Jump to content



Patriot viper 3 intel extreme masters limited edition


AgMa1442169350

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα για να δούμε αν επιτέλους αληθεύουν όλα αυτά που λένε για τις συγκεκριμένες μνήμες τις οποίες τις έχω και εγώ και ο ultraex2003.

Σε ένα γνωστό review έδειξαν ότι πήγαν με σχετική ευκολία στα 2900mhz με διαιρέτη 28.00 και αύξηση του bclk.

Εγώ δυστυχώς δεν το κατάφερα αυτό.Με cpu i7 3770k και μητρική z77x-ud3h έχω καταφέρει προς το παρόν να τις πάω στα 2700mhz με διαιρέτη 26.66 και bclk 101.30.Τάση 1.85v ddr, 1.15v imc και 1.15 επίσης vtt voltage.

Δυστυχώς τα βασικά timings (11-13-13-35) δεν επαρκούσαν για να μπουτάρω και έτσι προχώρησα σε αλλαγή και τον δευτερεύοντων μέσω ενός site που διάβασα στο εξωτερικό.

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή.

Και εδώ το validate: http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=2653331

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλές φορές , τα δείγματα των reviews είναι διαλεγμένα (χωρίς βέβαια να είναι κανόνας).

Οταν πάμε να πιάσουμε μιά επίδοση πολύ πάνω από το μέσο όρο , συνήθως απαιτείται να συμβάλουν όλα τα κομμάτια του hardware μας.

Στην περίπτωση σου , ξεκινάς με το ερώτημα ... ο imc του 3770k σου , μπορεί να κάνει 2900Mhz ???

Εχει δοκιμαστεί με άλλες μνήμες ?

Σε γενικές γραμμές από αυτά που έχω δεί , με αέρα τα περισσότερα κομμάτια παίζουν 2400-2700 imc.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, να πούμε ότι οι μνήμες αυτές για τα λεφτά τους είναι απλά απίστευτες...

Κατα δεύτερον Άγγελε, ό,τι σου είπε και ο Τάσος θα σου πω κι εγω...

Είναι ο imc σου ικανός για κάτι τέτοιο? Μπορεί να μην φταίνε οι μνήμες απαραίτητα, αλλα ας μην γελιόμαστε, τις έχεις φτάσει ήδη κοντά στα όριά τους, και είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλα εκεί που παίζουν.

Αν πάγωνε το cpu ίσως να έδινε κι άλλο, αλλα σε θερμοκρασία περιβάλλοντος το θεωρώ πολύ καλό ήδη.

Καλά κάνεις και το ψάχνεις πάλι και μακάρι να βρείς τον τρόπο να τις πας στα 3000!

Ίσως αν διαβάζει ο Βαγγέλης (Kintaro) που έχει εμπειρία απο Ivy μορεί να σου δώσει κάποια ιδέα για να πάρεις το κάτι παραπάνω. Αλλα κι εκείνος μέχρι προχθές προσπαθούσε να παίξει στα 2800 με LN2 με κάτι άλλες μνήμες. Οπότε καταλαβαίνεις νομίζω πόσο καλά είσαι εκεί που παίζεις...

Εγώ, δυστυχώς, εμπειρία μόνο απο SB έχω και αυτά τα νούμερα που έχεις μου φαίνονται αστρονομικά :003:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου προτείνω 3-4 πραγματάκια να δοκιμάσεις.

1)Ξεκίνα δοκιμάζωντας με 2666 divider και ανέβαζε bclk για να πετύχεις τη max συχνότητα.

2)Προσωπική άποψη , ξέχνα το CL11 για πάνω από 2600.

Οι μνήμες αυτές φοράνε τα hynix CFR και "ακούνε" στην αύξηση του CL.

Οπότε για τα 2800+ που θές , ξεκινάς με CAS 12.

3)Μήν φορτώνεις το XMP profile των μνημών στο bios.

Διάβασε το SPD τους και βάλε τα settings manually.

Ετσι θα είσαι και σίγουρος , ότι οι μνήμες παίζουν 2Τ (γιατί η Patriot έκανε μιά ψιλοαπατεωνιά εδώ).

Από τάσεις είσαι οκ , άν και πιθανόν να δοκίμαζα λιγότερο από 1.85volt που δίνεις.

Για 2800 θα δοκίμαζα με 12-14-12-35 ή 12-15-12-35.

Επίσης , βασικό ... δές τι tRFC φορτώνουν στο bios.

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο που θα σου πω ειναι οτι τα ανουσια max Hz ειναι μονο για validation και καθολου δεν σε βοηθανε στα bench.

η αξια των μνημων σου ειναι τι μπορουν να κανουν 2600 και 2666 32m stable.

το να δοκιμασεις τις μνημες ειναι μια χρονοβορα διαδικασια.

Πρωτα απο ολα αυτο που ειπαν πριν τα παιδια. εαν δεν το εχει o imc δεν πας παραπανω.

Νομιζω οτι ενα καλο ξεκινημα ειναι να βαλεις το cpu 45x100 2c/2t με το λιγοτερο stable ρευμα και μνημες 2400.

αυτα που πρεπει να εχεις ειναι AIDA64 / SUPERPI.

Αρχισεις πρωτα με 32m για να δεις εαν εισαι stable και με το AIDA64 βλεπεις και τα νουμερα σου.

1Τ πρεπει να βαλεις σιγουρα και τωρα αρχιζει η διαδικασια των δοκιμων.

καθε φορα κατεβαζεις 1 κατω απο τα 1st timmings μετρας AIDA64 και δοκιμαζεις 32m stable.

καποια στιγμη μετα απο πολλα restart θα φτασεις τερμα.

εκει ειναι που δοκιμαζεις αυξηση στο ρευμα των μνημων για να δεις ποσο ακουν στο ρευμα.

στο τελος βαζεις και 50χ100 στα 2400 και παιρνεις τα νουμερα του AIDA64

και τα συγκρινεις με αυτα απο το νετ.

κανεις την ιδια διαδικασια για 2600 / 2666 και συγκρινοντας τα νουμερα σου μπορεις να καταλαβεις σε ποια συχνοτητα ειναι οι μνημες σου eficient.

καλες δοκιμες.

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε νομίζω Βαγγέλης και Τάσος σε έχουν υπερκαλύψει για αρχή...

Αν δεν κατάλαβες κάτι απο αυτά που σου είπαν ρώτα ελεύθερα...

Ξεκίνα με το μαλακό και δίνε μας screenshots που και που να βλέπουμε που βρίσκεσαι ώστε να παίρνουμε μια ιδέα. Καλό θα ήταν στο screenshot να φαίνεται το AIDA & τα secondary timings. Καλό ψάξιμο! :D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν προς το παρόν κοιτάω max συχνότητα.Δεν με νοιάζει σε τι timings θα παίξω και τι σκορ-latency θα βγάλω (αν και ήδη έχω πέσει πολύ σε επιδόσεις στο aida αλλά who cares.)Όταν βρω την max συχνότητα που μπορώ να πιάσω και κάνω το validate, τότε θα αρχίσω να ψάχνω και επιδόσεις.Προς το παρόν για επιδόσεις έχω 10-11-10-27-2Τ @1.50v.

@Tasos με xmp διαβάζει 200 tRFC.Το θέμα είναι ότι τρέχω xmp γιατί χωρίς αυτό διαβάζει τελείως λάθος και ειδικά τα second timings.

edit:Φτάσαμε και τα 2800+.Και η έκπληξη είναι οι τάσεις:

26153248.jpg

Και εδώ το validate:

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=2654524

Δυστυχώς όμως μάλλον πιάνει ταβάνι η μητρική μου γιατί στα 106Mhz δεν μπούταρα.Βέβαια έχουμε ακόμη και άλλες δοκιμές, με 2800 divider :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία νέα !!!

Αρα με CAS 12 "ξεκόλλησαν" οι μνήμες.

Αφού ο στόχος σου αυτή τη στιγμή είναι μόνο η μέγιστη ταχύτητα , δοκιμάζεις για παραπάνω με :

12-15-12-35 2T ... έως 13-15-13-35 2Τ

2800 divider (και δίνεις bclk)

Vmem = έως 1,85

Vimc = έως 1,15

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

εγω τις επαιξα μεχρι εκει τις patriot παραπανω βεβαια δε το εψαξα πολυ αν μπορω να κανω κατι καλυτερο :039:!!!

και αν πανε βεβαια οι γριες αν και δε το νομιζω να κανω κατι καλυτερο με 2 χρονων hardware :018:!!

http://i214.photobucket.com/albums/cc242/ultraex2003/sdfdg.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αλλη ιστορία το P55 chipset.

Θέλει διαφορετική προσέγγιση στο θέμα των μνημών.

Σίγουρα εκ πρώτης όψης οι μνήμες αυτές πιθανόν να ξεπερνάνε τις δυνατότητες του chipset.

//

Ειμαστε σε ακριβώς αντίθετο δρόμο εμείς οι δύο :003:

Εγώ έχω ξεμείνει με P55 μνήμες Supertalent Speed (elpida hyper) και στο Z77 ... απλά δέν μπορούν.

Link to comment
Share on other sites

εγω τις επαιξα μεχρι εκει τις patriot παραπανω βεβαια δε το εψαξα πολυ αν μπορω να κανω κατι καλυτερο :039:!!!

και αν πανε βεβαια οι γριες αν και δε το νομιζω να κανω κατι καλυτερο με 2 χρονων hardware :018:!!

http://i214.photobucket.com/albums/cc242/ultraex2003/sdfdg.jpg

Εσύ και εκεί που τις πήγες με bclk μια χαρά είσαι :070:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν προχωράει η δουλειά.Να αναφέρω καταρχήν ότι με 13-15-13-2Τ δεν μπουτάρει καν.Το μέγιστο χαλάρωμα που έχω πετύχει μέχρι τώρα είναι 12-15-12-35-2Τ.Το περίεργο είναι ότι αφού μπουτάρει στα 2800+ με bclk, γιατί δεν μπουτάρει με 2800 divider;

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και οι φώτο...

Timings (πρώτη σελίδα):

cam00258.jpg

Timings (συνέχεια)

cam00249.jpg

3d power control:

cam00257.jpg

Cpu core voltage control:

cam00256.jpg

Dram voltage control:

cam00254.jpg

Και Advanced memory settings:

cam00251n.jpg

Edit: Στην τελευταία φώτο το divider που έπαιξα maximum είναι 2666, όχι 2600 που δείχνω.Με αυτές προσπαθώ να μπουτάρω αλλά με divider 2800 και δεν...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι απαιτείς πολλά απο τον imc σου Άγγελε...

Είναι πολύ ευκολότερο για το σύστημά σου να πας στα 2900 με 109,1*26.6 παρά να ποστάρεις με 100*28 και να ανέβεις στα 103,6 Bclk για να πάρεις τα 2900.

Επίσης, αφού σε ενδιαφέρει μόνο η μέγιστη συχνότητα, δοκίμασε με μόνο ένα dimm μνήμης σε διάφορες θέσεις της μητρικής... μπορεί να "ελαφρύνεις" τον imc και να σου κάνει την χάρη...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως παίζει 2666+bclk=2816 και δεν μπορεί με 2800 divider σκέτο;

Πάντως αν δεν μπορώ να ανέβω divider, τότε έπιασε ταβάνι το σύστημά μου.Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.26.66*105,6.

Link to comment
Share on other sites

Του vivi & του Splmann που δείχνεις είναι όμως σε υπο του μηδενός θερμοκρασίες οπότε δεν υπάρχει σύγκριση καμία...

Τώρα για τα άλλα δύο, ΟΚ. Αλλα με διαφορετικές μνήμες πάλι, ε;

Και είδες ότι και οι δύο είναι σε single channel όπως σου είπα πριν;

Επίσης ο ένας απο αυτούς είναι με μόνο 2Gb μνήμης... σημαντικό και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.