Jump to content



Gigabyte GTS 250 1gb HDMI audio output


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Θέλω τα φώτα σας στην εξής μου απορία, γιατί όσο και να έψαξα στο Internet δεν βρήκα άκρη.

Έχει HDMI audio output η Gigabyte GTS 250 1gb ή χρειάζεται spdif καλωδιάκη που θα συνδέσεις την κάρτα γραφικών με την μητρική;

 

Από ότι βλέπω spdif connectors έχει και η κάρτα γραφικών και η μητρική.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

To HDMI output είναι για να δώσεις εικόνα και ήχο σε οθόνη/τηλεόραση.Μην μπερδεύεσαι με το να συνδέσεις την κάρτα στην μητρική.

Αν συνδέσεις πχ μια τηλεόραση μπορείς να πάς στα Windows και να ενεργοποιήσεις τον ήχο σε αυτήν κάνοντας ενεργό το Digital Display Audio που λογικά θα δεις στο πάνελ του ήχου.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς;

Το PC είναι συνδεδεμένο με την TV μεσο HDMI καλωδίου, αλλά ήχο δεν βγάζει.

 

Στο playback devices, έχει μόνο 1 επιλογή, Digital Output και είναι ενεργό, αλλά και πάλι ήχο δεν βγάζει.

Το ερώτημα μου το έκανα μιας και δεν μεταφέρουν όλες οι κάρτες γραφικών ήχο μέσο HDMI καλωδίου απευθείας, αλλά χρειάζονται και σύνδεση με ένα καλώδιο spdif, από την spdif έξοδο της μητρικής στην είσοδο spdif της κάρτας γραφικών. Απλά δεν ξέρω εάν η συγκεκριμένη κάρτα περνάει το ήχο μόνο μέσο HDMI ¨η θέλει και spdif καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι στις πιο παλιες καρτες δεν ηταν ετσι.

Εξηγούμε. Εχω μια nvidia 9400 gs και ενω εχει hdmi δεν εχει κυκλωμα ηχου πανω της. Χρειάζεται να παρει τον ηχο απο το motherboard μεσω spdif.

Για την gts 250 δεν μπορω να απαντήσω αν εχει.

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά 200 αν θυμάμαι καλά έστελνε ήχο χωρίς να υπάρχει η ανάγκη σύνδεσης του spdif καλωδίου. Αν θυμάμαι λάθος τότε ναι πρέπει να συνδέσεις το spdif καλώδιο από την μητρική στην κάρτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή με τα κ**ο capital controls δύσκολα να παραγγείλεις από ebay και στη περιοχή που μένω δεν έχει κανένα μαγαζί, υπάρχει κάποιος που να έχει τέτοιο καλώδιο και να μην το χρειάζεται;

Εννοείτε πως θα του το πληρώσω!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.