Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

AMD Radeon RX 580 / 570 EU suggested retail pricing - VideoCardz.com

 

  • AMD Radeon RX 580 8GB: 269 EUR
  • AMD Radeon RX 580 4GB: 239 EUR
  • AMD Radeon RX 570 4GB: 199 EUR

 

Παλιά στο Τέξας τα $199 για την Χ80. Πλέον βάλανε την 570 εκεί. Κρύψανε αύξηση τιμής πίσω από το rebrand. Ελπίζω μόνο για λίγο διάστημα και μέχρι να καθαρίσει η αγορά από τις RX 4X0.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πέφτει κανείς από τα σύννεφα. Υπάρχει όμως ένα υπαρκτό ερώτημα: ποσοστιαία πόσο βελτιώνουν τις αντίστοιχες RX 4ΧΧ; Θα δικαιολογείται η διαφορά στην τιμή για το διάστημα που θα κυκλοφορούν ταυτόχρονα στην αγορά;

 

Προσωπικά θα ήθελα να φτάσουν στην Ελλάδα οι RX480/8 κάτω από τα 200€ μέχρι το τέλος της χρονιάς, αλλά τώρα μοιάζει πια απίθανο. Αν η κυκλοφορία της RX 580 είναι η αφορμή για να κολλήσουν αυτές οι επιδόσεις για έναν χρόνο ακόμη στα 300+€, θα πρόκειται για αρνητική εξέλιξη, ανεξάρτητα αν ευνοούνται από τη σύγκριση με τις 3ΧΧ.

 

Αν πρέπει ντε και καλά να συμβιβαστείς με μια RX 570/4 για να πετύχεις τέτοια τιμή, πας καλύτερα σε RX480/4 και ξεμπερδεύεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, FrOsT said:

Συγκρίνουν με 3χ0 κάρτες..... Ρε πάμε καλά;

Sent from my LEX720 using Tapatalk
 

Τα ίδια κάνουν όλες οι εταιρίες. Συγκρίνουν με 2-3 γενιές πίσω, μιας και πλέον από γενιά σε γενιά οι διαφορές είναι μικρές ή και ανύπαρκτες.

 

nvidia-geforce-gtx-950-vs-gtx-650-perfor

38 minutes ago, acct said:

Δεν πέφτει κανείς από τα σύννεφα. Υπάρχει όμως ένα υπαρκτό ερώτημα: ποσοστιαία πόσο βελτιώνουν τις αντίστοιχες RX 4ΧΧ; Θα δικαιολογείται η διαφορά στην τιμή για το διάστημα που θα κυκλοφορούν ταυτόχρονα στην αγορά;

 

Προσωπικά θα ήθελα να φτάσουν στην Ελλάδα οι RX480/8 κάτω από τα 200€ μέχρι το τέλος της χρονιάς, αλλά τώρα μοιάζει πια απίθανο. Αν η κυκλοφορία της RX 580 είναι η αφορμή για να κολλήσουν αυτές οι επιδόσεις για έναν χρόνο ακόμη στα 300+€, θα πρόκειται για αρνητική εξέλιξη, ανεξάρτητα αν ευνοούνται από τη σύγκριση με τις 3ΧΧ.

 

Αν πρέπει ντε και καλά να συμβιβαστείς με μια RX 570/4 για να πετύχεις τέτοια τιμή, πας καλύτερα σε RX480/4 και ξεμπερδεύεις.

Πέρσι η AMD είχε μερίδιο αγοράς 20%, οπότε έβγαλε την 480 στα $199(και καλά). Πλέον είναι στο 30%, θα δει έσοδα και από τους Ryzen, οπότε κοιτάει να βελτιώσει την κερδοφορία της. Τα ίδια κάνει και η Nvidia φαντάζομαι με τις νέες 1060 με τις ταχύτερες μνήμες(στα 9GHz) που έχουν κυκλοφορήσει νομίζω εδώ και λίγο καιρό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι nvidia δεν έχουν κυκλοφορήσει. Και το 580 δεν έχει καμία βελτίωση στην perclock απόδοση, ούτε βλέπω να βγαίνουν σε μικρότερο μέγεθος (itx) αλλά μόνο με μεγαλύτερα coolers άρα ούτε το thermal performance έχει βελτιωθεί... Λέγεται οτι πηγαίνουν περισσότερο στο oc οκ να και κάτι που μάλλον κερδίζεις.

Την ίδια στιγμή πολλοί κάτοχοι 480 θέλουν να πάνε σε 1060 και δεν μπορούν ενώ αυτοί που έχουν 1060 δεν πάνε σε 480 ακόμα και αν τους πληρώνεις...

Sent from my LEX720 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, FrOsT said:

Την ίδια στιγμή πολλοί κάτοχοι 480 θέλουν να πάνε σε 1060 και δεν μπορούν ενώ αυτοί που έχουν 1060 δεν πάνε σε 480 ακόμα και αν τους πληρώνεις...
 

Κάποια πηγή για το συγκεκριμένο ή απλώς σαλιώνουμε το δάχτυλο και το σηκώνουμε στον αέρα;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Efialtis said:

Κάποια πηγή για το συγκεκριμένο ή απλώς σαλιώνουμε το δάχτυλο και το σηκώνουμε στον αέρα;

Μπορείς να δεις σε γνωστά sites αγγελιών όπως και τις τιμές τους στα μεταχειρισμένα σχεδόν 1 χρόνο μετά όταν η 480 θεωρείτε και η πιο futureproof επιλογή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ώστε οι αγγελίες μεταχειρισμένων 480 σημαίνουν οτι οι πωλητές θέλουν να πάνε σε 1060 ή κρίνεις εξ ιδίων;

Βασικά αν μπορούσες να εξηγήσεις λίγο παραπάνω την φράση σου που έκανα quote θα το εκτιμούσα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Efialtis said:

Ώστε οι αγγελίες μεταχειρισμένων 480 σημαίνουν οτι οι πωλητές θέλουν να πάνε σε 1060 ή κρίνεις εξ ιδίων;

Βασικά αν μπορούσες να εξηγήσεις λίγο παραπάνω την φράση σου που έκανα quote θα το εκτιμούσα.

Πολλοί βάζουν αγγελία να αλλάξουν την 480 τους με 1060, άλλοι απλά για να γυρίσουν σε Nv. Οι drivers δεν είναι λόγος, έχω και εγώ 480 και είναι μια χαρά οι drivers, άρα δεν έχουν μείνει ευχαριστημένοι από την 480 και θέλουν να παν στην αντίστοιχη 1060. Τα έβλεπα και πιο πριν αλλά έχω και εγώ εδώ και μέρες αγγελία μπας και βρω 1060 (itx γιατί η 480 δεν χωράει) αλλά και από αυτά που έχω στείλει και από αυτά που μου στέλνουν  δεν βλέπω να την αλλάζω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτά που αναφέρεις εγώ θα επισημάνω οτι όποιος κοιτάει να αλλάξει μια 480 για μια 1060 για 5 frames πάνω ή 5 frames κάτω ανάλογα το παιχνίδι έχει κάνει λάθος επιλογή την στιγμή που αποφάσισε για κάρτα αυτής της κατηγορίας.

Δεν φταίει ούτε η 480 ούτε η 1060.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Efialtis said:

Με βάση αυτά που αναφέρεις εγώ θα επισημάνω οτι όποιος κοιτάει να αλλάξει μια 480 για μια 1060 για 5 frames πάνω ή 5 frames κάτω ανάλογα το παιχνίδι έχει κάνει λάθος επιλογή την στιγμή που αποφάσισε για κάρτα αυτής της κατηγορίας.

Δεν φταίει ούτε η 480 ούτε η 1060.

To θέμα είναι ότι συμβαίνει αυτό που έγραψα, σημασία έχει ότι δεν είναι ευχαριστημένοι και μπαίνουν στην διαδικασία, ενώ το αντίστροφο δεν το έχω δει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2017 at 9:50 PM, yanni said:

Τα ίδια κάνουν όλες οι εταιρίες. Συγκρίνουν με 2-3 γενιές πίσω, μιας και πλέον από γενιά σε γενιά οι διαφορές είναι μικρές ή και ανύπαρκτες.

 

nvidia-geforce-gtx-950-vs-gtx-650-perfor

Πέρσι η AMD είχε μερίδιο αγοράς 20%, οπότε έβγαλε την 480 στα $199(και καλά). Πλέον είναι στο 30%, θα δει έσοδα και από τους Ryzen, οπότε κοιτάει να βελτιώσει την κερδοφορία της. Τα ίδια κάνει και η Nvidia φαντάζομαι με τις νέες 1060 με τις ταχύτερες μνήμες(στα 9GHz) που έχουν κυκλοφορήσει νομίζω εδώ και λίγο καιρό.

και καλά κάνουν γιατί είμαι σίγουρος ότι (βάση κάποιας μελέτης) το μεγαλύτερο  ποσοστό χρηστών που αγοράζουν gpu το κάνουν κάθε 2-3 χρόνια. Άρα είναι σαν να σου λέει η amd/nvidia, "άντε μεγάλε, δώσε μας τα λεφτά σου γιατί έχεις το χρέπι, που παρεπιπτόντως δεν το υποστηρίζουμε κιόλας κάποιοι..."

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.