Jump to content



στρατος που?


jamesbond

Recommended Posts

στον στρατο ο εφεδρος λοχίας  ή ο εποπ δεκα-ε-ννέας είναι ανώτερος και μπορεί ο 2ος να "καμπανιάζει" τον πρώτο; Ρητορικό....

 

Θεωρητικά βάσει βαθμού ναι , εμπειρικά σπάνια γίνεται γιατί δημιουργούνται πλάγιες διαδικασίες.

 

Σε αρχείο που διάβαζα για τα στρατά μας το 1996-1997 , το τι καμπάνα έπεφτε στα στελέχη για ψύλλου πήδημα

απο τον οποιοδήποτε ανώτερο (π.χ ασκεπής, ακούρευτος , αγυάλιστος).

 

Εκεί είδα και τον κατ'οίκον περιορισμό.

Link to comment
Share on other sites

Στην πράξη πριν 10 χρόνια ο εφεδρος λοχίας έκανε σκοπέτο και ο επόπ δεκαννέας έκανε περίπολο....

 

και σημερα κανουν ΑΥΔΜ, ΒΑΥΔΜ, Αρχιφυλακας,, Υπαρχιφύλακας.

για ολα τα αλλα υπαρχουν οι στρατιωτες :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην πράξη πριν 10 χρόνια ο εφεδρος λοχίας έκανε σκοπέτο και ο επόπ δεκαννέας έκανε περίπολο....

Και ο έφεδρος λοχίας, που τελούσε χρέη Αρχιλοχία Υπομονάδος (aka Επιλοχίας, επιλόχας, μαμά του λόχου), δεν έκανε υπηρεσίες :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Στην εποχή μου, σε όσες μονάδες πήγα, αυτή τη δουλειά την έκανε μόνιμος λοχίας (από ΣΜΥ) ή ανώτερος αυτού. Ποτέ κληρωτός...

Τυπικά ναι, αλλά δεν γίνεται πάντα. Εγώ ήμουν κληρωτός (προφανώς) και την έκανα, όπως και όλοι οι επιλοχίες στη Μοίρα (8 το σύνολο).

Link to comment
Share on other sites

2000 ήμουν εφεδρος λοχίας τεθωρακισμένων στην ΚΩ (80 εανεθ) και έκανα ατελείωτα περίπολα (3 τρίωρες υπηρεσίες την ημέρα) και υπήρχαν αρχ@#@$@$$4 πενταετούς υποχρέωσης δεκανεις που εκαναν ΒΑΥΔΜ και σε "διέταζαν" να τους βάλεις την υπογραφή τους στο τετράδια γιατί θέλαν να κοιμούνται συνεχώς

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.ellinikos-stratos.com/images/thiteia/deltioapogr.jpg

αρα και η αεροπορια ειναι 9 μηνη και το ναυτικο

http://www.thiteia.org/index.php?option=com_content&view=article&id=90&Itemid=99  και εδω λεει αλλα

αμα βαλει καποιος γνωσεις πχ αυτοκινητων  η υδραυλικος χωρις να εχει πτυχιο αλλα γνωριζει θα του πουν τιποτα?

και αυτα που λεει 3 και 6 μηνες θητεια για ποιους ειναι?

Έγινε επεξεργασία από jamesbond
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.