Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος csaris έγραψε:

 

Oσο και να μαγειρευεις, οσο και να προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι η 980ti μου/σου/του θα ειναι στα ιδια επιπεδα με τις φρεσκες 1080/1070 τιποτα δεν καταφερνεις...

 

Αυτη τη στιγμη πρεπει να χωνεψεις οτι η 980ti μου/σου/του οδευει προς το μουσειο της τεχνολογιας να κανει παρεα στο προηγουμενο φουλ αρχαιο-τσιπ πλεον 780ti. Δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο η 980ti μου/σου/του που θα αντεξει στο χρονο και δεν ειναι και μ@λ@κες στην nvidia να σου δωσουν μια καινουργια καρτα στα επιπεδα της προηγουμενης... Να πουλησουν θελουν και ΘΑ πουλησουν, διοτι η 1080 θα ειναι ευκολα ενα +25% πανω απο την 980ti μου/σου/του και η 1070 μια ή αλλη με την 980ti και τιμη 450-500ε μαξιμουμ.

 

Να μη μιλησω οτι μετα απο 3-4 εκδοσεις drivers η γρια θα αρχισει να πεφτει σιγα-σιγα και να μενει ακομα πιο πισω, οπως εχει γινει με την 780ti μολις βγηκαν οι 970/980.

 

 

Από την πόλη Έρχομαι! .....

Link to comment
Share on other sites

λες αυτό...

πριν 3 ώρες, το μέλος Wizard! έγραψε:

Συγνώμη, γιατί τα μπλέξαμε λίγο... Τι σημαίνει "σε VR"; Δεν υπάρχει καμία διαφορά για την κάρτα. Το VR ένα εργαλείο για προώθηση είναι μόνο, τίποτα άλλο. Η κάρτα στο VR κάνει render όπως κάνει και σε μια οθόνη ίδιας ανάλυσης.

κι απλά είπα να σου εξηγήσω ότι έχει διαφορά το vr από την οθόνη της ίδιας ανάλυσης.. δηλαδή δεν ισχύει αυτό που λες.. η κάρτα στο vr δεν κάνει render ό,τι ακριβώς κάνει και σε μια οθόνη ίδιας ανάλυσης..

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Wizard! έγραψε:

Επίσης χωρίς να είμαι ειδικός, εγώ βλέπω render σε ανάλυση 2160Χ1200 @ 90 fps (HTC Vive) και τίποτα άλλο. Αυτά που αναφέρεις για διαφορετική γωνία, δεν παίζουν ρόλο στην απόδοση της κάρτας, είναι περισσότερο θέμα τεχνολογίας. Μην πας μακρυά, τα καινούρια Samsung S7 μπορούν να κάνουν αυτούς τους υπολογισμούς. Μη μας πουλάει φούμαρα η nVidia.

μετά λες ότι σου πουλάνε φούμαρα, αφού vr παίζει και το S7.. και στο εξηγώ περισσότερο... εντελώς άλλο το vive και το s7 κι άλλο αυτό που κατάφεραν και γιατί διαφημίζουν καλύτερες επιδόσεις από το 980sli στο VR κι όχι γενικώς...

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Wizard! έγραψε:

Καταλαβαίνω τι έγραψες, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Το ότι κερδίζουν frames και δυνητικά η κάρτα θα μπορεί να παίζει άνετα VR στις υπάρχουσες αναλύσεις, ή θα τα καταφέρνει σε υψηλότερες όταν αυτές βγουν, δεν έχει σχέση με το αν μπορεί ή όχι να παίξει επαρκώς στα 2160Χ1200 @ 90 fps, ώστε να θεωρείται VR capable. Μια 980ti που δεν έχει αυτή την τεχνολογία, ή το S7 που ανέφερα, πως το κάνει δηλαδή; Optimization είναι αυτό που λες, όχι κάτι που να φέρνει επανάσταση.

 

Εγώ όλο αυτό το promotion του VR Works, το βλέπω σαν άλλο ένα PhysX. Καλό, εντυπωσιακό, αλλά στην πράξη, δε θα το χρησιμοποιήσει κανείς, αφού όλοι θα παίξουν με ότι επιλεχθεί ως πρότυπο και είναι συμβατό με τις υπόλοιπες συσκευές. 

το promotion και το optimization έχει να κάνει με το ότι η κάρτα δεν είναι απλά vr capable (όπως το s7) αλλά με το ότι δίνει καλύτερες επιδόσεις από 980sli.. (στο vr πάντα).

Αυτό είναι όλο. Τίποτα παραπάνω. Ούτε φούμαρα. Είναι απλό marketing. Είναι σαν να σου λέει ότι η titan κάρτα μας κάνει 5 φορές πιο γρήγορα render στο cinebench από την παλιά.

Εσένα προσωπικά μπορεί να μη σε ενδιαφέρει, μα επειδή είναι ένας τομέας που διαφημίζεται πολύ, το αναφέρουν για να πουλήσει. Και ναι, ακόμα και σ'αυτό το forum, θα γυρίσει κάποιος να πει ότι διάλεξε nvidia γιατί έχει καλή υποστήριξη στο vr του. Όλα αυτά όμως, είναι μια εντελώς άλλη κουβέντα. Από αλλού ξεκινήσαμε.. κι είπα απλά να σου πω πού νόμιζα πως κάνεις λάθος..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Delijohn said:

Αυτό είναι όλο. Τίποτα παραπάνω. Ούτε φούμαρα. Είναι απλό marketing. Είναι σαν να σου λέει ότι η titan κάρτα μας κάνει 5 φορές πιο γρήγορα render στο cinebench από την παλιά.

Εσένα προσωπικά μπορεί να μη σε ενδιαφέρει, μα επειδή είναι ένας τομέας που διαφημίζεται πολύ, το αναφέρουν για να πουλήσει. Και ναι, ακόμα και σ'αυτό το forum, θα γυρίσει κάποιος να πει ότι διάλεξε nvidia γιατί έχει καλή υποστήριξη στο vr του. Όλα αυτά όμως, είναι μια εντελώς άλλη κουβέντα. Από αλλού ξεκινήσαμε.. κι είπα απλά να σου πω πού νόμιζα πως κάνεις λάθος..

To ίδιο πράμα λέμε :)

Link to comment
Share on other sites

Η 1070gtx θα ερθει με μικροτερο boost clock κατα 80-100mhz απο την 1080gtx. Ρισκαρω να πω οτι η διαφορα τους clock to clock θα ειναι απο 13 εως 15% μεχρι και 1440p

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Φιλε looproll δε με αφορα,  αλλα αφου ειναι σουπερ η καρτα για πολυ καιρο ακομη,  γιατι την βλεπω στις αγγελιες; :hmm: Μηπως το ποστ ηταν και ενα ειδος "προωθησης"; Σοβαρα το ρωταω. :) 

Ουσιαστικα ρε συ , η τιμη που τη δινεις ειναι παρα πολυ καλη σημερα. Δε χρειαζεται καμμια προωθηση για να φυγει αμεσα. :) 

Αν φυγει θα πας για 1080 ή θα περιμενεις το μεγαλο; 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι 980 Ti έχουν ήδη αρχίσει και πουλιούνται καινούριες στα $500 μέσω προωθητικών ενεργειών.

EVGA GeForce GTX 980 Ti FTW 6GB Video Card w/ ACX 2.0 Cooling 06G-P4-4996-KR - Micro Center

Αντίστοιχα και οι 970 έχουν χτυπήσει πάτο στα $250.

EVGA GeForce GTX 970 Superclocked GAMING Video Card w/ ACX 2.0 Silent Cooling 04G-P4-2974-KR - Micro Center

 

Όποιος έχει πρόσβαση σε μαγαζιά του εξωτερικού και ψάχνεται για 900άρα κάρτα, καλό θα ήταν να έχει και τα δύο μάτια ανοιχτά για ξεστοκάρισμα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

γεια σε όλους

παρακολουθώ το νήμα και επειδή βλέπω ότι το γνωρίζετε το θέμα θα ήθελα να σας ρωτήσω την γνώμη-συμβουλή σας

σχετικά με την αγορά μιας 1070gtx  αν θα με καλύπτει το σύστημά μου

i5 2500k stock/z77xd3h gigabyte/coolermaster Hyper TX3 EVO/2x4 Corsair Vengeance/gtx760

παίζω σε ένα samsung monitor/tv 27'' σε 1920x1080  The Division σε ~42 frames στο

high και θέλω να ανέβω σε αυτό στα frames και σε απόδοση συνολικά 

αν πειράξω  μόνο το multiplayer sto bios σε χ44 θα είμαι οκ ?? το αφήνω ως έχει ?? να πάρω μια gtx970 ???

ξέρω ότι με δεσμεύει  η ανάλυση και το μόνιτορ ενδεχομένως  η επόμενη αγορά να είναι ένα 144 gsyng όμως 

προς το παρών μένω με αυτό και τον 2500κ 

σας ευχαριστώ και σορρυ αν σας κούρασα 

Link to comment
Share on other sites

Αν σκοπευεις να αλλαξεις μονιτορ, περιμενεις να δεις πως θα τα παει μια 1070 σε αυτες τις αναλυσεις, μολις βγουν τα πρωτα review. Η 970 ειναι μια χαρα σε 1080p, αλλα με την 1070 να ειναι αρκετα ανωτερη της , θα εισαι σε καλυτερη μοιρα. Δε ξερω για το oc του επεξεργαστη σου,  αλλα στα 4.2-4.3 αν το πας , θα ελαχιστοποιησεις αρκετα το bottleneck. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αν σκοπευεις να αλλαξεις μονιτορ, περιμενεις να δεις πως θα τα παει μια 1070 σε αυτες τις αναλυσεις, μολις βγουν τα πρωτα review. Η 970 ειναι μια χαρα σε 1080p, αλλα με την 1070 να ειναι αρκετα ανωτερη της , θα εισαι σε καλυτερη μοιρα. Δε ξερω για το oc του επεξεργαστη σου,  αλλα στα 4.2-4.3 αν το πας , θα ελαχιστοποιησεις αρκετα το bottleneck. 

μελλοντικά--- για κανένα χρόνο με βλέπω με αυτό το σετ γιαυτό ρωτάω να ανεβάσω το ρολόι του επεξεργαστή

και να βάλω μια σαφώς ανώτερη κάρτα από την δική μου

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και θα παίξεις με το ρολόι του επεξεργαστή και αργότερα εφόσον επιβεβαιωθεί ότι η 1070 αποτελεί καλή αγορά, πας σε μια τέτοια κάρτα. Αν σκάσει καμιά τρελή προσφορά για 970 ή καμιά AMD 390, καλύτερα να πας σε μία από αυτές. Το αν θα σε κόβει ο επεξεργαστής δεν θα πρέπει να σε απασχολεί και τόσο, εκτός και αν θεωρείς λογικό το να σκάσεις 500€ για να πας από τα 50fsp στα 100fps. Εδώ που τα λέμε αν σπαταλάς πολλές ώρες παίζοντας games ίσως και να μην είναι παράλογη επιλογή, το αντίθετο. Προσωπικά πάντως αν ήταν να δώσω 500€ για να βελτιώσω το gaming μου, θα τα έσκαγα για καλύτερη οθόνη με GSync/FreeSync.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Προφανώς και θα παίξεις με το ρολόι του επεξεργαστή και αργότερα εφόσον επιβεβαιωθεί ότι η 1070 αποτελεί καλή αγορά, πας σε μια τέτοια κάρτα. Αν σκάσει καμιά τρελή προσφορά για 970 ή καμιά AMD 390, καλύτερα να πας σε μία από αυτές. Το αν θα σε κόβει ο επεξεργαστής δεν θα πρέπει να σε απασχολεί και τόσο, εκτός και αν θεωρείς λογικό το να σκάσεις 500€ για να πας από τα 50fsp στα 100fps. Εδώ που τα λέμε αν σπαταλάς πολλές ώρες παίζοντας games ίσως και να μην είναι παράλογη επιλογή, το αντίθετο. Προσωπικά πάντως αν ήταν να δώσω 500€ για να βελτιώσω το gaming μου, θα τα έσκαγα για καλύτερη οθόνη με GSync/FreeSync.

λόγω δουλειάς και οικογένειας με μικρο παιδί παίζω ένα 2ωρο αργά κάθε βράδυ συγκεκριμένα παιχνίδια όπως

το Warframe απροβληματιστα στα 90+ frames και τώρα το The Division όπου εκεί θα ήθελα κάτι παραπάνω να μείνω λες

με την 760 και να πάω σε μόνιτορ??? γιατί μέχρι 450 -470 θα μπορώ να διαθέσω για την ώρα 

Link to comment
Share on other sites

Τα 500€ που ανέφερα είναι το κόστος μιας καλή i7 πλατφόρμας για να μην σε "κόβει" ο επεξεργαστής. Το monitor το ανέφερα ως εναλλακτική αναβάθμισης της πλατφόρμας επειδή μπορεί να "κόβει" ο επεξεργαστής. Δεν το ανέφερα ως εναλλακτική αναβάθμισης της κάρτας.

 

Τώρα, η 760 υποφέρει από την ασθένεια όλων των Nvidia καρτών. Δεν γερνάει καλά. Έτσι μένει πίσω σε νέους τίτλους έναντι καρτών που 2-3 χρόνια πριν τις κέρδιζε.

 

Προσωπικά είμαι πολύ συντηρητικός όσον αφορά το πόσα λεφτά θα έδινα για ένα κομμάτι hardware, οπότε πάντα κοιτάω να δω τι μπορώ να κάνω πρώτα με χαμηλό κόστος και μετά να κοιτάξω να βρω μια καλή VFM λύση. Αυτό για να κατανοήσεις με τι ψυχολογία σου απαντάω. Άλλος θα βγει και θα πει "Σκάσε 1000€ να τα αναβαθμίσεις όλα και θα καταλάβεις ότι μέχρι σήμερα δεν έπαιζες παιχνίδια".

 

Αυτό που θα έκανα λοιπόν θα ήταν να δοκιμάσω τον 2500 να τον πάω στα 4GHz ή και λίγο παραπάνω, ως πρώτα βήμα, με την βοήθεια μιας καλής ψύκτρας, αν δεν έχεις. Όχι κάποιας ιδιαίτερα ακριβής λύσης ψύξης, διότι αυτό θα αναιρούσε σε έναν βαθμό την ουσία της όλης διαδικασίας. Η αύξηση της συχνότητας του επεξεργαστή θα βοηθούσε και την κάρτα η οποία θα ήταν το δεύτερο πράγμα το οποίο θα προσπαθούσα να υπερχρονίσω.

Κατόπιν με τα υπόλοιπα 400+ ευρώ θα περίμενα να δω τι προσφέρει η 1070. Αν αυτή προσφέρει πραγματικά κορυφαίες επιδόσεις, οι οποίες δικαιολογούν τα λεφτά της, θα την βούταγα και θα έλεγα ότι "σε 3-4 χρόνια πάλι κάρτα". Αν δεν δίνει τόσα όσα αφήνει να εννοηθεί η Nvidia, και λόγω χρήσης GDDR5 μνημών σε συνδυασμό με 256bit data bus, θα κοίταγα να δω τι θα κάτσει από τις προσφορές, αλλά και τι θα προσφέρει η AMD με το Polaris. Αν π.χ. δεις κατάστημα να βγάζει στο σφυρί AMD 390 ή Nvidia 970 στα 270 ευρώ για παράδειγμα, νομίζω θα ήταν μια καλή λύση. Αν οι νέες Polaris της AMD βγουν με χαμηλές τιμές, αλλά ικανοποιητικές επιδόσεις, επίσης θα ήταν μια καλή εναλλακτική λύση. Σίγουρα πάντως θα στόχευα σε κάτι που θα προσφέρει επιδόσεις τουλάχιστον 390/970 ώστε να πω ότι κάτι έκανα.

Τώρα αν η 1070 είναι μούφα ή έρθει στην Ελλάδα με τιμή 500€, το Polaris απογοήτευση και οι τιμές των παλιών καρτών δεν πέφτουν, τότε δεν ξέρω τι θα έκανα. Εκεί είναι περισσότερο προσωπικής απόφασης.

 

Κάτι τελευταίο. Αν η μητρική σου έχει δύο PCIe x16, θα σκεφτόμουν και την λύση της δεύτερης 760. Μια μεταχειρισμένη στα 100-120€ θα αποτελούσε το λιγότερο μια ενδιαφέρουσα εμπειρία και μετά τυχόν μετάπωλησή της ίσως να είχε ως αποτέλεσμα η όλη διαδικασία να μου κόστιζε μόνο 40-50€(αν πούμε ότι την πούλαγα στα 70€). Απλά τα μεταχειρισμένα είναι ρίσκο, ενώ και το multi GPU έχει τα μειονεκτήματά του.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

zotac_1080pgf-588x373.jpg

http://www.custompcreview.com/news/zotac-teases-geforce-gtx-1080-pgf-custom-graphics-card/29341/

 

Παράθεση

We also see an indication of the overclock-ability of the new graphics cards as the GDDR5X memory clock has been increased from the standard 5,000MHz to a hefty 5,650MHz, this would result in a clock speed of 11.3GHz with a total memory bandwidth of 361GB/s of memory bandwidth.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

άτι τελευταίο. Αν η μητρική σου έχει δύο PCIe x16, θα σκεφτόμουν και την λύση της δεύτερης 760. Μια μεταχειρισμένη στα 100-120€ θα αποτελούσε το λιγότερο μια ενδιαφέρουσα εμπειρία και μετά τυχόν μετάπωλησή της ίσως να είχε ως αποτέλεσμα η όλη διαδικασία να μου κόστιζε μόνο 40-50€(αν πούμε ότι την πούλαγα στα 70€). Απλά τα μεταχειρισμένα είναι ρίσκο, ενώ και το multi GPU έχει τα μειονεκτήματά του.

Για να μην αναφερουμε οτι δε ξερουμε τι τροφοδοτικο εχει ο φιλος, οποτε μπορει τα 100-120 να γινουν πολυ περισσοτερα ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Για να μην αναφερουμε οτι δε ξερουμε τι τροφοδοτικο εχει ο φιλος, οποτε μπορει τα 100-120 να γινουν πολυ περισσοτερα ;)

 

Corsair Builder Series CX600

αυτό έχω

όποτε σε πρώτη φάση ακούγοντας τον yanni τον οποίο δημόσια ευχαριστώ που μπήκε στον κόπο

να γράψει όλα αυτά και βλέποντας αντίστοιχα παλαιότερα θέματα σε forum synergy 2500k & gtx980ti  θα

ανεβάσω τον 2500κ σε 4,4-μαχ4,5 θα πάρω μια 212 evo ψήκτρα και θα έχω τον νου μου για gtx970

στα ~270 € και την 1070 αν αποδειχτεί έτσι όπως λένε μια υλοποίηση μέχρι 470 € 

 

PS και βασικά θα παρακολουθώ καθημερινά την εδώ συζήτηση 

Έγινε επεξεργασία από John63
Link to comment
Share on other sites

Ερχεται το PoPoLaris ->  Reports say Polaris 10 can't hit 850 MHz reliably :hehe:

 

http://www.guru3d.com/news-story/polaris-validation-failed-might-launch-in-october-now.html

 

....ακομα και οι χελωνες πανε πιο γρηγορα απο την A-M-D.

 

Rebrand την 390Χ σε 490Χ με 16gb ram για 4Κ gaming :hehe:

 

Τρεχατε για 1070gtx και 1080gtx γιατι οποιος προλαβει προλαβε.... οι τιμες θα πανε στο θεο!

 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.