Jump to content



Intel 6700k - Asus z170-A - HyperX 2666Mhz - Samsung 850 pro


Recommended Posts

Νικηφόρε, μου αρέσουν τα γαντάκια σου..!  :p  Ποτέ δεν χρησιμοποίησα προσωπικά, αλλά μου αρέσουν όταν τα βλέπω σε άλλους  :D .

 

Με γειά το σύστημα! Πολύ ωραία όλα τα κομμάτια, αλλά δεν ξέρω αν με αυτήν την ψύκτρα θα κάνεις πολλά από oc. Στα 4.5 που benchαρες, τί θερμοκρασίες σου έδωσε ο 6700Κ; Το 5.0GHz στην τελευταία φωτο πού βρέθηκε;

 

Άλλαξε το NZXT στην υπογραφή σου. CM είναι το Silencio :) .  Στο μήνυμα είδα που το έγραψες σωστά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ουτε εγω εχω χρησιμοποιησει ποτε ειπα να τα δοκιμασω μιας και τα ειχα!!! Αυτη η ψυκτρουλα ειναι προσωρινη μεχρι τελος του μηνα που θα μπει η h100i gtx. Στα 4.5 ειμαι idle 28-31 βαθμους και σε load (cinebench-gaming) παει μεχρι 66. Τα 5hgz που ποσταρα στο τελος ειναι κατι σαν extreme configuration που μπορει να γινει απο bios το οποιο κανει 2 restarts και optimize των απαραιτητων ρυθμισεων για να παιξει εκει που του οριζεις. Εγω δεν αλλαξα ουτε ρευματα ουτε τπτ. Δεν επαιξα ουτε ετρεξα κατι στα 5 για να πω θερμοκρασιες και μετρησεις. Μεσα στην εβδομαδα θα τρεξω διαφορα για να τα δουμε πιο αναλυτικα που παει και πως με αερα. 

 

ps. Thanks για το συστημα! 

 

 

Kαι εδω εγω μολις παρελαβα τα τελευταια μωρακια

Έγινε επεξεργασία από Dr_Nikiforos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τhanks @TASOS 

 

XTU ετρεξα μολις μιας και ρωτησες. 

 

XTU: 1282 Marks

 

Οι ram ειναι CL15 

 

Oτι θελεις να τρεξω η να δοκιμασω δωσε μου οδηγιες πως και θα τα κανω. 

 

 

 

Τhanks επισης @gns

 

Το πηρα με παραγγελια και αναμονη 20 ημερων απο απο γνωστο μου που εχει καταστημα mega euronics στην Μεταμορφωση στα 410€.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Που θα πάει η δουλειά βρε παιδιά με αυτό το κουραδί χρώμα στις μητρικές  ?

 

Ελεος πια, παλαιότερα τα είχαμε όλα μπλέ, πιο πριν κοκκινάκια και πρασινάκια ... τώρα κουραδί ....

 

Δεν μπορούν να βάλουν απλά ένα καθαρό μαύρο ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Που θα πάει η δουλειά βρε παιδιά με αυτό το κουραδί χρώμα στις μητρικές ?

Ελεος πια, παλαιότερα τα είχαμε όλα μπλέ, πιο πριν κοκκινάκια και πρασινάκια ... τώρα κουραδί ....

Δεν μπορούν να βάλουν απλά ένα καθαρό μαύρο ?

Για αρχή να λέμε ευχαριστώ που βάφουν τους πυκνωτές αντί να τους αφήνουν με το κλασικό ασημί με μπλε γράμματα!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κου...δί (εκτός αν έχεις φάει κάτι περίεργο). Μπρονζέ είναι και για όσους δεν το προτιμούν υπάρχει και η έκδοση AR που είναι ουσιαστικά μια Α με ελάχιστες διαφορές στις εξόδους για οθόνες και χρωματική διαφορά προς το ασημί. 

Link to comment
Share on other sites

Να το ευχαριστηθεις το συστημα!

Μου φαινεται καπως υπερβολικη η ποσοτητα παστας που εβαλες. Δεν μπορω να καταλαβω και ακριβως την ποσοτητα απο τη φωτο, αλλα νομιζω οτι ζητημα να χρησιμοποιω το 1/3 (το οποιο το απλωνω επιμελως πρωτου αρχισω την τοποθετηση του επεξεργαστη)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να το ευχαριστηθεις το συστημα!

Μου φαινεται καπως υπερβολικη η ποσοτητα παστας που εβαλες. Δεν μπορω να καταλαβω και ακριβως την ποσοτητα απο τη φωτο, αλλα νομιζω οτι ζητημα να χρησιμοποιω το 1/3 (το οποιο το απλωνω επιμελως πρωτου αρχισω την τοποθετηση του επεξεργαστη)

Σ ευχαριστώ! Αφαιρέθηκε αρκετή κατά το απλωμα και έμεινε ίσα ίσα. Είναι αρκετά χαμηλές οι θερμοκρασίες οπότε δεν έχω ασχοληθεί περαιτέρω.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα και απο μενα παιδια μολις πηρα και εγω 6700κ, με αερα τον εχω λογο χρηματων και Case παλιο που θα πρεπει να κανω αλλγη,εχω την thermalight macho rev.a και εβαλα  Kingston HyperX Fury 16GB (2x8GB) DDR4 2400MHz HX424C15FBK2/16 οταν προλαβω θα ανεβασω και εγω με την σειρα μου θερμοκρασιες οσο αναφορα την παστα να βαλω κλασικα στην μεση σαν μια φακη μεγεθος ?? η πρεπει να δοκιμασω κατι αλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα παιδια μολις πηρα και εγω 6700κ, με αερα τον εχω λογο χρηματων και Case παλιο που θα πρεπει να κανω αλλγη,εχω την thermalight macho rev.a και εβαλα  Kingston HyperX Fury 16GB (2x8GB) DDR4 2400MHz HX424C15FBK2/16 οταν προλαβω θα ανεβασω και εγω με την σειρα μου θερμοκρασιες οσο αναφορα την παστα να βαλω κλασικα στην μεση σαν μια φακη μεγεθος ?? η πρεπει να δοκιμασω κατι αλλο ?

Σαν την φακή είναι λίγο, εκτός και αν είναι μεταλαγμένη  :lol:

 

Όσο 2 κόκοι ρυζιού. Από την ποσότητα που έβαλε πιο πάνω ο Νικηφόρος, κόψε το 1/4.

Link to comment
Share on other sites

@Dr_Nikiforos
Ωπ τώρα το δα αυτό.. Γιατί ψάχνομαι να πάρω ακριβώς τα ίδια κομμάτια για πες στα 5GHz τι έγινε;;; πόσα V; είναι σταθερό/κρύο το σύστημα;;
 
θενκς! :)

Έγινε επεξεργασία από kavadias
Link to comment
Share on other sites

@kavadias καλημέρα! Το μηχάνημα το έχω αφήσει όπως το πήρα γιατί με στείλε η δουλειά επαρχία μέχρι 20 του μήνα. Μόλις επιστρέψω θα μπορώ να κάνω ότι μετρήσεις θες. Δεν έχω τρέξει τπτ στα 5 για να σου πω. Το είχα βάλει auto από Bios. Έχω κάποια bench με stock ρεύματα στα 4.5 - 4.6 αν σε ενδιαφέρουν! Από θερμοκρασίες παίζει πολύ χαμηλά. Με την αεροψυκτρα της παρουσίασης στα 4.5 idle είναι +- στους 30 βαθμούς. Load δεν θυμάμαι καλά τιμές να σου πω αυτή τη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

ωραίος!

 

πάω ακριβώς για τα ίδια parts εκτός από ψύκτρα πουθαναι hyper 212 evo. Ελπίζω σε ένα ρεαλιστικό 4,6-4,8 με το καλημέρα, και προσεύχομαι για ένα σταθερό 5άρι :p

 

οπότε ήθελα να δω πόσο εύκολα σου ανέβηκε εσένα σε τι τάσεις κλπ.

 

θενκς πάντως, περιμένω νεότερα :thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα 5hgz που ποσταρα στο τελος ειναι κατι σαν extreme configuration που μπορει να γινει απο bios το οποιο κανει 2 restarts και optimize των απαραιτητων ρυθμισεων για να παιξει εκει που του οριζεις. Εγω δεν αλλαξα ουτε ρευματα ουτε τπτ. Δεν επαιξα ουτε ετρεξα κατι στα 5 για να πω θερμοκρασιες και μετρησεις.

 

Μην χρησιμοποιεις auto stuff για overclocking, πόσο μαλλον για extreme oc. Το πιο πιθανο ειναι οτι κανει over-voltage για να πετύχει την συχνότητα που του έβαλες -- με αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος να σου κάψει τίποτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.