Jump to content



Αλλαγή hardware χωρίς format


konstantinakis

Recommended Posts

Καλησπέρα, μόλις αγόρασα cpu, mobo και ram και θα κάνω format τον ssd μου (dual boot). Το θέμα μου είναι πως στα Ubuntu που έχω μέσα θα ήθελα να μην κάνω format. Υπάρχει η δυνατότητα να το γλιτώσω? 

Link to comment
Share on other sites

Μπούταρε με safe mode και κάνε uninstall όλους τους drivers. Προσπάθησε να βγάλεις τους drivers που συνοδεύονται από software χρησιμοποιώντας το revo uninstaller (Free έκδοση). Ότι δεν βγαίνει με το Revo από το Device manager κάνεις uninstall. Όταν ολοκληρώσεις αυτά που απεγκατέστησες τρέχεις ccleaner κανά 2 φορές να καθαρίσεις το registry.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Όταν φτάσεις στο 2.3 τότε θα δεις ένα λινκ για το πως κάνεις repair το GRUB.

 

Οι οδηγίες του link δούλεψαν τέλεια. Θέλω να σημειώσω, σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται, πως ήταν απαραίτητο το βήμα 7 παρόλο που το βήμα 6 δεν έβγαλεε error.

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες του link δούλεψαν τέλεια. Θέλω να σημειώσω, σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται, πως ήταν απαραίτητο το βήμα 7 παρόλο που το βήμα 6 δεν έβγαλεε error.

:T:

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το linux δε χρειάζεται format όταν αλλάζεις hardware. Δεν έχω κάνει format από το 2006 περίπου. Ακόμα και όταν άλλαξα δίσκο, ξεκίνησα ένα live cd και αντέγραψα τον παλιό δίσκο στον καινούργιο.

Επιπλέον καλό είναι να έχεις το /home σε διαφορετικό partition ή και δίσκο από το root. Το τελευταίο δεν το πολυπειράζεις, ό,τι κάνεις το κάνεις στο /home. Υπάρχουν και κάποια backup προγράμματα που τραβάνε τη λίστα από τα προγράμματα που έχεις εγκατεστημένα, ώστε αν κάνεις format να τα εγκαταστήσεις όλα εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ όταν κάνω κάτι τέτοιο ή έχω θέματα γενικά με τον grub χρησιμοποιώ το http://www.supergrubdisk.org/super-grub2-disk/

με έχει σώσει πολλές φορές , προπαντός όταν πειραματίζομαι με android σε triple boot.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.