Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


Recommended Posts

9 minutes ago, artyom said:

 

Ακόμα και με την πίπ@ που κάνανε (να βάλουν δηλαδή την γρηγορότερη aftermarket 980Τi) πάλι ξύλο έπεσε. Εκτός αν στραβώθηκα τόσο πολύ.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η καρτα θεριζει, 30% πανω απο 980ti σε 1440p και 4κ...

Με τετοια διαφορα ακομη και το 1070gtx σφαλιαρες θα ριχνει στο 980ti...

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος amdnikos έγραψε:

Να σου δώσω λίγο τροφή για σκέψη? Στα χαρτιά  η 780ti είναι ανώτερη της 970. Το πρόβλημα είναι ότι σε κάθε νέο προϊόν που κυκλοφορεί για να αντικαταστησει το παλαιότερο η nvidia, αρκετά γρήγορα και άνευ αιτίας για μένα, αρχίζεις να βλέπεις δραματικές διαφορές στην προηγούμενη γενιά της, και μάλιστα βγάζουν τόσο μάτι που μπαίνεις στο τρυπακι να σκεφτείς οτι. Μήπως αντί για optimisation κάνει downgrade (ειδικά πριν το release με ανακοινώσεις και συγκρίσεις με γραφήματα) μέσω των drivers στους τωρινούς και παλαιότερους τίτλους, ακριβώς για να δείχνει αυτή τη διαφορά από γενιά σε γενιά? Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω αναφέρει ποτέ ότι δεν κάνει ικανό hardware, απεναντίας αν δεν είχα άλλες προτεραιοτητες αυτή τη στιγμή στη ζωή μου, θα είχα ήδη από day one την 980ti. Απίστευτη κάρτα όταν κυκλοφόρησε και παραμένει ότι δυνατότερο μέχρι την κυκλοφορια των 10χχ. Αν θες του χρόνου το Δεκέμβρη ξανακάνουμε quote τα λόγια αυτά, και δες σε τι θέση θα είναι τότε ένα κατά τα άλλα masterpiece hardware.

 

Αντίστοιχα θα σε πάω στο κόντρα λόγο. 780(non ti) και 290χ κυκλοφόρησαν μαζί. Είχα την τιμή να είμαι κάτοχος με τη σειρά 780, 780ti, 290 (αντικατασταθηκε λόγο του κάκιστου θερμικά και ακουστικά cooler της), 970, 290χ triX. Κλασικά στο release των 780/290 γινόταν ο κακός χαμός σχετικά με το ποιος την είχε μεγαλύτερη στο forum αλλά και παγκόσμια.

Πες μου σήμερα λοιπόν, που ακριβώς στέκεται η 780, 780ti, και σου βάζω και την 970 μέσα απέναντι σε μια 290χ 3 χρόνων κάρτα? Η απάντηση είναι πουθενά. Το ρεζουμέ λοιπόν, είναι οι 780/780ti/970 μη ικανές κάρτες? Όχι, απεναντίας ως hardware μέχρι και σήμερα είναι ικανότατες στο σύνολο της gaming κοινότητας aka 1080p, αλλά η μη υποστήριξη τους σε επίπεδο drivers τις έχει καταστήσει αρκετά πιο αδύναμες από οτι στη πραγματικοτητα είναι. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση για τι συμβαίνει όλο αυτό.  Εαν πας ευλαβικά σε αναβάθμιση κάθε 6-12 μήνες δαγκωτό nvidia από εμένα.

Απολυτως δεκτα και κατανοητα ολα οσα λες. Καθως επισης και γνωστα..

Αλλα μην ξεχνας οτι εδω και καμποσες γενιες η amd υποστηριζει ουσιαστικα την ιδια καρτα. Ας βγαλει κι εκεινη την νεα της αρχιτεκτονικη,να δουμε ποσο καλα θα μπορει να υποστηριζει ολα τα προιοντα της αγορας και ξανασυζηταμε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει άδικο η Nvidia με την διάθεση της Founders Edition. Και στα $699 τα αξίζει η κάρτα τα λεφτά της. Μένει να δούμε αν τα $599 είναι ψιλό μούφα, από την άποψη ότι μένει να δούμε πόσο καιρό θα κάνουν οι custom να βγουν στην αγορά.

Αν το Polaris από την μεριά του φέρει αντίστοιχες αυξήσεις επιδόσεων στην κατηγορία καρτών από $150 - $300, τότε οι δύο εταιρίες θα έχουν μοιράσει εξαιρετικά την αγορά και όλοι θα μπορούν να πάρουν ότι τους ταιριάζει καλύτερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τερατάκι η καρτούλα, γύρω στο 35% από την 980Τi σε όσα πρόλαβα να δω.

Ακόμα και στα 4Κ της βαράει κάνα 30%... βρε τι σου κάνει το 256 bit bus :hehe:

 

Πάλι καλά που δεν βγήκανε τα bench της 1070, για να έχουν κάνα 10ήμερο να πουλήσουν οι κάτοχοι της 980Τi στα τελευταία κορόιδα...

Γιατί και αυτή θα της ρίχνει κάνα 10% τουλάχιστον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, sebastian said:

στο hardwarecanucks.com πεφτουν κορμια! 

The NVIDIA GeForce GTX 1080 Review

 

Μοιραζει παστελια το 1080gtx....

Τι ηλίθιοι που είναι αυτοί.... Τη συγκρίνουν με την GTX980ti.... Ας τους εξηγήσει κάποιος ότι είναι λάθος...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, virus777 said:

Τερατάκι η καρτούλα, γύρω στο 35% από την 980Τi σε όσα πρόλαβα να δω.

Ακόμα και στα 4Κ της βαράει κάνα 30%... βρε τι σου κάνει το 256 bit bus :hehe:

 

Πάλι καλά που δεν βγήκανε τα bench της 1070, για να έχουν κάνα 10ήμερο να πουλήσουν οι κάτοχοι της 980Τi στα τελευταία κορόιδα...

Γιατί και αυτή θα της ρίχνει κάνα 10% τουλάχιστον.

μην ξεχνας οτι κανει εως και 25% καλυτερο data compression το PASCAL απο το MAXWELL

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+10 fps με το OC beyond 2.1GHz... αν μπορεί να κλοκάρει καλά και η 1070 βλέπω να μην μένει τπτ στα ράφια φέτος!

Βέβαια η κάρτα βαράει 82+ βαθμούς κελσίου αλλά οκ... αυτό λύνεται εύκολα με custom cooler ή με custom fan curve.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Τι ηλίθιοι που είναι αυτοί.... Τη συγκρίνουν με την GTX980ti.... Ας τους εξηγήσει κάποιος ότι είναι λάθος...

Βλεπω η ειρωνια δεν σ αρεσει μεν αλλα τη συνεχιζεις δε. Και υπουλα κιολας (αλλιως λεγεται) μιας και δεν εχεις το θαρρος να απαντησεις ευθεως σ αυτον με τον οποιο διαφωνεις.  Ειχες δικιο τελικα, τη συγκρινουν με 980ti λογω του οτι η 980ti εχει καλυτερη αρχιτεκτονικη. 

Δεν σου φταιει κανεις αν δεν ξερεις τι συγκρινεται αμεσα με τι. Οταν βγει 1080ti συγκρινε τη με το τελευταιο μοντελο tesla!

Link to comment
Share on other sites

Και παραπάνω από 1.7X... Νομίζω ότι η κάρτα είναι έπος... Φανταστείτε το Full Pascal. 2+ GHz με reference cooler είναι τουλάχιστον αδιανόητο!!! Άντε να βγουν οι Customιες :p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχουμε συνηθίσει τόσα χρόνια τα στραγάλια του 5-10% που ξαφνικά μας φαίνεται τρελό που μια κάρτα με τα μισά νανόμετρα θερίζει. Το ερώτημα δεν ήταν αν οι νέες κάρτες θα πατάνε κάτω τους πάντες και τα πάντα, αλλά αν η Nvidia θα έδινε με το καλημέρα της νέας εποχής των 16nm, επιδόσεις σε σχετικά καλή τιμή. Αν εξαιρέσουμε το κολπάκι με τις Founders (οι κάρτες ουσιαστικά έχουν τιμή διάθεσης τα $699, αλλά αναφέρονται στα reviews ως προϊόντα των $599) η Nvidia έδωσε επιδόσεις χωρίς να κόψει τον π@πο με χατζάρα. Και $799 - minimum - θα μπορούσε να την πουλάει αυτή τη κάρτα για αρχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα μ αρεσει που μιλατε για 1080ti.Εγω πηγα σε 980ti συντομα και αμφιβαλλω αν θα περιμενω πανω απο 4μηνο.Oι υπολοιποι θα μεινετε με την αναμονη.Υποψην ο po - polaros θα ειναι σε επιπεδα 970-980 οποτε δε θα κουφαθω αν δω τις νεες nvidia να παιρνουν συντομα την ανιουσα σε τιμες αντι για την κατιουσα.

Οσων αφορα για το μεγαλο pascal περιμενετε σε κανα χρονο θα ερθει και αν...

 

P.S ο reference με λιγο σκαλισμα αγγιζει 60 fps σε 4k games και 100+ σε 2k

τα custom περιμενω να τα χουν μαμα αυτα.τι παραπανω θελετε λοιπον δε μπορω να καταλαβω.

Έγινε επεξεργασία από Helly
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, giorgos2187 said:

Βλεπω η ειρωνια δεν σ αρεσει μεν αλλα τη συνεχιζεις δε. Και υπουλα κιολας (αλλιως λεγεται) μιας και δεν εχεις το θαρρος να απαντησεις ευθεως σ αυτον με τον οποιο διαφωνεις.  Ειχες δικιο τελικα, τη συγκρινουν με 980ti λογω του οτι η 980ti εχει καλυτερη αρχιτεκτονικη. 

Δεν σου φταιει κανεις αν δεν ξερεις τι συγκρινεται αμεσα με τι. Οταν βγει 1080ti συγκρινε τη με το τελευταιο μοντελο tesla!

Μετά από 10 απαντήσεις, που δε θέλετε να καταλάβετε, δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω να απαντάω. Δεν ειρωνεύτηκα εσένα, για αυτό και δεν απευθύνθηκα σε εσένα.

Τα περί "ϋπουλίας" νομίζω πάνε άπατα και επειδή ποτέ δεν κόλλησα να απαντήσω εδώ μέσα κι επειδή όπως είπα έχω ήδη απαντήσει αρκετές φορές.

Απλά επιβεβαιώθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι τιποτα δεν επιβεβαιωσες. Μην αυτοβαπτιζεσαι αλανθαστος γιατι δεν εισαι. 

 

Για το θεμα μας τωρα.. Δυστυχως η ανακοινωση των reviews με βρισκει καπως αγχωμενο και δεν εχω προλαβει να δω αναλυτικα τα πραγματα. Αλλα προκειται για τερατα απ οτι φαινεται. Περιμενα ισως λιιιιιιιιιγο καλυτερα τα 4Κ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.