Jump to content


Recommended Posts

Το eshop έβγαλε αυτόν:

 

http://www.e-shop.gr/ssd-adata-premier-sp550-120gb-25-sata3-p-PER.331163?utm_campaign=newsletter160121&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=5-skliros+diskos&utm_content=5.1-ssd+adata+premier+sp550+120gb+25+sata3

 

σκρουτζ: http://www.skroutz.gr/s/7327922/Adata-Premier-SP550-120GB.html

 

 

ΕΔΙΤ: ΚΩΔΙΚΟΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ 1603 (sorry!)

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
Link to comment
Share on other sites

κι εγω που κοιταζα για εναν φθηνο SSD για "πειραματικους" σκοπους. κατεληξα στον Intenso 128gb...με λιγα € παραπανω...(€45,90)....!  

 

παντως βλεπω τελευταια εντονες πιεσεις των τιμων των SSD προς τα κατω.  οποτε πιστευω οτι οποιος ψαχνει γα εναν καλο κυριο δισκο συτηματος, καλο ειναι να εχει λιγο υπομονη, για "κελεπουρια" μεχρι το καλοκαιρι...!!    

αυτη ειναι η αισθηση μου...!!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν ταιριάζει στην τιμή του τίτλου και του μαγαζιού.

fixed!!!!!! Thanx!!!

Λίγο που τον έψαξα γιατί μου κέντρισε το ενδιαφέρον, διαπίστωσα από reviews ότι είναι ελαφρώς τραγικός.

 

Έχω πάρει 2 240αρηδες και για τα λ7 τους είναι πολύ γρήγοροι. Το πρόβλημα που έχουν είναι στην σχετικά μικρή cache 256mb, ή οποία μόλις γεμίζει πέφτει η επίδοση του δίσκου. Μέχρι στιγμής δεν το έχω αντιμετωπίσει.

 

Είναι σαφώς καλύτεροι απο τους intenso. Tους προτείνω για τα λ7 τους, ως πολύ καλή επιλογή. Αν κάποιος έχει παραπάνω λ7 σαφώς και καλύτερα να πάρει samsung/intel/ocz.  :)

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με αυτους οπως καταλαβαινω ειναι η χωρητικοτητα. Ο 240ρης ειναι αρκετα ανωτερος απο τον 120ρη. Διαφορετικες επιδοσεις. Αν πεσει ο 240ρης θα ενδιαφερθω αρκετα παραπανω.. Οποτε Οδυσσεα , ξερεις, δε θα βιαστω για τον 120ρη :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γενικά έχουν μικρή cache και επηρεάζει άμεσα τις επιδόσεις.

Αν δείτε, σχεδόν πάντα οι όντως γρήγοροι ssd, έχουν πολυ μεγάλη cache, της τάξης των 10 και 20 gb, είτε σαν fixed provision (αν το λένε έτσι ) είτε σαν recommended

Link to comment
Share on other sites

ότι είναι ελαφρώς τραγικός.

 

Πολύ ευγενικά το είπες... 

Εγώ προσωπικά δεν ρισκάρω να δοκιμάσω την αξιοπιστία του ως boot drive με το λειτουργικό και τα προγράμματα μου .

Ρωτήστε (κάποια στιγμή) και τα παιδιά στο eShop να σας πούνε πόσες επιστροφές από ADATA είχαν στο παρελθόν...

 

Τώρα, εάν θέλετε να "παίξετε" με τον συγκεκριμένο SSD, χωρίς να χρειαστεί να τον "παντρευτείτε"...

...έχει 3 χρονάκια εγγύηση... Η απόφαση δική σας.

 

υ.γ. σε ένα παλαιό socket 775 μηχανάκι, μπορεί να τον έβαζα...

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τοσο κακος για να βαλω ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝ λειτουργικο μεσα σε αυτον; Οχι main boot os (παιζει στον Intel 520 το main ) . Δε θελω τρελες ταχυτητες αλλα δε θελω και ταχυτητες HDD. Ουτε αυτο δε θα προσφερει; 

 Για λινουξ μιλαμε, οχι για αποθηκευση σημαντικων αρχειων σε εναν 120ρη SSD. 42€ ειναι 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/ssd-kingston-sv300s37a-120g-v300-120gb-sata3-25-retail-p-PER.345373

 

https://www.skroutz.gr/s/2591228/Kingston-SSDNow-V300-120GB.html

 

"λίγο" πιό τίμιος για +6-7 ευρώ και για πάντα τα λεφτά του...

Πρόσφατα βρήκα κατά λάθος και τον τσίμπησα από το stock house eShop στα 41 ευρώ με 24 μήνες εγγύηση για ένα φίλο που "δουλεύει" ακόμα socket 775. Ένα μήνα τώρα τον σκίζει και με "παιχνιδάκια" και έχει μείνει υπέρ ευχαριστημένος...

 

υ.γ. απλά δεν θα "πιάσει" ποτέ τις τελικές στην ΜΟΒΟ του (socket 775)

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

"λίγο" πιό τίμιος για +6-7 ευρώ από έναν ADATA...

 

Ναί, για 41 ευρώ και για την δουλειά που τον ήθελα (παλαιό μηχανάκι με socket 775) τον θεωρώ πιό αξιόπιστο.... στο χρόνο

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Ο δισκάκος για 42€ μια χαρά είναι.

Αντικατέστησε 850evo, δεν είχε κάποια διαφορά. Για internet, office μια χαρά είναι.

Αν είσαι στο σβήσε γράψε, αντιγραφές αρχείων ή θέλεις επιδόσεις πας σε άλλο ssd.

 

Apacer 64gb στα 45€ που είχα πάρει πριν 2 χρόνια μια χαρά δουλεύει ακόμα σε 775

 

Επίσης παίζουν sandisk ultraII 240gb και ocz arc 240gb στα 83-85€

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Θα ειναι για ιντερνετ και office οπως το ειπες και για λιγο "πειραγμα" των linux, μιας και δεν ειμαι γνώστης ιδιαιτερα... Θα ριξω Cinnamon 17.3 λογικα, τα ειδα πολυ καλα (απο live usb ), εχω και mint mate στο λαπτοπ (7ετιας ). 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τοσο κακος για να βαλω ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝ λειτουργικο μεσα σε αυτον; Οχι main boot os (παιζει στον Intel 520 το main ) . Δε θελω τρελες ταχυτητες αλλα δε θελω και ταχυτητες HDD. Ουτε αυτο δε θα προσφερει;

Για λινουξ μιλαμε, οχι για αποθηκευση σημαντικων αρχειων σε εναν 120ρη SSD. 42€ ειναι

Αυτά θα τα κάνει κατι παραπάνω απο καλά, 3 χρόνια εγγύηση έχει, εγώ το χτυπαγα για μη os δισκο .
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.