Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


Recommended Posts

23 minutes ago, 9000+rpm said:

Το 1,7x gamning σε σχεση με την 980 το ειδες η μπα?

Αν τα νουμερα και ολα οσο εχουμε διαβασει μεχρι τωρα ειναι αληθινα, η καρτα θα ειναι αρκετα πιο πανω απο οσο την περιμενα.

Όταν βγαίνει επίσημα η εταιρία και ανακοινώνει Χ1.7 στα παιχνίδια, σημαίνει ότι σε έναν παιχνίδια, σε μια ανάλυση θα είναι 1.7 φορές γρηγορότερη. Σε ΟΛΑ τα άλλα, θα είναι χαμηλότερα. Αν το είχε άνετα, θα έγραφαν Χ2.7...

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Όταν βγαίνει επίσημα η εταιρία και ανακοινώνει Χ1.7 στα παιχνίδια, σημαίνει ότι σε έναν παιχνίδια, σε μια ανάλυση θα είναι 1.7 φορές γρηγορότερη. Σε ΟΛΑ τα άλλα, θα είναι χαμηλότερα. Αν το είχε άνετα, θα έγραφαν Χ2.7...

 

Γενικα ειπα αν σε οτι εχουμε διαβασει εως τωρα ειναι αληθινα η καρτα θα ειναι αρκετα πανω απο οσο θα περιμενα.

Αν για παραδειγμα τα σχεδον 27Κ graphics score στο firestrike που δειξανε Oced ειναι αληθινα, μιλαμε για μια καρτα που διαλυει ξεκαθαρα την 980Ti.

Περισσοτερα 17 του μηνα...

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, 9000+rpm said:

Γενικα ειπα αν σε οτι εχουμε διαβασει εως τωρα ειναι αληθινα η καρτα θα ειναι αρκετα πανω απο οσο θα περιμενα.

Αν για παραδειγμα τα σχεδον 27Κ graphics score που δειξανε Oced ειναι αληθινα, μιλαμε για μια καρτα που διαλυει ξεκαθαρα την 980Ti.

Περισσοτερα 17 του μηνα...

Ότι έχουμε διαβάσει από διάφορες πηγές είναι για ανάλωση και μόνο.

Τα 27Κ ελάχιστους ενδιαφέρουν και είναι επίσης για ανάλωση.

Ο κόσμος, εκτός από ελάχιστους που πάνε σε διαγωνισμούς OC, και fanboys που ψάχνουν τρόπο να την πουν στους άλλους, παιχνίδια θα παίξει κι εκεί τον νοιάζει.

Όταν η ίδια η εταιρία ανακοινώνει Χ1.7 στα παιχνίδια, είναι πάντα το πιό αισιόδοξο σενάριο, που σημαίνει σε ένα παιχνίδι, σε μία ανάλυση, κατάφεραν να πιάσουν αυτή τη διαφορά.

Άρα στα υπόλοιπα θα είναι πιό κάτω.

Προφανώς και δε θα είναι στα ίδια, για καινούρια κάρτα μιλάμε, αλλά κάτι 100% που αναφέρθηκαν πιό πάνω είναι για γέλια (100% σημαίνει χ2)

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

 

Γενικα ειπα αν σε οτι εχουμε διαβασει εως τωρα ειναι αληθινα η καρτα θα ειναι αρκετα πανω απο οσο θα περιμενα.

Αν για παραδειγμα τα σχεδον 27Κ graphics score στο firestrike που δειξανε Oced ειναι αληθινα, μιλαμε για μια καρτα που διαλυει ξεκαθαρα την 980Ti.

Περισσοτερα 17 του μηνα...

Κατι μπερδεύεις μάλλον 

large.NVIDIA-GeForce-GTX-1080-3DMark-Per

 

Οχι 27κ στο firestrike, ΑΛΛΑ στο 3d mark 11 performance φυσικά φαίνεται ξεκάθαρα στο chart

Link to comment
Share on other sites

Τα μέχρι τώρα στοιχεία δείχνουν ότι η Nvidia το πήρε ζεστά το θέμα. Σε συνδυασμό με τις φήμες ότι το Nintendo NX θα χρησιμοποιεί Tegra chip, επειδή λέγεται ότι η Nvidia πήγε και συμφώνησε να δίνει τα chip ακόμα και με χασούρα (contra revenue anybody?), δείχνουν ότι η εταιρία μάλλον έχει αλλάξει τρόπο σκέψης. Το 3DMark μπορεί να μην λέει όλη την αλήθεια, αλλά πιστεύω ότι δεν είναι και SuperPi όπου εν μια νυκτί, αν θυμάμαι καλά, οι Intel είχαν γίνει turbo ξαφνικά. Θεωρώ ότι είναι αρκετά αξιόπιστο, ώστε να μας δώσει μια ιδέα για την δύναμη των νέων καρτών σε πολύ γενικές γραμμές, ιδίως όταν η σύγκριση είναι με προηγούμενες Nvidia κάρτες.

 

Βέβαια το OpenGL 4.3 στο Doom βλέπω οι nvidia fans να το κάνουν γαργάρα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά αυτό με το Doom 3 είναι πολύ άσχημο, μια και οι κάρτες της AMD ήταν πολύ μπροστά πριν καιρό.. είναι ξεκάθαρη κίνηση "εντυπωσιασμού" να τρέξουν σε τεστ τις amd με παλαιότερη έκδοση του api.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι στα πλαίσια της προώθησης του brand της Nvidia.

Νέες κάρτες γραφικών με - στα χαριά έστω - υψηλές επιδόσεις.

Ένα κάρο αρνητικές φήμες για τις polaris.

Το παραπάνω θέμα με το Doom.

Άρθρα σε γνωστά τεχνολογικά sites (PCPer) που είναι λες και έχουν γραφτεί από την ίδια την Nvidia(η χρήση της φωτογραφίας είναι χαρακτηριστική)

pcper in bed with nvidia.jpg

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος looproll έγραψε:

Κατι μπερδεύεις μάλλον 

large.NVIDIA-GeForce-GTX-1080-3DMark-Per

 

Οχι 27κ στο firestrike, ΑΛΛΑ στο 3d mark 11 performance φυσικά φαίνεται ξεκάθαρα στο chart

Εσυ μπερδευεσαι ξαναδιαβασε το ποστ μου.

Οσο για τους ποσους ενδιαφερει to oc παρα πολλους που σκανε τοσα χρηματα για gpu αυτης της κατηγοριας ενδιαφερει, την στιγμη που πλεον το oc ειναι θεμα δευτερολεπτων στο ab με 2 κλικ και περνεις τσαμπα επιδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Η 1070 θα εχει επιδοσεις 2 φορες την 770 μου μαλλον. Για 980ti και εφαμιλες επιδοσεις, ουτε λογος. Μενει να το δουμε.

Αναβαθμισάρα θα είναι ρε συ ότι και να πάρεις. Εγω στο έχω πει, περιμένω να δω σε τι θα τρέχει το BF1 ( vulcan / dx12 ) και θα κινηθώ καταλλήλως 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Αναβαθμισάρα θα είναι ρε συ ότι και να πάρεις. Εγω στο έχω πει, περιμένω να δω σε τι θα τρέχει το BF1 ( vulcan / dx12 ) και θα κινηθώ καταλλήλως 

Εγω θα στραφω προς τα εκει λογικα, και λογω καταναλωσης (θα υπαρχει και OC headroom λογικα). Αλλα οι υπερνουμεραρες που νομιζουμε ολοι οτι θα εχουν τα καρτονια, δε πιστευω να ειναι αληθινες. Μια μερα εμεινε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ πλάκα μου κάνεις?

Εγραψες αυτό " Αν για παραδειγμα τα σχεδον 27Κ graphics score στο firestrike που δειξανε Oced ειναι αληθινα, μιλαμε για μια καρτα που διαλυει ξεκαθαρα την 980Ti. "

και το chart απο εκεί που το διάβασες το διάβασες λάθος  το πρώτο γράφημα αναφέρεται στο 3D Mark 11 performance και εκει είναι τα 27Κ για την 1080, και τα 22903 για την titan x κοκ, τα υπόλοιπα που γράφεις δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν ποιός μίλησε για oc klp

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, 9000+rpm said:

Εσυ μπερδευεσαι ξαναδιαβασε το ποστ μου.

Οσο για τους ποσους ενδιαφερει to oc παρα πολλους που σκανε τοσα χρηματα για gpu αυτης της κατηγοριας ενδιαφερει, την στιγμη που πλεον το oc ειναι θεμα δευτερολεπτων στο ab με 2 κλικ και περνεις τσαμπα επιδοσεις.

Κανείς δε μπερδεύτηκε, εκτός από εσένα. Όπως σωστά σου λέει παρακάτω, δεν υπάρχει πουθενά 27Κ για Firestrike.

46 minutes ago, looproll said:

Ρε συ πλάκα μου κάνεις?

Εγραψες αυτό " Αν για παραδειγμα τα σχεδον 27Κ graphics score στο firestrike που δειξανε Oced ειναι αληθινα, μιλαμε για μια καρτα που διαλυει ξεκαθαρα την 980Ti. "

και το chart απο εκεί που το διάβασες το διάβασες λάθος  το πρώτο γράφημα αναφέρεται στο 3D Mark 11 performance και εκει είναι τα 27Κ για την 1080, και τα 22903 για την titan x κοκ, τα υπόλοιπα που γράφεις δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν ποιός μίλησε για oc klp

Για OC μίλησα εγώ, αλλά κι αυτό λάθος το κατάλαβε. Δεν είπα ποτέ ότι δεν ενδιαφέρει το OC, είπα ότι τα αποτελέσματα από benchmarks ενδιαφέρουν μόνο αυτούς που πάνε σε διαγωνισμούς OC και fanboyz. Τον κόσμο τον ενδιαφέρει τι διαφορές θα δει αν πάει να δώσει 700€ για να πάρει μια κάρτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Κανείς δε μπερδεύτηκε, εκτός από εσένα. Όπως σωστά σου λέει παρακάτω, δεν υπάρχει πουθενά 27Κ για Firestrike.

Για OC μίλησα εγώ, αλλά κι αυτό λάθος το κατάλαβε. Δεν είπα ποτέ ότι δεν ενδιαφέρει το OC, είπα ότι τα αποτελέσματα από benchmarks ενδιαφέρουν μόνο αυτούς που πάνε σε διαγωνισμούς OC και fanboyz. Τον κόσμο τον ενδιαφέρει τι διαφορές θα δει αν πάει να δώσει 700€ για να πάρει μια κάρτα.

 

Τοτε μαλλον μιλαω κινεζικα και οχι Ελληνικα, γιατι εγω στο ποστ πιο πανω ανεφερα "αν τα σχεδον 27κ graphics score που δειξανε στο firestrike οced ειναι αληθινα" και εσεις μου δειχνετε και μου ξαναδειχνετε το graphice score του 3dmark 11 που βγαζει stock.

http://videocardz.com/59882/nvidia-geforce-gtx-1080-3dmark-overclocking-performance

Τωρα συνενοουμαστε η ακομη?

 

Οσο για το Oc μια χαρα το καταλαβα, ειπες οτι δεν αφορα κανενα απλο χρηστη.Δηλαδη αν δωσεις 700ευρω για καρτα και μπορεις σε λιγοτερο απο 1 λεπτο να την κλοκαρεις απο το afterburner και να παιζεις τα παιχνιδια σου με με 15-20% More frames σε χαλαει δηλαδη εσενα.Μαλιστα.Αυτοι που κατεβαινουν σε διαγωνισμους τετοιου ειδους Oc κανουνε και δεν το ξερω?

 

Ο ενα μας πεταει οτι οσο και καλα να κλοκαρει η καρτα  ουσιαστικα ειναι αχρηστο γιατιο δεν ενδιαφερει κανενα απλο χρηστη, παρολο που ειναι τσαμπα επιδοσεις, και το κορυφαιο αποκαλει και fanboy οποιον κλοκαρει την καρτα του στα Games.:hehe:

O αλλος δε, μαγειρευει απο δω , μαγειρευει απο κει προσπαθωντας να πεισει (τον ευατο του η εμας?) οτι   απο 980ti  σε 1080 ειναι πεταμεννα λεφτα διαοτι μια Oced 980ti ειναι στα ιδια με μμια 1080 συμφωνα με τα νουμερα που μας εδειχνε λιγες σελιδες πιο πισω ,  και ταυτοχρονα πεταει και μια αγγελια την 980Ti του:p

πριν 2 ώρες, το μέλος Wizard! έγραψε:

Και για όποιον δεν το πρόσεξε, το 27.683 με το 20.507 είναι μόλις Χ1.35 (ή 35%) περισσότερο. Το Χ1.7 θα είναι σε Flash Backgammon μάλλον :hehe:

Επισης συνεχιζεις να γραφεις τα δικα σου και να διαβαζεις οτι να ναι και οτι θες.

Δειξανε σε κανενα slide οτι το χ1,7 εναι απο 980ti και δεν το ξερω?

Βγαζει slides η nvidia και λεει χ1,7gaming performance απο την 980, αποκλειτε λεει ο αλλο, απο το παραπανω φαινεται μολις χ1,35 απο την 980Ti, και το λεει και με τετοιο τροπο λες και ειναι απογοητευτικο να ειναι "μολις" 35% πανω απο την 980ti, τα εχω διαβαζει ολα σε αυτο το Thread:hehe:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.