Jump to content



Netflix @ Greece


Recommended Posts

Μια και δεν είδα κάτι στις ειδήσεις είπα να το ανοίξω σαν θέμα.

Πλέον το netflix ειναι διαθέσιμο και στην Ελλάδα.

 

https://www.netflix.com/gr/

 

Από αυτά που έχω διαβάσει δεν τα έχει όλα διαθέσιμα προς το παρόν, όπως και οι ελληνικοί υπότιτλοι που φαντάζομαι θα προστεθούν σύντομα.

Με την εγγραφή ένα μήνα free και μετά διαλέγεις Plan - Basic Standard Premium

 

*Αν υπάρχει κάπου αλλού θέμα, διαγράψτε το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

εγώ το ενεργοποίησα δοκιμαστικά.. δε με πειράζει τόσο η έλλειψη Ελληνικών υποτίτλων όσο το ότι δε μπορώ να παίξω το περιεχόμενο σε HD..έβαλα το πλάνο με τα €9.99, πήγα και στα settings και έβαλα την αντίστοιχη επιλογή αλλά τπτ.. ίσως να πρέπει να τελειώσει ο free μήνας και να πληρώσω για να ενεργοποιηθεί..

 

επίσης, έχω μια samsung smart tv αλλά δε βρίσκω το app του Netflix στα samsung apps για να το κατεβάσω να παίζει απευθείας στην tv..

Link to comment
Share on other sites

Στην δικιά μου Samsung ειναι κανονικα...δεν πειραξα κατι!ενεργοποιησα την δωρεαν συνδρομη + βλεπω hd ,κανονικά

 

ποίο μοντέλο έχεις? εγώ έχω http://www.samsung.com/gr/consumer/tv-av/tv/full-hd/UE55F6400AWXXH μήπως πρέπει να κάνω κάνα update για να εμφανιστεί το app..?

θα το ψάξω λίγο και όταν πάω σπίτι θα ξαναδοκιμάσω :D

Link to comment
Share on other sites

από περιεχόμενο στην Ελλάδα τι λέει; Γιατί, απ'όσο ξέρω αλλάζει το τι σου παρέχει ανάλογα με τη χώρα που δηλώνεις (ο @vic αν θυμάμαι καλά έπαιζε με vpn και έβλεπε και το "σουηδικό" νετφλιξ)

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους θα μπορώ να λέω στη γυναίκα να έρθει για chill.

Πάντως σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, δεν ειναι τόσο καλο και φτηνό οσο το αμερικανικο .

Η λύση του vpn ίσως ακόμα να αξίζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το είχα στο εξωτερικό, οι ταινίες ελάχιστες και το περιεχόμενο άθλιο. Δοκίμασα ξανά μήπως άλλαξε τίποτα, δυστυχώς όχι, μπορώ να πω ότι είναι και χειρότερα. Για παλιότερες ταινίες δεν το συζητάμε καν. Ανεξαρτήτως ποιος φταίει, το μέλλον είναι δυσοίωνο. Όχι μόνο δεν θα γυρίζονται αρκετές αξιόλογες ταινίες, αλλά και οι ήδη υπάρχουσες δεν θα είναι διαθέσιμες. Και για την περίπτωση του νόμιμου subscription streaming, ούτε καν οι περισσότερες hollywoodιανές αμερικανιές. Πίσω στα DVD, βάλε βγάλε, και επιδρομή στα ebays, στα 2nd hand markets, και στα videoclubs που κλείνουν και ξεπουλούν.

Έγινε επεξεργασία από gorg
Link to comment
Share on other sites

Μετά από το σχετικό ψάξιμο, αυτή είναι η σύνοψη:

 

  • Υποτίτλους θα έχει τους έτοιμους κατά περίπτωση (Αγγλικούς, Γαλλικούς, Ισπανικούς, κλπ) και περιμένουν να δουν αντιδράσεις για προσθήκη νέων - δεν είναι στα άμεσα πλάνα να προσθέσουν Ελληνικούς.
  • Το περιεχόμενο είναι αρκετά φτωχό, αλλά παίζει κανονικά το VPN, όπως και πριν.
  • Όταν τελειώσουν οι συμφωνίες αποκλειστικότητας (πχ με ΟΤΕ) θα προσθέσουν και υλικό για το οποίο έχουν εκχωρήσει δικαιώματα σε άλλους.
  • Έχει ήδη αρχίσει να εμφανίζεται η εφαρμογή σε διάφορες Smart TV που μέχρι χθες δεν το έδειχναν.
  • Το HD είναι κανονικά διαθέσιμο, απλά χρειάζεται τουλάχιστον 5Mbps.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Μετά από το σχετικό ψάξιμο, αυτή είναι η σύνοψη:

 

  • Υποτίτλους θα έχει τους έτοιμους κατά περίπτωση (Αγγλικούς, Γαλλικούς, Ισπανικούς, κλπ) και περιμένουν να δουν αντιδράσεις για προσθήκη νέων - δεν είναι στα άμεσα πλάνα να προσθέσουν Ελληνικούς.
  • Το περιεχόμενο είναι αρκετά φτωχό, αλλά παίζει κανονικά το VPN, όπως και πριν.
  • Όταν τελειώσουν οι συμφωνίες αποκλειστικότητας (πχ με ΟΤΕ) θα προσθέσουν και υλικό για το οποίο έχουν εκχωρήσει δικαιώματα σε άλλους.
  • Έχει ήδη αρχίσει να εμφανίζεται η εφαρμογή σε διάφορες Smart TV που μέχρι χθες δεν το έδειχναν.
  • Το HD είναι κανονικά διαθέσιμο, απλά χρειάζεται τουλάχιστον 5Mbps.

 

HD=720p σωστά; 

To δοκίμασα κι εγώ εχθές. Στο κινητό λόγω μικρότερης οθόνης 5.2" LG G2 φαίνοταν πιο άνετο στο μάτι το HD

Link to comment
Share on other sites

χαζη απορια. εχω μια παλια τηλεοραση απλη lcd,οχι σμαρτ.υπαρχει καποιο ειδους αποδικοποιητητης ( ας πουμε ) για να δω νετφλιχ?

 

η πιο φθηνή λύση νομίζω είναι ένα Chromecast με 40-50 ευρώ και θα έχεις και άλλες εφαρμογές android..

 

μια χαρά όλα τελικά εμφανίστηκε το app στην Samsung και δουλεύει τέλεια το HD (όντως 720p είναι αλλά φαίνεται μια χαρά στην τιβι!)

Link to comment
Share on other sites

χαζη απορια. εχω μια παλια τηλεοραση απλη lcd,οχι σμαρτ.υπαρχει καποιο ειδους αποδικοποιητητης ( ας πουμε ) για να δω νετφλιχ?

 

ίσως μια ακόμα καλύτερη λύση (αν και λίγο πιο ακριβή από το chromecast) είναι η αγορά ενός bluray player όπως αυτό

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κάνει οτιδήποτε κάνει το χειρότερό φτηνότερο λαπτοπακι απλά δεν έχει οθόνη και πληκτρολόγιο.

Και δεν κάνεις και κατι παραπάνω απο τα προαναφερθέντα boxes/sticks.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κάνει οτιδήποτε κάνει το χειρότερό φτηνότερο λαπτοπακι απλά δεν έχει οθόνη και πληκτρολόγιο.

Και δεν κάνεις και κατι παραπάνω απο τα προαναφερθέντα boxes/sticks.

Για πολλούς το λαπτοπάκι στο σαλόνι δεν είναι επιλέξιμο :)

Το NUC ως media player, έχει τουλάχιστον δυναμική συχνότητα αναπαραγωγής, που στις ταινίες το θεωρώ εξαιρετικά σημαντικό. Ως υπολογιστής, έχει περισσότερες λειτουργίες από τα boxes.

Εάν κάποιος θέλει μόνο Netflix, μπορεί κάλλιστα να πάρει κάτι σαν το Wetek core, που παίρνει Android ή Openelec και παίζει Netflix@1080p. Για γενικής χρήσης υπολογιστή σαλονιού, το NUC μου αρέσει πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.