Jump to content



Κοινή Ελληνική προσπάθεια στο HWBOT .


Recommended Posts

Αν κάποιος μπορούσε να μας πει step by step τι πρέπει να κάνουμε για να ανεβάσουμε ένα σκορ.. τι είναι υποχρεωτικό και τι προαιρετικό θα βοηθούσε πολύ..

Εγώ για παράδειγμα ανέβασα μόνο ένα cpuz και αυτό χωρίς verification screenshot γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να ανεβάσω και πως μπορώ να κάνω μια εικόνα verified…

Θέλω να ανεβάσω όλα τα αποτελέσματα αλλά δεν ξέρω πως…

Αν γινόταν ανάλυση όλων των bench θα ήταν super…

Επίσης.. αν μπορεί κάποιος να δει (και να καταλάβει) αν είμαι οκ στο team και στο πρώτο αποτέλεσμα που ανέβασα θα ήταν ωραία…

1) Για να είσαι verified (που απαιτείται μόνο στο world top 20) πας στο cpuz τελευταίο tab και κάνεις upload. Μετά ανεβάζεις το Link στο αντίστοιχο κενό στο hwbot.

2) Ως προς τους πόντους, να ξες ότι το Hardware σου συγκρίνεται μόνο με όμοια του. Για παράδειγμα αν έχεις 8800GT, αυτή θα συγκριθεί μόνο με τις όμοιες της.

Τα βήματα που ακολουθώ εγώ έχουν ως εξής:

α) Στο hwbot, κάνω search ακριβώς για το hardware που χρησιμοποιώ και βλέπω τα top scores, καθώς και τι έχουν κάνει οι πρώτοι να πάρω καμιά ιδέα για το OC. Άμα είσαι στους πρώτους 5 κάθε benchmark, παίρνεις "καλούς" πόντους.

Σημείωση: Άμα κάνεις 3dmark, που αφορά τη GPU δηλαδή, θα ψάχνεις τη VGA σου, όχι τον επεξεργαστή..

β) Benchάρω μέχρι να φτάσω όσο το δυνατόν καλύτερη θέση.

γ) Submit με printscreen του benchmark και cpu-z και gpu-z από δίπλα όπως εδώ

Νομίζω αυτά είναι αρκετά για μια καλή αρχή!

MadCatMk2 added 1 Minutes and 19 Seconds later...

Είσαι μέσα στο team, αλλά ακόμα δε βγάζει πόντους. Αν μόλις τα ανέβασες χρειάζεται να περιμένεις κάποια λεπτά (μπορεί και μισάωρο εδώ που τα λέμε) μέχρι να το "χωνέψει"!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 324
  • Created
  • Last Reply
Αν κάποιος μπορούσε να μας πει step by step τι πρέπει να κάνουμε για να ανεβάσουμε ένα σκορ.. τι είναι υποχρεωτικό και τι προαιρετικό θα βοηθούσε πολύ..

Εγώ για παράδειγμα ανέβασα μόνο ένα cpuz και αυτό χωρίς verification screenshot γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να ανεβάσω και πως μπορώ να κάνω μια εικόνα verified…

Θέλω να ανεβάσω όλα τα αποτελέσματα αλλά δεν ξέρω πως…

Αν γινόταν ανάλυση όλων των bench θα ήταν super…

Επίσης.. αν μπορεί κάποιος να δει (και να καταλάβει) αν είμαι οκ στο team και στο πρώτο αποτέλεσμα που ανέβασα θα ήταν ωραία…

To αποτέλεσμά σου ήταν σωστό,αν και δεν είχε αναγνωρίσει τον επεξεργαστή όπως έπρεπε λόγω τυπογραφικού.Τώρα είναι οκ.Validation κάνεις απ'την τελευταία καρτέλα του cpu-z στο "about".

Οδηγίες υπάρχουν σε όλα τα benchmarks μέσα στις σελίδες της κατηγορίας hwbot του forum μας.Κοίτα και την κατατοπιστική απάντηση του Τάσου..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κατάλαβα..

Είχα την εντύπωση πως έπρεπε όλα να γίνουν όπως στο cpuz δηλαδή κάθε αποτέλεσμα να είναι πιστοποιημένο…

Αλήθεια, πως ξέρουμε πως κάποιος που ανέβασε ένα screenshot είναι original και όχι παραγμένο πχ με photoshop?

Anywayz.. αρχίζω και βλέπουμε στην πορεία…

Σας ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κατάλαβα..

Είχα την εντύπωση πως έπρεπε όλα να γίνουν όπως στο cpuz δηλαδή κάθε αποτέλεσμα να είναι πιστοποιημένο…

Αλήθεια, πως ξέρουμε πως κάποιος που ανέβασε ένα screenshot είναι original και όχι παραγμένο πχ με photoshop?

Anywayz.. αρχίζω και βλέπουμε στην πορεία…

Σας ευχαριστώ..

Σε κάθε bench υπάρχει και η αναλογη πιστοποιηση που πρέπει να κάνεις για να δεχτει ως εγκυρο το αποτελεσμα σου το site.

Στο faq του hwbot τα εξηγει όλα.Δεν γινεται να πειραξεις κατι με το photoshop γιατι φαινεται πολυ ευκολα απλα συγκρινοντας

τα υπόλοιπα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε bench υπάρχει και η αναλογη πιστοποιηση που πρέπει να κάνεις για να δεχτει ως εγκυρο το αποτελεσμα σου το site.

Στο faq του hwbot τα εξηγει όλα.Δεν γινεται να πειραξεις κατι με το photoshop γιατι φαινεται πολυ ευκολα απλα συγκρινοντας

τα υπόλοιπα αποτελεσματα.

Κι αν βάλεις π.χ. 10 πόντους παραπάνω από τον πρώτο; :p

Θες να δοκιμάσουμε; :104:

Δυστυχώς το σύστημα δεν είναι τέλειο χωρίς υποχρεωτικό validation. Για κάποιο λόγο δε το κάνουν έτσι όμως... θα'πρεπε βέβαια..

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα μερικά σκορ ακόμα αλλά δεν έχω δει points ούτε στο cpuz που έχω πολύ ώρα που το ανέβασα…

Μήπως δεν παίρνω βαθμούς επειδή δεν είναι κορυφαία τα αποτελέσματα μου?

Μπορεί κάποιος να ξαναδεί λίγο στο hwbot αν τα έχω κάνει σωστά?

Έχω και dialup και ακόμα και το ανέβασμα μιας .jpeg είναι πίκρα… :(

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτά που έχουν ελεγχθεί είναι από 64α στην κατάταξη μέχρι 100κάτι και δε δίνουν πόντους.

Μερικά, δεν έχουν ελεγθεί ακόμα.

Πάτα στο + δίπλα από κάθε αποτελέσμα, τα δείχνει.

Link to comment
Share on other sites

Οκ.. οπότε δεν έχω βαθμούς..

Πάντως τα έχω ανεβάσει σωστά ε?

Αν ναι, ωραία.. Απλά θα αρχίσω να benchαρω μέχρι να βγάλω τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα για να τα ανεβάσω με τον ίδιο τρόπο… :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ.. οπότε δεν έχω βαθμούς..

Πάντως τα έχω ανεβάσει σωστά ε?

Αν ναι, ωραία.. Απλά θα αρχίσω να benchαρω μέχρι να βγάλω τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα για να τα ανεβάσω με τον ίδιο τρόπο… :)

Ναι, μια χαρά τα ανεβάζεις, απλά μιας και το hardware σου το έχει αρκετούτσικος κόσμος απ'ότι φαίνεται, είναι φυσικό να έχει πολλούς καλούς και η κατάκτηση της κορυφής, δύσκολη!

Πριν ανεβάσεις κάτι, βλέπε πρώτα αν αξίζει για να μην ανεβάζεις και τυρρανιέσαι άδικα κάθε φορά! ;)

Καλό Benching!! :033:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω 24 πόντους στο PCMARK05 για να πάρω την 1η θέση από 1 Τούρκο με τον Barton μου.

Αλλά είμαι όρια.Καμιά ιδέα?:115:

Μία λέξη: Μπαλκόνι και μπουφάν! :033: και καναδυο ανεμιστήρια

Επίσης defrag μιας και είναι PCmark

hl22007120721521835tk6.jpg;)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω 24 πόντους στο PCMARK05 για να πάρω την 1η θέση από 1 Τούρκο με τον Barton μου.

Αλλά είμαι όρια.Καμιά ιδέα?:115:

Την vga σου την έχεις κλοκάρει ?

Επίσης μήπως έχεις πιό γρήγορο δίσκο ή μπορείς να τρέξεις raid ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.