Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


Recommended Posts

ΣΕ καμμια διετια ομως η 980 θα ειναι ξεπερασμενη, και οχι επειδη δε θα μπορουσε να σταθει , αλλα επειδη το θελει η nVidia. Και επειδη το θελουν τα αθλια optimized παιχνιδια που μας πλασαρουνε. ;) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα είναι δύναμη και χωρίς να έχουμε ώριμους οδηγούς και custom υλοποιήσεις ακόμα. 

 

Όσον αφορά το θέμα τιμής, επάναλαμβάνεται το σενάριο ΤΙΤΑΝ-Χ με 980τι, αλλά στο χειρότερο -δεδομένου της διαφοράς δυναμης- . Πάει κουβά εντελώς τους αγοραστές 980τι, αλλά δεν βαριέσαι έτσι είναι η αγορά.... Αφού βρίσκουν αγοραστικό κοινό θα χρεώνουν όσο θέλουν.  

 

Μόλις βγεί η 1080τι η 980τι θα πωλείται 300 ευρώπουλα μτχ και τότε θα είναι πολύ καλή αγορά!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αλλά ακομη δεν βλεπω λογο για μεταβαση στην 1080(ξερω θα πεσουν να με φανε μερικοι)

 

Ξαναγραφω οτι το πιο πιθανον ειναι να με πιασει η γνωστη μου μανια και να τσιμπησω μια με την πρωτη ευκαιρια αλλά αν ακουσω το πανω κεφαλι και οχι κατι αλλο :hehe: κανονικα θα πρεπει να περιμενω την Ti...

 

Μικρες οι διαφορες για εμενα(εννοω για το δικο μου setup 1080 144Hz κτλ)

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν τίθεται το ερώτημα αν είσαι με μια vga 970, 980 ή ρ9 390 κλπ αν πάς να αγοράσεις κάρτα γραφικών αν αξίζει η 1080 ή 980ti ή απάντηση είναι αυτονόητη, το ερώτημα είναι αν έχοντας ήδη μια 980ti αξίζει να την δώσεις για να πάς στην 1080? 

Για εμένα είναι δύσκολη εξίσωση απο εδώ nvidia friendly techpowerup

perfrel_3840_2160.png

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Συγγνωμη αλλά ακομη δεν βλεπω λογο για μεταβαση στην 1080(ξερω θα πεσουν να με φανε μερικοι)

 

 

 

 

Εμενα να δεις τι μου χει κανει ο Ορεστης (seb) και ο Χρηστος (csaris) :hehe:

Αλλα κραταω ακομα, δεν τις σκοτωνω :fie:

On topic: Η καρτες δειχνουν πολυ δυνατες αλλα πιστευω οτι το ιδιο δυνατη θα ειναι και η τιμη τους :o

 

Υ.Γ Αλλαξε avatar με μπερδευεις!!!!!!!!!! :slap:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η 1080 κατα μεσο ορο ειναι 35% ταχυτερη απο 980ti, ειτε τις συγκρινεις στοκ vs στοκ στα reference ρολογια, ειτε οc'ed vs oc'ed.

 

Καποιος που εχει ηδη 980ti αν ειναι ικανοποιημενος σε αυτα που παιζει στην αναλυση που ειναι κτλ αραζει.

Αν δεν του φτανει και θελει κατι περισσοτερο  τα σκαει στην 1080.

 

Η καρτα ειναι σαφεστατα ταχυτερη απο 980ti δεν τιθεται θεμα.

Οσοι διαφορα επιδοσεων εχει η 980 με την 980ti(~30%) τοση διαφορα επιδοσεων χωριζει και την 1080 απο την 980ti.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να παρθει σαν βαση η Τιταν Χ ή 980Τι για να δεις το ποσο πιο γρηγορη ειναι η 1080gtx 

 

πχ Game 
 

Τιταν Χ -> 55 fps 

1080gtx 71,5 fps 

Εχουμε διαφορα 16,5 fps

 

Mε τιμη βασης τα fps της Τιταν Χ, εχουμε +30% για την 1080gtx

1080gtx -> 71,5 fps ειναι το 130% 

Titan X -> 55 fps ειναι το 100%

 

Με τιμη βασης τα fps της 1080gtx η κατασταση ειναι:

1080gtx -> 71,5 fps  100%

Titan X -> 55 fps, 76,9%

Δηλαδη η μεταξυ τους διαφορα ειναι 23,1%. ΛΑΘΟΣ!

 

Παντα η τιμη βασης ειναι της καρτας που εχουμε με αυτην που θελουμε να συγκρινουμε.....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

@sebastian καλα αυτο το θεωρησα δεδομενο απλα μαθηματικα ειναι.

Παραδειγμα το screen απο το techpowerup που ποσταριστηκε λιγο πιο πανω και δειχνει το μεσο ορο διαφορας επιδοσεων σε 4Κ αναλυση, εννοειτε δεν δειχνει οτι η 1080gtχ ειναι κατα μεσο ορο 27% ταχυτερη  απο την 980Ti (δηλαδη 73% +27=100%).

 

Δεν παει αθροιστικα το πραγμα οταν εχεις να κανεις με ποσαστα, πολλαπλασιαζεις δεν κανεις προσθεση.

 

Στο παραπανω διαγραμμα εχει σαν βαση την 1080(100%) και δειχνει οτι η 980ti ειναι στο 73% της 1080.

Οποτε 73% χ 1,37=100,01%.

Ουσιαστικα το παραπανω διαγραμμα δειχνει  οτι η GTX 1080 ειναι κατα μεσο ορο 37% ταχυτερη της 980ti δηλαδη..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

@sebastian καλα αυτο το θεωρησα δεδομενο απλα μαθηματικα ειναι.

Παραδειγμα το screen απο το techpowerup που ποσταριστηκε λιγο πιο πανω και δειχνει το μεσο ορο διαφορα επιδοσεων σε 4Κ αναλυση εννοειτε δεν δειχνει οτι η 1080gtχ ειναι κατα μεσο ορο 27% ταχυτερη  απο την 980Ti (δηλαδη 73% +27=100%).

 

Δεν παει αθροιστικα το πραγμα οταν εχεις να κανεις με ποσαστα, πολλαπλασιαζεις δεν κανεις προσθεση.

 

Στο παραπανω διαγραμμα εχει σαν βαση την 1080(100%) και δειχνει οτι η 980ti ειναι στο 73% της 1080.

Οποτε 73% χ 1,37=100,01%.

Οσιαστικα δεινει οτι η 1080 ειναι κατα μεσο ορο 37% ταχυτερη της 980ti δηλαδη..

Παίζει με scientific calculator γραμμένο σε cuda ρε συ... :hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, 9000+rpm said:

Αν δεν του φτανει και θελει κατι περισσοτερο  τα σκαει στην 1080.

Αν έχει καλό τροφοδοτικό ίσως θα ήταν καλύτερο να πάει σε SLI με μια δεύτερη 980Ti. Πολύ περισσότερο αν βρίσκεις 980Ti αργότερο στα 350-400€. Αν δεν αρχίσει τις κοτσάνες η Nvidia προσπαθώντας να κάνει τα νέα SLI bridges να δείχνουν πολύ καλύτερα από τα παλιά, ίσως να είναι η καλύτερη ιδέα για κορυφαίες επιδόσεις. Σε συνδυασμό με ένα monitor που υποστηρίζει GSync, το αποτέλεσμα ίσως να είναι επιδόσεις πολύ πάνω από 1080 και butter smooth 3D χωρίς tearing/stuttering κ.τ.λ. Εξάλλου κάποιος που τα σκάει χοντρά σε κάρτα των 600-700€, δεν νομίζω να κολλήσει στα 150-200€ παραπάνω καπέλο που έχουν τα GSync monitors.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Αν έχει καλό τροφοδοτικό ίσως θα ήταν καλύτερο να πάει σε SLI με μια δεύτερη 980Ti. Πολύ περισσότερο αν βρίσκεις 980Ti αργότερο στα 350-400€. Αν δεν αρχίσει τις κοτσάνες η Nvidia προσπαθώντας να κάνει τα νέα SLI bridges να δείχνουν πολύ καλύτερα από τα παλιά, ίσως να είναι η καλύτερη ιδέα για κορυφαίες επιδόσεις. Σε συνδυασμό με ένα monitor που υποστηρίζει GSync, το αποτέλεσμα ίσως να είναι επιδόσεις πολύ πάνω από 1080 και butter smooth 3D χωρίς tearing/stuttering κ.τ.λ. Εξάλλου κάποιος που τα σκάει χοντρά σε κάρτα των 600-700€, δεν νομίζω να κολλήσει στα 150-200€ παραπάνω καπέλο που έχουν τα GSync monitors.

Σωστο ειναι το σκεπτικο σου δεν λεω.

Αλλα (μιλωντας για μενα προσωπικα) θα προτιμουσα να πουλησω σημερα 400-500 ευρω μια 980ti και να συμπληρωσω τα υπολοιπα για μια 1080, παρα να παρω και δευτερη για sli,  οι λογοι απλοι.

 

Τα θετικα

-Ενα καθαρο +35% performance boοst στα καρε μου προερχομενα απο πεντακαθαρα μονοπυρηνη αποδοση, ουτε τις "ιωσεις" των dual gpu, ουτε να περιμενω drives με sli fixes/supports ουτε τιποτα.

-Μεγαλυτερη vram (6gb vs 8gb).

-Τραγικα χαμηλωτερη καταναλωση σε σχεση απο 980ti sli.Οχι οτι ενδιαφερει κανεναν αν θα πληρωσει 1 ευρω λιγοτερο στην Δεη, αυτο δεν φαινεται πουθενα.Αλλα η τεραστια καταναλωση συνοδευεται απο ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ θερμοκρασιες, με 2 χ980Ti sli ουτε oc δεν θα μπορεις να παιζεις καθημερινα, θα γινεται το κουτι φουρνος στην κυριολεξια οσο και καλο airflow να εχεις, η ζεστη που θα εκλυουν 2χ980Ti Οc'ed σε full load θα ειναι τεραστια με την καταναλωση τους να πλησιαζει τα 600w..

-Καλως η κακως, καλυτερη υποστηριξη/καλυτερο Performance στους νεους τιτλους που θα ερθουν, ολο το βαρος το optimazation των driver πεφτει παντα στην νεοτερη/τελευταια γεννια.

 

Τα αρνητικα

- Το sli με 2χ980τι θα ειναι σιγουρα ταχυτερο απο single 1080, αυτο ειναι προφανες.

 

Τα παραπανω  θετικα ειναι αρκετα για μενα ωστε να αποφασω προσωπικα ευκολα, σε περιπτωση  που ειχα μια 980Ti  τι να κανω, να την πουλησω για 1080, η να την κρατησω και να την ζευγαρωσω:p

 

Bασικα αν το δεις σφαιρικα και θελει καποιος sli ντε και καλα και δεν εχει θεμα με αυτο, για μενα παλι καλυτερα να πουλησει την 980ti του και να κανει sli με 2 χ1070.

Θα παρει ολα τα θετικα τις νεας γεννιας(μιση καταναλωση, μεγαλυτερη vram, καλυτερη υποστηριξη στους νεους  τιτλους) και σε χρηματα δεν προκυτε  να του βγει παραπανω ισα ισα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελος πάντων κλοκαρισμένη η 980ti σε σχέση με την 1080 η εικόνα είναι κάπως έτσι

 

Αν είσαι με 980τι κλοκαρισμένη οι διαφορές είναι αρκετά μικρότερες σε σχέση με την 1080, κλοκάροντας και αυτήν......

Anyway το ρεζουμέ της υπόθεσης για εμένα είναι οτι το 4Κ με μονή κάρτα είναι ακόμη μακρινό όνειρο από εκεί και πέρα προσωπικά ευτυχώς απο (τυχαίο γεγονός) ακύρωσα την πώληση της μιας 980ti μου οπότε, όλο το ενδιαφέρον πάει στο titan x, 1080ti όπου λογικά θα αποδίδει όσο gtx 980ti σε SLI και θα αξίζει πραγματικά η μετάβαση.

Απο τα τεχνικά χαρακτηριστικά του GP 104-400 στην μόνη παράμετρο που είναι δυνατότερο του gm-200 είναι το texture fillrate με 256gigatexels/sec ενω το gm 200 ακόμα και στα 1,4ghz ζήτημα να φτάσει τα 250 gigatexels/sec

Εν' πολλοίς οι επιδόσεις του gp 104 οφείλονται στην μεγάλη συχνότητα λειτουργίας του, όμως στην εκδοχή του gp 104-200 που προορίζεται για το 1070 μετά απο το κούρεμα των shaders όπου και του αφαιρούν ισχύ, συνδιασμένο με μόλις 256gb/s bandwith , αποδίδει texture fillrate 180 gigatexels/secσε σχέση με το gm 200 ακλοκάριστο πάλι αποδίδει 192 gigatexels/sec, με το ρολόι του 1,6ghz boost αναρωτιέμαι που θα βρεί τους πόρους για να αποδώσει σαν την titan x, και πάλι ανεβάζοντας τα ρολόγια θα είναι ποιό αργο απο οποιαδήποτε custom υλοποίηση, αν βέβαια έρθει σε μια τόσο ανταγωνιστική τιμη 400-450€ και τόσο όσο να μην είναι οσο η titan θα είναι καλή περίπτωση, μέχρι εκεί όμως παραπάνω δεν αξίζει.

Εχω την εντύπωση πώς η nvidia διαφοροποιεί την απόδοση εδώ σε σχέση με τις 970-980 όπου η υψηλή απόδοση της 970 σε σχέση με το υψηλό κόστος της 980 καθιστούσε το προιόν κακή αγορά, μάλλον θα πρέπει κάπως να δικαιολογεί την τιμή του του 1080 με την ανάλογη διαφοράσε επιδόσεις

Link to comment
Share on other sites

Εδωσα την Ti μου πριν καμια βδομαδα 560ε κασερι.

 

Με +150ε (στη χειροτερη) απο την τσεπη μου θα εχω +30% αποδοση.

 

α) Θα ειναι τα πιο λιγα λ7 που εχω δωσει ποτε για αντ/ση καρτας γραφικων.

και

β) Στα 1440ρ@144ΗΖ που παιζω ενα +30% στα καρε ειναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ διαφορα.

 

Για μενα 100% αξιζει η μεταβαση σε 1080.-

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Αν θές 4Κ οι επιλογές είναι

GTX 1080 SLI

GTX 980ti SLI

GTX TITAX SLI

Tώρα αν κάποιος αρκείται σε 4Κ με 30-40fps mid-high, τότε το κάνει και με μία απο τις παραπάνω και με 0ΑΑ, για 4Κ η 1070 με 256gb/s bandwith μοιάζει με αστείο τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος csaris έγραψε:

Εδωσα την Ti μου πριν καμια βδομαδα 560ε κασερι.

 

Με +150ε (στη χειροτερη) απο την τσεπη μου θα εχω +30% αποδοση.

 

α) Θα ειναι τα πιο λιγα λ7 που εχω δωσει ποτε για αντ/ση καρτας γραφικων.

και

β) Στα 1440ρ@144ΗΖ που παιζω ενα +30% στα καρε ειναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ διαφορα.

 

Για μενα 100% αξιζει η μεταβαση σε 1080.-

Μια χαρα κινηση εκανες Χρηστο.

Και για μενα θεωρω οτι αξιζει μια τετοια μεταβαση(εννοιτε αν εχεις τα χρηματα παντα).

Θα δεις ενα 30-35% παραπανω καρε στα παιχνιδια σου σε 1440p, οταν μιλαμε για γραφικα καθε αλλο παρα μικρη διαφορα ειναι μια αυξηση αυτης της ταξης.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.