Jump to content



All-around οθόνη ~€250 - Σκέψεις και προβληματισμοί..


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους..

ξέρω ότι υπάρχουν αρκετά παρόμοια θέματα αλλά ενώ τα έχω διαβάσει δυσκολεύομαι να καταλήξω σε οθόνη οπότε είπα να ξεκινήσω ένα νέο θέμα για να μου δώσουν οι ειδικοί τα φώτα τους :D ξεκινάμε λοιπόν..

 

είμαι σε αναζήτηση οθόνης καθώς τώρα χρησιμοποιώ ένα παλιό 22άρι 1080p tv/monitor της LG το οποίο θα πάει ως tv πλέον σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού.

 

ψάχνω λοιπόν για οθόνη 23"-24" 1080p γύρω στα €250. η χρήση θα είναι gaming 1080p, όχι competitve fps, με το σύστημα της υπογραφής, browsing και δουλεία (excel, powerpoint κλπ)

οπότε ψάχνω για ένα καλό panel (μιας και δεν αλλάζω και συχνά..) ξεκούραστο με καλά χρώματα και αξιοπρεπείς επιδόσεις στο gaming.

 

με το ψάξιμο που έκανα αυτές τις ημέρες είχα καταλήξει στην Dell S2415H https://www.skroutz.gr/s/5614660/Dell-S2415H.html?keyphrase=s2415 μιας και διάβασα συμπαθητικές κριτικές και είδα ότι γενικά προτείνεται για αυτά που ψάχνω..

 

να σημειώσω ότι η αρχική μου επιλογή ήταν η HP Pavilion 25c/xw αλλά δε μπορώ να τη βρω στην Ευρώπη και είπα να μη μπλέξω με παραγγελία από USA..

 

χθες είδα και την Dell S2316H https://www.skroutz.gr/s/7888706/Dell-S2316H.html?from=most-popular&keyphrase=s2316 η οποία νομίζω είναι νέο μοντέλο με χαρακτηριστικά παρόμοια με την παραπάνω dell.. αξίζει να πάω σε νεότερο και φθηνότερο μοντέλο ή θα έχει πολύ χειρότερο panel? η μία ίντσα διαφορά δε με ενοχλεί νομίζω..

 

σε όλα τα παραπάνω έρχεται να προστεθεί και ο παρακάτω προβληματισμός..

 

σκέφτομαι αν αξίζει μια μικρή υπέρβαση στο budget προκειμένου να πάω σε 27"¨1080p και δη στην HP Pavilion 27xw https://www.skroutz.gr/s/8012199/HP-Pavilion-27xw.html?keyphrase=hp+pavilion+27xw

αυτό που με προβληματίζει είναι ότι θα κάθομαι σχετικά κοντά στην οθόνη (περίπου 70cm) και φοβάμαι μην έχω θέμα με την ευκρίνεια..

 

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνεται ανάλογες οθόνες για τις 2 παραπάνω κατηγορίες (23"-24" & 27" 1080p) μήπως υπάρχει και κάποια καλύτερη εναλλακτική και δε την έχω εξερευνήσει :p

 

Σας ευχαριστώ πολύ και sorry για το μεγαλούτσικο ποστ!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μία ίντσα διαφορά κακώς νομίζεις ότι δεν ενοχλεί. Αν πας σε 1080 να προτιμήσεις 24άρα οθόνη κι όχι 23. Παρομοίως αν θέλεις 27άρα τότε καλύτερα να μην είναι 1080. «Θέμα» με την ευκρίνεια δεν θα έχεις (δεν ξέρω κιόλας πώς ορίζεις το θέμα εσύ) αλλά είναι καλύτερα να αποφύγεις μεγάλες διαστάσεις με μικρή ανάλυση. Ιδιαιτέρως όταν μιλάς για ξεκούραστη οθόνη και (πολύωρη μάλλον) χρήση για εργασία. 

Link to comment
Share on other sites

Η μία ίντσα διαφορά κακώς νομίζεις ότι δεν ενοχλεί. Αν πας σε 1080 να προτιμήσεις 24άρα οθόνη κι όχι 23. Παρομοίως αν θέλεις 27άρα τότε καλύτερα να μην είναι 1080. «Θέμα» με την ευκρίνεια δεν θα έχεις (δεν ξέρω κιόλας πώς ορίζεις το θέμα εσύ) αλλά είναι καλύτερα να αποφύγεις μεγάλες διαστάσεις με μικρή ανάλυση. Ιδιαιτέρως όταν μιλάς για ξεκούραστη οθόνη και (πολύωρη μάλλον) χρήση για εργασία. 

 

το άγχος μου με τα 1080p σε 27" οθόνη είναι αυτό ακριβώς, μην τυχόν "πιξελιάζει" η εικόνα λόγω μικρής ανάλυσης σε μεγάλη οθόνη σε συνδυασμό με το γεγονός ότι θα κάθομαι σε απόσταση μικρότερη του 1 μέτρου..

 

btw, η διαφορά ανάμεσα στις 2 Dell είναι μικρότερη της 1 ίντσας (23" vs 23.8")

 

 

η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές κλείνω 10ωρα τα σουκου στο pc κυρίως σε μεγάλα excel και powerpoint οπότε θα ήθελα να είναι ξεκούραστη η οθόνη, χωρίς όμως να θυσιάζω πολλά σε επιδόσεις στο gaming και την ποιότητα εικόνας.

 

έχεις κάποια γνώμη για τα μοντέλα που αναφέρω ή σε κάποια με τα χαρακτηριστικά που ψάχνω?

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Όχι για τα συγκεκριμένα μοντέλα δε γνωρίζω κάτι περισσότερο. Στη θέση σου και στα χρήματά σου θα κοιτούσα το 24άρι της Dell και τα Ultrasharp. Επίσης ειδικά για χρήση σε εργασία θα προτιμούσα λόγο 16:10 (1920*1200).

 

Το 23 με 23,8 έχει διαφορά. Ακούγεται ασήμαντο αλλά στη συνεχή χρήση το μάτι θα ζορίζεται περισσότερο με το μικρότερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω διπλα-διπλα 23 και 23.8. Μπορει στην αρχη να νομιζεις οτι ειναι αμελητεα η διαφορα, αλλα με 2 ματιες καταλαβαινεις οτι η 23.8 οθονη ειναι μεγαλυτερη! 

 

27΄και 1080p και εγω δε θα το προτιμουσα. Μπορει φυσικα να μην εχεις το παραμικρο προβλημα ετσι; Υπαρχει και βιντεο review για την ΗΡ που προτεινεις (δεν εχω προσωπικη αποψη).

 

Προσωπικα εχω την Dell P2414h, ριξε μια ματια αν θες. Εψαχνα για all-around κατασταση , και με διαφωτισαν τα παιδια εδω. Ειναι πολυ ξεκουραστη οθονη. Ειναι προσαρμοσιμη στο γουστο σου, γινεται και overclocking αμα λαχει (παει εως και 79Hz),  αλλα αν θες πολυ καλο λευκο, δεν ειναι για σενα! Δεν ειναι το ατου της!

Παρολα αυτα, καθομαι παραπανω απο 6 ωρες , μερικες φορες μπορει να ειναι σερι. Ποτε δεν ενιωσα να κουραζονται τα ματια. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ρε γμτ η dell s2316h είναι καινούρια και δεν έχει reviews.. να έχει καλύτερο panel από την S2415h ως νεότερο μοντέλο ?? να είναι η μόνη διαφορά τους η 0,8" και τα €45 στη τιμή??

 

για την 27" θα παω σπίτι να κάνω τις μετρήσεις μου γιατί είμαι και λίγο οριακά σε χώρο στο γραφείο, πρέπει να πάρω και νέα ηχεία σύντομα οπότε θα δω αν με παίρνει..

Link to comment
Share on other sites

Η μικροτερη ευκρινεια φαινεται στην HP, αλλα δεν φαινονται τα pixels η κατι αλλο εξισου τραγικο. Οι 70 ποντοι ειναι καλη αποσταση για 27" 1080p. Επισης ειναι σιγουρα οτι καλυτερο μπορεις να αγορασεις οσον αφορα την χρωματικη αποδοση (πολυ καλο, πρακτικα glow-free, panel, το λιγοτερο ανταξιο των panel των καλων 1440p+ οθονων, και σχεδον glossy coating κανει για εναν καταπληκτικο συνδυασμο) και τις gaming επιδοσεις (αριστο overdrive και πολυ μικρο input lag). 

 

Η διαφορα αναμεσα στις 23" και 23,8" ειναι αμελητεα, κανεις δεν κουραζεται στην μικροτερη περισσοτερο απο οτι στην μεγαλυτερη, μονο αν τις εχεις διπλα-διπλα παρατηρεις διαφορα στα μεγεθη.

 

Απο την στιγμη που δεν εχει review η νεα dell οτι και να σου πουμε θα ειναι εκτιμηση. Απο αυτα που εχω διαβασει, ειναι flicker-free και εχει λιγο βαρυτερο glossy coating απο την s2415h. Θα προτιμουσα την s2316h λογω τιμης, πλεον η dell εχει την p2416d στα 260 οποτε δε δικαιολογουσα ευκολα την αγορα της s2415h στα 250 ευρω, καθως η 1440p dell θα εχει διγουρα καλυτερο panel απο την 1080p Dell. Βεβαια, η HP 27xw θα ειναι καλυτερη απο ολες αν εξαιρεσεις την ευκρινεια και σε βγαζει και απο το διλλημα των dell.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μικροτερη ευκρινεια φαινεται στην HP, αλλα δεν φαινονται τα pixels η κατι αλλο εξισου τραγικο. Οι 70 ποντοι ειναι καλη αποσταση για 27" 1080p. Επισης ειναι σιγουρα οτι καλυτερο μπορεις να αγορασεις οσον αφορα την χρωματικη αποδοση (πολυ καλο, πρακτικα glow-free, panel, το λιγοτερο ανταξιο των panel των καλων 1440p+ οθονων, και σχεδον glossy coating κανει για εναν καταπληκτικο συνδυασμο) και τις gaming επιδοσεις (αριστο overdrive και πολυ μικρο input lag). 

 

Η διαφορα αναμεσα στις 23" και 23,8" ειναι αμελητεα, κανεις δεν κουραζεται στην μικροτερη περισσοτερο απο οτι στην μεγαλυτερη, μονο αν τις εχεις διπλα-διπλα παρατηρεις διαφορα στα μεγεθη.

 

Απο την στιγμη που δεν εχει review η νεα dell οτι και να σου πουμε θα ειναι εκτιμηση. Απο αυτα που εχω διαβασει, ειναι flicker-free και εχει λιγο βαρυτερο glossy coating απο την s2415h. Θα προτιμουσα την s2316h λογω τιμης, πλεον η dell εχει την p2416d στα 260 οποτε δε δικαιολογουσα ευκολα την αγορα της s2415h στα 250 ευρω, καθως η 1440p dell θα εχει διγουρα καλυτερο panel απο την 1080p Dell. Βεβαια, η HP 27xw θα ειναι καλυτερη απο ολες αν εξαιρεσεις την ευκρινεια και σε βγαζει και απο το διλλημα των dell.

 

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

 

τελικά κατέληξα στην Dell S2316H λόγω real estate στο γραφείο μου (θα ζόριζαν τα πράγματα με 27".. :( ) αλλά και τιμής καθώς την βρήκα €169 από mediamarkt.. μάλλον θα παραλάβω σήμερα οπότε αν την στήσω το βράδυ θα επανέλθω με εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.