Jump to content



Αγορά δράπανου, τρυπανιού, τι διαφορές έχουν;


Recommended Posts

Δεν αντιλέγω αλλά όταν βάζεις στριφώνι σε μπετό μπαίνεις τουλάχιστον 6-7 πόντους μέσα. Αυτό θα μπορέσει, και αν ναι, για πόσες βίδες;

Με αυτο το set http://www.amazon.co.uk/Makita-LCT204W-Cordless-Impact-Driver/dp/B002FOY834που εχει και το παλμικο μαζι το 13αρι στριφωνι το ξεσκιζει....Το παλμικο οταν το ζορισα εσπασε το κεφαλι απο το στριφωνι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hilti-makita-bosch  για επαγγελματική χρήση! Εγγυημένα όλα και δοκιμασμένα σε όλες τις χρήσεις κ συνθήκες!

Στην δουλειά έχω αυτό και πραγματικά σκοτώνει!

http://www.bosch-professional.com/gr/el/gsb-36-v-li-9776-ocs-p/


Για την δουλειά που το θέλεις παίρνεις ένα κρουστικό δράπανο από Hilti-Bosch με 100-130 ευρώ περίπου για να σου μείνει κιόλας!

Έγινε επεξεργασία από etien4
Link to comment
Share on other sites

/offtopic

 

Έτυχε μια φορά να δανειστώ από φίλο ηλεκτρολόγο ένα παρόμοιο με αυτό. Απίστευτο εργαλείο. Πέραν της δύναμης, το να μην έχεις καλώδιο και παράλληλα η δουλειά να πηγαίνει μόνη της γλιτώνει πολλές εργατοώρες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε τέτοιες αγορές το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις υπόψη όχι μόνο την "άμεση" χρήση αλλά και την μελλοντικά ενδεχόμενη και πάντα κάτω από το πρίσμα της γενικότερης δραστηριότητας του αγοραστή.

Έτσι, ένα εξειδικευμένο πνευματικό δράπανο, μπορεί να καλύπτει τις άμεσες ανάγκες, αλλά αφήνει απέξω τις ενδεχόμενες μελλοντικές για τρύπημα σε σίδερο ας πούμε.

Οπότε πας σε ένα δράπανο που μπορεί να σου προσφέρει συνδυασμό λειτουργιών.

Πνευματικό συν σκαπτικό συν απλό τρύπημα.

Αν έχει και δυο ταχύτητες ακόμα καλύτερα

Να έχει δυο τσοκ (SDS και Απλό αλλά αυτόματο)

Από κιλά μέχρι 3 είναι καλά και από στροφές μέχρι 1500

Όσο αφορά στην κρούση, 2,5 με 3 Joule είναι μια χαρά δεν πρόκειται ποτέ να βάλει σειρά να φτιάξει την εγκατάσταση κανενός εργοστασίου, απλά να μπορεί να κάνει άκοπα τη δουλειά του όταν την χρειαστεί.

Από μέγεθος και μορφή , βολεύει το κλασικής μορφής και όχι αυτά πού ο κινητήρας είναι κάθετος στον άξονα διάτρησης.

 

Αν τα μαζέψουμε όλα αυτά και βάλουμε και την απαίτηση να μην είναι πολύ ακριβό, πιστεύω ότι τα μπαταρίας μένουν απέξω δυστυχώς, και πάμε σε δράπανο με καλώδιο, που εν προκειμένω και με την λογικά αναμενόμενη μικρή απαίτηση για υψηλή απόδοση και ελευθερία κινήσεων (δουλειές στο σπίτι θέλει να κάνει) τα υποψήφια εργαλεία περιορίζονται αρκετά νομίζω.

Και το καλό είναι ότι όλες οι εταιρίες έχουν προτάσεις που καλύπτουν τις απαιτήσεις αυτές, ήδη προτάθηκαν κάποια ας βάλω κι εγώ μερικά ενδεικτικά, σε δυο κατηγορίες από άποψη τιμής.

 

http://www.stereotiki.gr/store4/makita-hr2470-el-3.html

http://www.stereotiki.gr/store4/dewalt-d25124k-800w.html

http://www.kounelis.com.gr/products2/8871/hr-2611ft-makita-peristrofiko-pistoleto-sds-plus-800w-me-extra-tahutsok

 

Αυτά ήταν τα καλά αλλά ανεκτά σε τιμή και ακολουθούν μερικά ακριβότερα περισσότερο για σύγκριση! :)

http://www.stereotiki.gr/store4/metabo-khe-2851.html
http://www.stereotiki.gr/store4/aeg-bh24xe-el.html
http://www.stereotiki.gr/store4/aeg-pn-3000-x2-el.html

 

Σίγουρα η δουλειά μπορεί να  γίνει και με λιγότερα χρήματα, αλλά η αγορά δεν θα έχει την ευελιξία που καλό είναι να υπάρχει.

Ε και άμα το στο μέλλον το πράγμα γυρίσει σε πιο επαγγελματική εμπλοκή, τότε οι επιλογές είναι πολύ περισσότερες καθώς το κόστος δεν θα είναι ανασταλτικός παράγων !

 

Άντε και καλή διασκέδαση ! :D
 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτό εδώ http://www.skroutz.gr/s/88717/Makita-HR2470FT.html  4 χρόνια και το χρησιμοποιώ επαγγελματικά (ηλεκτρολόγος-ψυκτικός) όταν το θυμηθώ του βάζω γράσο στο τσοκ και το φυσάω με αέρα αν έχει πολύ σκόνη. Το έχω χρησιμοποιήσει και με τρυπάνια του μέτρου από 12 έως 24 και με ποτηροκορώνα σε τούβλα και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Αν θέλεις κάτι επαγγελματικό για συχνή χρήση καλύτερα να δώσεις λίγα χρήματα. Μπαταρίας για τρύπες σε μπετόν μην το σκέφτεσαι καθόλου, είναι πολύ ακριβά και οι μπαταρίες κοστίζουν ποιο πολλά από το εργαλείο

Έγινε επεξεργασία από l3ft3ris
Link to comment
Share on other sites

ειλικρινά αν δεν έκανε τη χρήση που λέει τι θα προτείναμε να πάρει; :hehe:

 

και εμένα μου αρέσουν τα επώνυμα αλλά παίδες για 2 τρύπες το 6μηνο ούτε να αγοράσει δεν αξίζει. Ας παίρνει ένα δανεικό από έναν γνωστό ή να τον κερνάει ένα καφέ να του τις ανοίγει που λέει ο λόγος

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για την χρήση θέλεις και με την συχνότητα που σκέφτεσαι αν το χρησιμοποιείς σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να πάρεις εργαλείο ρεύματος

και όχι μπαταρίας γιατί πολύ απλά μια στο τόσο που θα θέλεις να τρυπήσεις δεν θα έχεις μπαταρία φορτισμένη.

 

Κατά τα άλλα το dewalt που προτάθηκε είναι μια χαρά,για να μην πω σκυλί μαύρο.

Σαν κρουστικό-σκαπτικό δεν πρόκειται να σε προδώσει ποτέ.

Αν χρειαστεί να το δουλέψεις σαν δράπανο όμως δεν θα σε βολέψει γιατί είναι βαρύ :(

 

Καλός ή κακός από τα χέρια μου έχουν περάσει πολλά ηλεκτρικά και αλλά και επαναφορτιζόμενα από hilti,wurth,makita,dewalt

από κρουστικά,κατσαβιδιέρες,δράπανα,σκαπτικά,ηλεκτρόκλειδα και συνήθως για τρυπήματα σε μπετά με 14άρια τρυπάνια και άνω. . .

Το μόνο σίγουρο είναι αυτό που ισχύει παντού. . . οτι πληρώνεις παίρνεις :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και εμένα μου αρέσουν τα επώνυμα αλλά παίδες για 2 τρύπες το 6μηνο ούτε να αγοράσει δεν αξίζει. Ας παίρνει ένα δανεικό από έναν γνωστό ή να τον κερνάει ένα καφέ να του τις ανοίγει που λέει ο λόγος

Αν ξεκολλήσει ποτέ το κανάλι στο τοίχο (το έβαλα με montage S) τότε μάλλον θα δανειστώ του μαραγκού (1 στενό απο μένα είναι :p). Ούτως η άλλως έχει να μου κάνει κάτι αλλαγές ακόμη στη κουζίνα.

Πάντως από εδώ έμαθα πολλά για να τα έχω υπόψη μου στο μέλλον. ;)

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακά, τα αυτοκόλλητα κανάλια της viokar δεν ξεκολάνε με τίποτα.

Εγώ αυτό βάζω.

Δεν είναι τόσο εμφανίσιμο αλλά είναι απίστευτα εργονομικό, θες ένα καλώδιο ενδιάμεσα; no problem, το περνάς πανεύκολα. Έχει και θέσεις νταϊραπ για να δένεις τα καλώδια ;)

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να μην ανοίγω άλλο, επειδή φεύγοντας δεν κουβάλησα τα B&W/Bosch που είχα και εδώ θα χρειαστώ ένα για γενικές δουλειές.

Τίποτα το ιδιαίτερο, απλά καθημερινές δουλειές στο σπίτι, να κρεμάσω κουρτίνες, κάδρο, ηχεία, κλπ.

Όμως, δε θέλω αν χρειαστώ κάτι, πχ τρύπα στο ταβάνι σε μπετό για να βάλω φωτιστικό και να μη μπορώ να το κάνω, από την άλλη δε θέλω να δώσω και τα διπλά για τέτοια χρήση που ίσως προκύψει μια στις τόσες. Ψάχνω δηλαδή το best value for money.

 

Σκεφτόμουν λοιπόν το B&W (ρεύμα, δε θέλω μπαταρίες), αλλά μου έστειλαν την παρακάτω προσφορά. Είναι πραγματική; Όντως έχει 218£ και οι 136£ είναι σπουδαία έκπτωση; (τα ποσά είναι λίρες)

bd.png.74b6933214f4ad905ba773fbdabe6832.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απο κινητό αλλά αν βλέπω καλά τα δύο που δείχνεις δεν έχουν καμία σχέδη μεταξύ τους.

Το ένα είναι πνευματικό πιστολέτο τολμώ να πω επαγγελματικό, το άλλο είναι ένα κρουστικό δράπανο.

 

Το dewalt εδώ κάνει περίπου 200 ευρώ. Εχω το πιο μικρό του αδερφάκι και ειμαι ευχαριστημένη αλλά μένω σε πετρόχτιστο σπίτι με 60 πόντους πάχους τοίχου. Σιγουρα θες κάτι τέτοιο; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα το Dewalt παίζει στα 200 ευρώ, οπότε καταλαβαίνεις ότι η έκπτωση είναι μεν υπαρκτή, αλλά όχι τόσο μεγάλη. Εγώ στη θέση σου θα αγόραζα ένα τέτοιο που για την χρήση που θες είναι υπέραρκετό και με τα υπόλοιπα θα έπαιρνα ένα 10volto για βίδωμα. Οι λιθίου κρατάνε φόρτιση για μήνες, οπότε μην τις φοβάσαι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ειμαι απο κινητό αλλά αν βλέπω καλά τα δύο που δείχνεις δεν έχουν καμία σχέδη μεταξύ τους.

Το ένα είναι πνευματικό πιστολέτο τολμώ να πω επαγγελματικό, το άλλο είναι ένα κρουστικό δράπανο.

 

Το dewalt εδώ κάνει περίπου 200 ευρώ. Εχω το πιο μικρό του αδερφάκι και ειμαι ευχαριστημένη αλλά μένω σε πετρόχτιστο σπίτι με 60 πόντους πάχους τοίχου. Σιγουρα θες κάτι τέτοιο; 

Όχι, δε θέλω σίγουρα, απλά ελέγχω το "με Χ παραπάνω θα έπαιρνες το Dewalt που είναι κλάσεις ανώτερο".

 

πριν 18 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Ελλάδα το Dewalt παίζει στα 200 ευρώ, οπότε καταλαβαίνεις ότι η έκπτωση είναι μεν υπαρκτή, αλλά όχι τόσο μεγάλη. Εγώ στη θέση σου θα αγόραζα ένα τέτοιο που για την χρήση που θες είναι υπέραρκετό και με τα υπόλοιπα θα έπαιρνα ένα 10volto για βίδωμα. Οι λιθίου κρατάνε φόρτιση για μήνες, οπότε μην τις φοβάσαι.

Thanx, αλλά δεν παίρνω ξανά με μπαταρία. Έχω περίπου το ίδιο, αλλά επειδή η χρήση ήταν συνεχώμενη μετά τη μετακόμιση και ύστερα, περιστασιακά, τις μέρες που το χρειαζόμουν με άφηνε στη μέση και μετά, ίσως από αρκετούς μήνες, είχε αδειάσει. 

Link to comment
Share on other sites

@Wizard! μήπως είχες καδμίου και όχι Λιθίου εργαλείο;

Τα μπαταρίας έχουν πολλά καλά. Για πολύ αραιά και που χρήση 1-2 φορές το χρόνο μη πάρεις μπαταρίας συμφωνώ, αλλά αν ειναι πιο συχνή δε θα έχεις κανένα θέμα απολύτως.

Και μην επενδύσεις σε κάτι τόσο ακριβό για τέτοια χρήση. Δεν αξίζει πραγματικά.

Ακόμα και ένα κρουστικό δραπανοκατσάβιδο απο Lidl θα σου κάνει τη δουλειά μια χαρά. 

 

Στη θέση σου θα αγόραζα 1 εργαλείο και αυτό θα ήταν ένα κρουστικό δραπανοκατσάβιδο. Και για τρύπημα και για βίδωμα. Το ποιο και πόσα θα δώσεις βέβαια, εσύ το καθορίζεις. Δε θα έχεις τη μαγεία του πνευματικού, αλλά θα κάνει όλες τις δουλειές και στο τρύπημα απλά θα σου παίρνει παραπάνω χρόνο. Και επίσης απλά θα πρέπει να αλλάζεις απο τρυπάνι σε κατσαβίδι. Αλλά είπαμε για μερικές φορές το χρόνο δεν αξίζει κάτι περισσότερο ή να πάρεις 2-3 εργαλεία. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.