Jump to content



Crucial 800 value


amdnikos

Recommended Posts

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply
Ασχημα τα νεα τελικα για τα GKX δεν καταφερουν να κρατησουν 4-4-4-12 στα 1000 με λιγοτερο απο 2.475:105:

Τα dimm ψυχονται με το γνωστη ψυκτρα με τα 2 fans της ocz.

Το καλο ειναι οτι ταυτοχρονα παιζω και με τις ενναλακτες cellshock value με D9GMH που πραγματικα με εχουν ξαφνιασει ευχαριστα παιζουν στα 1066 με 4-4-4-9 με μολις 2,1 volt και αυτη η ταση ηταν η πρωτη που εβαλα.Για αρχη θα εξαντλησω την συχνοτητα που μπορουν να φτασουν με αυτη τη ταση και στην συνεχεια θα ψαξω με ποσο λιγοτερη ταση μπορουν να κανουν τα 4-4-4-9 στα 1066.Οσο αφορα τις μετρησεις γινονται με memtest και τουλαχιστον 5 loops.

Τωρα το τι γινεται με τα GKX πραγματικα δεν ξερω.Πιθανων να επεσα πανω στο κορυφαιο μπανανοσετακι.Περισσοτερα αποτελεσματα με τα DMH προσεχως:001:

Πολύ περίεργο αυτό που γράφεις.

Θα είναι το πρώτο σετάκι GKX που βλέπω να μην καταφέρνει καλά αποτελέσματα.

Μήπως πρέπει να τα τσεκάρεις ένα-ένα ?

Σε τι μητρική παίζουν ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο αυτό που γράφεις.

Θα είναι το πρώτο σετάκι GKX που βλέπω να μην καταφέρνει καλά αποτελέσματα.

Μήπως πρέπει να τα τσεκάρεις ένα-ένα ?

Σε τι μητρική παίζουν ?

Τα τσεκαρα Τασο.Το ενα dim κανει τα αναμενομενα.

Με 2.1 volt κανει 1066 με 4-4-4-9 με χαρακτηριστικη ανεση.

Το αναθεματισμενο 2ο μας τα χαλαει που για αυτες τις συχνοτητες ηθελε 2,475.

Η μητρικη ειναι η γνωστη και μη εξαιρετεα Abit ip35pro.

Χθες με memtest στο 3ο loop και παρολο που ειχε φουρφουρι να χτυπαει πανω του το dim που εκανε τη χαλαστρα αποφασισε να παραδωσει πνευμα με το "καλο" dim να ζει και να βασιλευει.Εγινε επιτοπου rma στο πλαισιο (μακραν μπροστα τα παλικαρια στο πλαισιο,δεν εκρυψα την παραπανισια ταση που εδωσα:001: ) και σταθηκα τυχερος μιας και υπηρχαν τα τελευταια 2 κομματια των crucial value D9GMH στα 104 € οι οποιες μεχρι τωρα τα πανε πολυ πανω απο τις προσδοκιες μου.Στα 1120 με 4-4-4-12 με 2.2 volt.

Link to comment
Share on other sites

Στο κλοκαρισμα και στην ανοχη ρευματος .

Στελιο ισα ισα απο αυτα που εχω διαβασει μεχρι τωρα ειναι οτι ενω τα GKX ακουνε πολυ στο ρευμα και με λιγοτερο ρευμα απο τα GMH εχουν καλυτερα αποτελεσματα το ιδιο ευκολα ψοφανε σε σχεση με τα GMH οταν το παρακανεις με το ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά είσαι φίλε μου..αν έχεις και κάποιο φουρφούρι να τα βαράει ακόμη καλύτερα!

Όσο για το σχόλιο του dellman θα το διόρθωνε σε "με oc δεν είσαι ποτέ ασφαλής"..

ΝΑι ρε γιατί μιλάμε πότε για defaul καταστάσεις:033:

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε λίγο το voltage scaling τους...και αν μπορείτε bios settings για μνήμες.

Για την ώρα έχω αυτά στα 2.0V:

Βασικα δεν υπαρχουν standards και το απεδειξα με τις δικες μου τις μπανανες.:001:

Τα τυπικα ομως που κανουν ειναι με 2.1-2.2v 1066 4-4-4-12 τα οποια μπορουν να γινουν παλι σχετικα ανετα 1150+ με 2.35-2.45.

Το τι ακριβως κανουν οι δικες σου το βρισκεις με memtest και αρκετη υπομονη.:001:

Link to comment
Share on other sites

Είπα να πάρω μια πρώτη γεύση για το τι θα περιμένω.

Τις κόβω πάντως με 2.3 τις δικές μου για εκεί.

Αν και θα παίξω λίγο με τα slots (τώρα είναι στα πρώτα πιο κοντά στη cpu) και θα αλλάξω και θέση μεταξύ τους μπας και κερδίσω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.