Jump to content



Γιατί το linux > everything...


gdp77

Recommended Posts

 

Και για να επανέλθω στο αρχικό ποστ: Το σύστημα που αναφέρω αρχικά, εδώ και 4,5 ώρες κάνει update... (το sp1 ήταν pre-installed).

 

Με utilization 80-100% του πήρε 2 ώρες "checking for updates" σε 50άρα vdsl ενώ από τη στιγμή που τα βρήκε έχουν περάσει 2,5 ώρες και ακόμα κάνει install το update 91/126

 

 

Καλησπερα και καλη χρονια. 

Τι θες να δειξεις ακριβως απ τις παραπανω γραμμες? Οτι εβαλες λογισμικο 5ετιας (αφου ειχε το sp1) και σου εβγαλε απειρες ενημερωσεις οπου 

αργει η εγκατασταση τους μιας και το laptop ειναι παλιο. οκ, και? 

 

 

Γενικα θα συμφωνησω μαζι σου οτι πολλοι δοκιμασαν και εφυγαν ομως οπως θα χεις ακουσει πολλες φορες οτι οι Linux users ειναι λιγο "ξινοι". 

Eιναι αληθεια να ξερεις. Οταν ο windows user εχει θεμα υπαρχουν 10 σελιδες με εικονες βημα βημα ενω ο αντιστοιχος σε Linux ειναι 10 σελιδες με κωδικα apt-get. Φυσικα και δεν μιλαω για τωρα αλλα για προ 5-6ετιας που ακομη και στα γνωστα community επρεπε να μελετησεις καμια βδομαδα για να καταλαβεις τι στο καλο εννοουν. Αυτοι λοιπον ειναι που δεν προκειται να γυρισουν ποτε να κοιταξουν ξανα το Linux. Tωρα δεν γνωριζω αν εχουν βελτιωθει στους τροπους τους. Ισως θα πρεπε να μπεις σε καποιες κοινοτητες να τους εξηγησεις τι σημαινει βοηθαω καποιον που δεν ξερει γιατι εχεις προσφερει στο thelab μεγαλη βοηθεια στο linux θεμα και οχι μονο βεβαια. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια. 

Τι θες να δειξεις ακριβως απ τις παραπανω γραμμες? Οτι εβαλες λογισμικο 5ετιας (αφου ειχε το sp1) και σου εβγαλε απειρες ενημερωσεις οπου 

αργει η εγκατασταση τους μιας και το laptop ειναι παλιο. οκ, και? 

 

 

Γενικα θα συμφωνησω μαζι σου οτι πολλοι δοκιμασαν και εφυγαν ομως οπως θα χεις ακουσει πολλες φορες οτι οι Linux users ειναι λιγο "ξινοι". 

Eιναι αληθεια να ξερεις. Οταν ο windows user εχει θεμα υπαρχουν 10 σελιδες με εικονες βημα βημα ενω ο αντιστοιχος σε Linux ειναι 10 σελιδες με κωδικα apt-get. Φυσικα και δεν μιλαω για τωρα αλλα για προ 5-6ετιας που ακομη και στα γνωστα community επρεπε να μελετησεις καμια βδομαδα για να καταλαβεις τι στο καλο εννοουν. Αυτοι λοιπον ειναι που δεν προκειται να γυρισουν ποτε να κοιταξουν ξανα το Linux. Tωρα δεν γνωριζω αν εχουν βελτιωθει στους τροπους τους. Ισως θα πρεπε να μπεις σε καποιες κοινοτητες να τους εξηγησεις τι σημαινει βοηθαω καποιον που δεν ξερει γιατι εχεις προσφερει στο thelab μεγαλη βοηθεια στο linux θεμα και οχι μονο βεβαια. 

 

1) Ότι το hardware είναι παλιό δεν σημαίνει ότι τα updates της MS λειτουργούν σωστά. Να αναφέρω ότι μετά από 12 (!!!!!!!) ώρες συνεχούς λειτουργίας, το pc τελικά είναι full updated, μετά από 3-4 διαδοχικά updates. Κάτι παίζει με τη διαδικασία update της MS. Και δεν μιλάμε μόνο για το installation, που άντε να αργήσει λόγω μηχανήματος, αλλά και το download το οποίο καθυστερούσε ελεεινά. Αν έχεις εμπειρία από linux, απλά καμία σχέση. Στο linux απλά κατεβαίνουν και εγκαθίστανται άμεσα. Για να έχεις μια εικόνα, φαντάσου πώς εγκαθιστάς μια εφαρμογή στα win. Τα updates των windows όμως απλά αργούν αδικαιολόγητα, λες και γίνεται compile ο κώδικας από πίσω 10 φορές!!!!

 

2) Για τα υπόλοιπα έχεις δίκιο, αλλά και άδικο. Δίκιο γιατί όντως το community δεν είναι πάντα φιλικό, μολονότι αν ψάξεις θα βρεις βοήθεια για τα πάντα! Άδικό γιατί πολλές φορές ο "κώδικας" είναι πιο γρήγορος από το να σου ποστάρει και να σου εξηγεί ό άλλος πώς να το κάνεις από gui. π.χ. για να εγκαταστήσεις μια εφαρμογή, μπορώ να σου φτιάξω ένα how to με 10 screenshots και αντίστοιχο κείμενο ή να σου δώσω 3 γραμμές τερματικού να τις κάνεις copy-paste και να πατήσεις enter. Ε με συγχωρείς, αλλά οι 3 γραμμές είναι πιο γρήγορος τρόπος να σε βοηθήσω από το να σου φτιάξω guide με 10 screenshots. Γενικά οι χρήστες έχουν αποξενωθεί από το computing (λόγω MS) και οτιδήποτε διαφορετικό τους κακοφαίνεται. Επειδή αναφέρεσαι σε εποχή προ 5ετίας, να σε διαβεβαιώσω ότι το linux είναι απόλυτα φιλικό στις μέρες μας και τα πάντα γίνονται με gui. Από κει και πέρα, ναι, στο troubleshooting το πιθανότερο είναι να δεχτείς βοήθεια σε τερματικό, αλλά δεν ισχύει το ίδιο και για τα win; Π.χ. στα προβλήματα με το update που αντιμετρώπισα πρόσφατα, βρήκα ένα σωρό how to με κονσόλα! Δεν άκουσα κανέναν να διαμαρτύρεται για το πόσο unfriendly είναι τα win!

 

YΓ και εγώ δεν είμαι κανένας terminal guru. 5 βασικά πράγματα ξέρω όλα και όλα. Τα πιο πολλά με gui τα κάνω, απλά όταν βρω how to σε κονσόλα δεν γκρινιάζω, γιατί αντιλαμβάνομαι ότι οι "guru" έχουν άλλη νοοτροπία-φιλοσοφία.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Και για να συνεχίσω με τα τραγελαφικά που συνάντησα στο αρχικό μου project:

 

Ιδού screenshot από το ocz toolbox στο linux mint

 

ocz_linux.png

 

Όλα φυσιολογικά!

 

Πάμε να δούμε και αντίστοιχο από τα win, τα οποία σημειωτέον είναι fully updated μετά από 12 (!!!!) ώρες συνεχούς λειτουργίας του υπολογιστή, ΜΟΝΟ για updates.

 

ocz_win7.png

 

Ο gdp77 γελάει πικρά και απλά σηκώνει τα χέρια ψηλά!!! Πού φτάσαμε!!!! Αν βγάλει κάνα firmware upgrade η OCZ (λέμε τώρα), θα μπορώ να το κάνω μόνο από linux και όχι από win, καθώς το ocz toolbox δεν βλέπει τον ocz δίσκο σε περιβάλλον win!!!!!

 

ΥΓ Σήμερα θα πάρω και ένα image του ssd, καθώς είναι fully updated και τα πάντα εγκατεστημένα και δεν θα αντέξω να ξαναφάω 24ωρο για να στηθεί... Τόση φιλικότητα στον χρήστη πια αυτά τα win...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Και για να συνεχίσω με τα τραγελαφικά που συνάντησα στο αρχικό μου project:

 

Ιδού screenshot από το ocz toolbox στο linux mint

 

 

 

Όλα φυσιολογικά!

 

Πάμε να δούμε και αντίστοιχο από τα win, τα οποία σημειωτέον είναι fully updated μετά από 12 (!!!!) ώρες συνεχούς λειτουργίας του υπολογιστή, ΜΟΝΟ για updates.

 

 

 

Ο gdp77 γελάει πικρά και απλά σηκώνει τα χέρια ψηλά!!! Πού φτάσαμε!!!! Αν βγάλει κάνα firmware upgrade η OCZ (λέμε τώρα), θα μπορώ να το κάνω μόνο από linux και όχι από win, καθώς το ocz toolbox δεν βλέπει τον ocz δίσκο σε περιβάλλον win!!!!!

 

ΥΓ Σήμερα θα πάρω και ένα image του ssd, καθώς είναι fully updated και τα πάντα εγκατεστημένα και δεν θα αντέξω να ξαναφάω 24ωρο για να στηθεί... Τόση φιλικότητα στον χρήστη πια αυτά τα win...

 

 

Εντελως ενημερωτικά και χωρις διαθεση αντιπαραθεσης, εχεις τσεκαρει αν το TRIM παιζει "απο μαμα" σε mint/ubuntu?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα Ubuntu σε ένα netbook που είχε η κόρη μου, και σερνόταν τρελα ,τρελα όμως.

Με τα xp που ειχε κάαααπως την ψιλοπαλευε,αλλά σου έσπαγε τα νεύρα γιατί σερνόταν πολύ.

Επίσης για να κανω 5 απλές ρυθμίσεις είχα δίπλα μου άλλο laptop με tutorial.

Ναι tutorial.

Του έβαλα τα 8αρια που ούτε μου άρεσαν ούτε μου αρέσουν και το νετμπουκακι αναστήθηκε ,λες και άλλαξα cpu και έβαλα ram.

Link to comment
Share on other sites

Εντελως ενημερωτικά και χωρις διαθεση αντιπαραθεσης, εχεις τσεκαρει αν το TRIM παιζει "απο μαμα" σε mint/ubuntu?

 

Το trim παίζει από "μαμά" ubuntu/mint κτλ εδώ και χρόνια.

 

 

 

Εγώ έβαλα Ubuntu σε ένα netbook που είχε η κόρη μου, και σερνόταν τρελα ,τρελα όμως.

 

Φίλε das σε χρέπι netbook δεν περνάς ubuntu το οποίο είναι για πιο σύγχρονα μηχανήματα, αλλά ελαφριές διανομές π.χ. lubuntu, xubuntu, mint mate ή mint xfce

 

 

 

Επίσης για να κανω 5 απλές ρυθμίσεις είχα δίπλα μου άλλο laptop με tutorial. Ναι tutorial.

 

Και καλά έκανες και είχες tutorial. Αλήθεια αν για πρώτη φορά έβαζες σήμερα win, δεν θα χρειαζόσουν tutorial; Θα είχες τις γνώσεις από γεννησιμιού σου;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

@gdp77 : Το κόβω να μην έχει περαστεί σωστά ο οδηγός του sata controller. Συνήθως από κάτι τέτοια "χάνονται" οι δίσκοι στα διάφορα προγράμματα (πχ δεν δίνει το σωστό serial number ή δεν επικοινωνεί σωστά με το πρόγραμμα της OCZ).

 

Όσον αφορά την αποξένωση από το computing θα πρέπει να παραδεχθούμε ότι δεν ενδιαφέρεται όλος ο κόσμος για το computing. Η πλειοψηφία ενδιαφέρεται να κάνει την δουλειά της όσο πιο απλά και απροβλημάτιστα μπορεί - είτε αυτό είναι gaming είτε σχεδίαση κτιρίων ή ακόμη και συγγραφή κειμένων χωρίς να νοιάζεται για compatabilities και τα συναφή. Εκεί ήταν που "κέρδισε" το παιχνίδι η MS μιας και την εποχή που διείσδυαν οι υπολογιστές στα νοικοκυριά ήταν έτοιμη να προσφέρει αυτό το πακέτο. Σκέψου για παράδειγμα ότι το emacs έχει απείρως περισσότερες δυνατότητες στην στοιχειοθεσία από ό,τι το Word αλλά παρ' όλα αυτά το 80% του κόσμου Word χρησιμοποιεί. Από την άλλη μεριά ακόμη και όσοι ασχολούμασταν κάποτε με το computing το έχουμε παρατήσει γιατί απλά δεν υπάρχει χρόνος πλέον. Κι εγώ ήμουν πολύ υπέρ του Linux όταν ήμουν φοιτητής (εποχή που βγήκαν στην κυκλοφορία τα win95 ενώ στην σχολή είχαμε AutoCAD που έτρεχε σε περιβάλλον win3.11) αλλά με τα χρόνια η στάση μου άλλαξε - θέλεις γιατί το πρόγραμμα που με ενδιέφερε (AutoCAD) δεν έχει αντικαταστάτη στο Linux; Θέλεις γιατί, όπως προείπα, πλέον δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο για να ασχολούμαι έστω με shell compiling και digging για να βρω που στον διάτανο έχει κολλήσει ο compiler, ποιο file path είναι λανθασμένο και ποια έκδοση libc πρέπει να έχω εγκατεστημένη για να γίνει σωστά; Όχι ότι άφηνα και τα windows στην ησυχία τους: όλο και κάποιο registry tweak έκανα, όλο και κοιτούσα πως μπορώ να τα παραμετροποιήσω μέχρι εκεί που μου έδινε περιθώρια η MS... Από ένα σημείο και μετά, όμως, όλο αυτό καταντά κουραστικό γιατί δεν αντικατοπτρίζεται σε κάτι ουσιαστικό: τι διαφορά θα μου κάνει εάν το bootup αργεί 10 sec αν είναι να έχω full system stability;

 

ΥΓ Γενικά ήταν και είναι πιο εύκολο να περάσεις windows σε ένα μηχάνημα παρά Linux. Κάποτε το partitioning μόνο σε Linux ήθελε κάποια κλικ γνώσης αν και αυτό τα τελευταία χρόνια έχει αλλάξει. Αλήθεια (για πείραγμα και μόνο το λέω) πλέον το swap partition το φτιάχνει μόνος του ο installer ή πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα;

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

Το trim παίζει από "μαμά" ubuntu/mint κτλ εδώ και χρόνια.

 

Με ενα γρηγορο ψαξιμο:

 

https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/ssd#TOC-Still-relevant-for-Ubuntu-14.04-and-Linux-Mint-17.3:-automatic-TRIM-by-rc.local-by-cron-or-by-discard

 

 

 

Note: in Ubuntu 14.04 and in Linux Mint 17.3 TRIM is enabled automatically, when you install Ubuntu 14.04 or Linux Mint 17.3 on an SSD. Namely by a "cron job".

But this doesn't happen automatically for all SSD's. Furthermore, in most cases "cron" is not the optimal method for TRIM anyway, so I advise you to read on.

 

 

Preferred method: by rc.local

 

Εύκολη μέθοδος..αλλά πρέπει κάποιος να ενδιαφερθεί..

Link to comment
Share on other sites

@gdp77 : Το κόβω να μην έχει περαστεί σωστά ο οδηγός του sata controller. Συνήθως από κάτι τέτοια "χάνονται" οι δίσκοι στα διάφορα προγράμματα (πχ δεν δίνει το σωστό serial number ή δεν επικοινωνεί σωστά με το πρόγραμμα της OCZ).

 

Όχι είναι περασμένοι σωστά οι τελευταίοι drivers jmicron για το εν λόγω controller. Μάλιστα δοκίμασα να κάνω roll-back στους μαμά MS drivers, αλλά πέρα από το ότι οι τελευταίοι δεν λύνουν το πρόβλημα, επιπλέον δεν παίζουν σε sata 300, αλλά 150!!! Οπότε ξαναπέρασα τους τελευταίους jmicron που τουλάχιστον παίζουν σε sata 300.

 

Για όλα τα υπόλοιπα που γράφεις συμφωνώ. Και εγώ δεν είμαι τρελός να απαιτήσω από κάποιον να παρατήσει την δουλειά του για να βάλει σώνει και καλά linux. Σε φίλους, γνωστούς και συγγενείς, περνάω Linux, όπου πιστεύω ότι η εμπειρία χρήσης θα βελτιωθεί π.χ. σε παλιά μηχανήματα ή σε χρήστες που κάθε δεύτερη μέρα έχουν αρπάξει malware και έχουν ανάγκη συνεχούς support.

 

 

 

Αλήθεια (για πείραγμα και μόνο το λέω) πλέον το swap partition το φτιάχνει μόνος του ο installer ή πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα;

 

XAXAXAXAXA τι μου θύμισες... Πρώτη εγκατάσταση linux σε έναν pentium 166 πριν από 18 χρόνια στην Πάτρα όπου και σπούδαζα.... Δεν θυμάμαι την διανομή... θυμάμαι ότι ΣΕΡΝΟΤΑΝ ελεεινά. Η αιτία ανακαλύφθηκε μετά από.... αρκετές ώρες :-) ... Δεν είχα φτιάξει swap partition.... χαχαχαχα

 

Όχι, πλέον είναι αυτοματοποιημένο. (εκτός αν επιλέξεις να φτιάξεις manual partitions από τον installer, οπότε αναλαμβάνεις την ευθύνη να το κάνεις εσύ).

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά από αυτά που διάβασα, μια σύντομη περιγραφή του θέματος θα ήταν:

 

 

linux > everything*

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                           *conditions apply

Link to comment
Share on other sites

Furthermore, in most cases "cron" is not the optimal method for TRIM anyway, so I advise you to read on.

 

Απομεινάρια άλλων εποχών. Δεν παίζει κανένα ρόλο και το debate για το αν είναι καλύτερο το cron job / εβδομαδιαίo ή αλλη μέθοδος/συνεχές είναι μεγάλο.

 

Η πραγματικότητα είναι ότι α) οι σημερινοί δίσκοι με ή χωρίς trim ζουν παραπάνω από το σύστημα β)εδώ και χρόνια οι δίσκοι έχουν δικό τους firmware based garbage control και δεν έχει σημασία το trim του OS... Απλά όλη αυτή η συζήτηση κρατάει από τα πρώτα χρόνια των ssd που όντως είχε νόημα και απλά αναπαράγεται μέχρι και σήμερα, με φθίνουσα -ευτυχώς- ένταση.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα χτες στο λαπτοπ της κοπελας μου (αρκετα σαπιο Compaq Presario Cq71), Linux Mint Mate, κατοπιν προτροπης του Gdp (καθαρα μονο του , χωρις Dual Boot). 

Το μονο που κανει πιο "αργα" , ειναι η εκκινηση. (τα windows 10 ξεκινουσαν in no time - μηχανικος δισκος παντα, και πες οτι αντισταθμιζεται καπως ο χρονος ο συνολικος, γιατι αργουσαν να γινουν πληρως usable, τα mint γινονται usable λιγο πιο γρηγορα απο τη στιγμη που θα μπει στο desktop). 

Κατα τα αλλα τερματιζονται ιδιαιτερα πιο γρηγορα! (μιλαω για καμμια 15ρια sec ταχυτερος τερματισμος τουλαχιστον). 

Οι εντος λειτουργιες , δεν εχουν τρελες διαφορες. Στην χρηση βλεπω ιδιους πορους να καταναλωνουν τα 2 λειτουργικα. γυρω στα 700 ΜΒ ετρωγαν τα Win 10 , τοσο τρωνε και τα Mint. CPU Usage σε Idle ιδιο (1-5% ). 

Στην εναρξη ορισμενων εφαρμογων , ειναι πολυ ταχυτερα τα Mint. Πχ Skype. Ξημερωνε μεχρι να ξεκινησει στα WIndows. Ακομη και το Libre Office που εχει προ-εγκατεστημενο , ειναι ευχαριστη προσθηκη (το χρησιμοποιω στο main pc , δεν εχω MS Office). 

Οι ενημερωσεις* που ειχε ηταν 42 στον αριθμο , οποτε εκαναν λιγη ωρα (περιπου μιση). 

 

Οι λειτουργιες τους γινονται μεσω GUI και με το package manager ειχα εξοικειωθει καπως , λειτουργωντας σε ενα αρχαιο υπολογιστη κατι puppy linux. 

 

Tα βασικα , τα οποια ηθελα να λειτουργουν (skype με mic + camera , λιγο ιντερνετ στη χαση και στη φεξη , και αναπαραγωγη καποιων βιντεο στη συνεχεια με συνδεση στην tv ), γινονται επιτυχως και "out of the box". Συν οτι το Wifi δουλευει απροβληματιστα (πιο πανω διαβαζω οτι παλιοτερα μπορει να ειχα προβλημα ξερω γω ) , απλως επρεπε να το σεταρω εγω (δλδ απλα να δωσω το SSID και το Password εννοειται , τπτ το σπουδαιο). 

Εφοσον γινονται απροβληματιστα τα παραπανω, δεν εχω λογο να παραπονιεμαι. Αρκετα φιλικο περιβαλλον. Αν τωρα ξαφνικα εχω προβληματα, θα κοιταξω κανα guide. Αλλα αυτο που βλεπω οτι θα χρειαστει ειναι αλλαγη δισκου ( εχει 9 bad sectors, βεβαια δουλευει κανονικα εδω και χρονια με αυτα τα bad sectors ). 

 

Καταννοω οτι παει γυρευοντας ( :p ) ο gdp λεγοντας "linux > everything" γιατι ενταξει , τα linux ειναι πλεον σε ενα πολυ καλο επιπεδο και εχουν γινει πολυ περισσοτερο φιλικα απο οτι θυμαμαι και εγω ,αλλα δε μπορω να αντικαταστησω τα Windows οντας Gamer ας πουμε, και καποιος με καθαρα windows εφαρμογες, ειναι πρακτικα αδυνατο.

Για ενα λαπτοπ ομως που μπορει να παρει ζωή χρησιμοποιωντας τα , ειναι αριστα! 

 

Οποτε σιγουρα δεν ισχυει ο τιτλος. Εγω θα ελεγα οτι ειναι Best for what it is, και εχει διανομες για ολα τα γουστα και μηχανηματα, αρκει ο ενδιαφερομενος να μη βαριεται και πολυ.

 

Σιγουρα το να δωσω ζωη στο αρχαιο desktop μου δεν εχει τοσο νοημα, οσο το συναισθηματικο του πραγματος (f*ck yeah, it works well! ). Συν οτι θα χρειαστω αλλη διανομη , πιο μπελαλιδικη απο αυτη που εβαλα φανταζομαι. Για να μη πω οτι θα πρεπει να βαλω Arch Linux step by step για να εχει νοημα η μη χρησιμοποιηση των "πετσοκομμενων" ΧΡ που το εκαναν να δουλευει ακομη και σημερα! Τα τελευταια (arch linux ) , δοκιμασα σε virtual κατασταση, και ειδα οτι αν κατσεις να διαβασεις (πολυ πραμα ομως) , θα κανεις παπαδες, το θεμα ειναι ποιος καθεται; 

 

*Στα Windows ειναι λογικο , οταν βαζεις καθαρη εγκατασταση , να θελει και 150 ωρες για ενημερωσεις. Βαζει πααααααααααρα πολλες. Δε θελω να φανταστω να ξαναπερναω τα 10 στο pc για οποιοδηποτε λογο :p 

Link to comment
Share on other sites

Απομεινάρια άλλων εποχών. Δεν παίζει κανένα ρόλο και το debate για το αν είναι καλύτερο το cron job / εβδομαδιαίo ή αλλη μέθοδος/συνεχές είναι μεγάλο.

 

Η πραγματικότητα είναι ότι α) οι σημερινοί δίσκοι με ή χωρίς trim ζουν παραπάνω από το σύστημα β)εδώ και χρόνια οι δίσκοι έχουν δικό τους firmware based garbage control και δεν έχει σημασία το trim του OS... Απλά όλη αυτή η συζήτηση κρατάει από τα πρώτα χρόνια των ssd που όντως είχε νόημα και απλά αναπαράγεται μέχρι και σήμερα, με φθίνουσα -ευτυχώς- ένταση.

 

Δεν με ενδιαφέρει η αντοχή των δίσκων. Όταν το 500Mb\s γίνεται 70 μόνιμα τι κάνουμε? για αυτο σε ρωτησα παραπανω αν έχεις "τσεκάρει". Μετά από 1 χρόνο έχεις παρατηρήσει πτώση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει η αντοχή των δίσκων. Όταν το 500Mb\s γίνεται 70 μόνιμα τι κάνουμε? για αυτο σε ρωτησα παραπανω αν έχεις "τσεκάρει". Μετά από 1 χρόνο έχεις παρατηρήσει πτώση?

 

Τα πιο "παλιά" συγκριτικά δεδομένα που μπορώ να βρω είναι από το laptop μου σε dual boot εγκατάσταση 1 έτους ακριβώς. (Στο ubuntu δεν έχει πειραχτεί τίποτα σχετικά με βελτιστοποίηση για ssd/ όλα παίζουν μαμά)

 

Ιδού ss από win7:

 

samsung_win7_benchmark.png

 

 

Και από ubuntu 14.04 LTS

 

Screenshot%252520from%2525202016-01-05%2

 

 

 

Οι μετρήσεις επιβεβαιώνουν και την καλύτερη αίσθηση που έχω όταν χρησιμοποιώ ubuntu στο συγκεκριμένο μηχάνημα. Στο linux έχει άλλη "σπιρτάδα"...

 

ΥΓ ο ελεγκτής είναι sata2

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Τα πιο "παλιά" συγκριτικά δεδομένα που μπορώ να βρω είναι από το laptop μου σε dual boot εγκατάσταση 1 έτους ακριβώς. (Στο ubuntu δεν έχει πειραχτεί τίποτα σχετικά με βελτιστοποίηση για ssd/ όλα παίζουν μαμά)

 

Ιδού ss από win7:

 

 

 

 

Και από ubuntu 14.04 LTS

 

 

 

 

 

Οι μετρήσεις επιβεβαιώνουν και την καλύτερη αίσθηση που έχω όταν χρησιμοποιώ ubuntu στο συγκεκριμένο μηχάνημα. Στο linux έχει άλλη "σπιρτάδα"...

 

ΥΓ ο ελεγκτής είναι sata2

 

 

Ωραια αρα παιζει οκ.

 

Ενημερωτικά, τα επιπλέον ΜB/s σε Seq Read που βλέπεις στο "linux" σύστημα, οφείλονται στην διαφορετικότητα των εργαλείων που μετράς (τον τρόπο που τρέχει, μέγεθος αρχείου που δοκιμαζει κτλ). Για κανενα λογο το Seq Read δεν ειναι ενδειξη σπιρταδας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια αρα παιζει οκ.

 

Ενημερωτικά, τα επιπλέον ΜB/s σε Seq Read που βλέπεις στο "linux" σύστημα, οφείλονται στην διαφορετικότητα των εργαλείων που μετράς (τον τρόπο που τρέχει, μέγεθος αρχείου που δοκιμαζει κτλ). Για κανενα λογο το Seq Read δεν ειναι ενδειξη σπιρταδας.

 

 

Έχεις δίκιο μπαρούφα είπα. Το access time παίζει ρόλο και πώς το λογισμικό εκμεταλλεύεται τον ssd. Τέλος πάντων, one way or another, το ubuntu 14.04 είναι πολύ πιο σπιρτόζικο στη χρήση από τα win7, ανοίγει πιο γρήγορα π.χ. firefox κτλ. σε σχέση με τα win7 πάνω στο ίδιο μηχάνημα. Ίσως τα win10 να είναι ανάλογα γρήγορα, αλλά δεν μπαίνω στην διαδικασία να τα περάσω για άλλους λόγους, που δεν αφορούν στο παρόν thread.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.