Jump to content



Κανει πολυ θορυβο το pc Μου - Πιθανες λυσεις ???


Recommended Posts

Είμαι κάτοχος ενός σταθερού υπολογιστή εδώ και 5-6 χρονια. Το σύστημα μου είναι AMD Phenom(tm.) II X4 955 3.20 GHZ με καρτα γραφικών ATI Radeon HD4850.

Είμαι αρκετά ευχαριστημένος θα έλεγα. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι του θορύβου. Είναι ιδιαίτερα εκνευριστικο , ειδικά όταν κάθεται δίπλα η κοπέλα σου με ένα Laptop Imac. Που είναι σα να μην υπάρχει..

Ανοίγοντας λοιπόν το κουτι παρατήρησα ότι τον θόρυβο τον κάνει ο ανεμιστηρας της καρτας γραφικων και του επεξεργαστή. Σε δεύτερη φάση λιγότερο θόρυβο κάνει ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού. Τους ανεμιστήρες  του κουτιού τους εχω αποσυνδέσει τώρα το χειμώνα.

 

Θα ήθελα λοιπον να μου προτείνεται λύσεις προκειμένου να μειώσω οσο τον δυνατόν περισσότερο το θόρυβο που κάνει το μηχάνημα μου. Θα ήθελα οικονομικές λύσεις καθώς νομίζω ότι δεν αξίζει να πετάω λεφτά σε ένα σχετικά παλιό μηχάνημα.

 

Σας επισυνάπτω φωτώ από τον ανεμιστήρα του επεξεργαστή και από το τροφοδοτικο

 

Ευχαριστω πολύ εκ των προτερων.

56c30b2ba5431_Photo2-14-1682736AM.jpg.a3

56c30b308e7ba_Photo2-14-1682743AM.jpg.e8

56c30b373c068_Photo2-14-1682829AM.jpg.36

56c30b6565e80_Photo2-14-1683028AM.thumb.

 

 

Photo 2-14-16, 8 28 16 AM.jpg

Έγινε επεξεργασία από Pantm83
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ενα καλο καθαρισμα ολων των fans και του εσωτερικου δοκιμασε με ενεργα και τα fans του κουτιου για να δεις αν χαλαρωσε καπως ο θορυβος. Προφανως οταν απενεργοποιεις τα case fans αυτοματως δεν υπαρχει ροη αερα μεσα στο κουτι και τα 2-3 κουλερακια σε cpu + vga προσπαθουν συνεχεια να δροσισουν την κατασταση με αποτελεσμα να παιζουν max στροφες = θορυβο. Επισης τσεκαρε θερμοκρασιες με καποιο προγραμματακι (hwmonitor - coretemp) ωστε αν ειναι υψηλες στον cpu να χρειαστει να αλλαξεις παστα. Το ιδιο θα χρειαστει και στην vga. Το ιδανικο θα ειναι να την ανοιξεις, καθαρισμα καλο στο συστημα ψυξης, αλλαγη παστας και κουμπωμα παλι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα εχω καθαρισει ολα τα ανεμιστηρακια. Βεβαια δεν εχω τσεκαρει θερμοκρασιες..

Ο ανεμιστηρας του επεξεργαστη ειναι ο cooler master a12025-16cb-4bp-f1. Μπορω να το μειώσω την ταχυτητα του μεσα απο το Bios και αν ναι πως ???

Link to comment
Share on other sites

Να μειωσεις την ταχυτητα του δυσκολο απο το παλιο bios.  Μπορεις να δοκιμασεις αν σου δινει δυνατοτητα να παιξεις με την θερμικη κλιμακα/ στροφες ανεμιστηρα ωστε σε μεσαιες θερμοκρασιες να τον βαλεις σε πιο χαμηλες. 

ps. Τσεκαρε πρωτα θερμοκρασιες σε idle και σε καποιο Load και ποσταρε για να δουμε τι προσεγγιση να δωσουμε. 

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, το μέλος Dr_Nikiforos έγραψε:

Να μειωσεις την ταχυτητα του δυσκολο απο το παλιο bios.  Μπορεις να δοκιμασεις αν σου δινει δυνατοτητα να παιξεις με την θερμικη κλιμακα/ στροφες ανεμιστηρα ωστε σε μεσαιες θερμοκρασιες να τον βαλεις σε πιο χαμηλες. 

ps. Τσεκαρε πρωτα θερμοκρασιες σε idle και σε καποιο Load και ποσταρε για να δουμε τι προσεγγιση να δωσουμε. 

Δεν ξερω τι σημαινει idle και Load ?? Συνδεσα το ενα ανεμιστηρακι του κουτιου, εβαλα το CPUID HWMonitorPro. και τα αποτελεσματα τα επισυναπτω στην παρακατω φωτογραφια

56c31e79a0e61_Screenshot-16_2_20163_02_5

Επισης για τον ανεμιστηρα της καρτας γραφικων διαβασα για το  MSI Afterburner, το εγκατεστησα αλλα δεν ξερω πως λειτουργει ?? και δεν μου εμφανιζεται το Tab του Fan ???

Παρακαλω πολυ τα φωτα σου,

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το speedfan όσον αφορά τον επεξεργαστή. Εναλλακτικά ψάχνεις για άλλον ανεμιστήρα και αθόρυβο ή μεγαλύτερη πιο αθόρυβη ψύκτρα που να είναι συμβατή και με άλλα sockets ώστε να μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και μελλοντικά.

 

Η κάρτα γραφικών από ότι βλέπω έχει μάλλον μια μέτρια ψύκτρα η οποία βέβαια δεν αξίζει και τόσο να μπεις στην διαδικασία αντικατάστασής της. Πατέντες υπάρχουν, όσο άσχημες και αν δείχνουν οπτικά, όπως η αντικατάσταση του ανεμιστήρα της με έναν 12άρι και σταθεροποίησή του αυτού με χρήση....  σπάγκου. Το είχα εφαρμόσει σε μια 9800GT με παρόμοια ψύκτρα, αλλά πλέον δεν έχω ούτε την κάρτα, ούτε φωτογραφίες αυτής.

 

Αν αλλάξεις του ανεμιστήρα φρόντισε να πάρεις κάποιον με τα ίδια amper(αν δεν κάνω λάθος) που δεδομένα να είναι αθόρυβος. Δεν ξέρω αν θα ήταν καλή ιδέα, εφόσον σκέφτεσαι να ανοίξεις το τροφοδοτικό, να βγάλεις τον ανεμιστήρα απέξω - έχεις χώρο ανάμεσα σε αυτό και την ψύκτρα του επεξεργαστή.

 

Αν έχεις δίσκους στο κουτί κάνε και μια δοκιμή με τους δίσκους χωρίς ρεύμα, κλειστούς. Μπορεί μέρος του προβλήματος να προέρχεται από αυτούς και πιθανό συντονισμό του κουτιού, να μην είναι ο θόρυβος αποκλειστικά προερχόμενος από τους ανεμιστήρες. 

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Pantm83 έγραψε:

Δεν ξερω τι σημαινει idle και Load ?? Συνδεσα το ενα ανεμιστηρακι του κουτιου, εβαλα το CPUID HWMonitorPro. και τα αποτελεσματα τα επισυναπτω στην παρακατω φωτογραφια

56c31e79a0e61_Screenshot-16_2_20163_02_5

Επισης για τον ανεμιστηρα της καρτας γραφικων διαβασα για το  MSI Afterburner, το εγκατεστησα αλλα δεν ξερω πως λειτουργει ?? και δεν μου εμφανιζεται το Tab του Fan ???

Παρακαλω πολυ τα φωτα σου,

 

 

Με μια μικρή μαντεψιά, μάλλον έχεις αυτό το motherboard στην "κόκκινη" εκδοχή του. Όπως και νά 'χει,...

1. Αποσύνδεσε τον οπίσθιο ανεμιστήρα από το τροφοδοτικό, και σύνδεσέ τον στην υποδοχή SYSFAN2 (στο συγκεκριμένο motherboard είναι δίπλα στην υποδοχή του ανεμιστήρα της CPU), δες στη σελίδα 21 του manual, που μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ). Επίσης, αν υπάρχει και ανεμιστήρας στην πρόσοψη του κουτιού, αποσύνδεσέ τον κι αυτόν από το τροφοδοτικό (αν είναι εκεί συνδεδεμένος) και σύνδεσέ τον στην υποδοχή SYSFAN1. Μετά, μπες στο BIOS, πήγαινε στην ενότητα H/W monitor και ρύθμισε τους ανεμιστήρες του κουτιού στο 50%. Αν δεν απατώμαι, εκεί υπάρχουν δύο πεδία SYS FAN 1 και SYS FAN 2, στα οποία μπορείς να καθορίσεις την ταχύτητα των αντιστοίχων ανεμιστήρων. 

Αντίστοιχα, μάλλον θα υπάρχουν δύο πεδία για τη ρύθμιση του ανεμιστήρα της CPU. Στο ένα καθόρισε smart fan target μια θερμοκρασία σχετικά χαλαρή, ας πούμε 60 °  ενώ το cpu min fan speed βάλε το στο 37,5% ή κάπου εκεί, λίγο πιο κάτω από το 50%.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Νομιζω οτι με το Fan speed ελυδα πολλα απο τα προβληματα μου μειώθηκε αισθητά ο θορυβος και οι θερμοκρασίες φαινονται μια χαρα !! Τωρα μενει να βρεθει ενας τροπος να μειωσω τις στροφες του ανεμιστηρα της καρτας γραφικων. ?? 

Οπως ειπα και πριν το  MSI Afterburner, το εγκατεστησα αλλα δεν ξερω πως λειτουργει ?? και δεν μου εμφανιζεται το Tab του Fan ???

Μηπως υπαρχει καποιος αλλος τροπος η προγραμμα να μειωσε τις στροφες του ανεμιστηρα της VGA ??

Oric σωστα το μαντευεις αυτη τη Μητρικη εχω !!!!

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Pantm83 said:

Καλησπέρα σας,

Νομιζω οτι με το Fan speed ελυδα πολλα απο τα προβληματα μου μειώθηκε αισθητά ο θορυβος και οι θερμοκρασίες φαινονται μια χαρα !! Τωρα μενει να βρεθει ενας τροπος να μειωσω τις στροφες του ανεμιστηρα της καρτας γραφικων. ?? 

Οπως ειπα και πριν το  MSI Afterburner, το εγκατεστησα αλλα δεν ξερω πως λειτουργει ?? και δεν μου εμφανιζεται το Tab του Fan ???

Μηπως υπαρχει καποιος αλλος τροπος η προγραμμα να μειωσε τις στροφες του ανεμιστηρα της VGA ??

Oric σωστα το μαντευεις αυτη τη Μητρικη εχω !!!!

 

Το χρησιμοποιούσα παλιά και εγώ αλλά βλέπω έχει αλλάξει το UI. Δες αυτό μήπως σε βοηθήσει. 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.