Jump to content



Οδηγός εγκατάστασης ubuntu 14.04 (dual boot)


Recommended Posts

Μην βαράτε, είναι η πρώτη μου απόπειρα. Μικρόφωνο δεν είχα (έγραψα φωνή στο κινητό και μετά ένωσα τον ήχο με το video χαχαχαχαχαχαχαχ), ενώ ένα μέρος του video είναι με κάμερα και άλλο με screen capturing. Τέλος πάντων,πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολύ όλους τους αρχάριους που επιθυμούν να κάνουν μια dual boot εγκατάσταση, όχι μόνο για το ubuntu, αλλά και για όλες τις ubuntu based διανομές.

 

Happy ubuntuing!!!!

 

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Tο ξεχαρβαλωσες το F12 [emoji14]

Ωραιος Good Job! :)

Ερώτηση: Το ιδιο ισχυει και για τα Lubuntu ?

Ναι, τα ίδια ισχύουν για όλες τις ubuntu-based διανομές.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

ΥΓ το f12 το έχω άχτι :-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@gdp77

 

Καλησπερα!

Ερωτηση:

 

Σκεφτομαι το Dual Boot στο main pc μου. Να βαλω Linux Mint Mate (ή cinnamon 17.3 μηπως; )  alonside Windows 10. Αν (λογω χωρου), θελω να σβησω το partition με τα Mint καποια στιγμη , τι κανω; Μεσω mint ή μεσω Windows θα το σβησω και θα προσαρτησω τον ελευθερο χωρο και παλι στα Windows?

 

Ειναι προτιμοτερο να επαιρνα εναν ακομη ssd για linux μονο (πχ αυτον );

Μετα μπορω να επιλεξω αυτο τον δισκο για Linux , και να κανει Dual boot με τα Windows, σωστα;  

 

Τι προτεινεις; Εχω 80GB ελευθερα στον SSD. Δε θελω να πεσω πολυ κατω απο το 30% της χωρητικοτητας του, γι'αυτο και σκεφτομαι 2ο ssd.

 

Να δοκιμασω db και να δωσω πχ 30GB στα λινουξ +2 swap? Για σερφαρισμα και office το θελω μονο και φυσικα για πειραματισμους :)

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

@gdp77

 

Καλησπερα!

Ερωτηση:

 

Σκεφτομαι το Dual Boot στο main pc μου. Να βαλω Linux Mint Mate (ή cinnamon 17.3 μηπως; )  alonside Windows 10. Αν (λογω χωρου), θελω να σβησω το partition με τα Mint καποια στιγμη , τι κανω; Μεσω mint ή μεσω Windows θα το σβησω και θα προσαρτησω τον ελευθερο χωρο και παλι στα Windows?

 

Ειναι προτιμοτερο να επαιρνα εναν ακομη ssd για linux μονο (πχ αυτον );

Μετα μπορω να επιλεξω αυτο τον δισκο για Linux , και να κανει Dual boot με τα Windows, σωστα;  

 

Τι προτεινεις; Εχω 80GB ελευθερα στον SSD. Δε θελω να πεσω πολυ κατω απο το 30% της χωρητικοτητας του, γι'αυτο και σκεφτομαι 2ο ssd.

 

Να δοκιμασω db και να δωσω πχ 30GB στα λινουξ +2 swap? Για σερφαρισμα και office το θελω μονο και φυσικα για πειραματισμους :)

 

Όσον αφορά τους δίσκους να προτείνω να πάρεις άλλον έναν ssd (πχ http://www.e-shop.gr/ssd-intenso-3812430-top-performance-128gb-25-sata3-p-PER.320817 ) και να έχεις χωριστά τα λειτουργικά σου, χωρίς boot manager -γτ αμα χαλάσει ο ρημάδης τα χάνεις όλα καμιά φορά...- !  ;)

 

Για το linux στον gdp77 διότι δεν σκαμπάζω!  :p

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στο laptop είμαι με 120άρη και dual boot. Μια χαρά φτάνει για τα πάντα όλα. 30gb για internet,office και πειραματισμούς είναι κομπλέ.

Πιστευεις οτι αξιζει να παρω το παραπανω drive ; Διπλο κερδος (εκτος απο τα -45€ απο το πορτοφολι). Δευτερο λειτουργικο , ενα εξτρα drive. Τι παιζει με τον boot manager ? Δε θα μπορω να επιλεξω αναμεσα στα 2 λειτουργικα ανα πασα στιγμη; 

Link to comment
Share on other sites

Στο πισί μου έχω win7 k win10 σε 2 διαφορετικούς ssd. Τα έκανα εγκατάσταση stand alone το καθε ένα.

 

Ανάλογα ποιό λειτουργικό θέλω να τρέξω, οταν ανάβει το πισί μου κάνω χρήση του boot manager της μητρικής μου και επιλέγω το δίσκο που θέλω. 

 

Αυτό το έχω κάνει διότι στο παρελθόν είχα dual boot windows manager, ο οποίος χάλασε κάποια στιγμή και μετά κανένα os δεν φόρτωνε (εγώ όμως φόρτωσα  :p )... 

 

Οπότε όταν κάνω clean install windows 10 πχ, αποσύνδεσα εντελώς τον δίσκο με τα win7 για να μην τα δει το install των 10 και δημιουργήσει dual boot manager. Και σε ρωτώ: αν θες να κάνει φορμάτ ή χαλάσει ο δίσκος τι κάνεις? Στο πίσί μου απλά κάνω χρήση του άλλου δίσκου. Τεσπα μπακαλοτρόπος αλλά εμένα έτσι μ' αρέσει.  :D

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν ξέρω τι παίζει με το λίνουξ!!!!

 

Οσον αφορά τον intenso, είναι τίμιος αρκετά αλλά αργός σχετικά (έχω πάρει τρείς, βλέπε εικόνα).

 

Μπορείς να πάρεις κ αυτόν που είναι πιο γρήγορος (έχω πάρει έναν) http://www.e-shop.gr/ssd-corsair-cssd-f120gblsb-force-ls-series-120gb-25-ssd-sata3-mlc-p-PER.320261

 

Τέλος μπορείς να πάρεις αυτόν που είναι εξαιτερικός και μεγαλύτερος (έχω πάρει δύο) http://www.e-shop.gr/ssd-adata-premier-sp550-240gb-25-sata3-p-PER.331164

post-50599-0-07350600-1453057654.jpg

post-50599-0-47337500-1453057670.jpg

post-50599-0-47394900-1453057870_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισως κρατηθω, και παρω εναν 850evo ή καποιον intel (που εμπιστευομαι 100% ) . Ακριβοι οι ρημαδηδες. 

Πως γινεται να χαλασει ο boot manager ομως; Αν χαλασει format και φτου και απο την αρχη προφανως. Και διαβασα οτι σβηνοντας το partition των linux (και με μια ακομη εξτρα διαδικασια για να φυγει ο boot manager ), και προσαπτωντας τον ελευθερο χωρο πισω στον ssd , εχεις σβησει ουσιαστικα την εγκατασταση των λινουξ. Ισχυει; 

 

Το dualboot το σκεφτομουν καιρο τωρα.. Απλα στα μηχανηματα που εβαλα τα linux , εβαλα καθαρα μονα τους τα linux. 

Υπαιτιος ο gdp :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Πως γινεται να χαλασει ο boot manager ομως; 

 

Famous last words: Μα μόλις τώρα λειτουργούσε!!! 

 

Σε windows? Χαλάει ο δίσκος που κράτα το dual boot αρχείο, χαλάει η μητρική σου, χαλάει ο καιρός....  :lol:

 

Επειδή είμαι παθών, τα έχω όλα διπλά και ανεξάρτητα. 

 

Για τους ssd μπορούμε να ανοίξουμε νέο θέμα να τα πουμε εκει! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τεσπα μπακαλοτρόπος αλλά εμένα έτσι μ' αρέσει.

 

Όντως μπακαλοτρόπος, αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...

 

Πως γινεται να χαλασει ο boot manager ομως;

 

Αν μιλάμε για τον grub (GNU GRand Unified Bootloader), δεν χαλάει, εκτός αν πειράξεις κάτι που δεν πρέπει ή τα κακαρώσει ο δίσκος.

 

Αν χαλασει format και φτου και απο την αρχη προφανως.

 

 

χαχαχαχαχαχαχα Εννοείται πως ΟΧΙ! Υπάρχουν δεκάδες τρόποι να τον επαναφέρεις. Μπαίνεις από live cd και σε 5 λεπτά είσαι back in business.

 

Και διαβασα οτι σβηνοντας το partition των linux (και με μια ακομη εξτρα διαδικασια για να φυγει ο boot manager ), και προσαπτωντας τον ελευθερο χωρο πισω στον ssd , εχεις σβησει ουσιαστικα την εγκατασταση των λινουξ. Ισχυει;

 

Ναι. Απλά σβήνεις το partition του linux και επαναφέρεις τον win bootloader με ένα απλό "BootRec.exe /fixmbr" από την recovery console από win

 

Πιστευεις οτι αξιζει να παρω το παραπανω drive ; Διπλο κερδος (εκτος απο τα -45€ απο το πορτοφολι). Δευτερο λειτουργικο , ενα εξτρα drive. Τι παιζει με τον boot manager ? Δε θα μπορω να επιλεξω αναμεσα στα 2 λειτουργικα ανα πασα στιγμη;

 

Αν μπορείς να διαθέσεις τα 45€ για ssd, εννοείται να το κάνεις. Θα είσαι πιο άνετος. Θα μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα στα 2 λειτουργικά ανά πάσα στιγμή.

 

Να βαλω Linux Mint Mate (ή cinnamon 17.3 μηπως; ) alonside Windows 10.

 

Εφόσον το μηχάνημα σηκώνει win10, τότε να βάλεις cinnamon. Είναι πολύ πιο όμορφο και polished από το mate.

 

Αν (λογω χωρου), θελω να σβησω το partition με τα Mint καποια στιγμη , τι κανω; Μεσω mint ή μεσω Windows θα το σβησω και θα προσαρτησω τον ελευθερο χωρο και παλι στα Windows?

 

Μέσω οποιουδήποτε προγράμματος μπορεί να διαχειριστεί partitions. Προφανώς δεν θα το κάνεις μέσα από mint, καθώς δεν θα σου επιτρέψει να σβήσεις τον εαυτό του... Είτε από κάποιο live cd, είτε μέσα από win.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.