Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


Recommended Posts

9 hours ago, azazil1190 said:

Ναι σε αυτη την τιμη μονο απο ΕΒΓΑ παραγγελία και σιγουρα απο Αυγούστο και μετά. 

Βιαστηκατε να δωσετε τις ti. Καλα και εγω εδωσα την class ti στα 500 να φυγει.

Αλλα τα λαμογια μεσα στο διπλανο φορουμ ζητανε ti απο 400-450 θα αργησουν και αυτοι να παρουν σε αυτη την τιμη ειδικα στα 400.

Και ο συγκεκριμένος ειχε δωσει μεσα σε αυτο τον μηνα 980 απλη στα 320 και τωρα θελει με 400 να παρει ti.

Τα Χαιρετίσματα μου στον τυπο και αν ειναι και μελος εδω ας μου κανει παράπονο εαν παρεξηγηθεί. Θα φαει το κραξιμο της αρκουδας.

Τελευταία πολυ εξυπνηδιδες εχουν γινει ολοι με τις εκτιμήσεις στα μεταχ.

Αν 980 ti=400

980= 250-270

970 =180-200

Καλα για πιο παλιες και αδυναμες θα τις κανουμε δωρεα στα καραγκιοζακια να χαρούν λιγο.

Ρε κονσολα που σας χρειάζεται. ..για τους πονηρους παει αυτο.Δεν μου φταίνε οι κονσόλες

Φαντάζομαι έδωσες την Ti 500€ πριν βγουν οι τιμές των 10ΧΧ  ?
Κάποιος που θέλει κάρτα τώρα και θέλει να διάθεση ανάλογα ποσά, είναι προτιμότερο να δώσει 500€ για μια μεταχειρισμένη 980Ti 1 1/2 έτους από το να δώσει 500€ και να πάρει μία 1070 καινούργια ? 
Αυτό καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Peter Parker έγραψε:

Φαντάζομαι έδωσες την Ti 500€ πριν βγουν οι τιμές των 10ΧΧ  ?
Κάποιος που θέλει κάρτα τώρα και θέλει να διάθεση ανάλογα ποσά, είναι προτιμότερο να δώσει 500€ για μια μεταχειρισμένη 980Ti 1 1/2 έτους από το να δώσει 500€ και να πάρει μία 1070 καινούργια ? 
Αυτό καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις.

1ον .Ναι εγω την εδωσα πριν τιμολογηθει η 1070. Αλλα και να μην την ειχα δωσει δεν θα την χαριζα θα την κραταγα για συλλογη.

2ον Η 980ti δεν εχει κλεισει χρονο τωρα κλεινει αρα εναμιση χρονος δεν παιζει που λες.

την 2η που ειχα αγορασει την πηρα καινουρια πριν 2 μηνες η οποια ξεφτιλιζει 1070.

3ον ειμαι καθετος και αρνητικος οποιος εχει 980ti να την δωσει για να παει σε 1070 ειναι ανουσιο.Και αυτος ειναι ο μονος λογος για το κολλημα μου.

4ον Γιατι ολοι εχουν ομως κολλησει να παρουν 980ti μεταχ. στα 400-450 ευρω αφου με 50-100 παραπανω αγοραζουν 1070 και μας ζαλιζουν τον ερωτα?

απωθημενα εχουν?

5ον και για να κλεισω οποιος θελει να παρει καρτα τωρα ας παει σε 1070 και οχι σε 980τι.

Οποιος εχει 980ti παει σε 1080 και πανω οταν με το καλο βγει μεγαλος πασκαλ.

 

edit* Το πιο ωραιο της υποθεσης ειναι πως ολοι περιμενουν μονο οι 980τι και τιτανες χ να πεσουν.κατα περιεργο τροπο ολοι η υπολοιπη σειρα 9χχ απο οσο βλεπω αγγελιες καραταει τιμη..επεσε η αποδοση του μεγαλου maxwell μαλλον για αυτο.

 

Δειτε και βιντεακι oc vs oc 1070-980τι.Το οποιο ρολοι για την 1070 ειναι μαξ ενω η 980τι παει παραπανω.

 

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν λοιπόν εσύ έδωσες την κάρτα σου 500€ πριν ακόμα καν βγουν η καινούργιες, πως εγώ π.χ που έχω 980Ti θα την δώσω τώρα στα ίδια ( 500€ ).
Από την στιγμή που με τα ίδια ο άλλος θα πάρει κάτι καινούργιο και όχι τόσο κατώτερο τελικα, εσύ ο ίδιος προτείνεις να πάει προς τα εκεί. Μήπως τα 450€ για μια 980Ti δεν φαντάζει και τόσο κακή τιμή τελικα με τα δεδομένα που έχουμε ? 
Το ότι κάποιος ζητάει μια 980Ti 400€ / 300€ / 150€ / τσάμπα. Μην ασχολείστε, ο καθένας θέλει να πληρώσει ότι θεωρεί ότι πρέπει να πληρώσει, όπως επίσης και ο καθένας θέλει να πουλήσει με την λιγότερη χασούρα. 

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Peter Parker έγραψε:

Όταν λοιπόν εσύ έδωσες την κάρτα σου 500€ πριν ακόμα καν βγουν η καινούργιες, πως εγώ π.χ που έχω 980Ti θα την δώσω τώρα στα ίδια ( 500€ ).
Από την στιγμή που με τα ίδια ο άλλος θα πάρει κάτι καινούργιο και όχι τόσο κατώτερο τελικα, εσύ ο ίδιος προτείνεις να πάει προς τα εκεί. Μήπως τα 450€ για μια 980Ti δεν φαντάζει και τόσο κακή τιμή τελικα με τα δεδομένα που έχουμε ? 
Το ότι κάποιος ζητάει μια 980Ti 400€ / 300€ / 150€ / τσάμπα. Μην ασχολείστε, ο καθένας θέλει να πληρώσει ότι θεωρεί ότι πρέπει να πληρώσει, όπως επίσης και ο καθένας θέλει να πουλήσει με την λιγότερη χασούρα. 

Εγω ξαναλεω οποιος εχει 980ti δεν χρειαζεται να την δωσει για 1070.Οποιος εχει 970 και 980 η σειρα 7χχ. ΝΑΙ εαν δεν θελει να δωσει πανω απο 500 παει σε 1070.

Αυτο ομως που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης πως γινεται η υπολοιπη σειρα 9χχ να μην πεφτει και να πεφτει μονο ο μεγαλος maxwell και γιατι εφοσων παιζει η 1070 στα 500-550 δεν αγοραζουν μια τετοια και θελουν να δωσοθν 450 για μεταχ .ti .Να παιζανε στα 350 μεταχ οκ δεκτο αλλα τοσο ακομα βλεπεις τις 980 και λιγο πιο κατω τις 780 ti-970

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

@azazil1190 Νίκο αυτό που ρωτάς είναι απλούστατο... όσο ποιό ψηλά ανεβαίνεις τόσο μεγαλύτερη βουτιά θα κάνεις... ;) 

Απο κεί και έπειτα δεν είναι "λίγα" τα 400-450€ για μεταχειρισμένη 980Τi σήμερα!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

@azazil1190 Νίκο αυτό που ρωτάς είναι απλούστατο... όσο ποιό ψηλά ανεβαίνεις τόσο μεγαλύτερη βουτιά θα κάνεις... ;) 

Απο κεί και έπειτα δεν είναι "λίγα" τα 400-450€ για μεταχειρισμένη 980Τi σήμερα!

Δηλαδη Αλεξη τα 320 που ζητανε για 970 και 350-380 για 980 ειναι καλα ?Αυτες δεν πεφτουν ε?

Τεσπα βαρεθηκα με αυτη την συζητηση κανουμε κυκλους και παλι ειμαστε στο ιδιο σημειο.

Ας πουλησει -αγορασει ο καθενας οτι γουσταρει και οτι βασταει η τσεπη τουυ.

Εγω απο 980τι πηγα σε 1080 οχι σε 1070.

Ας πουλησουν τις 980τι στα 400-450 και να αγορασουν 1070 στα 550+ δλδ ας βαλουν και απο την τσεπη τους για κερδος 0

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, azazil1190 said:

Δηλαδη Αλεξη τα 320 που ζητανε για 970 και 350-380 για 980 ειναι καλα ?Αυτες δεν πεφτουν ε?

Τεσπα βαρεθηκα με αυτη την συζητηση κανουμε κυκλους και παλι ειμαστε στο ιδιο σημειο.

Ας πουλησει -αγορασει ο καθενας οτι γουσταρει και οτι βασταει η τσεπη τουυ.

Εγω απο 980τι πηγα σε 1080 οχι σε 1070.

Ας πουλησουν τις 980τι στα 400-450 και να αγορασουν 1070 στα 550+ δλδ ας βαλουν και απο την τσεπη τους για κερδος 0

Κοίτα παρακολουθώ γενικά την κουβέντα σας... αλλά μην τρελένεσαι... "φρόντισε" η Nvidia για οτι βλέπεις στις αγγελίες... βέβαια η υπερβολή ορισμένων είναι απλά η συνέπεια των όσων έχουν προηγηθεί μετά το release των pascal! Όσο για τις "υψηλές τιμές" στις GTX970/980 είναι λογικό να βλέπεις τέτοια φαινόμενα μιάς και ο καθένας θέλει να έχει και κάποιο κέρδος.. δεν πάει να πεί βέβαια οτι είναι και αντικειμενικές! ;) Προσωπικά εδώ και ορισμένα χρόνια αποφεύγω τα μεγάλα ποσά στις GPUs και ένας απο τους σημαντικότερους λόγους είναι και αυτός... η βουτιά απο τα πολύ υψηλά πατώματα δυστυχώς πονάει...! Ο μόνος τρόπος να αποφεύγεις στο μέγιστο βαθμό αυτά τα φαινόμενα είναι να πουλάς στο σωστό timing και να αλλάζεις κάρτες σαν τα πουκάμισα... εγώ τα έχω βαρεθεί αυτά μιάς και για 1080p που θα παίξω μου φτάνει και κάρτα των 200€!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος MAKHS LIMENIKOS έγραψε:

δλδ εγω με την 980ti kingpin να την χαρισω  7 μηνων καρτα τον 950ε μου λετε......  επειδη βγηκε η 1070 στα 500-550ε  

Μακη την κρατας και την δινεις οταν βγει μεγαλος πασκαλ οπως σου ξαναειπα..Κρατησε την οταν με το καλο ερθουν και στο φορουμ μας 1070 να εχουμε και ενα μετρο συγκρισης ''παλιου'' με νεου hardware;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος MAKHS LIMENIKOS έγραψε:

δλδ εγω με την 980ti kingpin να την χαρισω  7 μηνων καρτα τον 950ε μου λετε......  επειδη βγηκε η 1070 στα 500-550ε  

Η 980Ti πλεον την αξια της την εχασε ειτε αρεσει ειτε οχι σε καποιους αυτο.

Απο την στιγμη που πλέον υπαρχει η δυνατοτητα με 500 ευρω να εχεις 1070 σφραγισμενη στην πορτα σου, εννοειτε οτι δυσκολα θα βρεθει αγοραστης για μετεχειρη 980ti στα 500 για παραδειγμα, δεν υπαρχει ουτε ενας λογος να  προτιμησει καποιος 980Ti μεταχειρισμενη στα ιδια χρηματα που παιρνει 1070 καινουργια.

 

Yπερβολες τυπου "ζητειται 980ti στα 350 ευρω" ειναι για γελια συμφωνω , αλλα αντικειμενικα  μια μετεχειρη 980Ti πανω απο 450 ευρω ταβανι δεν πωλειται αυτη την στιγμη(εκτος αν βρεθει καποιος μη ενημερωμενος) και δεν αξιζει και παραπανω.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δλδ χοντρά χοντρά 980ti με 1070 είναι στα ίδια αλλά η 980ti με χρόνο και βάλε πάνω της έχει ήδη την μισή εγγύηση από μια φρέσκια 1070 που έχει τιμή περίπου 500, και είναι και δουλεμένη/πιωμένη σε games κλπ. ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΘΕΣ να την πουλήσεις αυτή την 980ti  ξύπνιε ελληνάρα? 500? 450? Πάμε καλά? 400 ευρώ και ευχαριστημένοι να είστε αν βρεθεί κάποιος, 350 ευρώ χαλαρότατα μετά το καλοκαίρι και θα πέσουν οι τιμές και στις υπόλοιπες. Το Insomnia δεν είναι χρηματιστήριο καρτών αλλά ένα συνοθύλευμα από κερδοσκόπους και πονηρά παιδάκια, μην το φέρνετε σαν παράδειγμα ήμαρτον. Η κουτοπονηριά δεν είναι προτέρημα να την διαφημίζεις αλλά μειονέκτημα που θα έπρεπε να το κρύβεις, ώ έλλην.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Matia said:

Δλδ χοντρά χοντρά 980ti με 1070 είναι στα ίδια αλλά η 980ti με χρόνο και βάλε πάνω της έχει ήδη την μισή εγγύηση από μια φρέσκια 1070 που έχει τιμή περίπου 500, και είναι και δουλεμένη/πιωμένη σε games κλπ. ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΘΕΣ να την πουλήσεις αυτή την 980ti  ξύπνιε ελληνάρα? 500? 450? Πάμε καλά? 400 ευρώ και ευχαριστημένοι να είστε αν βρεθεί κάποιος, 350 ευρώ χαλαρότατα μετά το καλοκαίρι και θα πέσουν οι τιμές και στις υπόλοιπες. Το Insomnia δεν είναι χρηματιστήριο καρτών αλλά ένα συνοθύλευμα από κερδοσκόπους και πονηρά παιδάκια, μην το φέρνετε σαν παράδειγμα ήμαρτον. Η κουτοπονηριά δεν είναι προτέρημα να την διαφημίζεις αλλά μειονέκτημα που θα έπρεπε να το κρύβεις, ώ έλλην.

Σορρυ αλλα δεν εβγαλα συμπερασμα. Εσυ τελικα πιστευεις οτι πρεπει να πωλουνται ακριβα οι 980ti η φτηνα?

Link to comment
Share on other sites

Ο σοφός sebastian ήδη είπε ότι τα 450 είναι ήδη δύσκολος στόχος, εγώ λέω 400 και ακόμη πιο κάτω. Θα εξαρτηθεί από το υπόλοιπο της εγγύησης που έχει η εκάστοτε κάρτα. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να φέρει τον εαυτό του στην θέση κάποιου που θέλει να αγοράσει μια 1070 ή μια 980ti μεταχείρα, με βάση τα δεδομένα αυτά πόσα θα έδινες εσύ για μια πιωμένη και μεταχειρισμένη 980ti με 1,5 χρόνο εγγύηση ακόμα (από random κατάστημα) όταν ξέρεις ότι με 450-500 παίρνεις 1070? Εγώ 350 στο τσακίρ κέφι και χάρη θα έκανα σε αυτόν που θα την πουλούσε. Τα παράπονα των κατόχων στην nvidia, αυτοί είναι τα κοράκια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αληθεια εγω δεν αγοραζω συνηθως μεταχειρισμενα. Πουλαω συνηθως αρα δεν μπορω να ξερω... Γιαυτο και εχω πουλησει την ti μου εδω και 2.5 κοντα μηνες... στα 600...Τοτε ηταν καλη τιμη καθως οι ελληνικες g1 ειχαν 750+... Τωρα πανω απο 400 δεν θα εδινα με τιποτα ΑΝ επαιρνα μεταχειρισμενη που μαλλον δεν θα επαιρνα...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Εγω το συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι πως αν παιζεις παιχνιδια και θες κουμπωμενη καρτα στο pc απο την 1070 και οποιο αλλο xx70 βγαινει θα ειναι μια χαρα ακομα και για μεγαλυτερες αναλυσεις. Αν λοιπον θες να εχεις το τελευταιο τσιπ χωρις να χρειαζεται να σταματησεις το gaming για κανα τριμηνο αγοραζεις χ70 αν δεν σε νοιαζει να αλλαζεις καρτα με καθε νεα σειρα που βγαινει και την κρατας 2-3 χρονια αγοραζεις χ80-Ti.

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, καθεστε και συζητατε τιμες μεταχειρησμενων ενω βρισκομαστε πανω σε μεταβατικη περιοδο και με μη-ξεκαθαρες ακομα τιμες καινουριων Ελλαδα/εξωτερικο.

Εδω βλεπεις ατομα να πουλησουν R9 280X στα 250ε (δειτε πρωτη σελιδα Insomnia) αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να τον παρεις και σαν μετρο συγκρισης.

 

Φιλε Azazil ειναι γεγονος οτι οι Maxwell θα πουηληθουν "τσαμπα" (συναρτησει τιμης αγορας) στα μεταχειρησμενα, ειτε αρεσει αυτο σε καποιους ειτε οχι. Ετσι ειναι η αγορα τι να κανουμε, απλα ακομα δεν ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα. Τελη Ιουλιου, αρχες αυγουστου ειμαι σιγουρος οτι θα παιρνεις GTX 1070 custom κατω απο 450 τελικη απο Γερμανια/Evga (πχ 430+μεταφορικα 12/15ε), και στο skroutz θα τις παιρνεις στα 480ε τελικη. Οταν γινει αυτο, ποσο να πουληθει η 980ti μεταχειρησμενη και με 1 χρονο+ λιγοτερη εγγυηση? 400 ταβανι και αυτο με βαση τιμες Ελλαδας.

 

Απλα υπαρχουν καποιοι "εξυπνητζηδες" με τους οποιους τσαντιζεσαι οι οποιοι θελουν απο σημερα αυτην την τιμη, οι οποιοι ομως θα σου πω οτι ειναι το ιδιο πονηρηδηδες με αυτους που πανε τωρα να σπρωξουν την Ti στα 550 και δεν ειναι και λιγοι οι τελευταιοι...

 

Τεσπα γεγονος ειναι οτι αυτη τη στιγμη και για 1 μηνα ακομα σιγουρα θα βλεπεις οτι ναναι στα μεταχειρησμενα. Δες τις 980 σκετες πχ, που βρισκεις μεχρι και στα 300ε τιμη θεωρητικα καλη για σημερα αλλα και ατομα που προσπαθουν να τις σπρωξουν στα 380....

 

Η λογικη παντως λεει οτι μονο και μονο με τις τιμες nvidia, σε 1.5 μηνα με μια 1070 στα 480ε σου λεω εγω απο Ελλαδα (και αγνοω Γερμανια/evga) η 980ti θα παιζει στα 380 (που και παλι εγω προσωπικα δε το θεωρω δελεαστικο αλλα θα υπαρχουν καποιοι που δε θα μπορουν να καταλαβουν οτι τα 100ε διαφορας που σου δινουν καινουρια καρτα, παραπανω εγγυηση, 8gb vram, VR, Pascal optimizations κλπ κλπ ειναι must και θα θελουν να γλιτωσουν και το τελευταιο ευρουλακι αν κανουν τη δουλεια τους) και κατ'επεκταση η 980 στα ~270 και η 970 στα ~200.  Τωρα αν οντως βγει και η RX480 στα 250ε με αποδοση GTX980 εκει θα κλαψουνε μανουλες για τις 970/980 αλλα ας περιμενουν για αυτο.

 

Hardware + μεταχειρησμενα ειναι ενας αμειλικτος κοσμος, σε οποιον δεν αρεσει η ραγδαια πτωση τιμης λαθος αθλημα διαλεξε, καλυτερα να παιρνει καρτα και να την παντρευεται 3-4 χρονια να την ξεζουμιζει και μετα να κανει αναβαθμιση αν δε μπορει να αντεξει αυτη την μεγαλη πτωση τιμης!

Έγινε επεξεργασία από Blinky
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Matia έγραψε:

Ο σοφός sebastian ήδη είπε ότι τα 450 είναι ήδη δύσκολος στόχος, εγώ λέω 400 και ακόμη πιο κάτω. Θα εξαρτηθεί από το υπόλοιπο της εγγύησης που έχει η εκάστοτε κάρτα. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να φέρει τον εαυτό του στην θέση κάποιου που θέλει να αγοράσει μια 1070 ή μια 980ti μεταχείρα, με βάση τα δεδομένα αυτά πόσα θα έδινες εσύ για μια πιωμένη και μεταχειρισμένη 980ti με 1,5 χρόνο εγγύηση ακόμα (από random κατάστημα) όταν ξέρεις ότι με 450-500 παίρνεις 1070? Εγώ 350 στο τσακίρ κέφι και χάρη θα έκανα σε αυτόν που θα την πουλούσε. Τα παράπονα των κατόχων στην nvidia, αυτοί είναι τα κοράκια.

 

 

Καλα εσυ όπως το πας καλύτερα να βρεις εναν μαλακα να στην χαρίσει. 

Αν ειναι να βρεις 980τι με 350 η 980 η 970 και η σειρα 7χχ δλδ ποσο πρεπει να πέσει. 100 ευρω?

Εδω 300 πουλανε ακομα 780τι.

Στο μονο που συμφωνω ειναι οτι για αυτο το μπαχαλο φταίει η nvidia και μονο.

Εχε χαρη που η ΑMD δεν βγαζει ανθρωπινους οδηγους αλλιως θα σου λεγα εαν θα αγοραζα 1080.Εαν βγαλει οδηγους σωστους δεν θα παω σε 1080τι να παει να γ@μηθει η nvidia και οι τακτικές της.

Το αλλο που δεν μου αρεσει ειναι να εχει καποιος τωρα 980τι και να την δωσει για να παει σε 1070 να βαλει δλδ και λεφτα απο την τσεπη ειναι κοροϊδία. Γιατι εαν την πουλήσει στα 400 πρεπει να βαλει αλλα 150 για να παρει μια 1070 πράγμα που δεν δικαιολογει τα 150 αντε τα 2 gb παραπανω ραμ που και αυτα δεν κανουν κατι γιατι οποιος νομιζει οτι με 8giga θα παιξει 4Κ ειναι βαθια νυχτωμένος

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.