Jump to content



Πνοη σε laptop 7ετιας και Desktop 11ετιας , γινεται;


tommybertsen

Recommended Posts

Αγορασα λοιπον ενα ssd (adata sp550 120gb) , και θα ριξω πανω Linux Mint Cinnamon, ωστε να επιλεγω με το boot manager της ASrock ποιο θελω να τρεξω . Τοποθετηθηκε , αναγνωριστηκε απο το bios, και απο τα windows (το εχω αφησει unallocated).

Εχω μερικες ερωτησεις για πριν την εγκατασταση και για την ιδια την εγκατασταση:

 

- Να αφησω το drive unnalocated στα Windows ή να το κανω κανονικα Format σε NTFS και θα το μετατρεψει αργοτερα η εγκατασταση των Linux στο δικο της File System? 

- Nα κανω αυτοματη εγκατασταση (αφου κανω τα παραπανω), ή να κανω προσαρμοσμενη ωστε να δωσω μικρο χωρο για Swap; 

-

Στο adata θα υπαρχει μονο το Linux, δε ξερω ομως κατα ποσο θα το χρειαστω αργοτερα για κατι αλλο. Φανταζομαι οτι οποτεδηποτε χρειαστω μπορω να κανω Format και να κανω allocate το space απο τα Windows. Απλως , αν υπαρχουν λινουξ μεσα, δε θελω να σβηστουν (γι'αυτο και η πρωτη ερωτηση).

 

Οποιος το δει και ξερει ας απαντησει! :)

@gdp77, εχεις pm :p

 

Edit: 

Επιτυχως εγκατασταθηκαν και χωρις το παραμικρο θεμα γινεται boot και στα 2 λειτουργικα οποτε διαλεξω απο το boot manager της μητρικης. :) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έτσι εγκυκλοπαιδικά (αν και νομίζω ότι ξέρω τον λόγο), γιατί δεν άφησες τον bootloader του mint να αναλάβει το boot και προτιμάς κάθε φορά να πατάς Fxx για να μπαίνεις στον boot manager της μητρικής;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι με εψησε ο Cyberdyne να τα εχω σε ξεχωριστο δισκο. Δεν ηθελα να δωσω χωρο για linux στον ηδη υπαρχον ssd, οποτε επενδυσα για να μαθαινω κιολας :) Δεν εκανα καμμια σπουδαια επενδυση εδω που τα λεμε , αλλα ηθελα να πειραματιστω με το περιβαλλον των linux στο main Desktop μου και να δω πως αποδιδουν , απο τη στιγμη που εβαλα το λειτουργικο και στο λαπτοπ , αλλα και στο Desktop το παλιο! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι δεν εντυπωσιάστηκα που παίζει μονοπύρηνος pentium με λίγη ram με το Linux θα είναι ψέμα ,άσχετα από τη διαδικασία που θελει να τα κάνεις install.

Έχεις καθόλου μέτρο σύγκρισης με win 8/8.1/10 στο pc αυτό η σε ανάλογης δυναμικότητας ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι δεν εντυπωσιάστηκα που παίζει μονοπύρηνος pentium με λίγη ram με το Linux θα είναι ψέμα ,άσχετα από τη διαδικασία που θελει να τα κάνεις install.

Έχεις καθόλου μέτρο σύγκρισης με win 8/8.1/10 στο pc αυτό η σε ανάλογης δυναμικότητας ;

 

Σε μονοπύρηνο turion 64 (2003) με 1 GB RAM που ακόμα και τα xp ΣΕΡΝΟΝΤΑΙ, το ubuntu 10.04 πάει ΣΦΑΙΡΑ! Δεν συζητάμε για win8/8.1/10, δεν θα περνούσαν ούτε καν το στάδιο της εγκατάστασης.

 

Προφανώς αν του έβαζα μοντέρνα διανομή, δεν θα σήκωνε cinnamon, αλλά ένα mint xfce ή lubuntu, φαντάζομαι θα πήγαινε εξίσου γρήγορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα πως θα ετρεχαν σε μονοπυρηνο με 1GB Ram!! Με κατι πετσοκομμενα κυριολεκτικα ΧΡ, δουλευε , με αρκετα θεματα το μηχανημα αυτο. Για 8ρια δε πιστευω να τα εβγαζε περα. Τα Lubuntu του εδωσαν πνοη, και αν του εβαζα τον Seagate που ειναι Sata δισκος , θα πηγαινε καλυτερα (ειμαι με Maxtor του 2004, αφου δεν τραγουδησε ακομη , ειναι θαυμα). 

 

Ενταξει, ακομη και στο Laptop που εβαλα Mint MAte , εχουν αρκετες διαφορες με το πως δουλευουν σε βαθος χρονου. Πολυ γρηγορα αρχισε να φαινεται στα 10ρια οτι παιζουν σε μηχανικο δισκο. Στο mint mate δεν βλεπω να υπαρχει καποιο προβλημα. 

Γενικα για παλια pc με ~1GB Ram , το Lubuntu ειναι τελειο. Και πλεον ειναι αρκετα ευκολοτερη η εγκατασταση απ'οσο πιστευεις :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα τρεχει μια χαρα αν εχεις 1GB + , τα πετσοκομμενα ετρωγαν κυριολεκτικα 70ΜΒ ram , δηλαδη τιποτα. Τα προβληματα ηταν αλλου. Οι usb δουλευαν οποτε ηθελαν , πολλα κρασαρισματα διχως ιδιαιτερο λογο , οποτε τα Lubuntu ηταν μονοδρομος αν ηθελα να αναστηθει το συστημα! 

Δε ξερω τι αλλες εκδοσεις υπαρχουν , μιας και δεν ειμαι γνωστης του πραγματος, απο αυτα που εχω δει ομως, υπαρχουν διανομες για ολα τα γουστα!

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι δεν εντυπωσιάστηκα που παίζει μονοπύρηνος pentium με λίγη ram με το Linux θα είναι ψέμα ,άσχετα από τη διαδικασία που θελει να τα κάνεις install.

Έχεις καθόλου μέτρο σύγκρισης με win 8/8.1/10 στο pc αυτό η σε ανάλογης δυναμικότητας ;

 

Σημερα εστησα αυτο το μηχανημα http://valid.x86.fr/6vezwqγια το δημοτικο του χωριου μου.(μητρικη http://www.asrock.com/mb/VIA/775Dual-VSTA/ )

Αν εξαιρεσεις οτι παιζει σε μηχανικο αιντε εε ide ηθελα να πω και εκανε καποια ωρα απο το επισης αιντεεε  ε ide

οπτικο μεσο να αντιγραψει τα αρχεια :p το μηχανημα δεν περιμενα να πηγαινε τοσο καλα.

Αφου ειχα διπλα το στικακι με τα 8.1 και το εβαλα παλι  στο ραφι.

Το μονο πιστευω που θα με κοβε στα 8.1 ειναι καμια ασυμβατοτητα της μητρικης πραγμα που με τυχε με αρκετες παλαιου τυπου

Ιntel based μητρικες.

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι Socket 478 σε μια gigabyte μητρικη, που εχει και sata I :p

Ακομη παλαιοτερος pentium. Prescott για την ακριβεια :hehe:

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εμενα τι ειναι? Πρεςχοτ και εμενα απλα 64μπιτ και εχω και εγω σατα 1.[emoji14]Ειναι αυτο που λεει ο@pasjohn, μνημη να εχει και τα παει καλα τα ΧΡ.

Όσο καλά και να πάνε τα xp μετά το install, μετά από τρίμηνο θα σέρνονται και μόνο από τα updates και από malware. Το linux θα παίζει όπως την 1η μέρα...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπααα μια χαρα θα ειναι πιστεψε με ;)

Oυτως η αλλος σχολειο ειναι και δεν το κοβω να μπαινει στο νετ + ο διευθυντης που γνωριζε απο

πισι στην συζητηση που ειχαμε το λαιναξ το απερριψε (αν και το γνωριζε κατοχος ?) λογω μη

γνωσης απο τους αλλους χρηστες-δασκαλους.

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
Link to comment
Share on other sites

Όσο καλά και να πάνε τα xp μετά το install, μετά από τρίμηνο θα σέρνονται και μόνο από τα updates και από malware. Το linux θα παίζει όπως την 1η μέρα...

Εννοείται ότι σε αυτά τα μηχανήματα προσέχεις από malware και από εφαρμογές βάζεις τα απολύτως απαραίτητα. Έχω δουλέψει αρκετά τέτοια μηχανήματα και δεν έχουν προβλήματα. Προβλήματα με τα malware ναι έχουν αλλά με λίγη προσοχή δεν έχεις θέμα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπααα μια χαρα θα ειναι πιστεψε με ;)

Oυτως η αλλος σχολειο ειναι και δεν το κοβω να μπαινει στο νετ + ο διευθυντης που γνωριζε απο

πισι στην συζητηση που ειχαμε το λαιναξ το απερριψε (αν και το γνωριζε κατοχος ?) λογω μη

γνωσης απο τους αλλους χρηστες-δασκαλους.

 

Εντάξει ο καθένας αποφασίζει όπως καταλαβαίνει και δεν θα μπω στα παπούτσια του. Απλά ως μάχιμος εκπαιδευτικός, θα δηλώσω ότι αν κάποιος δάσκαλος μπορείς π.χ .να γράψει ένα κείμενο σε xp και να το αποθηκεύσει σε ένα στικάκι ή να πατήσει το print και να το εκτυπώσει, αλλά δεν μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά σε ένα π.χ. mint mate, -κατά την προσωπική μου άποψη- είναι πνευματικά ανάπηρος και δεν έχει καμία δουλειά να μπαίνει σε τάξη να διδάσκει παιδιά, διότι προφανώς ο άνθρωπος αυτός δεν μπορεί να αντιμετωπίσει γνωστικά και την παραμικρή απόκλιση από τα ήδη παγιωμένα δεδομένα στο μυαλό του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ξεφυγαμε.

Κρινουμε τι μπορει να κανει ο καθενας οχι τι θελουμε να κανει.

Πνευματικα αναπηρο πχ μπορει να θεωρησει και εσενα που δεν βλεπεις τιποτα

αλλο περαν των λαιναξ.Δεν τα ηθελε οχι γιατι δεν τα θελει αυτος αλλα γιατι δεν γνωριζει

κατα ποσο μπορουν να τα δουλεψουν αλλοι χρηστες δασκαλοι που ναι ! δεν εχουν δουλεψει ποτε στην ζωη τους

λαιναξ και μπορει να μην θελουν/ η να μην θελουν να ασχοληθουν μεσα στο σχολειο.

Μαζι σου δεν εχω κανενα προβλημα με τα συγκεκριμενα λειτουργικα ειχα αγορασει / πηρα τζαμπα

ο κολλητος μονο τετοια δουλευει αλλα οπως λες οτι υπαρχουν καποια παγιωμενα δεδομενα για την μια πλευρα

ετσι υπαρχουν και για την αλλη.Και καλο ειναι οι χαρακτηρισμοι να αποφευγονται.

Link to comment
Share on other sites

Απορρίπτω τα επιχειρήματά σου αναφορικά με μένα, μια που δουλεύω win εξίσου άνετα, άλλωστε είμαι με dual boot. Εγώ δεν μέμφομαι κάποιον για τις επιλογές του, ωστόσο μπορώ να διαφωνώ. Εμμένω στη θέση μου ότι υπάρχει σοβαρό θέμα με κάποιον που δεν μπορεί να γράψει κείμενο σε mint, να εκτυπώσει ή να αποθηκεύσει σε στικάκι, ενώ μπορεί στα win. Αυτός ο άνθρωπος γνωστικά έχει κατεβάσει διακόπτες

Link to comment
Share on other sites

Δε πειραζει παιδια, χρησιμο ειναι να βλεπουμε αποψεις απο ολες τις πλευρες! Εγω δεν ειχα καμμια επαφη με Linux, απλα απεκτησα λογω της δυνατοτητας που ειχα να αναστησω 2 παλαια μηχανηματα. Μονο τα Linux μου εδιναν αυτη τη δυνατοτητα. Να τα ριξω στα μηχανηματα και "out of the box" να παιξουν , χωρις να παραπονιεμαι. :)

 

Οσο για το σχολειο , θεωρω πως μπορουν να δουλεψουν σε Linux , απλως φοβουνται. Μπαινω λιγο στο πετσι τους για να πω την αληθεια. Μεχρι πριν καμμια 10ετια ακομη Windows 3.11 ειχαν :p 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.