελαφρώς υποδεέστερο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχει δώσει πολλά αποτελέσματα.Αν κρίνω από το 1Μ που έχει κάνει στα 3.4+,τότε δεν είναι άσχημο σαν chipset,αλλά με το 975 είχε τρέξει στα 3.6+:)

Περιμένω να πειραματιστεί κι άλλο για να δούμε αν τελικά εκεί τερματίζει..πάντως είναι θετικό οτι τρέχει και στο 965!:045:

Τέλος να προσθέσω οτι έχει κι άλλες μνήμες/ρυθμίσεις,οπότε δύσκολο να συμπεράνει κάποιος για την ώρα..

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα τα παει σε επιδόσεις, αν η τιμη των μητρικων ειναι σε λογικά πλαίσια θα γινει αναλογο του i865.

από την άλλη θα θα ηθελα και μετρησεις sata και usb από τις μητρικές αν και η ιντελ δε συνηθίζει να απογηοητευει σε αυτούς τους τομείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σχετηκά με 965+Kentsfield

Good news to consumers. Intel has changed its mind to give P965 to support the upcoming quad-core Kentsfield processors. Kentsfield is Intel’s first quad-core desktop processor for extreme users in which Intel pushed to appear no after than this year. In the original plan, 975X chipset is the only one supporting the new processors. But two weeks ago, manufacturers have received surprising news that Intel had changed its mind to give P965 a new pose.

However, the road to make P965 to support quad-core Kentsfield Processors is not that easy. Besides VRM (Voltage Regulator Module) 11.0, it also requires a set of GTLREF Voltage Dividers containing 124 Ohm Pull Up Resistor and a set of 210 Ohm Pull Down Resistor with 1 uF capacitor, which are used to connect pin G10 and F2 of the processor. As some of the P965 products are designed not following these rules, which is not supposed previously, it’s not all P965 products could give support to quad-core Kentsfield Processors. For those manufacturers which used 975X based design to make P965 products, fortunately, they are escaped from redesigning to give support. We suggest users better to ask whether it support Kentsfield before buying P965 product, expanding your upgrade ability.

http://www.hkepc.com/bbs/itnews.php?tid=656043&starttime=0&endtime=0

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας είμαι νέο μέλος της παρέας. Σκέφτομαι να αναβαθμιστώ λιγάκι σε dual core 2 (6300 μάλλον) και είμαι στο ψάξιμο μητρικής. Έχω καταλήξει στην GIGABYTE GA-8I965P-DQ6 S775 (205ε περίπου) με το σκεφτικό αργότερα να την συνδυάσω με έναν 4πύρηνο που τον υποστηρίζει (μάλλον).Τι έχετε να μου προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή εδώ εννοείς φαντάζομαι ASUS P5B DELUXE SOCKET 775

,200ε την βρίσκω.Σε τι είναι καλύτερη? Είμαι και λίγο κολλήμένος με την Gigabyte βασικά :077: Θα υποστηρίζουν όμως τους 4πύρηνους?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή εδώ εννοείς φαντάζομαι ASUS P5B DELUXE SOCKET 775

,200ε την βρίσκω.Σε τι είναι καλύτερη? Είμαι και λίγο κολλήμένος με την Gigabyte βασικά :077: Θα υποστηρίζουν όμως τους 4πύρηνους?

Επίσημα δε νομίζω οτι κάποια μητρική τους υποστηρίζει.Η Ρ5Β είναι καλύτερη στο oc(μ'αυτά που δείχνει μέχρι τώρα)..

Link to comment
Share on other sites

Η Intel το κανε παλι το θαυμα της.

Δευτερο γερο χτυπημα στην Amd μεσα σε 3 μηνες.

Μηπως πια το Amd Vs Intel δεν εχει νοημα?:068:

Μπαρμπούτσαλα έκανε.

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=264733&postcount=8

Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα.

Συμφωνα λοιπον με σενα....

Η intel (λες και μιλαμε για χθεσινη εταιρια...)

--> Πολύ απλά δεν έχει την σχεδιαστική πείρα :046: :046: :046: και τεχνογνωσία για να φτιάξει πραγματικό Quad-Core

--> Εχει πεθαμένη-ανεπαρκή τεχνολογία 10ετίας -> FSB.

και ο Κentsfield

--> ΔΕΝ είναι πραγματικό Quad-Core, αλλά ΨΕΥΤΟ-Quad-Core -> 2+2 ηλεκτροκολλημένα (η οπως ειπα εγω σε αλλο thread κολλημενοι με μονωτικη..)

ΚΑΙ ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ο Conroe και ο Kentsfield προς το παρον ριχνουν στ αυτια σε οτιδηποτε κουβαλαει πανω του το σηματακι AMD,μιλαμε για αλμα επιδοσεων που δεν εχει ξαναγινει οσο εγω αντιλαμβανομαι το τι ειναι υπολογιστης.

Δε μου λες τωρα αν η Ιντελ...

--> Πολύ απλά έιχε την σχεδιαστική πείρα και τεχνογνωσία για να φτιάξει πραγματικό Quad-Core.

--> Δεν ειχε πεθαμένη-ανεπαρκή τεχνολογία 10ετίας -> FSB.

και ο Kentsfield

--> Hταν πραγματικός Quad-Core,

Δεν ηταν ΨΕΥΤΟ-Quad-Core -> 2+2 ηλεκτροκολλημένα

τι θα γινοταν?:064: :064: :064: :064: :064: :064: :064: :064:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ο Conroe και ο Kentsfield προς το παρον ριχνουν στ αυτια σε οτιδηποτε κουβαλαει πανω του το σηματακι AMD, μιλαμε για αλμα επιδοσεων που δεν εχει ξαναγινει οσο εγω αντιλαμβανομαι το τι ειναι υπολογιστης.

Α. Για τον Conroe πού το είδες το "άλμα επιδόσεων"; Για πήγαινε να δεις τί παθαίνει οποιοδήποτε Core 2 configuration σε σύστημα πάνω από 2 cores (από 4 cores και πάνω);

Β. O Kentsfield είναι paper CPU. Όπως paper CPU είναι προς το παρόν και οι πραγματικά Quad-Core K8-L - αυτά για λόγους fair play. Έχεις την εντύπωση ότι θα μπορεί να σταθεί ο Kentsfield απέναντι σ' έναν K8-L; Θα πέσει πολύ γέλιο.

Τώρα σχετικά με "την αντίληψή σου περί υπολογιστών και ταχύτητας":

1. Έχεις τρέξει ποτέ οποιοδήποτε 64-bit λειτουργικό;

2. Έχεις τρέξει ποτέ οποιοδήποτε λειτουργικό πέραν από Windows - π.χ. UNIX-οειδή;

3. Είχες ποτέ SMP μηχανάκι;

4. Είχες ποτέ SMP μηχανάκι με λειτουργικό που εκ δομής και σχεδιασμού, το αξιοποιεί στο μέγιστο - π.χ. UNIX-οειδή;

5. Τρέχεις πάντα στο hardware σου την πιο native & optimised έκδοση του κάθε λειτουργικού που έχεις εγκαταστήσει;

Επειδή σε όλα τα παραπάνω, η απάντησή για σένα είναι -> ΟΧΙ

...επίτρεψε σε κάποιους άλλους για τους οποίους η απάντηση είναι σε όλα -> ΝΑΙ

...να έχουν κάπως "ευρύτερες" προσλαμβάνουσες και παραστάσεις από τέτοια "αντίληψη".

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω χρησιμοποιεισαι unix/linux αν και δεν βλεπω που μπορει να κολλαει στη συζητηση αυτο.

Αυτο ακριβως ειναι το θεμα το μεριδιο των καταναλωτων που αφορα το εκαστοτε προιον.

Εγω αντιπροσωπευω και αντιπροσωπευομαι απο το 99.5% το χρηστων εσυ τι αντιπροσωπευεις τους θεωρητικους (και μονο) γνωστες που δεν ειναι το target group που απευθυνεται ο Conroe πχ.

Ειτε το θες ειτε οχι 9/10 χρηστες χρησιμοποιουν (και θα συνεχισουν να χρησιμοποιουν) Windows και θα ενδιαφερονται γιια ευχρηστια και απλοτητα.

Δεν ειναι αλμα επιδοσεων οταν υπαρχει διαφορα της ταξης του 40%+ σε οποιοδηποτε σχεδον αναγνωρισμενο benchmark,απο περασμενες γενιες και απο την παρον γενια της AMD?

Τι θες δηλαδη να τεσταρουμε του Conroe σε native 64bit λειτουργικα τρεχοντας απαιτητικες εφαρμογες που ΚΑΝΕΝΑΣ home mainstream η ακομα και προχωρημενος χρηστης δεν θα χρησιμοποιησει?

Εχεις δει ποτε να τεσταρουν Ferrari σε χωματοδρομο για να δουν τι χρονους κανει τα 0-100?

Ο δικος σου τροπος που βλεπεις τα πραγματα ΔΕΝ απασχολει των 99% των χρηστων μην προσπαθεις να πεισεις κανεναν για το αντιθετο,.

Εισαι πολυ κολλημενος για να δεις την οποια διαφορα,και ακομα και αν η Intel φτασει να πληρει ολα αυτα που η ελλειψη των οποιων σε κανει να την κατηγορεις παλι θα βρεις καινουρια πραγματα να πεις.

Δικαιωμα σου να εισαι κολλημενος αλλα και δικαιωμα μου να ξερω και να λεω οτι κανεις λαθος.

Μαθε οτι η θεωρια δεν ειναι τιποτα μπροστα στην πραξη θες να σου ποσταρω κατεβατα και benches να δεις τι κανει "το απαρχαιωμενο FSB" της Intel στην υπεργαλαξιακη AMD?

Και τελος δεν μου απαντησες αν η Intel ειχε ολα αυτα που λες οτι δεν εχει τι επεξεργαστες θα εφτιαχνε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.