Jump to content



Πρόταση για workstation για Video Editing, Photo Editing...


svizi

Recommended Posts

Μετά από πολλά χρόνια αποφάσισα να επενδύσω σε ένα workstation για video, photo editing κτλ.

 

Υπάρχει το κουτί (Coolermaster CM690), τροφοδοτικό Corsair 430 Watt (μάλλον θα χρειαστεί κάτι άλλο) και Samsung EVO 850 και οι μόνες σταθερές είναι η χρήση μιας 750ti με 2GB RAM για να παίζει το GPU Acceleration (προτάσεις για μάρκα δεκτές) και μάλλον κάποιος i5. 

 

Από εκεί και πέρα δεν έχω ιδέα για μητρική, CPU, μνήμες. 

 

Το budget είναι περιορισμένο (ιδανικά κάτω από 550).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επένδυση για Photo-Video Editing με 550€, δυστυχώς δε γίνεται, φίλε.

Εκτός και αν θες ένα all around μηχάνημα που να μη σου σπάει τα νεύρα όταν θες να επεξεργαστείς καμία μεγάλη φωτό ή να κάνεις κανένα απλό render. Σε αυτή την περίπτωση, χονδρικά θα πας σε i5, απλή μητρική και όση περισσότερη ram μπορείς. Αν κάνεις video edit Με πιο απλά προγράμματα όπως το Premiere elements δε θες τίποτα από κάρτα γραφικών μιας και αναλαμβάνει η CPU. Όπως και να 'χει ανέλυσε λίγο περισσότερο τι τι θες να κάνεις γιατί η περιγραφή σου είναι ελλιπής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα γρήγορα επειδή είμαι στη δουλειά
Με έναν i5 6400 στα 200€
Μητρική στο κατοστάρικο
16 γίγα μνήμη 1600 (G. Skill πχ) στα ~80€
Είσαι στα 380
Η VGA που θες έχει ~120€ Άρα είσαι στα ~500€ με το τροφοδοτικό θεωρητικά να επαρκεί. Τα λοιπά ψιλά τα δίνεις για μηχανικό δίσκο, dvd-r κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τι δουλεύεις το Premiere έχει και τις ανάλογες απαιτήσεις. Αν δουλεύεις μέχρι HD video τότε μια χαρά θα είσαι με I5 ή και με FX-8350. Επίσης 16 GB μνήμη τώρα που είναι φτηνές θα βόλευε να πάρεις άσχετα αν δεν σου χρειαστεί άμεσα. Στο θέμα κάρτα γραφικών τώρα, και με την 750 είσαι οκ εφόσον δεν βάζεις πολλά effect που είναι GPU rendered, αλλιώς απλά θα καθυστερούν λίγα λεπτά παραπάνω τα projects. Καλύτερα διάβασε εδώ να πάρεις μια ιδέα από επαγγελματίες http://www.studio1productions.com/Articles/Premiere-Benchmark.htm

 

Επίσης εδώ για λεπτομέρειες σχετικά με τις VGA http://www.studio1productions.com/Articles/PremiereCS5.htm

 

Με λίγα ευρώ παραπάνω μπορεί να χώραγες και έναν I7 (360) με μια motherboard των 70 ευρώ και 16gb μνήμη(80) και την 750 (120) πάς στα 630 περίπου. Να δώσεις 40 ευρώ παραπάνω για ξεκλείδωτο I7 και άλλα 40 για z170 είναι υπερβολή για το μπάτζετ που ούτως ή άλλως το υπερβαίνεις αρκετά αν βάλεις I7.

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τι δουλεύεις το Premiere έχει και τις ανάλογες απαιτήσεις. Αν δουλεύεις μέχρι HD video τότε μια χαρά θα είσαι με I5 ή και με FX-8350. Επίσης 16 GB μνήμη τώρα που είναι φτηνές θα βόλευε να πάρεις άσχετα αν δεν σου χρειαστεί άμεσα. Στο θέμα κάρτα γραφικών τώρα, και με την 750 είσαι οκ εφόσον δεν βάζεις πολλά effect που είναι GPU rendered, αλλιώς απλά θα καθυστερούν λίγα λεπτά παραπάνω τα projects. Καλύτερα διάβασε εδώ να πάρεις μια ιδέα από επαγγελματίες http://www.studio1productions.com/Articles/Premiere-Benchmark.htm

 

Επίσης εδώ για λεπτομέρειες σχετικά με τις VGA http://www.studio1productions.com/Articles/PremiereCS5.htm

 

Με λίγα ευρώ παραπάνω μπορεί να χώραγες και έναν I7 (360) με μια motherboard των 70 ευρώ και 16gb μνήμη(80) και την 750 (120) πάς στα 630 περίπου. Να δώσεις 40 ευρώ παραπάνω για ξεκλείδωτο I7 και άλλα 40 για z170 είναι υπερβολή για το μπάτζετ που ούτως ή άλλως το υπερβαίνεις αρκετά αν βάλεις I7.

 

Την δουλειά μπορεί να την κάνει και με έναν phenomiix4, απλά θα την κάνει στον 2πλάσιο χρόνο. Η λύση ενός ι7 non K είναι ορθή, αλλά από προσωπική εμπειρία, ακόμη και το oc που έχω κάνει στον 4770Κ μου, απέδωσε καλύτερα αποτελέσματα. 

 

H ram είναι αδιαπραγμάτευτη στα 16gb minimum. Σε ddr3 θα βρεί και πολύ καλές τιμές. Προτιμώ ddr4 και Ζ170 μητρική, να έχει καινούργια πράγματα.

 

Η κάρτα γραφικών παίζει έναν περιέργο ρόλο. Είναι το ημίμετρο που βοηθά εμάς τους "μη επαγγελματίες" να κάνουμε ορισμένα εφέ (λίγα) render γρηγορότερα. Για τους "επαγγελματίες" υπάρχουν οι λύσεις της matrox, αλλά είναι ιδιαιτέρως ακριβές.

 

Ας πάρει πρώτα αυτά και αργότερα αγοράζει κάρτα γραφικών. Η κάρτα από μόνη της θα παίξει στα 150-200 ευρώ nvidia.

 

Το λοιπόν:

http://www.e-shop.gr/cpu-intel-core-i7-6700-340ghz-lga1151-box-p-PER.558496 (369 ευρώ)

http://www.e-shop.gr/mitriki-asus-z170-pretail-p-PER.524412 (135 ευρώ)

http://www.e-shop.gr/ram-kingston-hx421c14fbk2-16-16gb-2x8gb-ddr4-2133mhz-hyperx-fury-dual-channel-kit-p-PER.557306 (89 ευρώ)

 

Σύνολο 593 ευρώ, με ι7 (οχι Κ), Ζ170 μητρική και 16GB ddr4. Και όλα αυτά από εσοπ, που εαν το ψάξει το παιδί μπορεί να τα βρει αλλού και φθηνότερα.

 

Αν θέλει βοήθεια μετά, θα του δείξουμε πως να ενεργοποιήσει τα cuda cores στο premiere k after effects. To άρθρο που παραθέτεις έχω κάνει χρήση κι εγώ πριν κανά 2 χρόνια.

post-50599-0-66281500-1455139944_thumb.j

post-50599-0-45458900-1455139955_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@cyberdyne, Καταλαβαίνω πως το βλέπεις φίλε, και γω ερασιτέχνης μοντέρ χωρίς πολλές απαιτήσεις είμαι και έχω το μηχάνημα της υπογραφής. Αλλά το παιδί λέει κάτω από 550 και τον πας στα 6 κατοστάρικα χωρίς VGA. Ναι, η 750 δεν αξίζει για video edit μηχάνημα αλλά όχι και premiere cc με την onboard. Χίλιες φορές να βρει κανένα μεταχειρισμένο σετάκι 1366 με έναν 950 και έστω 12GB ram ώστε να δώσει το περίσσευμα σε μία καλύτερη κάρτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@cyberdyne, Καταλαβαίνω πως το βλέπεις φίλε, και γω ερασιτέχνης μοντέρ χωρίς πολλές απαιτήσεις είμαι και έχω το μηχάνημα της υπογραφής. Αλλά το παιδί λέει κάτω από 550 και τον πας στα 6 κατοστάρικα χωρίς VGA. Ναι, η 750 δεν αξίζει για video edit μηχάνημα αλλά όχι και premiere cc με την onboard. Χίλιες φορές να βρει κανένα μεταχειρισμένο σετάκι 1366 με έναν 950 και έστω 12GB ram ώστε να δώσει το περίσσευμα σε μία καλύτερη κάρτα

 

μτχ 2600Κ z68 κ ddr3 ?  ;)

Link to comment
Share on other sites

μτχ 2600Κ z68 κ ddr3 ?  ;)

Ναι, γιατί όχι... Απλά έφερα σαν παράδειγμα τον 950 γιατί υποθέτω πως λόγω παλαιότητας θα βρεθεί πιο εύκολα σε ελκυστική τιμή και η διαφορά απόδοσης (κάνα 15-25% νομίζω) από τον 2600Κ θα καλυφθεί με το Triple Channel DDR3 μιας και το memory bandwidth παίζει μεγάλο ρόλο στο video edit. Επίσης όλη εκείνη η σειρά μπορεί να ανέβει πολύ με oc, όπως και ο ξεκλείδωτος 2600 βέβαια.

Έγινε επεξεργασία από RGR
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να επενδύσεις σε ξεκλείδωτο εννοείται πως θα κάνεις oc. Αν ασχοληθείς με oc εννοείται πως θα πρέπει να πάρεις aftermarket ψύκτρα, οπότε ουσιαστικά όταν παίρνεις κάποιον ξεκλείδωτο χωρίς μαμά ψύκτρα κερδίζεις το κόστος της μαμά  :-) Σε γενικές γραμμές 50-80€ είναι αρκετά για μία καλή ψύξη (αέρα πάντα) που θα σου σηκώσει αρκετό oc.

Τώρα σε i5K ή i7nonK εξαρτάται αποκλειστικά από τα μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετικά με το after effects. Ασχολούμε ερασιτεχνικά με επεξεργασία βίντεο και σε αυτη την περίοδο ψαχνομαι για αναβάθμιση. Σκέφτομαι να αγοράσω σε μεταχειρισμένο ενα σετ 1150 με i7 και 16gb ram. Εχω μια παλια κάρτα γραφικών nvidia 450gts που υποστηρίζει cuda. Πόσο κρήσιμο είναι να αναβαθμιστεί και η κάρτα γραφικών, σε τι συντελεστή συμβάλει στο χρόνο επεξεργασίας? Μηπως θα σύμφερε να πάρω μια πιο φθηνη cpu  και να πάρω και μια gpu? Παιχνίδια δεν παίζω να επισημάνω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.