Jump to content



Δεν αντεχω τετοιες εμπειριες (XP)


Γιωργος_Μ

Recommended Posts

Μια απο τις σημαντικες ασχολιες μου με το Pc ειναι τα MP3 κτλ

Εχοντας αναβαθμισει πριν 2-3 ημερες σε XP ηρθα σημερα αντιμετωπος με μια περιεργη

κατασταση : Δοκιμασα να περασω 5-6 Cds με Audio στον σκληρο και ανταυτου στον σκληρο

εμπαιναν μονο τα images των τραγουδιων (δεν ξερω πως ονοματιζονται ακριβως παντως ηταν ενα ειδος συντομευσης των τραγουδιων εχωντας μεγεθος το καθενα μερικα Bytes) ,

Κανω ενα Δεξι Click στη Μοναδα DVD -> Ιδιοτητες-> Δεσμευμενος Χωρος = 0 Bytes , το ιδιο

και ο ελευθερος χωρος (0 Bytes)

Tα Cdakia Ολα μια χαρα διαβαζανε κανονικα ολα τα τραγουδια αρα δεν τιθεται προβλημα

των Cd

Πως Στο Καλο Θα αποθηκευσω Τα Audio Τραγουδια Στον σκληρο Δισκο?

Καποιος Να Απαντησει Γιατι Θα Ξεχασω Κι Αυτα Που Ηξερα :boxed:

Link to comment
Share on other sites

Πως τα περνουσες στο σκληρό? Με απλη αντιγραφή εφόσον οπως λες είναι audio αντιγράφει μονο τις συντομευσεις αυτών. Και αυτο είναι λογικό δεν το κάνει μόνο στα XP το έκανε και στα 98/Me ανέκαθεν

Για να αντιγράψεις audio Cd στον υπολογιστή χρειάζεται ένας corverter σαν τον Lame που να τα μετατρέπει σε Mp3 ή κατι αντίστοιχο για Wav, ogg κλπ

Δηλαδή θες ένα πρόγραμμα σαν το Cdex, Audiograbber ή χρησιμοποίησε το Windows Media player η εκδοσή 10 είναι πολυ καλή και κάντα ή wma ή mp3.

Υπάρχουν δεκάδες ποργράμματα για αυτήν την δουλειά, πειραματισου λίγο με τις ρυμίσεις ποιότητας και μεγέθους για να βγάλεις το τελικό αποτέλεσμα που να σε ικανοποιεί ακουστικά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Γιωργος_Μ

Προφανως Δεν μου ειπε κανεις τιποτα , αφου εκανες τον κοπο και εκανες Post δεν μπορεις να

κανεις και την διευκρινιση?

Γιατί εγώ αντίθετα με εσένα ΞΕΧΑΣΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΗΞΕΡΑ ΕΝΩ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΟΛΟ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Γιωργος_Μ [Σήμερα, στις 23:51]

Σορυ αλλα ειχα αρκετο καιρο τα Me και με ενα απλο copy-paste τα αποθηκευα στο σκληρο

Έλεος!Ούτε στα 98 δε γινόταν αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκολλααα....

Τα Audio CD ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ DATA! ...ειναι σε RAW μορφη... AUDIO CD!

αυτο τα λεει ολα... ειναι αδυνατον να τα βλεπει ο windows explorer... θελεις προγραμμα που θα στα κανει grab σε wav και αλλο προγραμμα που θα στα κωδικοποιησει σε mp3!

υπαρχουν και προγραμματα που το κανουν ταυτοχρονα....

Link to comment
Share on other sites

οντως δεν γινοτανε...

μην το κραζετε ομως το παλικαρι...καποτε ολοι ημασταν newbies....

με το media player μπορεις να ριπαρεις τραγουδια απο cd...μονο φροντισε απο τις επιλογες να διαλεξεις το bitrate 128 kbps ωστε να εχεις ποιοτητα ιδια με το cd...παραπανω δεν νομιζω να οφελει σε κατι...μονο καλο θα ηταν να απενεργοποιησεις την προστασια....

επισης το wmp δεν ριπαρει σε mp3 αλλα σε wma..απο οσο ξερω εγω τουλαχιστον...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984 [Σήμερα, στις 00:07]

οντως δεν γινοτανε...

μην το κραζετε ομως το παλικαρι...καποτε ολοι ημασταν newbies....

με το media player μπορεις να ριπαρεις τραγουδια απο cd...μονο φροντισε απο τις επιλογες να διαλεξεις το bitrate 128 kbps ωστε να εχεις ποιοτητα ιδια με το cd...παραπανω δεν νομιζω να οφελει σε κατι...μονο καλο θα ηταν να απενεργοποιησεις την προστασια....

επισης το wmp δεν ριπαρει σε mp3 αλλα σε wma..απο οσο ξερω εγω τουλαχιστον...

Αν δε κάνω λάθος στα wmp10 μπορείς.Δε το έχω δοκιμάσει ακόμα μιας και δε μου χρειάστηκε ακόμα αλλά αυτή την εντύπωση έχω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984

οντως δεν γινοτανε...

μην το κραζετε ομως το παλικαρι...καποτε ολοι ημασταν newbies....

με το media player μπορεις να ριπαρεις τραγουδια απο cd...μονο φροντισε απο τις επιλογες να διαλεξεις το bitrate 128 kbps ωστε να εχεις ποιοτητα ιδια με το cd...παραπανω δεν νομιζω να οφελει σε κατι...μονο καλο θα ηταν να απενεργοποιησεις την προστασια....

επισης το wmp δεν ριπαρει σε mp3 αλλα σε wma..απο οσο ξερω εγω τουλαχιστον...

Όλοι ήμασταν και (ίσως να είμαστε ακόμα σε αρκετά θέματα) newbies αλλά δεν κάναμε οτί τα ξέρουμε ούτε λέγαμε @(-κι)αριες τόσο χύμα.

Ε και τα 128kbps δεν έχουν καμία σχέση με cd quality είναι αρκετά χειρότερα

Link to comment
Share on other sites

Ρε Totally Wired Θα μας καραφλιασεις εκανα ποτε 'επιδειξη των γνωσεων μου' ?

Μου φαινεται οτι απλα ψαχνεις για εκτονωση , \

τεσπα σε καταλαβαινω ειναι και οι εξεταστικες

χεχε :devil:

Και Οσον Αφορα αυτο που ειπα για τα Me , ανθρωποι ειμαστε μπερδευομαστε :zzz:

Πραγματι Στα Me χρησιμοποιουσα τον Media Player

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειχε εγκαταστημενο καποιο προγραμμα που σαν plugin εδεινε την δυνατοτητα με drag & drop απο το cd να ριπαρει κατευθειαν τα τραγουδια..

Γιωργο οταν τα αντεγραφες οπως λες, μετα στον σκληρο σου σε τι μορφη ηταν αποθηκευμενα? .mp3? .wav? .wmv?

Link to comment
Share on other sites

ηταν ενα προγραμμα γυρο στα 100kb το οποιο στο δεηι κλικ μεσα στον explorer σου εβγαζε μια επιλογη copy from cd ή κατι τετοιο και οταν εκανες paste εκανε rip τα τραγουδια σε *.wav. δεν το εχω δοκιμασει ποτε, αν και ηταν στα παραθυρ'98, αλλα μου το ειχαν πει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.