Jump to content



Freesync monitor ναι - όχι - γιατί - αγορά ?


Recommended Posts

1 minute ago, sebastian said:

 

Ελλαδα ειμαι, και την πηρα απο Γερμανια με UPS. 

Άρα πήρες μια οθόνη με ρίσκο αν πάθει κάτι να δίνεις 50ρες για μεταφορικά. Άλλο πράγμα αυτό.

Όπως και να έχει όμως, ακόμα και τα reviews, δεν τη βάζουν δίπλα στην Eizo, οι διαφορές είναι σημαντικές. Οπότε μπορεί στα λεφτά που την πήρες να είναι εξαιρετική, αλλά και πάλι υπολείπεται των ακριβότερων μοντέλων της Asus και της Eizo.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Wizard! said:

Άρα πήρες μια οθόνη με ρίσκο αν πάθει κάτι να δίνεις 50ρες για μεταφορικά. Άλλο πράγμα αυτό.

Όπως και να έχει όμως, ακόμα και τα reviews, δεν τη βάζουν δίπλα στην Eizo, οι διαφορές είναι σημαντικές. Οπότε μπορεί στα λεφτά που την πήρες να είναι εξαιρετική, αλλά και πάλι υπολείπεται των ακριβότερων μοντέλων της Asus και της Eizo.

 

Γι αυτο που ηθελα ειναι με διαφορα η καλυτερη επιλογη, γιατι πανω απο ολα εκατσε αστερι panel..... 

 

Απο την στιγμη που εχει το μεγαλυτερο contrast και απο τα καλυτερα responces αυτο μου φτανει.... 

 

Μετα VSYNC OFF + 144HZ και γεια σας... ρωτήστε και τον +9000 rpm που το εχει και αυτος! Τα σαγονια στο πατωμα....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Wizard! έγραψε:

Σε άλλο post λέγατε ότι το Gsync ανεβάζει την τιμή 100-120€, τώρα πήγαμε στα 150-200€.

Επίσης, αν θεωρείς ισάξια την MG279Q με την Eizo, κάτι δε διάβασες σωστά στο tftcentral (που εσύ επικαλείσαι συνήθως). Οι διαφορές τους είναι σημαντικές.

Και το επίσημο refresh της PG279Q είναι 144. To ο/c δε με ενδιαφέρει.

 

Σε ενδιαφερει να κανουμε συζητηση με επιχειρηματα η σοθ αρεσει απλως να μου τι λες?

 

100-150-200. Καπου εκει παει η ταριφα για το G-Sync. Eξαρταται απο την οθονη.

 

Διαφορες εχουν, τοσο σημαντικες δεν ειναι οσον αφορα την εικονα τους. Φορανε το ιδιο πανελ, εχουν και οι δυο freesync. Πως δεν ειναι οι αντιστοιχες?

Πληροφοριακα, τα reviews τα εχω δει, η Αsus εχει καλυτερο contrast και responce times στα πολλα Hz, αλλα χειροτερα responce times στα λιγα Hz. Εχουν και οι δυο καλα color presets. H Εizo εχει καλυτερο freesync implementation, και επιπλεον εχει και back-light strobbing, το οποιο ομως εχει τους συνηθεις περιορισμους (δεν μπορεις να εχεις και το freesync ενεργοποιημενο ταυτοχρονα και δεν λειτουργει το overdrive ταυτοχρονα ή το αντιθετο, εχει αρκετο overshoot, ενα απο τα δυο αν θυμαμαι καλα). Ναι, συνολικα η Eizo ειναι λιγο καλυτερη, επειδη εχει καλυτερα features ομως, οχι οσον αφορα τις επιδοσεις τις στην ποιοτητα εικονας. Αλλα αυτα που λεμε ειναι λεπομερειες μπροστα στο βασικο προβλημα του φτωχου quality control που εχουν ολες αυτες οι οθονες, αν η Eizo καταφερει να πετυχει σημαντικα καλυτερο quality control, τοτε θα αξιζει τα εξτρα χρηματα της. 

 

Επισημο ειναι και το 165Ηz, με την εννοια οτι η εταιρια σου εγγυαται οτι θα το πιανει. Αλλα δεν ειναι εκει η ουσια ουτε επιχειρηματολογησα οτι ειναι + τους. Αποτελει ομως ενα λογο που ειναι ακριβοτερες, μαζι με το G-Sync.

 

Seba, τζογαρες και κερδισες δηλαδη.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, XMorsX said:

 

Σε ενδιαφερει να κανουμε συζητηση με επιχειρηματα η σοθ αρεσει απλως να μου τι λες?

 

100-150-200. Καπου εκει παει η ταριφα για το G-Sync. Eξαρταται απο την οθονη.

 

Διαφορες εχουν, τοσο σημαντικες δεν ειναι οσον αφορα την εικονα τους. Φορανε το ιδιο πανελ, εχουν και οι δυο freesync. Πως δεν ειναι οι αντιστοιχες?

 

Επισημο ειναι και το 165Ηz, με την εννοια οτι η εταιρια σου εγγυαται οτι θα το πιανει. Αλλα δεν ειναι εκει η ουσια ουτε επιχειρηαμτολογησα οτι ειναι + τους. Αποτελει ομως ενα λογο που ειναι ακριβοτερες, μαζι με το G-Sync.

Επιχειρήματα θέλεις; Φυσικά.

 

Quote

Up front you probably need to think about whether this additional 21Hz is really going to make a difference in practice. You'd need a very powerful system and graphics card to be able to output up to 165fps at 2560 x 1440 with decent settings. 144Hz (the native refresh rate) is probably a challenge as it is, so driving up to 165Hz is a massive demand. We can understand the benefits when you talk about overclocking a 60Hz panel up to 100Hz (like with the Acer Predator X34) but here, we're talking at the very high refresh rate end already. Even if you can power that kind of frame rate reliably, whether you'd see any real difference in practice between 144 and 165Hz is also questionable. It does seem to be little more than a marketing gimmick really in our opinion. Maybe some people will reach those levels and find it useful, but to be honest it feels to us a bit like a race to offer the highest number in the spec.

Από το tftcentral.

 

Πάμε παρακάτω...

 

100-150-200€. Σημαντική διαφορά. Αποφάσισε για να δούμε πόσο ακριβή τελικά είναι η PG279Q. Γιατί και 200€  να υπολογίσεις το GSync, πάλι είναι ακριβότερη της MG279Q. Οπότε είναι καλύτερη κατά την Asus ή απλά ψάχνει για κορόιδα; Για την Acer όπως είδες, δε γράφω κάτι. Όσες έχουν πέσει στα χέρια μου, ήταν άθλιες σαν ποιότητα κατασκευής και οι XF270/1 που λες δεν έχουν αξιολογηθεί ακόμα από κάποιο αξιόπιστο site, απότε δε μετράνε, εκτός αν τις βάζεις στην κουβέντα για να κερδίζεις εντυπώσεις.

 

Για την PG279Q που είναι στην ίδια κατηγορία με την Eizo, τι να πω;

Για το αστείο ξεχωριστό τροφοδοτικό; Τη σχετικά υψηλή κατανάλωση; Για τα 3 χρόνια εγγύηση; Για τα 5 καμμένα pixels; Για την παραμόρφωση των χρωμάτων υπό γωνία; (αλήθεια, πως κατάφεραν να χαλάσουν το ίδιο panel που φοράει η Eizo?) Για το πολύ υψηλό IPS glow (εδώ κι εδώ). Που για να φτάσει response times στα ~4ms τα χρώματα πάνε περίπατο; Που στα 165Hz έχει χειρότερο response από ότι στα 144;

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν προσεξες, το πρωτο θεμα που ανεφερα ειναι οτι το quality control σε αυτες τις οθονες ειναι για τα πανηγυρια. Εσυ θεματα quality control αναφερεις κατα κυριο λογο, γατι αν σου κατσει καλο κομματι ειναι υπεροχο μονιτορ.

 

Το glow που αναφερεις ειναι φυσικολογικο στις περισσοτερες ips οθονες, πραγματι ειναι εντονο στα κοντινα υπο γωνια πλανα σε απολυτο σκοταδι, αλλα με καταλληλο φωτισμο και στους 90 ποντους περιπου εξαφανιζεται, ακομη και πιπο κοντα να εισαι δεν ειναι αντιληπτο αν εχεις bias lighting. Ποιος σου ειπε οτι οι υπολοιπες θα ειναι καλυτερες σε αυτον τον τομεα? Καποτε η eizo εβγαζε glow-free panels (πιο σωστα χρησιμοποιουσε glow-free PLS panels της samsung), αλλα πλεον σταματησε να το κανει.

 

Οι G-Sync οθονες ειναι καλυτερες απο τις Freesync γιατι το G-Sync αποτελει καλυτερο χαρακτηριστικο προς το παρον. Για παραδειγμα, δεν εχει internal scaler οποτε δεν εχει προβληματα αυξημενου input lag σε χαμηλους ρυθμους ανανεωσης. Πετυχαινει μεγαλυτερα ευρη καλυψης. Η ULMB τεχνολογια αποτελει κομματι του module. Aκριβως επειδη ειναι ξεχωριστο module ομως ειναι και ακριβοτερο.

 

Οπως ειπα ειναι λεπτομερεια ο μεγαλυτερος ρυθμος ανανεωσης, αλλα μαζι με το γεγονος οτι ειναι νεα οθονη + g-sync κρατανε την τιμη της στα 800 ευρω (900 ελλαδα στο μοναδικο καταστημα στο σκρουτζ).

 

Οι XB271HU θα ειναι σαν την Αsus pg279q, και η xf270hu σαν την mg279q, φορανε τα ιδια πανελς και εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα. Μικρες θα ειναι οι οποιες διαφορες προκυψουν. Περισσοτερο μην εχουν bugs οι αδοκιμαστες οθονες ειναι το προβλημα, αλλα τα bugs πιο πιθανο ειναι να βγουν σε freesync οθονες, το g-sync εχει ξεπερασει την εφηβικη του φαση.

 

Tο θεμα με την εγγυηση της Eizo μην το ξανασυζηταμε. Ναι ειναι καλυτερη απο την ανυπαρκτη των Acer και Asus, και σιγουρα αξιζει να πληρωσεις παραπανω για αυτην. Το κανεις ομως και με το παραπανω. Η ποιοτητα κατασκευης ομως σε αυτες τις οθονες ειναι λιγο-πολυ η ιδια, αρκετα καλη (αλιμονο οθονες των 600+ ευρω να μην ειχαν καλη κατασκευη).

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

http://www.amazon.de/gp/product/B017K6W1B2?psc=1&redirect=true&ref_=ox_sc_act_title_1&smid=A3JWKAKR8XB7XF

http://www.amazon.fr/gp/product/B00VH3HO6C?psc=1&redirect=true&ref_=ox_sc_sfl_title_1&smid=A1X6FK5RDHNB96

http://www.amazon.fr/gp/product/B0168W2524?psc=1&redirect=true&ref_=ox_sc_sfl_title_2&smid=A1X6FK5RDHNB96

 

Η EIZO σε αυτά τα λεφτά με αυτά τα χαρακτηριστικά δεν έχει λόγο ύπαρξης, απλά εκμεταλλεύεται το όνομα της. Ακόμα και gsync να είχε και το καλύτερο QC στον κόσμο που να σου εγγυόταν 100% τέλειο πανελ out-of-the-box  και πάλι τα + 540 ευρώ απο την MG279Q και τα +320 απο την PG279Q δεν νομίζω οτι αξίζουν. Παίρνεις απο το ΑΜΑΖΟΝ την ASUS την αλλάζεις 5-6 φορές μέχρι να σου κάτσει καλό κομμάτι και καθάρισες, έτσι και αλλιώς λεφτά δεν χάνεις απλά θα ταλαιπωρηθείς στο πήγαινε έλα στο ταχυδρομείο. Τα +2 χρόνια που δίνει η EIZO είναι το βασικό πλεονέκτημα που έχει, αλλά θα έπρεπε να είχε gsync και να είναι κοντά στην τιμή της PG279Q ( ένα 150-200αρι πάνω λόγο του όνομα EIZO και της εγγύησης θα ήταν η σωστή διαφορά) για να δικαιολογήσω την αγορά της προσωπικά.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος HellhammeR έγραψε:

Παίρνεις απο το ΑΜΑΖΟΝ την ASUS την αλλάζεις 5-6 φορές μέχρι να σου κάτσει καλό κομμάτι και καθάρισες, έτσι και αλλιώς λεφτά δεν χάνεις απλά θα ταλαιπωρηθείς στο πήγαινε έλα στο ταχυδρομείο.

Όταν διαβάζω τέτοιες βλακείες, δεν ξέρω αν πρέπει να σου απαντήσω, ή να αφήσω τους υπόλοιπους να γελάσουν με το post... Μάλλον δεν έχεις επιστρέψει ποτέ κάτι στο Amazon αν πιστεύεις ότι γίνεται τσάμπα, παίρνει λίγο χρόνο και πως θα δεχθούν πίσω χρησιμοποιημένο κομμάτι 5-6 φορές...

 

Όσον αφορά τις  MG279Q και PG279Q, έχω ήδη απαντήσει παραπάνω, οπότε δεν υπάρχει κανείς λόγος να γράψω τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Όταν διαβάζω τέτοιες βλακείες, δεν ξέρω αν πρέπει να σου απαντήσω, ή να αφήσω τους υπόλοιπους να γελάσουν με το post... Μάλλον δεν έχεις επιστρέψει ποτέ κάτι στο Amazon αν πιστεύεις ότι γίνεται τσάμπα, παίρνει λίγο χρόνο και πως θα δεχθούν πίσω χρησιμοποιημένο κομμάτι 5-6 φορές...

 

Όσον αφορά τις  MG279Q και PG279Q, έχω ήδη απαντήσει παραπάνω, οπότε δεν υπάρχει κανείς λόγος να γράψω τα ίδια.

 

εμ είδες οτι βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα και να προσβάλεις απευθείας τον άλλον? Έχω γυρίσει αρκετά πράγματα πίσω στο amazon και μου έχουν επιστρέψει και τα μεταφορικά χωρίς να μου δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος HellhammeR έγραψε:

 

εμ είδες οτι βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα και να προσβάλεις απευθείας τον άλλον? Έχω γυρίσει αρκετά πράγματα πίσω στο amazon και μου έχουν επιστρέψει και τα μεταφορικά χωρίς να μου δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα.

 

Εσύ προσβάλεις τη νοημοσύνη μας. Εμένα με ενδιαφέρει τι λέει το Amazon κι όχι εσύ. Όταν μου αποδείξεις ότι επέστρεψες 6 φορές οθόνη, δεν πλήρωσες ούτε 1€ μεταφορικά και μας δείξεις και το χρόνο που πέρασε από την παραγγελία μέχρι να έχεις επιτέλους μία καλή οθόνη στα χέρια σου, τότε θα ζητήσω συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Wizard! έγραψε:

Εσύ προσβάλεις τη νοημοσύνη μας. Εμένα με ενδιαφέρει τι λέει το Amazon κι όχι εσύ. Όταν μου αποδείξεις ότι επέστρεψες 6 φορές οθόνη, δεν πλήρωσες ούτε 1€ μεταφορικά και μας δείξεις και το χρόνο που πέρασε από την παραγγελία μέχρι να έχεις επιτέλους μία καλή οθόνη στα χέρια σου, τότε θα ζητήσω συγνώμη.

 

δεν έχω να αποδείξω τίποτα, μπορείς να το δοκιμάσεις και εσύ άμα θες, δεν θα στα κάνω πενηνταράκια εγώ. Την εμπειρία μου λέω άμα θες με πιστεύεις, την νοημοσύνη μου μην προσβάλεις όμως, εννοείτε πως 60+ ευρώ για μεταφορικά πήγαινε έλα απο την τσέπη σου δεν συμφέρει να τα έδινες για αντικαταστάσεις, νομίζεις οτι είμαι τόσο χαζός που δεν μπορω να το καταλάβω αυτό? Και για την EIZO πάλι την προσωπική μου γνώμη είπα, δεν με αφορά αν θες εσύ ή οποιοδήποτε άλλος να δώσει την διαφορά στα λεφτά που ζητάει ούτε θα τον εμποδίσω, δεν βγαίνουν απο την δικιά μου τσέπη, απο την δικιά του βγαίνουν, εσύ απλά δεν μπορείς να ακούσεις καμια άλλη άποψη εκτός απο αυτήν που πιστεύεις και μπαίνεις απευθείας σε αντιπαράθεση χωρίς να έχουμε να χωρίσουμε τίποτα, ούτε CEO της EIZO είσαι εσύ ούτε CEO της ASUS είμαι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

αν συνεχίσετε τα προσωπικά θα το πάρω και εγώ προσωπικά το θέμα. Απο το freesync έχουμε πάει σε επιστροφές επι σπιστροφών και ο topic starter καλά κάνει και δεν απαντάει έτσι όπως το πάτε. Πως την έχετε δει δλδ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

αν συνεχίσετε τα προσωπικά θα το πάρω και εγώ προσωπικά το θέμα. Απο το freesync έχουμε πάει σε επιστροφές επι σπιστροφών και ο topic starter καλά κάνει και δεν απαντάει έτσι όπως το πάτε. Πως την έχετε δει δλδ?

1. Στο θέμα μιλάμε γενικά περί Freesync οθονών και το κόστος απόκτησης αυτών. Οπότε δεν καταλαβαίνω πως η συζήτηση για το κόστος και ενδεχόμενης επιστροφής αυτής αν δεν είναι καλό το panel, είναι εκτός θέματος.

2. Δεν υπάρχει προσωπική επίθεση, αλλά μη γράφει κι ότι θέλει ο καθένας. Δε μπορεί να μας λέει ότι θα στείλει 5-6 φορές την οθόνη πίσω χωρίς κόστος και θα του στέλνουν συνεχώς καινούριες από το Amazon μέχρι να βρει μια καλή να κρατήσει. Έλεος δηλαδή. Να μιλάμε σε κάποια βάση, όχι ότι του κατέβει του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

 

2. Δεν υπάρχει προσωπική επίθεση, αλλά μη γράφει κι ότι θέλει ο καθένας. Δε μπορεί να μας λέει ότι θα στείλει 5-6 φορές την οθόνη πίσω χωρίς κόστος και θα του στέλνουν συνεχώς καινούριες από το Amazon μέχρι να βρει μια καλή να κρατήσει. Έλεος δηλαδή. Να μιλάμε σε κάποια βάση, όχι ότι του κατέβει του καθενός.

 

Αν μιλούσες εξαρχής ποιο ευγενικά και με τρόπο που να απευθύνεται σε ανθρώπινο οργανισμό με μυαλό και λογική πολύ ευχαρίστως να στο αποδείκνυα, τώρα δεν αξίζει να ασχοληθώ, εκτός και αν αποφασίσεις να αρχίσεις να με μιλάς σαν άνθρωπο που συζητά με άνθρωπο που ακούει και σέβεται τον λόγο του άλλου, και ας είναι ¨βλακείες" κατα την γνώμη του αυτά που λέει, μπορείς να εκφράσεις την αντίρρηση σου με πολύ ποιο ωραίο τρόπο και να ζητήσεις περαιτέρω εξηγήσεις και ευχαρίστως να στις δώσω. 

 

@karmen1983 την γνώμη μας λέμε εντός θέματος, τα Freesync monitors και το quality control αυτών απο τις εταιρίες έφερε την συζήτηση εδώ. Αλλά δεν μπορώ να μην πω τίποτα όταν ο άλλος κάνει reply post μου και μιλάει λες και απευθύνεται σε αμοιβάδα, άνθρωποι είμαστε και αντιδράμε, λογικό είναι. Ας μιλούσε με λίγο ευγένεια και θα τελείωνε το όλο θέμα πριν 3 posts..

 

Link to comment
Share on other sites

Για να το πω απλά και αν θέλετε με ακούτε. Αν ξαναδω εκφράσεις τύπου λες βλακείες, να στα κάνω πενηνταράκια, να αφήσω να γελάσουν οι άλλοι με τα γραφόμενα και κλπ που νομίζετε ότι δεν ειναι προσωπικά, τότε θα το πάρει και τα το σηκώσει το πράμα. Πιο απλά δε μπορώ να το πω. Και δε θα ξαναγράψω κιολας να εξηγήσω.

Συγνώμη για το τρόπο αλλά προσπαθώ πάντα να αφήνω λάσκα το σχοινί γιατί θεωρώ ότι είμαστε μία παρέα με άτομα αξιόλογα, που έχουν και γνώσεις και τρόπους για να συζητήσουν τεχνολογικά και μη θέματα, κρατώντας ένα επίπεδο ακόμα και όταν διαφωνούν. Δε θέλω να αλλάξω τακτική...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wizard! said:

 

2. Δεν υπάρχει προσωπική επίθεση, αλλά μη γράφει κι ότι θέλει ο καθένας. Δε μπορεί να μας λέει ότι θα στείλει 5-6 φορές την οθόνη πίσω χωρίς κόστος και θα του στέλνουν συνεχώς καινούριες από το Amazon μέχρι να βρει μια καλή να κρατήσει. Έλεος δηλαδή. Να μιλάμε σε κάποια βάση, όχι ότι του κατέβει του καθενός.

 

Ποιος ειπε οτι το amazon στελνει νεα απο κουτα.... Εδω πολλες φορες στελνει ανοιγμενα Monitor.... Σε αυτη την παγιδα εχουν πεσει και βγαίνουν  και κλαίγονται οτι αλλαξανε 10 monitor και δεν τους εκατσε ενα σωστο απο amazon. Εχει βαλει μια 20αδα μαπα στην ακρη για τους επιστροφακιδες! 

Τους εχουν παρει πρεφα! 

 

H ASUS εχει δωσει 400.000 gaming series monitor και κλαιγονται καμια 50αρια στα forums....που το 90% εχει ψωνισει απο Αμαζον!

Η ΕΙΖΟ εχει δωσει ουτε 100 μεχρι τωρα....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Διάβασα και τις 7 σελίδες του τόπικ και να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα ακριβώς αν τα "syncs" (Free ή G$ync) αξίζουν ή όχι.

 

Από ότι κατάλαβα στην TLDR έκδοση:

Οι απόψεις διίστανται αλλά το μόνο που φαίνεται να συμφωνούν όλοι είναι αν η GPU μπορεί να παράγει περισσότερα FPS από τα Hz της οθόνης (δηλαδή FPS που μπορεί να δείξει) τότε δεν υπάρχει λόγος για syncs (ΚΑΙ αντί για vsync καλύτερα να χρησιμοποιούμε fps cap από το rivatuner!? <-- εδώ δεν κατάλαβα γιατί αλλά θα το γουγλάρω μετά, αν δεν απαντήσει κάποιος).

 

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Ας πούμε ότι έχουμε μια "sync" 1440p οθόνη στα 120-144hz και παίζουμε με την αντίστοιχη κάρτα που υποστηρίζει το "sync". Αν η κάρτα μπορεί να παράγει ας πούμε ~90FPS σταθερά (δηλαδή "min"). Αξίζει το x-sync?

 

 

Μου φαίνεται ότι αυτή είναι μια από τις κλασικές ερωτήσεις/θέματα που συζητιούνται στις παρέες των "πληροφορικάριων" μιας και πολλοί είναι "περιστασιακοί" gamers με μια μέτρια κάρτα γραφικών (των πχ 150-250€).

 

Αν κάποιος θέλει να ξεφύγει από τα 1080p-60Hz-IPS πάνελ, που χρησιμοποιούνται ευρέως τα τελευταία χρόνια και λίγο πολύ όλοι στην παραπάνω κατηγορία έχουμε (ή είχαμε), πάει στα 1440p-60Hz ή στα 1440p-120+Hz, ας βγάλουμε τις 60Hz εκτός για να μην μπερδεύεται και άλλο η κατάσταση και ας θεωρήσουμε ότι κάνουμε upgrade και σε ανάλυση και σε ρυθμό και διαλέγουμε μια 1440p-120Hz (ή 144Ηz, έτσι και αλλιώς στο παράδειγμα μου, η GPU "θα παίζει στα 90FPS" min-max-avg-cap :p)

 

Πώς παίζουμε λοιπόν σε αυτήν την περίπτωση? Με ή χωρίς syncs?

 

 

 

 

ΥΓ: Στο παραπάνω παράδειγμα μπορώ να ταυτιστώ, μιας και δεν παίζω συχνά και δεν θα ήθελα να έχω ένα "τέρας" για κάρτα γραφικών να κάθεται να σκονίζεται αλλά επίσης θέλω να (θα) πάω σε 1440p μιας και χρειάζομαι τον έχτρα χορό. Αυτήν την στιγμή δουλεύω με 3χ1080p στο σπίτι και στο γραφείο το γύρισα σε 2x1200p+1x1080p από 3χ1080p που είχα και τώρα ετοιμάζομαι για 1440p :rolleyes:

 

ΥΓ2: Την προηγούμενη Κυριακή 20/03 είδα την ASUS MG279Q στα 503€ με τα μεταφορικά (Γερμανία) από ένα μεγάλο eshop από το οποίο έτσι και αλλιώς ψωνίζω συχνά και σκέφτηκα να πάρω 2 κατευθείαν αλλά είχα όριο στα 1000€ στην κάρτα και έκαναν 1006€ οπότε λέω θα τις πάρω Δευτέρα που μπορώ να αλλάξω το όριο.. μπήκα την Δευτέρα και είχαν πάει στα 620€ πάλι :erm: άρα είμαι στο περίμενε για προσφορά για να ρίξω παραγγελία..

 

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι τοσο αν αξιζουν τα sync techs απο μονα τους. Νομιζω οτι ειναι αδιαμφισβητητο οτι αν το εχεις το αξιοποιεις. Το θεμα ειναι αν αξιζουν αρκετα ωστε να πληρωσεις το εξτρα κοστος, ειδικα οταν αφορουν οθονες που εχουν ηδη 144Hz.

 

Αυτο που εχω συμπερανει ειναι οτι: στις 144Hz οθονες, αν μπορεις να κρατας fps κοντα στα 144 σταθερα, τα sync techs εχουν περιορισμενη χρησιμοτητα και ισως ειναι καλυτερα απλως να βαλεις frame limiter. Επισης μπορεις να δοκιμασεις back-light strobbing. Αν δεν μπορεις να το κανεις αυτο (το ποιο πιθανο με τα νεα παιχνιδια), τοτε τα sync εχουν νοημα, αν και σιγουρα και χωρις sync θα εχεις καλυτερη επιδοση απο μια οθονη λιγοτερων Hz. Στις 60Hz οθονες, τα sync ειναι πολυ σημαντικα, με το vsync να γινεται απαραιτητο υποκαταστατο (και το adaptive vsync για οσους το εχουνε) αν δεν εχεις sync tech. Frame limiter χωρις vsync μονο στην περιπτωση που δεν εχεις sync tech και παιζεις multi-player οποτε θες να αποφυγεις το input lag που προσθετει το vsync.

 

Οπως και να εχει, εχε υποψιν σου οτι η Αsus (οπως ολες οι 144Hz AHVA πλην ισως της νεας Eizo) εχει απαραδεκτο quality control και το πιο πιθανο ειναι να χρειαστει να κανεις μερικες αλλαγες μεχρι να πετυχεις κομματι που να ειναι καλο. Ο sebastian ειναι απο τους οχι πολλους τυχερους αγοραστες. 

Επισης η Acer XF270HU εχει το ιδιο panel και μεγαλυτερο freesync range, αλλα υπαρχουν αναφορες για εντονο ghosting. Η Eizo ειναι η καλυτερη 144Hz AHVA αυτη τη στιγμη και ισως με το καλυτερο quality control, αλλα ειναι πολυ ακριβη. Πολυ συντομα θα κυκλοφορησει και η  Viewsonic XG2703 , καλο ειναι να περιμενεις μηπως ειναι καλυτερη / με καλυτερο quality control απο τις υπαρχουσες.

 

Η νεα Crossover 27s DP IPS Freedom ειναι επισης πολυ καλη κορεατικη με freesync, αλλα θα δυσκολευτεις να την φερεις Ελλαδα με καλη τιμη.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, XMorsX said:

 

Αυτο που εχω συμπερανει ειναι οτι: στις 144Hz οθονες, αν μπορεις να κρατας fps κοντα στα 144 σταθερα, τα sync techs εχουν περιορισμενη χρησιμοτητα και ισως ειναι καλυτερα απλως να βαλεις frame limiter. 

Αυτη η π@π@ρι@ να δω ποτε θα σταματησει να αναπαράγεται! 

 

Τα sync techs σε single vga setups σε 144Ηz ειναι κατα 99,9% άχρηστο.

 

 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Sebastian δεν το πιστεύω αυτό,  ειδικά αν έχεις διακυμάνσεις στα fps η αν είναι σταθερά με σημαντική απόκτηση από το refresh rate. Λιγότερο χρήσιμο ναι, άχρηστο όμως όχι. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.