Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

πριν 16 λεπτά, το μέλος devaggos έγραψε:

Τελικά η XFX GTR είναι η καλύτερη υλοποίηση; Όλα τα αποτελέσματα αντιφάσκουν και δεν βγαίνει νόημα επιτέλους....
Αυτός εδώ την βγάζει σκουπίδι σε σύγκριση με την MSI... Και στο τέλος λέει ότι είναι η 2η που δοκιμάζει και ότι δεν ήταν black edition αλλά η black θα ήταν ακόμα πιο ζεστή από την απλή GTR γιατί έχει μεγαλύτερο OC από μαμά.

Και όχι δεν θέλω να έχω 70oC στα 2600 rpm :p 
Δεν την θεωρώ καλή υλοποίηση αν είναι να τρέχουν στα 2600 τα fans... 

από οσο παρακολουθώ το θεμα,ειναι καλη στην διαχειριση του power,που είναι κατω από 150 watt(χαρης στο bios),κατά τα αλλα που εχουν ακουστει,δυσκολο oc,(εκτος το βιντεο του jazy2cents).

είμαι ευχαριστημένος με την msi,oc 1440 MHz,αρκετα ψυχρη,αθορυβη,για αυτό ισως να είναι και από τις πιο ακριβες.(asic 91).

Έγινε επεξεργασία από koukoubetses
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, koukoubetses said:

από οσο παρακολουθώ το θεμα,ειναι καλη στην διαχειριση του power,που είναι κατω από 150 watt(χαρης στο bios),κατά τα αλλα που εχουν ακουστει,δυσκολο oc,(εκτος το βιντεο του jazy2cents).

είμαι ευχαριστημένος με την msi,oc 1440 MHz,αρκετα ψυχρη,αθορυβη,για αυτό ισως να είναι και από τις πιο ακριβες.(asic 91).

 

91% Asic ; :online2long:

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος zapata έγραψε:

Η διαφορα στα watt δεν ειναι σχετικα μεγαλη βαση Gpu-z;

Tα 100 watt που βλέπουμε στην GTR , μέσω του msi afterburner είναι από τον ΠΥΡΗΝΑ , όπου από BIOS είναι κλειδωμένος έως τα 110watt !

 

 

Αν βάλουμε και τις καταναλώσεις των chips VRAM θα φτάσουμε στα 150 watt όπου είναι και το TDP !!!!

Το ότι φτάνει στα 1400 είναι άλλο θέμα !

 

προς @koukoubetses

Η black πρέπει να έχει bios κλειδωμένο έως 130-140 watt core μόνο ο πυρήνας !!!

εχει απαντηθεί.εγω βλεπω καταναλωση από 100-150 watt αναλόγως το παιχνιδι η benchmark,τωρα στιγμιαια ανεβαινει πανω από 150, για δεκατα του δευτερολεπτου και ξαναπεφτει στα 150 περιπου χωρις oc,νομιζω αληθευει η καταναλωση στα 150.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα γνωμες για ενα διλλημα

Στα ιδια λεφτα (5ε διαφορα) και αποκλειστικα στις υλοποιησεις Sapphire Nitro+ , τι θα παιρνατε, RX470 8gb ή RX480 4gb ?

Δε βαζω στην εξισωση καν την RX470 4gb που θα ηταν ισως η πιο λογικη επιλογη αφου στο συγκεκριμενο σεναριο εχει ιδια τιμη με την 8gb αρα δεν εχει νοημα.

Την RX480 8gb αν θελετε τη βαζετε σαν τριτη επιλογη με +50ε  απο τις 2 παραπανω, αλλα δε νομιζω οτι αξιζει τα 50ε εξτρα

 

Να τονισω οτι ακομα και αγνοωντας την ποσοτητα μνημης (στη λογικη οτι καρτες αυτης της κατηγοριας δεν ειναι και για πολλα σε αναλυσεις αρα καλυτερα εμφαση στην αποδοση) η 470/8gb εχει μνημες 8GHz ενω η 480/4gb εχει 7GHz και δεν καλυπτεται με OC η διαφορα γιατι ειανι αλλα chips , ενω στον πυρηνα εχει ενα μικρο προβαδισμα η 480 με 1306mhz ωσ 1260mhz αλλα αυτο μπορουμε να το αγνοησουμε αφου θα γινει OC και λογικα στα ιδια θα φτασουν, αν μη τι αλλο μπορει και λιγο παραπανω η 470.

 

Αρα και μονο απο σκοπια αποδοσης να το δει κανεις ειναι η 480 εχει +12% shaders και η 470 +14% memory clock.

Σκεφτομαι οτι κλοκαρισμενες στα 1350-1400 και οι 2 μπορει να ειναι στα ιδια σε αποδοση και να αξιζει να εχεις τα 8gb της 470 ετσι για την πιθανοτητα να φανουν χρησιμα...

Το λεω γιατι αυτες οι καρτες φαινονται και καπως starved για memory bandwidth λογω 256bit bus σε σχεση με τις παλιοτερες που ειχαν και 512bit (hawai) και 384 (tahiti).

 

Εσεις τι θα παιρνατε?

Link to comment
Share on other sites

Ή πας στην κουρτίνα που δεν βάζεις στην εξίσωση ή στην κουρτίνα 3, 

ΑΛΛΑ απ'όσο είχα δει σε τιμή η 480 4gb έχει 20€ διαφορά από την 470 4gb οπότε θα πήγαινα σ'αυτήν.

Τα 8gb της 470 δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσουν, τα θεωρώ υπερβολικά όπως πχ τα 4gb της gtx960.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα την 470/4gb single fan της xfx.

Την πήρα επειδή ήταν λίγο πιο κοντή σε μήκος και χώρεσε οριακά στο htpc.Την προτίμησα από την 1060 3gb για ο θέμα των textures . 

Casual gaming ,if any :p

 

Αν δεν ήταν htpc oriented θα έπαιρνα σίγουρα 8gb έκδοση εξαιτίας του άρθρου για την ποιότητα εικόνας (textures) στο gow.

 

Για το 470 vs 480 πάρε ότι σε συμφέρει οικονομικά . Δεν νομίζω να υπάρξει παιχνίδι πού θα παίζει καλά στην 480 και όχι στην 470.Οι επιδόσεις τους είναι αρκετά κοντά.

Για 10 και 20 ευρώ διαφορά θα αγόραζα την 480 (την 8άρα πάντα) 

Εν κατακλείδι ,8αρα να ναι και ότι να ναι :)

Έγινε επεξεργασία από Vadergr
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ποια υλοποίηση απο ολες παιζει καλυτερα σε θεμα oc σταθερα ρολογια tdp-θερμοκρασιες κτλ.

Ειμαι μεταξυ με την σειρα: msi-xfx-sapphire.

Πιθανόν να τσιμπησω μια 480 ετσι για το γαμωτο

Link to comment
Share on other sites

Η καρτουλα για τα χρηματα της ειναι περα για περα τουμπανο και σε αποδοση.

Θερμοκρασιες πολυ χαμηλες στο κουτι μου με custom fan prof. A.B

Ηθελα να ειμαι full stable στα παιχνιδια στα 1400-2100 και τελικα η καρτουλα ειναι με μαξ θερμοκρασιες 55-60c

Eνα συντομο run f.s 

http://www.3dmark.com/3dm/16098876?

 

Τις επομενες μερες εαν βρω χρονο θα δω που μπορει να φτασει αν και πστευω ο πυρηνας θα τερματησει στα 1450-1470, μνημες θα δουμε....

RX480.PNG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, azazil1190 said:

Η καρτουλα για τα χρηματα της ειναι περα για περα τουμπανο και σε αποδοση.

Θερμοκρασιες πολυ χαμηλες στο κουτι μου με custom fan prof. A.B

Ηθελα να ειμαι full stable στα παιχνιδια στα 1400-2100 και τελικα η καρτουλα ειναι με μαξ θερμοκρασιες 55-60c

Eνα συντομο run f.s 

AMD Radeon RX 480 video card benchmark result - Intel Core i7-5820K Processor,ASUSTeK COMPUTER INC. X99-A

 

Τις επομενες μερες εαν βρω χρονο θα δω που μπορει να φτασει αν και πστευω ο πυρηνας θα τερματησει στα 1450-1470, μνημες θα δουμε....

RX480.PNG

Δύο χιλιάρικα more και με έφτασες :p Fury x http://www.3dmark.com/fs/10201346

 

I need CPU :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Δύο χιλιάρικα more και με έφτασες :p Fury x AMD Radeon R9 Fury X video card benchmark result - Intel Core i7-920 Processor,Gigabyte Technology Co., Ltd. X58A-UD7

 

I need CPU :D

Με custom bios και νερα μπορει :p 

Mε μαμα bios και αερα λιγο εως πολυ χλωμο.Αντε στην καλυτερη να φτασω τα 15000ρικα και κατι ψηλα χο χο χο

Δεν εχω παραπωνο καλη ειναι και εφοσων στα ρολογια που ηθελα ειναι σταθερη ειμαι χαρουμενος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@armageddon για σημερινες καρτες π.χ 1080-1070-980τι της βλεπει με τα κιάλια πολυ χωμα η καρτα σαν high end στο συγκεκριμενο test και δεν ανεβαινει αλλο σε κλοκια οποτε δεν θα πηγαινει αλλο,

Έγινε επεξεργασία από PanosXidis
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Μεγειά @azazil1190 τις καρτούλες (η 1 σου ήρθε βλέπω :p ).

Πώς την βλέπεις σε σχέση με την 390?

Ευχαριστώ αγορίνα!

Φιλε ισως καπου να ειναι καλυτερη ισως καπου χειροτερη.Στα παιχνιδια μιλαω.

Πανω κατω τα ιδια ειναι.

Αλλα πιστευω στην πορεια θα βελτιωθεί απο οδηγους κτλ.

Αντε να δουμε αυτο το c.f εαν θα δουλεψει.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.