Jump to content



καλη ψυξη για cpu με αθορυβο ανεμιστηρακι!


Bobi Rhoads

Recommended Posts

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Λοιπον, μονοδρομοι για αεροψυξη:

coolermaster Hyper 47 για κορυφαια αποδοση και ΑΘΟΡΥΒΗ λειτουργεια, την εχω σε εναν P4 2.8 @ 3.6 me 1.725 Βολτ, idle 33 βαθμους και load 48-50 .

Το ανεμιστηρι γυρναει στις 1300 στροφες και ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!

Η Thermalright Xp 120 αλουμινενια απο την αλλη βγαζει 2-3 βαθμους ποιο κατω αλλα με ανεμιστηρι στις 2500 που ακουγετε (οχι πολυ βεβαια)

Ακουσα και για την Tower οτι ειναι καλη αλλα ζορικη στο mounting καθος ειναι νταγλαρι και πανβαρια.. Επισης θελει να βγαλεις την μητρικη ενω οι αλλες 2 που ανεφερα δεν θελουν κατι τετοιο, μπενουν με κλιψακια..

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω καινούργιο thread ρωτάω εδώ..

Χθες το βράδυ ήθελα να "σωπάσω" έναν ανεμιστήρα για να μην τον ακούω το βράδυ. Το υ έβαλα λοιπόν ένα πανάκι ανάμεσα στις φτερωτές και σταμάτησε.

όταν γύρισα από την δουλειά και έβγαλα το πανάκι ...δεν γύριζε..έκανα restart, τον έβγαλα άπό το ρεύμα αλλά τίποτα.....

Λέτε να "σώπασε" μια για πάντα;;;Δεν είναι και η πρώτη φορά που το κάνω αυτό σε fans, (και με περισσότερη ώρα μάλιστα) και γυρίζαν κανονικά μετα.....:( :(

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι σιγουρος αν ''σωπασε'' μια για παντα

αλλα δοκιμασε να του δωσεις στροφες με το χερι!

εμενα ενα fan ειχε σταματησει απο τετοιο τροπο

και δεν ξεκιναγε μετα. εκανα αυτο που σου ειπα και

ξεκινησε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από daospi

Η Gigabyte 3D Rocket Cooler Pro πως σας φαίνεται;

δεν ειμαι 100% σιγουρος αλλα μου φαινεται πως ειχα διαβασει

οτι κανει λιγο θορυβο. ξερει κανεις κατι παραπανω απο εμενα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από daospi

Για ρίξτε μια ματιά στο http://www.hardcoreware.net/reviews/review-234-1.htm

Fan Speed: 2500 ~ 4000 rpm

Fan Noise: 23.7 ~ 37.2 dBA

Rated Voltage: 6.3 ~ 12 V

Rated Current: 0.5 A

Voltage Rating: 4.0 ~ 12.0 V

37.2dBA δεν ειναι και λιγα!!!

παντως εχει και γαμω την σχεδιαση!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Για να μην ανοίγω καινούργιο thread ρωτάω εδώ..

Χθες το βράδυ ήθελα να "σωπάσω" έναν ανεμιστήρα για να μην τον ακούω το βράδυ. Το υ έβαλα λοιπόν ένα πανάκι ανάμεσα στις φτερωτές και σταμάτησε.

όταν γύρισα από την δουλειά και έβγαλα το πανάκι ...δεν γύριζε..έκανα restart, τον έβγαλα άπό το ρεύμα αλλά τίποτα.....

Λέτε να "σώπασε" μια για πάντα;;;Δεν είναι και η πρώτη φορά που το κάνω αυτό σε fans, (και με περισσότερη ώρα μάλιστα) και γυρίζαν κανονικά μετα.....:( :(

Πολυ ποντιακος ο τροπος που εφαρμοζεις για να σταματας τα ανεμηστηρια σου. Καλυτερα να τα βγαζεις απο το ρευμα.

Πολυ πιθανο να τον "εκαψες" τον ανεμιστηρα. παρολο που εσυ σταματησες τα πτερυγια του αυτος συνεχισε να περνει ρευμα και προσπαθουσε να γυρισει, ισος να υπερθερμανθηκε κ να καικε το μοτερ (εξαρτατε τι στυλ μοτερ εχει) μπορει κανα πινειο ( αν ειναι απο αυτους που γυρνανε με ηλεκτρομαγνητικα πινεια) να χαλασε.. μπορει πολλα παντος πολυ πιθανο να τον σωπασες μια για παντα... Μπορει να εκαψες την εξοδο ρευματος του ανεμιστηρα απο την μητρικη, δοκιμασε να το βαλεις σε αλλη εισοδο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω προτεινω αυτην... πατα μεεεεε!!! η αυτην πατα με 2!! μαζι με χαλυβδινα στηριγματα για αποφυγη απροοπτων...χεχε!!:) :) :) :)

λοιπον χωρις πλακα τωρα...xp-120 η αντε την 90αρα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓΙΩΡΓΟΣ

Πιστευω οτι ειναι καλυτερη η tower 112

Καλα ρε ΓΙΩΡΓΟ εχει τρυπες η motherboard σου για να βαλεις την Tower??

Eμενα δεν εχει!!!:( Μηπως θυμασε ποσο κανει η motherboard σου??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από theHitma@n

Καλα ρε ΓΙΩΡΓΟ εχει τρυπες η motherboard σου για να βαλεις την Tower??

Eμενα δεν εχει!!!:( Μηπως θυμασε ποσο κανει η motherboard σου??

οι abit, epox έχουν σίγουρα. και μια παλιά asus που είχα επίσης είχε. η msi k7n2 δεν έχει.

οι τιμές σε nf2 παίζουν στα 70-80 ευρώ νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bobi Rhoads [Σήμερα, στις 00:01]

wow!!!

untitled6lw.jpg

τι θηρεια ειναι αυτα???

τρελος που ειναι ο κοσμος!!!

Πραγματι ομορφα και επιβλητικα, αλλα υπαρχει και καποιο οριο. Πιστευω οτι απο ενα σημειο και μετα, θεωρητε υπερβολη κατι τετοιο...και μ@λακια...αλλωστε ετσι για να σπασουμε πλακα τα ποσταρα!!:D :D :D :D :p

ΥΓ παντως αυτη που δεν ειναι zalman, η αλλη η γκριζωπη που γραφει fozen cpu ειναι ΠΟΛΥ φθηνη! καπου στα 45 ευρω βγαινει η ισοτιμια!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από Snips [21-03-2005 21:25]

Για να μην ανοίγω καινούργιο thread ρωτάω εδώ..

Χθες το βράδυ ήθελα να "σωπάσω" έναν ανεμιστήρα για να μην τον ακούω το βράδυ. Το υ έβαλα λοιπόν ένα πανάκι ανάμεσα στις φτερωτές και σταμάτησε.

όταν γύρισα από την δουλειά και έβγαλα το πανάκι ...δεν γύριζε..έκανα restart, τον έβγαλα άπό το ρεύμα αλλά τίποτα.....

Λέτε να "σώπασε" μια για πάντα;;;Δεν είναι και η πρώτη φορά που το κάνω αυτό σε fans, (και με περισσότερη ώρα μάλιστα) και γυρίζαν κανονικά μετα.....:( :(

ΚΛΑΣΙΚΟ ΚΡΥΩΜΑ!

Φίλε Snips αυτή η περίπτωση μου ακούγεται Κλασικό Κρύωμα γιατί και εγώ στο παρελθόν έπαθα κάτι παρόμοιο μόνο που το πρόλαβα διότι το σκέπασα και με ένα κουβερτάκι. Εσύ από ότι κατάλαβα το άφησες για πολλές ώρες μόνο με ένα σεντονάκι και κρύωσε. Εσύ το βράδυ με τι σκεπάζεσαι με σεντονάκι; Δε νομίζω, άλλωστε δεν είναι ακόμα και η εποχή. Α... να μην ξεχάσω να σου πω και για μία παρόμοια περίπτωση φίλου που πριν φύγει ταξίδι έβαλε στα ανεμιστηράκια του εσωθερμικά μπλουζάκια και βαμβακερά ζιπουνάκια, άφησε τα καλοριφέρ στο φουλ και τα κλιματιστικά αναμμένα στο ζεστό αέρα. Και έτσι μόλις γύρισε τα βρήκε σε πολύ καλή κατάσταση και το λογαριασμό της ΔΕΗ παραφουσκωμένο. Δεν πειράζει όμως χαλάλι....αλλά μόλις τους φόρεσε τα ανοιξιάτικα ρουχαλάκια τα έπιασε φτάρνισμα με αποτέλεσμα να κανουν περισσότερο θόρυβο και το χειρότερο η κατάσταση τους χειροτέρεψε τα πήγε στο νοσοκομείο ετοιμαθάνατα και οι γιατροί σήκωσαν τα χέρια ψηλά εκτός από μία νοσοκόμα που σήκωσε τα πόδια ψηλά και αμέσως τα καημένα αναθάρησαν και κέρδισαν το στοίχημα με τη ζωή!!! Ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.