Jump to content



Freesync monitor ναι - όχι - γιατί - αγορά ?


Recommended Posts

Kανε τη συγκριση με ισοδυναμα προιοντα. 

 

Dell: P2414H, S2415H, S2316H

https://www.skroutz.gr/s/3908645/Dell-P2414H.html

https://www.skroutz.gr/s/7888706/Dell-S2316H.html?keyphrase=dell+s2316h

https://www.skroutz.gr/s/5614660/Dell-S2415H.html?keyphrase=dell+s2415h

Eizo: EV2336W (κατ' εξαιρεση αξιζει τα παραπανω χρηματα που ζηταει, αλλα παλι δεν εχει καλο vfm), EV2450, FS2434

https://www.skroutz.gr/s/4306798/Eizo-FlexScan-EV2336WFS3.html

https://www.skroutz.gr/s/5793195/Eizo-FlexScan-EV2450.html

https://www.skroutz.gr/s/5349231/Eizo-FS2434.html

 

Dell: U2415, P2416D, U2515H

https://www.skroutz.gr/s/5728225/Dell-UltraSharp-U2415.html

https://www.skroutz.gr/s/6962017/Dell-P2416D.html?keyphrase=dell+p2416d

https://www.skroutz.gr/s/6233928/Dell-UltraSharp-U2515H.html?from=most-popular&keyphrase=u2515h

Asus: VS24AHL

https://www.skroutz.gr/s/3908388/Asus-VS24AHL.html?keyphrase=asus+vs24ahl

Eizo: EV2455

https://www.skroutz.gr/s/5793480/Eizo-FlexScan-EV2455.html

 

LG: 27MB85R

https://www.skroutz.gr/s/7283234/LG-27MB85R-B.html?keyphrase=lg+27mb85r

Asus: PB278QR

https://www.skroutz.gr/s/5183964/Asus-PB278QR.html?keyphrase=asus+pb278qr

BenQ: BL2710PT

https://www.skroutz.gr/s/4159756/BenQ-BL2710PT.html

AOC: Q2770PQU

https://www.skroutz.gr/s/4513505/AOC-q2770Pqu.html?keyphrase=aoc+q2770pqu

Dell: U2715H

https://www.skroutz.gr/s/5988899/Dell-UltraSharp-U2715H.html

Eizo: EV2736

https://www.skroutz.gr/s/6092792/Eizo-EV2736WFS3.html

 

Μερικα μονο παραδειγματα, αλλα πιστευω ειναι αρκετα.

 

ΕΙναι γεγονος οτι σχεδον ολα τα μονιτορς της eizo ειναι ποιοτικα, ενω το ιδιο δε μπορεις να το πεις για τις αλλες εταιριες. Αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι πληρωνεις αδικαιολογητα περισσοτερα σε σχεση με τα ανταγωνιστικα προιοντα που πολλες φορες ειναι καλυτερα στους σημαντικοτερους τομεις.

Δεν κάθομαι να τα πιάσω ένα ένα, αλλά ούτε και να ασχοληθώ με συγκριτικά. Στις 27ρες, η μεγαλύτερη διαφορά δεν είναι 50% όπως γράφεις παραπάνω, ενώ η μικρότερη είναι στο 15%. Γιατί δεν λες ότι είναι ακριβή η U2715H σε σχέση με την Q2770PQU, αλλά είναι ακριβή η Eizo;

Γιατί δε λες για την εξυπηρέτηση της Eizo;

Γιατί δε λες για τα 0 pixel εγγύηση;

Γιατί δε λες για τα 5 χρόνια εγγύηση;

Αυτά πληρώνεις. Πάρε AOC εσύ, με καλύτερη τιμή και κάνε το σταυρό σου να σου πέσει κομμάτι που έχει περάσει QC.

Πάρε Dell και να εύχεσαι να είναι ΟΚ για να μην σου έρθει refurbished για αντικατάσταση.

Πάρε Asus και αν πάθει κάτι, τρέξε να βρεις αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.

Πάρε και Fiat αντί για Mercedes επειδή έχει καλύτερες επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάθομαι να τα πιάσω ένα ένα, αλλά ούτε και να ασχοληθώ με συγκριτικά. Στις 27ρες, η μεγαλύτερη διαφορά δεν είναι 50% όπως γράφεις παραπάνω, ενώ η μικρότερη είναι στο 15%. Γιατί δεν λες ότι είναι ακριβή η U2715H σε σχέση με την Q2770PQU, αλλά είναι ακριβή η Eizo;

Γιατί δε λες για την εξυπηρέτηση της Eizo;

Γιατί δε λες για τα 0 pixel εγγύηση;

Γιατί δε λες για τα 5 χρόνια εγγύηση;

Αυτά πληρώνεις. Πάρε AOC εσύ, με καλύτερη τιμή και κάνε το σταυρό σου να σου πέσει κομμάτι που έχει περάσει QC.

Πάρε Dell και να εύχεσαι να είναι ΟΚ για να μην σου έρθει refurbished για αντικατάσταση.

Πάρε Asus και αν πάθει κάτι, τρέξε να βρεις αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.

Πάρε και Fiat αντί για Mercedes επειδή έχει καλύτερες επιδόσεις.

Φυσικά και δεν είναι όλες τόσο ακριβότερες, το +50% ισχύει για ορισμένα μοντέλα, ίσως και κανένα πλεον, δεν το ειπα σαν απόλυτο γεγονός, αλλά για να τονίσω ότι τα προϊόντα της eizo είναι σημαντικά υπερκοστολογημενη. Εσείς γενικεύετε τον χαρακτηρισμό μου.

Η U2715h είναι τσιμπημενη αλλα σε καμία περίπτωση δεν είναι τοσο ακριβή όσο ή αντίστοιχη της eizo.

Αν δεν κανείς τον απαραίτητο κόπο να τις δεις και να διαβάσεις συγκριτικά δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε. Θα σου πω όμως ότι μόνο στην ev2336w ή eizo τα πηγαίνει καλύτερα από τον ανταγωνισμό.

Ο λόγος που δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε είναι οτι τα συγκριτικά είναι ή πιο αντικειμενική βάση σύγκρισης. Ολα τα αλλά που αναφερεις είτε είναι ανέκδοτα (όχι με την έννοια του αστείου) είτε δευτερεύουσας σημασίας. Και ή lg δίνει 0 pixel εγγύηση. Ή dell έχει πολύ καλύτερο μηχανισμό εγγύησης από την eizo, δεν περιμένεις σχεδόν 2 μήνες όπως ο συμφορουμιτης σε δίπλανο topic σε περίπτωση ελλατωματικου μοντέλου. Γιατί ή dell δε φουσκώνει ανάλογα τις τιμές? Επιπλέον να σου πω ότι ή μεγάλη εγγύηση στις οθόνες δεν έχει μεγαλη αξία. Σημαντικότερο είναι ή δυνατότητα άμεσης αντικατάστασης ελλατωματικου μοντέλου κατά την αγορά, όπου εκεί ή dell είναι ή καλύτερη, με την HP να είναι εξίσου καλή σε κάποιες χώρες. Στα 5 χρόνια οι περισσότερες οθόνες ούτε έχουν χαλάσει, αλλά και το μεγαλύτερο μέρος της αξίας τους έχουν χάσει. Αν κάποιος είναι οκ να πληρώνει τόσο μεγάλη υπεραξία για 2-3 χρόνια παραπάνω εγγύηση, ή οποία δεν είναι και από τις καλυτερες, δικιά του απόφαση. Δεν το κάνει και καλή επιλογή όμως, από τη στιγμή που με τα ίδια χρήματα αγοράζει καλύτερη οθόνη με καλή εγγύηση επίσης. Εκφράσεις πάντως τύπου "παρε dell/lg/aoc και κάνε το σταυρό σου " είναι ξεκάθαρα μεροληπτικές, και με την eizo τα ίδια μπορείς να παθεις. Αν μη τι άλλο, με την dell είσαι σίγουρος ότι θα σε υποστηρίξει άμεσα. Και όπως έχω πει άλλες φορές, το καλύτερο είναι να αγοράζεις από πωλητή που αναλαμβάνει αυτός την αντικατάσταση τις πρώτες μέρες αγοράς, όπως πρέπει να κάνουν όλα τα σοβαρά καταστήματα, και δεν μπλέκουν αντιπροσωπείες.

Επίσης αν νομίζεις ότι ή αναλογία fiat-mercedes είναι σχετική με τη eizo είσαι γελασμένος.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν είναι όλες τόσο ακριβότερες, το +50% ισχύει για ορισμένα μοντέλα, ίσως και κανένα πλεον, δεν το ειπα σαν απόλυτο γεγονός, αλλά για να τονίσω ότι τα προϊόντα της eizo είναι σημαντικά υπερκοστολογημενη. Εσείς γενικεύετε τον χαρακτηρισμό μου.

Ελληνικά μιλάμε. Γράφεις "δικαιολογουν χωρις πολυ σκεψη ενα 50%+ πανω στην τιμη τους σε σχεση με τον ανταγωνισμο". Είναι ελάχιστες οι οθόνες που θα μπορούσες να πεις, από πλευράς χαρακτηριστικών και μόνο, ότι είναι τόσο φθηνότερες από μια Eizo. Εσύ όμως, το θέτεις έτσι, λες και είναι ο κανόνας. Κανόνας ήταν επί CRT, που όντως ήταν σημαντικά ακριβότερες, αλλά όχι υπερκοστολογημένες, αφού η δεύτερη τότε, ήταν η μέρα με τη νύχτα. Πλέον, που το κόστος επηρεάζεται μόνο από τα ηλεκτρονικά, αφού τα panels είναι ίδια, η διαφορά αυτή έχει πέσει σημαντικά. Πλέον, ούτε υπερκοστολογημένες είναι, ούτε κανόνας.

 

Η U2715h είναι τσιμπημενη αλλα σε καμία περίπτωση δεν είναι τοσο ακριβή όσο ή αντίστοιχη της eizo.

Η U2717D που είναι στα 900€ είναι τσιμπημένη; Είναι καλύτερη από την αντίστοιχη Eizο; Αν η Dell θεωρεί ίδιας ποιότητας τα δύο αυτά μοντέλα, γιατί τα τιμολογεί τόσο διαφορετικά;

 

Αν δεν κανείς τον απαραίτητο κόπο να τις δεις και να διαβάσεις συγκριτικά δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε. Θα σου πω όμως ότι μόνο στην ev2336w ή eizo τα πηγαίνει καλύτερα από τον ανταγωνισμό.

Διαβάζω τα συγκριτικά, αλλά δεν τα θεωρώ ευαγγέλιο. Καλά είναι τα νούμερα, αλλά δεν αρκούν. Το iPhone έχει 2GB μνήμη και 2 πυρήνες, αλλά είναι ίδιο με αντίστοιχα τηλέφωνα των 4GB/4cores όσον αφορά στην εμπειρία χρήσης.

 

Ο λόγος που δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε είναι οτι τα συγκριτικά είναι ή πιο αντικειμενική βάση σύγκρισης. Ολα τα αλλά που αναφερεις είτε είναι ανέκδοτα (όχι με την έννοια του αστείου) είτε δευτερεύουσας σημασίας.

Πως ακριβώς τα θέτεις ως δευτερευούσης σημασίας; Από προσωπική άποψη;

Δηλαδή όταν αγοράζεις αμάξι, κοιτάς μόνο το πινακάκι με τα νούμερα και το review στους 4Τροχούς; Αν η αντιπροσωπεία είναι ανύπαρκτη, ή τα ανταλλακτικά απλησίαστα, ή τα εξουσιοδοτημένα δυσεύρετα, εσύ αυτό θα πάρεις;

Δεν κοιτάμε όλοι τα ίδια πράγματα. Αν ήταν έτσι, θα είχαμε όλοι το ίδιο προϊόν σε κάθε κατηγορία.

 

Και ή lg δίνει 0 pixel εγγύηση.

Ναι και το μοντέλο που παραθέτεις είναι στα ~600€ με το αντίστοιχο Eizo στα 670€. Που είναι το +50% ;

 

Ή dell έχει πολύ καλύτερο μηχανισμό εγγύησης από την eizo, δεν περιμένεις σχεδόν 2 μήνες όπως ο συμφορουμιτης σε δίπλανο topic σε περίπτωση ελλατωματικου μοντέλου.

Ο συμφορουμίτης είναι εξαίρεση και δε μπορώ να κρίνω μια αντιπροσωπεία που με εξυπηρετεί άψογα από το 1990 βάσει ενός περιστατικού. Αντίθετα, με την Dell θα βρεις σαφώς περισσότερα περιστατικά. Τώρα, για το "καλύτερο μηχανισμό", γελάω. Πλήρωσα ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ οθόνη και επειδή ήρθε DOA, μου φέρνουν την επόμενη μέρα, μια REFURBISHED. Αυτό είναι σκατά, όχι καλύτερος μηχανισμός.

 

Επιπλέον να σου πω ότι ή μεγάλη εγγύηση στις οθόνες δεν έχει μεγαλη αξία. Σημαντικότερο είναι ή δυνατότητα άμεσης αντικατάστασης ελλατωματικου μοντέλου κατά την αγορά, όπου εκεί ή dell είναι ή καλύτερη, με την HP να είναι εξίσου καλή σε κάποιες χώρες.

Για ποιόν δεν έχει σημασία; Για εσένα; Πάλι κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Επίσης, ναι, είναι καλό να έχεις άμεση αντικατάσταση, αλλά σημαντικό μόνο σε μια εταιρία. Οθόνη δεν αλλάζεις κάθε μέρα ώστε να σε πάει τόσο πίσω στις δουλειές σου. Η διαφορά είναι ότι η Eizo θα σου δώσει καινούρια αν παραλάβεις χαλασμένη και δεύτερον, έχω ΜΟΝΟ Eizo από το 1990 δεν όχι απλά δεν έχω παραλάβει χαλασμένη, αλλά δε μου έχει χαλάσει ποτέ, καμία. Οπότε μπορεί η Dell να στην αλλάζει σε 2 μέρες, αλλά εγώ έχω 0 μέρες χωρίς οθόνη τα τελευταία 26 χρόνια.

 

Στα 5 χρόνια οι περισσότερες οθόνες ούτε έχουν χαλάσει, αλλά και το μεγαλύτερο μέρος της αξίας τους έχουν χάσει. Αν κάποιος είναι οκ να πληρώνει τόσο μεγάλη υπεραξία για 2-3 χρόνια παραπάνω εγγύηση, ή οποία δεν είναι και από τις καλυτερες, δικιά του απόφαση.

Βλέπεις ότι έχεις άδικο; Αν πάρεις Eizo, δε θα την κρατήσεις 2-3 χρόνια. Θα την κρατήσεις 5-10, γιατί δε χαλάει. Συνήθως την αλλάζεις γιατί βαρέθηκες. Οπότε για βγάλε ένα γκομπιουτεράκι και κάνε πράξεις, τι πλήρωσες εσύ για οθόνη στα 10 χρόνια, τι πλήρωσα εγώ, να δούμε ποιός έχει δώσει περισσότερα στην τελική. Για την εγγύηση, άσε την καραμέλα, μέχρι να στηρίξεις με σοβαρά επιχειρήματα το αντίθετο.

 

Εκφράσεις πάντως τύπου "παρε dell/lg/aoc και κάνε το σταυρό σου " είναι ξεκάθαρα μεροληπτικές, και με την eizo τα ίδια μπορείς να παθεις.

Από το μπορεί μέχρι να το πάθεις, είναι μεγάλη διαφορά. Και επίσης, μεροληπτικές είναι οι δικές σου απόψεις, αφού σε ΚΑΘΕ thread που μιλάμε για οθόνες, πετάς την Eizo εκτός επιλογών. Προφανώς και υπάρχει μεροληψία εδώ, αλλά μην πας να μας βγάλεις και άσχετους ή χαζούς που την πληρώνουμε.

 

Αν μη τι άλλο, με την dell είσαι σίγουρος ότι θα σε υποστηρίξει άμεσα. Και όπως έχω πει άλλες φορές, το καλύτερο είναι να αγοράζεις από πωλητή που αναλαμβάνει αυτός την αντικατάσταση τις πρώτες μέρες αγοράς, όπως πρέπει να κάνουν όλα τα σοβαρά καταστήματα, και δεν μπλέκουν αντιπροσωπείες.

Έχουμε περιστατικά εδώ μέσα, που χρειάστηκε να αλλάξουν 3 οθόνες. Άμεσα είναι αυτό; Καλύτερο είναι να αγοράζεις οθόνη που δε χρειάζεται να την επιστρέψεις, για 2, 5, 10 χρόνια, όχι να σου χαλάει και να έχεις άμεση αντικατάσταση από μια επισκευασμένη.

Όσον αφορά την αντιπροσωπεία, δε με νοιάζει ποιός θα με υποστηρίξει, αρκεί να το κάνει σωστά. Αν πας και πάρεις παραεισαγωγή Eizo από Πολωνία και μετά ψάχνεις να βρεις εγγύηση και η εδώ αντιπροσωπεία σε εξυπηρετεί, ενώ με τα λεγόμενά σου, θα έπρεπε να σε στείλει Πολωνία να βγάλεις το φίδι από την τρύπα και το λες αυτό ως όχι τόσο καλή αντιπροσωπεία, να σε δω τι θα σου πει η Dell σε αντίστοιχη περίπτωση.

Και εν πάσει περιπτώσει, αυτό που κάνεις είναι πως παίρνεις ένα συνονθύλευμα από χαρακτηριστικά, όπως την εγγύηση της Dell, τα 0 pixel της LG, τις τιμές της AOC και τα βάζεις όλα μαζί εναντίον της Eizo. Καλώς ή κακώς, η Eizo έχει περισσότερα καλά μαζεμένα, χωρίς απαραίτητα να είναι καλύτερη σε όλα. Στο σύνολο όμως, ξεχωρίζει.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να ανεβαίνουν οι τόνοι για τέτοια θέματα. Πολιτισμένοι άνθρωποι είμαστε.

Το θέμα εδώ έχει μια διάσταση από το θέμα με την αγωγή εναντίον της seagate.

Συγκρίνουμε διαφορετικά δείγματα και διαφορετικές κατηγορίες.

Σαφώς η Dell διαχειρίζεται αρκετά μεγαλύτερο volume σε consumer grade οθόνες ενώ η eizo σε professional grade.

Υπάρχουν καλά και κακά μοντέλα οθονών, τίποτα δεν είναι απόλυτο. Η αξία μιας οθόνης είναι υποκειμενική με τον χρήστη και τις προτεραιότητες που αυτός θέτει.

Και εγώ έχω dell οθόνες 20 χρόνια χωρίς να έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα ποτέ αλλά αυτό δεν κάνει την εταιρία αλάνθαστη.

Επίσης διαφορετική αντιμετώπιση έχει ένας κατασκευαστής που εξειδικεύεται σε ένα τομέα από έναν που έχει μια γκάμα προϊόντων σε διαφορετικούς τομείς.

Σε προϊόντα πληροφορικής γενικά λόγω και εργασιακής εμπειρίας μου θεωρώ η dell έχει από τα καλύτερα support.

Οθόνη αλλάζω όταν αλλάζουν οι ανάγκες μου ή η προοπτική μου.

Link to comment
Share on other sites

Λες για μενα οτι κρινω απο δικια μου εμπειρια, αλλα εγω βλεπω οτι τα μισα δικα σου επιχειρηματα προερχονται απο τη δικια σου εμπειρια. Θελεις να ακουσεις για τη δικια μου? Ωραια. Ειχα αγορασει μια LG πριν 10 χρονια. Λειτουργει ακομη. Ειχε βρεθει στην κατοχη μου μια Fujitsu πριν 6 χρονια. Λειτουργει ακομη. Αγορασα μια Dell πριν 4 χρονια. Λειτουργει ακομη. Την HP μου την εχω λιγους μηνες, οποτε δε βγαζω συμπερασμα. Κρινοντας απο δικη μου εμπειρια λοιπον, ολες οι οθονες εχουν χρονο ζωης πολυ μεγαλυτερο απο τον απαιτουμενο και δεν παρουσιαζουν ποτε προβλημα, οποτε η μεγαλη εγγυηση ειναι αχρηστη.

 

Ξερεις γιατι ομως δεν κρινω αποκλειστικα με βαση τη δικη μου εμπειρια? Διοτι ειναι πολυ μικρο δειγμα που δεν χαρακτηριζει τη γενικη κατασταση. Περιμενω να κανεις το ιδιο και εσυ. Βαλε στη θεση της Eizo την LG. Πως θα σου φαινοταν να ελεγα και εγω "χρησιμοποιω 10 χρονια LG, ειμαι απολυτα ικανοποιημενος"? Ποσο δυνατο επιχειρημα ειναι?

 

Το παραδειγμα με το iPhone ειναι επισης αστοχο, οχι ομως γιατι εχεις αδικο με τη συγκριση των κινητων. Οπως θα οδηγηθεις σε λανθασμενα συμπερασματα αν απλως συγκρινεις τον αριθμο πυρηνων αναμεσα σε iphone και ενος κινεζικου android, ετσι θα οδηγηθεις και αν συγκρινεις το responce time μιας ips και μιας φθηνοτερης tn για παραδειγμα. Εμεις ομως δε μιλαμε για στειρα τεχνικα χαρακτηριστικα. Εχουμε στη διαθεση μας reviews που αξιολογουν τα αποτελεσμα και δινουν συμπερασματα που χαρακτηριζουν ουσιαστικα τα προιοντα. Σε αυτα τα reviews οι Eizo τα πηγαινουν καλα, αλλα συνηθως οχι καλυτερα απο ολες τις ανταγωνιστικες, ενω ειναι παντα ακριβοτερες. Θα ειχες δικιο να μου ελεγες οτι λογο διαφοροποιησης αναμεσα στα ιδια μοντελα απο κομματι σε κομματι, ειναι σημαντικο και το consistency στην ποιοτητα, και οτι αυτο το κανει καλα η Eizo. Το τελευταιο ομως δεν το πιστευω, θεωρω οτι τα consumer monitors της eizo (οχι τα ακριβα επαγγελματικα της) ειναι στο ιδιο επιπεδο quality control με αυτα των φθηνοτερων μοντελων των αλλων εταιριων. Αυτο μπορεις να το αμφισβητησεις και δεν προκειται να βρουμε ποιος εχει δικιο. Αλλα εγω εχω κατασταλαξει σε αυτη την αποψη με βαση qc issues που διαβαζω και για αυτη (η fg2421 ειναι το ποιο χτυπητο παραδειγμα, αλλα και τα κλασικα bleeding και προβληματικα pixels που μπορεις να συναντησεις σε καθε οθονη).

 

Σχετικα με την συγκεκριμενη 27" LG. Σαφως και ποσοστιαια η διαφορα δεν ειναι μεγαλη, εχοντας ομως υποψιν οτι η τυπικη τιμη της κατηγοριας ειναι 500 ευρω, ουτε 580 ουτε 670 οσο κοστιζει η Lg και Eizo. Αν δεις ομως reviews μεταξυ αυτων των οθονων, η LG ειναι κορυφαια απο ολες τις αποψεις, ενω η Εizo ειναι κορυφαια οσον αφορα την ποιοτητα εικονας, αλλα χανει οσον αφορα input lag και ghosting. Η eizo μπορει να ερθει με glow-free panels το οποιο ειναι φανταστικο, αλλα δεν ειναι εγγυημενο. Η LG ειναι κορυφαια στην κατηγορια και για αυτο πληρωνεις, λιγο δυσαναλογα, 80 -100 ευρω παραπανω απο το στανταρ των 500 ευρω. Η Eizo ειναι και αυτη απο τις κορυφαιες, αλλα δεν ειναι η "πρωτη" καθως ειναι πιο αργη απο τις κορυφαιες ανταγωνιστικες της, και κοστιζει 270 ευρω πανω απο το στανταρ των 500 ευρω.

 

Τελος για να κλεισουμε. Δε θελω να τσουβαλιασω καμια εταιρια. Πραγματικα δεν μερολυπτω υπερ καμιας, περιμενω να διαβασω reviews για να αποφασισω ποια αποδιδει καλυτερα, εμπειριες αγοραστων για να δω αν η οθονη βγαζει περισσοτερα προβληματα απο οσα περιμενουμε και τελικα βλεπω και την τελικη τιμη της μαζι με τις υπολοιπες παροχες για να αποφασισω αν η αγορα της αξιζει περισσοτερο απο τις ανταγωνιστικες της. Η Eizo, παρολο που γενικα βγαζει καλες οθονες με καλες παροχες, το χανει στην τιμη, καθως οταν καποιος δινει 300 ευρω για να αγορασει ενα 24" IPS Eizo 1080p, θα μπορουσε να αγορασει ενα 1440p IPS Dell, με καλυτερο panel και καλυτερη εγγυηση (το ιδιο καλη στην χειροτερη). Ναι το 24" IPS της Eizo ειναι καλυτερο απο το 24" της LG με το ιδιο panel, αλλα δε θα φτασει μια ανταγωνιστικη οθονη με καλυτερο panel στα ιδια χρηματα. Αυτο ειναι το συμπερασμα που θελω να καταληξω.
 

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως την HP ZR2740w την εχω 3,5 χρόνια και παίζει καθε μερα και δεν την εχω κλείσει ποτε απο το power, ειναι κομπλε! Αριστο monitor....

 

Εδω μια Firstline που εχω απο το 2006 με CCFL παιζει ακομα στη κουζινα! 

 

Μ@λ@κιες οτι πρεπει να παρεις ΕΙΖΟ για να παίξεις 5 χρονια  :tongueout:

 

Διαβαζω οτι τα ASUS MG279Q πουλανε σα λουκουμια, βγαινουν προσφορες.....

Ας ειναι καλα το Black Friday που την τσακωσαμε στα 549 ευρω και 575 με μεταφορικα!  :D

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως την HP ZR2740w την εχω 3,5 χρόνια και παίζει καθε μερα και δεν την εχω κλείσει ποτε απο το power, ειναι κομπλε! Αριστο monitor

 

αν είναι αυτή που αγόρασες μεταχειρισμένη από τις αγγελίες εδώ, την πλήρωσες 400€-450€ αν θυμάμαι καλά και καινούργια όταν την αγόρασες είχε τιμή αρκετά πάνω από 500άρι. Όχι 120 ούτε 150. Κι είναι από τη σειρά Ζ που 'ναι η «ακριβή» σειρά της HP, δεν ψώνισες από καλάθι λαϊκής. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αν είναι αυτή που αγόρασες μεταχειρισμένη από τις αγγελίες εδώ, την πλήρωσες 400€-450€ αν θυμάμαι καλά και καινούργια όταν την αγόρασες είχε τιμή αρκετά πάνω από 500άρι. Όχι 120 ούτε 150. Κι είναι από τη σειρά Ζ που 'ναι η «ακριβή» σειρά της HP, δεν ψώνισες από καλάθι λαϊκής. 

 

Ακομα θυμαμαι ποσο τυχερος ημουν. Απιστευτο gaming monitor για την εποχη του στις 27 ιντσες 1440p.

 

460 ευρω την πηρα και ηταν 1ος ετους και ειχε 650 ευρω τοτε κουτα....ηταν και αριστο κομματι! 

 

Παντως IPS να προτιματε μεταχειρο για να βλεπετε το panel τι κουμάσι ειναι.... αλλιώς kinder εκπληξη! 

 

Βεβαια η ASUS που πηρα απο κουτα, μου εκατσε υπεραριστο κομματι....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι μόνο θέμα τύχης, είναι σημαντικό να αντιλαμβάνεται ο καταναλωτής ότι σχεδόν πάντα, το καλό κοστίζει παραπάνω από τον πάτο τιμής. Μεταχείρο είναι δύσκολο έως απίθανο να βρεις. Επειδή κοιτούσα τότε τις αγγελίες εκτός από αυτό που πήρες νομίζω δεν έσκασε άλλο παρόμοιο για πολύ καιρό.

 

Κι αν κάποιος θέλει οθόνη που ξεφεύγει από τα πιο δημοφιλή κομμάτια είναι πολύ σπάνιο να το βρεις μεταχειρισμένο στην Ελλάδα. Ακόμη και στα καινούρια η διαθεσιμότητα εν Ελλάδι είναι προβληματική.  Συν τον κίνδυνο της περιορισμένης ή ανύπαρκτης εγγύησης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχετε παρει πρεφα τι εγινε στο Newegg με το ASUS MG279Q ? Στα 580 δολαρια δεν εχει μεινει ρουθουνι. Μπήκε οριο 2 monitor ανα account...

Ανα 10αδες τα αγοραζουν! 

 

OLED 144HZ Milton Friedman ediiton! :D  

post-33544-0-92596600-1454701967_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
3 ώρες πριν, το μέλος Wizard! έγραψε:

http://www.eizo.gr/product/foris-fs2735-27/

 

Βέβαια είναι +50% πάνω από τον ανταγωνισμό...

Oh wait...!

Ειναι, δεν ειναι? Μην κοιτας την Ελλαδα μονο, αν και νομιζω οτι και με τα ελληνικα δεδομενα ειναι ακριβη.

17 λεπτά πριν, το μέλος sebastian έγραψε:

EIZO ? 

Απλα μοναδικη η ASUS! Seba's monitor, rule them all! 

1280/1 contrast!  5,8ms responce! και 575 ευρω με τα μεταφορικα! 

20160217_021813.jpg

Δε χορταινεις να εκθειάζεις τα κάλλη της ε ? Και εγω καπως ετσι την επαθα με την νεα μου οθονη. Εχω βαλει και bias lighting για ακομη πιο εντυπωσιακο μαυρο.  Δεν εχω ομως σοβαρη φωτογραφικη για να ποσταρω και εγω φωτογραφιες. :/

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Aνεβαζω και εγω μια επειδη ζηλεψα. Οχι οτι σημαινει κατι με την χαζοφωτογραφικη του κινεζικου κινητου μου. Ακομη και με HDR ειναι overexposed, και ειμαι σιγουρος οτι δε φταιει μονο αυτο.

 

 

IMG_20160217_024122.jpg

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, XMorsX said:

Ειναι, δεν ειναι? Μην κοιτας την Ελλαδα μονο, αν και νομιζω οτι και με τα ελληνικα δεδομενα ειναι ακριβη.

Δεν κοιτάω την Ελλάδα μόνο, κοιτάω την αντίστοιχη Asus PG27AQ που φοράνε το ίδο πάνελ και η φθηνότερη τιμή είναι στα 990€

Αν είναι τα ίδια με την MG279Q, τότε γιατί η Asus την κοστολογεί κοντά στο 1000ρικο;

Ρητορική ερώτηση...

 

Seb το 575 είναι πλασματικό. Στην Ελλάδα έχει ~680 και αν την πάρει κάποιος από ΝΕ, θα δώσει και +200 για τελωνείο. Εσύ είσαι Αγγλία.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Wizard! έγραψε:

Δεν κοιτάω την Ελλάδα μόνο, κοιτάω την αντίστοιχη Asus PG27AQ που φοράνε το ίδο πάνελ και η φθηνότερη τιμή είναι στα 990€

Αν είναι τα ίδια με την MG279Q, τότε γιατί η Asus την κοστολογεί κοντά στο 1000ρικο;

Ρητορική ερώτηση...

 

Seb το 575 είναι πλασματικό. Στην Ελλάδα έχει ~680 και αν την πάρει κάποιος από ΝΕ, θα δώσει και +200 για τελωνείο. Εσύ είσαι Αγγλία.

 

Nαι, μονο που η η PG27AQ ειναι το 4K + G-Sync μοντελο της Asus και αυτα ειναι παντα ακριβοτερα. Τα αντιστοιχα μοντελα του FS2735 των Asus και Acer ειναι τα MG279Q και XF270HU, τα οποια στην Ελλαδα αρχιζουν στα 660 (techstores) και 600(e-shop) ευρω. Για να δουμε ποσο ακριβοτερη ειναι η Eizo: (1179-660)/1179*100% =44% και (1179-600)/1179*100%=49,11% . Aρα στα λογια μου ερχομαστε.

 

Υπαρχουν λογοι να την προτιμησεις: καλυτερο freesync implementation και 5 χρονια εγγυηση, τα οποια χρειαζονται για αυτες τις οθονες που γενικα εχουν φτωχο quality control αν δεν αγοραζεις απο αμαζον η αντιστοιχα καλο καταστημα. Αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι εχει το ιδιο πανελ και η "φινετσα" που προσθετει η Eizo κοστιζει τοσα ευρω παραπανω. Θα τους βγαλω το καπελο ομως αν αποδειχτει οτι η συγκεκριμενη δεν εχει αντιστοιχα φτωχο quality control με τις υπολοιπες 144Hz AHVA. Αμφιβαλλω ομως οτι θα γινει αυτο γιατι πρεπει να ειναι προβληματικος ο συγκεκριμενος τυπος panel (προσωπικη εκτιμηση το τελευταιο αλλα δεν ειμαι ο μονος που την συμμεριζομαι).

 

Και βεβαια αν δεν περιοριζεσαι απο το Freesync οι υλοποιησεις των 144Ηz ΑΗVA με G-Sync παραμενουν ανωτερες. Στην Ελλαδα εχουμε την PG279Q στα 900 ευρω, αλλα απο amazon ιταλιας αγοραζεις την XB270HU στα 690 ευρω πριν τα μεταφορικα (αν υπαρχουν).

 

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

 

9 minutes ago, XMorsX said:

Nαι, μονο που η η PG27AQ ειναι το 4K μοντελο της Asus και αυτα ειναι παντα ακριβοτερα. Τα αντιστοιχα μοντελα του FS2735 των Asus και Acer ειναι τα MG279Q και XF270HU, τα οποια στην Ελλαδα αρχιζουν στα 660 (techstores) και 600(e-shop) ευρω. Για να δουμε ποσο ακριβοτερη ειναι η Eizo: (1179-660)/1179*100% =44% και (1179-600)/1179*100%=49,11% . Aρα στα λογια μου ερχομαστε.

Σωστά, βάζει σχεδόν τα ίδια ονόματα και μπερδεύει. Όμως το αντίστοιχο είναι το Asus PG279Q που φθηνότερη τιμή είναι στα 890€, άρα εσύ έρχεσαι στα λόγια μας

Link to comment
Share on other sites

H PG279Q εχει G-Sync και οχι Freesync, oι οθονες με G-Sync συνηθως κοστιζουν 150-200 ευρω παραπανω απο τις οθονες με Freesync. Eπιπλεον οι PG279Q και XF271HU εχουν 165Hz μεγιστο ρυθμο ανανεωσης και ειναι νεωτερες απο τις XF270HU και MG279Q, οποτε ειναι ακομη ακριβοτερες. Η Asus ως οθονη με G-Sync θεωρητικα ειναι καλυτερη. Λεω θεωρητικα γιατι αυτο ισχυει μονο αν πετυχεις κομματι χωρις εντονο back-light bleeding ή green tint. Αλλα αυτα ειναι προβληματα που περιμενω και η Εizo να τα βγαζει οπως ειπα παραπανω.

 

Ξαναλεω. Η Eizo ειναι αντιστοιχη των Mg279Q και xf270hu (Freesync). Δεν εχει μοντελο αντιστοιχο των XF270hu, xf271hu και pg279q (G-Sync).

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο post λέγατε ότι το Gsync ανεβάζει την τιμή 100-120€, τώρα πήγαμε στα 150-200€.

Επίσης, αν θεωρείς ισάξια την MG279Q με την Eizo, κάτι δε διάβασες σωστά στο tftcentral (που εσύ επικαλείσαι συνήθως). Οι διαφορές τους είναι σημαντικές.

Και το επίσημο refresh της PG279Q είναι 144. To ο/c δε με ενδιαφέρει.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Wizard! said:

Δεν κοιτάω την Ελλάδα μόνο, κοιτάω την αντίστοιχη Asus PG27AQ που φοράνε το ίδο πάνελ και η φθηνότερη τιμή είναι στα 990€

Αν είναι τα ίδια με την MG279Q, τότε γιατί η Asus την κοστολογεί κοντά στο 1000ρικο;

Ρητορική ερώτηση...

 

Seb το 575 είναι πλασματικό. Στην Ελλάδα έχει ~680 και αν την πάρει κάποιος από ΝΕ, θα δώσει και +200 για τελωνείο. Εσύ είσαι Αγγλία.

 

Ελλαδα ειμαι, και την πηρα απο Γερμανια σε black friday με UPS. 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.