Jump to content



Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

1 hour ago, ΓιαγκΤ said:

Χμμ…Θα σου πω κάτι που έμαθα από την εκπαίδευση σκύλων:  Όταν αποφασίσεις να εξηγήσεις σε κάποιον κάτι και αυτός δεν το κατάλαβε  φταις εσύ που δεν τα κατάφερες να γίνεις κατανοητός και όχι ο άλλος που ενδεχομένως στερείται νοημοσύνης...

 

Όντως φταίω για κάτι. Ότι αποφάσισα να πάρω πιο χαλαρά το θέατρο του παραλόγου που στήνετε κάθε φορά εσύ κι ο @colt3003. Όλοι έχουμε τις εμμονές και τις προκαταλήψεις μας, αλλά εσείς είστε σε μια κατηγορία μόνοι σας.

 

Ας πούμε, όταν σου λένε το τσιτάτο για τις απόψεις και ξεκινάς λογύδριο για το πώς ένας φανταστικός χαρακτήρας και ο ηθοποιός που τον αναπαριστά είναι ρατσιστές, υπάρχει ένα λογικό σφάλμα. Αυτό το λέμε "argumentum ad hominem", με ολίγη από strawman και appeal to emotion. Το ότι επιλέγεις να αυτοκατηγορηθείς ως άνοος, σε αφήνω να το κατατάξεις μόνος.

 

Τα προηγηθέντα σφάλματα του έτερου συνομιλητή ήταν false cause, black-or-white, composition/division, burden of proof.

 

Θα μου πεις, τι μου κόλλησε παραμονιάτικα και αρχίζω να κουνάω το δάχτυλο, σα να μην έχω υποκύψει κι εγώ περιστασιακά στον πειρασμό της μπουρδολογίας; Εξακολουθώ να διατηρώ την ελπίδα ότι ακόμη και σε τούτο το θέμα-σκουπιδοφάγο μπορούμε να προσπαθήσουμε να είμαστε πιο συγκροτημένοι. Και πριν διορθώσεις ένα λάθος, πρέπει να το εντοπίσεις.

 

Θα σου πω και κάτι που έχω μάθει εγώ από την εκπαίδευση ανθρώπων. Το κύριο πρόβλημα συχνά είναι η απροθυμία να διδαχθείς και η πεποίθηση ότι η δική σου ερμηνεία των γεγονότων είναι η μόνη αποδεκτή. Η επιστημονική μέθοδος βασίζεται στην αμφισβήτηση και τον έλεγχο, αρχές που πολλοί γράφοντες σε τούτο το θέμα αρνούνται πεισματικά να ενστερνιστούν.

 

Καλό ρεβεγιόν σε όλους. ?

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 

Όντως φταίω για κάτι. Ότι αποφάσισα να πάρω πιο χαλαρά το θέατρο του παραλόγου που στήνετε κάθε φορά εσύ κι ο @colt3003. Όλοι έχουμε τις εμμονές και τις προκαταλήψεις μας, αλλά εσείς είστε σε μια κατηγορία μόνοι σας.

 

Ας πούμε, όταν σου λένε το τσιτάτο για τις απόψεις και ξεκινάς λογύδριο για το πώς ένας φανταστικός χαρακτήρας και ο ηθοποιός που τον αναπαριστά είναι ρατσιστές, υπάρχει ένα λογικό σφάλμα. Αυτό το λέμε "argumentum ad hominem", με ολίγη από strawman και appeal to emotion. Το ότι επιλέγεις να αυτοκατηγορηθείς ως άνοος, σε αφήνω να το κατατάξεις μόνος.

 

Τα προηγηθέντα σφάλματα του έτερου συνομιλητή ήταν false cause, black-or-white, composition/division, burden of proof.

 

Θα μου πεις, τι μου κόλλησε παραμονιάτικα και αρχίζω να κουνάω το δάχτυλο, σα να μην έχω υποκύψει κι εγώ περιστασιακά στον πειρασμό της μπουρδολογίας; Εξακολουθώ να διατηρώ την ελπίδα ότι ακόμη και σε τούτο το θέμα-σκουπιδοφάγο μπορούμε να προσπαθήσουμε να είμαστε πιο συγκροτημένοι. Και πριν διορθώσεις ένα λάθος, πρέπει να το εντοπίσεις.

 

Θα σου πω και κάτι που έχω μάθει εγώ από την εκπαίδευση ανθρώπων. Το κύριο πρόβλημα συχνά είναι η απροθυμία να διδαχθείς και η πεποίθηση ότι η δική σου ερμηνεία των γεγονότων είναι η μόνη αποδεκτή. Η επιστημονική μέθοδος βασίζεται στην αμφισβήτηση και τον έλεγχο, αρχές που πολλοί γράφοντες σε τούτο το θέμα αρνούνται πεισματικά να ενστερνιστούν.

 

Καλό ρεβεγιόν σε όλους. ?

 

Το κενό που άφησα και η καινούρια παράγραφο νομίζω έδειχνε την αλλαγή θέματος..  ο συγκεκριμένος δεν κάνει για παράδειγμα. τεσπα

 

Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει στην απροθυμία των  ανθρώπων να διδαχτούν! από την ερμηνεία και τις απόψεις των άλλων. Παράλογο θα ήταν το αντίθετο.

Οι απόψεις των ανθρώπων «φθείρονται» και «μετατοπίζονται» με το χρόνο κάθε φορά που αναγκάζονται  να τις υπερασπιστούν. Έχει να κάνει με το περιβάλλον το πόσο γρήγορο θα γίνει αυτό.

Κάλλη χρονιά  

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, acct said:

 

Όντως φταίω για κάτι. Ότι αποφάσισα να πάρω πιο χαλαρά το θέατρο του παραλόγου που στήνετε κάθε φορά εσύ κι ο @colt3003. Όλοι έχουμε τις εμμονές και τις προκαταλήψεις μας, αλλά εσείς είστε σε μια κατηγορία μόνοι σας.

 

Ας πούμε, όταν σου λένε το τσιτάτο για τις απόψεις και ξεκινάς λογύδριο για το πώς ένας φανταστικός χαρακτήρας και ο ηθοποιός που τον αναπαριστά είναι ρατσιστές, υπάρχει ένα λογικό σφάλμα. Αυτό το λέμε "argumentum ad hominem", με ολίγη από strawman και appeal to emotion. Το ότι επιλέγεις να αυτοκατηγορηθείς ως άνοος, σε αφήνω να το κατατάξεις μόνος.

 

Τα προηγηθέντα σφάλματα του έτερου συνομιλητή ήταν false cause, black-or-white, composition/division, burden of proof.

 

Θα μου πεις, τι μου κόλλησε παραμονιάτικα και αρχίζω να κουνάω το δάχτυλο, σα να μην έχω υποκύψει κι εγώ περιστασιακά στον πειρασμό της μπουρδολογίας; Εξακολουθώ να διατηρώ την ελπίδα ότι ακόμη και σε τούτο το θέμα-σκουπιδοφάγο μπορούμε να προσπαθήσουμε να είμαστε πιο συγκροτημένοι. Και πριν διορθώσεις ένα λάθος, πρέπει να το εντοπίσεις.

 

Θα σου πω και κάτι που έχω μάθει εγώ από την εκπαίδευση ανθρώπων. Το κύριο πρόβλημα συχνά είναι η απροθυμία να διδαχθείς και η πεποίθηση ότι η δική σου ερμηνεία των γεγονότων είναι η μόνη αποδεκτή. Η επιστημονική μέθοδος βασίζεται στην αμφισβήτηση και τον έλεγχο, αρχές που πολλοί γράφοντες σε τούτο το θέμα αρνούνται πεισματικά να ενστερνιστούν.

 

Καλό ρεβεγιόν σε όλους. ?

 

Πόσο δίκιο έχεις όμως....αυτό το τελευταίο είναι που προσπαθώ να εφαρμόζω γιατί αν έχεις διαβάσει λίγο παραπάνω ή έχεις μισή στάλα μυαλό πιότερο του μέσου όρου αυτομάτως την ακούς κ θεωρείς οτι έφτασες.

 

καλές γιορτές κ υγεία σε όλους

Link to comment
Share on other sites

https://www.liberal.gr/arthro/234673/apopsi/stili-alatos/elliniki-protia-se-14-epiteugmata.html

 

Quote

Το τέλος του χρόνου είναι σημείο απολογισμού. Σ' αυτόν τον απολογισμό η Ελλάδα είναι πρώτη σε 14 κατορθώματα σε ευρωπαϊκό επίπεδο, δεύτερη σε 8, τρίτη σε δύο και τέταρτη σε ένα, αλλά εξίσου σημαντικό. Ταυτόχρονα, η εικόνα της μέσα από το google μαρτυράει πλήρη κυριαρχία της υποκουλτούρας, ενώ ο εργασιακός τομέας παρουσιάζει εικόνα χειρότερη από της Ρουμανίας. Τα εγκαίνια του μετρό-φάντασμα της έλειπε.

Τα στοιχεία που ακολουθούν προέρχονται από τις αντίστοιχες επίσημες υπηρεσίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Επομένως, δεν επιδέχονται αμφισβήτησης. Ξεκινώντας από το κομβικό:

A. Το ελληνικό 10ετές ομόλογο πληρώνει 4,40% επιτόκιο, που σημαίνει ότι είναι πολύ ακριβό για να δανειστεί η χώρα από τις αγορές. Επομένως, η χώρα δεν μπορεί να αγοράσει βενζίνη για να ταξιδέψει. Αέρα για να αναπνεύσει. Όσοι επικαλούνται την Ιταλία, ας έχουν υπ όψιν τους ότι το 10ετές της έχει 2,87% επιτόκιο, που δεν είναι φτηνό, αλλά δεν είναι απαγορευτικό για να δανείζεται.

Β. Σ' αυτό το περιβάλλον ασφυξίας για το άμεσο μέλλον η Ελλάδα έχει να επιδείξει τις εξής πρωτιές στην Ευρωπαϊκή Ένωση:

1. Πρώτη στην ανεργία με επίσημο ποσοστό 18,5% και πραγματικό 24% κατά τη ΓΣΕΕ.
2. Πρώτη στην αύξηση της παιδικής φτώχειας.
3. Πρώτη στο δημόσιο χρέος σε σχέση με τον πλούτο που παράγει η χώρα.
4. Πρώτη στη μείωση μισθών.
5. Πρώτη στη μείωση συντάξεων.
6. Πρώτη στη μείωση του Ακαθάριστου Εθνικού Προϊόντος. Δηλαδή πρώτη στο πόσο φτώχυναν οι πολίτες σε υλικά και άυλα αγαθά από το 2008 μέχρι και το 2017.
7. Πρώτη στη μείωση της αποταμίευσης.
8. Πρώτη στην αύξηση των φόρων σε σχέση με το πλούτο των πολιτών από το 2001 μέχρι το 2017.
9. Πρώτη στην αύξηση των παιδιών που στερούνται σοβαρών αγαθών.
10. Πρώτη στη μείωση της τελικής κατανάλωσης των νοικοκυριών από το 2008 μέχρι το 2017.
11. Πρώτη στην ακούσια μερική εργασία.
12. Πρώτη στον αριθμό θυμάτων σύγχρονης σκλαβιάς (ανά 1000 άτομα).
13. Πρώτη στις αμυντικές δαπάνες σε σχέση με τον παραγόμενο πλούτο.
14. Πρώτη στο ποσοστό κόκκινων δανείων.

Γ. Αντιστοίχως, έχει να επιδείξει και τις παρακάτω δεύτερες θέσεις:

1. Στο ποσοστό των εργαζόμενων που κινδυνεύουν με φτώχεια
2. Στους πιο ακριβούς δρόμους
3. Στις ώρες εργασίας ανά εργαζόμενο
4. Στο ποσοστό των νέων από 20 έως 34 ετών (!) που δεν εργάζονται, ούτε σπουδάζουν
5. Στην αύξηση της οικονομικής ανισότητας μεταξύ των κατοίκων
6. Στις ανεκπλήρωτες ανάγκες υγείας
7. Στο ποσοστό των νέων που μένουν με τους γονείς τους
8. Στις ώρες παρακολούθησης της τηλεόρασης

Δ. Η Ελλάδα επίσης είναι τρίτη στις χώρες της ΕΕ:

1. Στη μείωση του πληθυσμού.
2. Στο ποσοστό των πολιτών που βρίσκονται σε κίνδυνο να γίνουν φτωχοί ή να αποκλειστούν κοινωνικά από τον περίγυρο και από τις κοινωνικές δομές.

 

Ε. Η Ελλάδα είναι τέταρτη μεταξύ των 28 χωρών της ΕΕ στην αναλογία αστυνομικών/ πολιτών! Εξαιρετικό στοιχείο, αν αναλογιστεί κανένας πόση ανασφάλεια και απουσία αστυνόμευσης υπάρχει στη χώρα. Που αποδεικνύει ότι δεν λείπουν δυνάμεις για να προστατεύουν τους πολίτες. Λείπουν πολιτικές δυνάμεις για να προστατέψουν τους πολίτες!

Αλλά και η πολιτισμική κατάσταση του πληθυσμού δεν πάει πίσω. Ένα μικρό δείγμα από τα στοιχεία της υπερμηχανής αναζήτησης Google για τις 10 προσωπικότητες της Ελλάδας με τη μεγαλύτερη αναζήτηση το 2018, κατά πλειοψηφία στις νέες ηλικίες, ήταν κατά σειρά:

1. Ηλιάνα Παπαγεωργίου
2. Στέφανος Τσιτσιπάς 
3. Μέγκαν Μερκλ
4. Όλγα Φαρμάκη
5. Μίκης Θεοδωράκης (λόγω μακεδονικού)
6. Τρύφων Σαμαράς
7. Ξένια Rec
8. Demi Lovato
9. Έλενα Χριστοπούλου
10. Ελένη Φουρέιρα

Φυσικά, μπορεί να θεωρηθεί και επιτυχία που ο Θεοδωράκης δεν υποσκελίστηκε από τον συμπαθή Τρύφωνα, για να μην πούμε ότι είναι θαύμα ότι υπάρχει στη λίστα! Όλα αυτά συμβαίνουν την ώρα που η κυβέρνηση μοιράζει λεφτά στο δημόσιο, ενώ στον ιδιωτικό τομέα:

Ένας στους τρεις εργαζόμενους απασχολείται με μερική απασχόληση, λιγότερες από 35 ώρες το μήνα!
Το 64,4 των εργαζόμενων αμείβεται με λιγότερο από 1000 ευρώ το μήνα μικτά.
Από αυτό το ποσοστό, το 51% αμείβεται με λιγότερα από 800 ευρώ μικτά το μήνα!
Από αυτό το 51%:
Το 43% με λιγότερο από 700 ευρώ μικτά
Το 33% με κάτω από 600 ευρώ και
Το 22% με κάτω από 500 ευρώ μικτά!

Από όλα αυτά τα στοιχεία μπορεί κανείς να καταλάβει γιατί ο πρωθυπουργός εγκαινίασε πριν από μήνες την υπερταχεία Θεσσαλονίκης- Αθήνας χωρίς να υπάρχει υπερταχεία, και προχτές το σταθμό μετρό της Θεσσαλονίκης χωρίς να υπάρχει μετρό. Διότι ασκεί καθήκοντα πρωθυπουργού χωρίς να υπάρχει πρωθυπουργός.

Γ. Παπαδόπουλος - Τετράδης

Εύχομαι μια καλύτερη χρονιά σε όλους.

 

Είναι συνήθεια το τέλος του χρόνου να αποτελεί εφαλτήριο για απολογισμούς διαφόρων τύπων και ειδών. Ένας τέτοιος είναι και ο παραπάνω. 

Οι περισσότεροι βλέποντας αυτά (και πολλοί ζώντας τα αυτά) δεν μπορούν να μην τους δώσουν ένα όνομα. ''Νεοφιλελευθερισμός'' ο ένας, ''Άκρατος καπιταλισμός'' ο άλλος ''ιμπεριαλισμός'' ενας τρίτος, και πάει λέγοντας. Το πρόβλημα όμως παραμένει, μαζί με τις ''πρωτιές'', ότι όνομα και να δώσουν, καθώς και ότι κυβέρνηση και να ψηφίσουν.

Ας αφήσουμε λοιπόν τα βαφτίσια. Παραπάνω παρατίθεται η πραγματικότητα, που κόμισαν πολιτικές τουλάχιστον 50 ετών. Και σε αυτή την πραγματικότητα λίγοι κέρδισαν (μπορεί να τους ακούσετε που και πού να επαναλαμβάνουν ''τόσο το χειρότερο για την πραγματικότητα'' ) και οι πολλοί έχασαν. 

Αν έχω λοιπόν να δώσω μια ευχή για το νέο έτος, είναι να μάθουμε επιτέλους να ρωτάμε. Όταν θα μας ζυγώνει κάποιος να μας πεί πως θα μας κάνει αύξηση ή διορισμό ή όποιο άλλο ''χατήρι'' άμα του δώσουμε την ψήφο, να έχουμε τη σοφία να ρωτήσουμε: ''Και πώς θα το κάνεις ? '', και να αποκλείουμε απαντήσεις που να περιλαμβάνουν ονόματα και δυσνόητους όρους. Και να θυμόμαστε κυρίως ότι αν η απάντηση είναι ''θα τα πάρουμε απο τους έχοντες'', τοτε θα έχουμε απέναντί μας έναν σκαιότατο ψεύτη. Γιατί και ο ίδιος συνήθως ανήκει στην κατηγορία των εχόντων, οπότε αποκλείεται να βλάψει τον εαυτό του για χάρη μας. 

Τα λέμε το νέον έτος. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΠεικÏνα ίÏÏÏ ÏεÏιέÏει: κείμενο

 

Επιπλέον, όταν ο μανάβης, βλέπει ότι πάλι δεν του βγαίνουν τα όβολα, δίνει έξτρα χαρτζιλίκι στα παιδιά του, για να ψωνίσουν απο το μανάβικο, και να ανέβει ο τζίρος.....

  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/31/2018 at 4:13 PM, colt3003 said:

https://www.liberal.gr/arthro/234673/apopsi/stili-alatos/elliniki-protia-se-14-epiteugmata.html

Είναι συνήθεια το τέλος του χρόνου να αποτελεί εφαλτήριο για απολογισμούς διαφόρων τύπων και ειδών. Ένας τέτοιος είναι και ο παραπάνω. 

Οι περισσότεροι βλέποντας αυτά (και πολλοί ζώντας τα αυτά) δεν μπορούν να μην τους δώσουν ένα όνομα. ''Νεοφιλελευθερισμός'' ο ένας, ''Άκρατος καπιταλισμός'' ο άλλος ''ιμπεριαλισμός'' ενας τρίτος, και πάει λέγοντας. Το πρόβλημα όμως παραμένει, μαζί με τις ''πρωτιές'', ότι όνομα και να δώσουν, καθώς και ότι κυβέρνηση και να ψηφίσουν.

Ας αφήσουμε λοιπόν τα βαφτίσια. Παραπάνω παρατίθεται η πραγματικότητα, που κόμισαν πολιτικές τουλάχιστον 50 ετών. Και σε αυτή την πραγματικότητα λίγοι κέρδισαν (μπορεί να τους ακούσετε που και πού να επαναλαμβάνουν ''τόσο το χειρότερο για την πραγματικότητα'' ) και οι πολλοί έχασαν. 

Αν έχω λοιπόν να δώσω μια ευχή για το νέο έτος, είναι να μάθουμε επιτέλους να ρωτάμε. Όταν θα μας ζυγώνει κάποιος να μας πεί πως θα μας κάνει αύξηση ή διορισμό ή όποιο άλλο ''χατήρι'' άμα του δώσουμε την ψήφο, να έχουμε τη σοφία να ρωτήσουμε: ''Και πώς θα το κάνεις ? '', και να αποκλείουμε απαντήσεις που να περιλαμβάνουν ονόματα και δυσνόητους όρους. Και να θυμόμαστε κυρίως ότι αν η απάντηση είναι ''θα τα πάρουμε απο τους έχοντες'', τοτε θα έχουμε απέναντί μας έναν σκαιότατο ψεύτη. Γιατί και ο ίδιος συνήθως ανήκει στην κατηγορία των εχόντων, οπότε αποκλείεται να βλάψει τον εαυτό του για χάρη μας. 

Τα λέμε το νέον έτος. 

 

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.

 

Η απάντηση στο πώς θα το κάνεις είναι το "θα πάρω μια τρίχα από τα 7,6 δις πρωτογενούς πλεονάσματος των φίλων-εταίρων". Αν έχει τα αρχ... να το πει βέβαια.

http://www.kathimerini.gr/1000152/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/prwtogenes-pleonasma-76-dis-me-ypersygkrathsh-dapanwn-kai-ka8hlwsh-toy-pde

 

Μπήκαμε στα μνημόνια γιατί αλλιώς "δεν θα μας δάνειζε κανένας" και θα ζούσαμε με τα λιγοστά που έχουμε. Τελικά όχι μόνο ισοσκελισμένο προϋπολογισμό έχουμε τώρα, αλλά αναγκαζόμαστε να βάζουμε κοντά 10 δις στην πάντα για ξένους. Από τις αποταμιεύσεις και τις περιουσίες των Ελλήνων. Και το χρέος αυξάνεται γιατί παρά το πρωτογενές πλεόνασμα μαζί με τους τρέχοντες τόκους βγάζουμε έλλειμμα(μέχρι πρότινος). Με έλλειμμα στο ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών παρά την πολιτική της εξόντωσης του Έλληνα "για να μην αγοράζει τα-σε κάθε περίπτωση φθηνότερα-εισαγόμενα". 

http://www.skai.gr/news/finance/article/392779/triplasiastike-to-elleimma-sto-isozugio-trehouson-sunallagon-to-10mino/

 

υ.γ.:

1. Ο αναρχοκαπιταλισμός δεν έχει εφαρμοστεί πουθενά στον κόσμο για να ξέρουμε αν δουλεύει. Ίσως οι ξένες κοινωνίες να το θεωρούν πολύ καταστροφικό έστω και για πειραματισμό. Γνωρίζοντας ότι υπάρχουν αγαθά που λέγονται δημόσια γιατί η φύση τους δεν τους επιτρέπει να προσφέρονται από τον ιδιωτικό τομέα και ότι υπάρχει ανάγκη για προστασία από την παραπληροφόρηση ιδιωτικών εταιρειών(π.χ. στα φάρμακα). Θα γελάγαμε καλά πάντως.

 

2. Προ μηνών η μάνα μου είδε ότι η wind μείωσε τη διάρκεια των καρτών καρτοκινητής σε 2 μήνες και έκανε παράπονα. Την ενημέρωσαν ότι δεν αξίζει να αλλάξει γιατί την ίδια τακτική θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες εταιρείες, πράγμα που έγινε τελικά και με την cosmote. Αυτές δε τις μέρες που πήγε για ανανέωση είδε ότι η κάρτα των 10€ αντικαταστάθηκε με άλλη των 12€(το ελάχιστο ποσό). Απ'ότι φαίνεται το καρτέλ(μην κρυβόμαστε) σκοπεύει να μετατρέψει σταδιακά τα καρτοκινητά σε πάγιο με το έτσι γουστάρω.

 

Τουλάχιστον τώρα θα πληρώνουμε το χαβιάρι των μετόχων της DT και όχι το σάντουιτς του "βρωμιάρη" του Φωτόπουλου. Έτσι colt; Μας έσωσε ο ανταγωνισμός του ιδιωτικού τομέα. Βέβαια οι ινστρούχτορες του "ελεύθερη αγορά" γράφουν άρθρα και υπέρ των μονοπωλίων. Η ληστεία είναι ΟΚ όταν γίνεται από αρπακτικά ιδιώτες(ενίοτε και φίλους κομμάτων).

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Petrossortep said:

 

Τουλάχιστον τώρα θα πληρώνουμε το χαβιάρι των μετόχων της DT και όχι το σάντουιτς του "βρωμιάρη" του Φωτόπουλου. Έτσι colt; Μας έσωσε ο ανταγωνισμός του ιδιωτικού τομέα. Βέβαια οι ινστρούχτορες του "ελεύθερη αγορά" γράφουν άρθρα και υπέρ των μονοπωλίων. Η ληστεία είναι ΟΚ όταν γίνεται από αρπακτικά ιδιώτες(ενίοτε και φίλους κομμάτων).

 

 

Αντιπαρέρχομαι τα προηγούμενα που έχουν απαντηθεί πολλάκις (ειδικά στο ότι ''ο αναρχοκαπιταλισμός δεν εφαρμόστηκε πουθενά, άρα είναι κακός'' ....i rest my case) και ας μείνω λίγο εδώ.

Σοβαρά τώρα. Περιμένεις σωστή λειτουργία ιδιωτικών επιχειρήσεων σε ένα κράτος φούλ παρεμβατικό ?? 

Αυτοί που μιλάνε για ελεύθερη αγορά, μιλάνε για μαγαζιά που ανοίγουν, και λειτουργούν ΜΕ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ. 

Όχι λοιπόν, στην Ελλάδα τέτοια μαγαζιά (μιλάμε για ενέργεια, και τηλεφωνία που απαιτούν δίκτυο) δεν υπάρχουν. 

 

Για την κινητή τα πράγματα είναι εξαιρετικά απλά: ΔΕΝ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ !!! 

Για δοκίμασε όμως μια στιγμή να πεις ''Δεν θέλω να πληρώσω την δημόσια ασφάλιση'' να γελάσουμε λίγο.... 

 

Για τη λατρεία σου για τον Φωτόπουλο (ο έρως και ο βήχας δεν κρύβονται λένε) έχω να πω το εξής: Αααααν είχες δουλέψει έστω και μία ημέρα στη ζωή σου, θα είχες καταλάβει το απλούστατο και αυτονόητο. Δεν νοείται μαγαζί να συνεχίσει να υφίσταται, ενώ ζημιώνει. Πολύ περισσότερο όταν αυτό είναι μονοπώλιο. Ο διοικητής/διευθυντής/αφεντικό/όπως_θες_πές_τον , πρέπει να είναι ΤΕΡΜΑ ΣΤΟΚΟΣ για να βγάζει το μαγαζί με ζημιές. Ξαναδές λίγο το θρεντ τπου μιλάμε για τη ΔΕΗ και τη σύγκριση με την αντίστοιχη Πορτογαλική ΔΕΗ, και τα ξαναλέμε. Εν τω μεταξύ, προμηθεύσου με κανένα σπαρματσέτο, γιατί τα νέα δεν προμηνύονται καλά....

 

Δωράκι για σκέψη:

 

ΠεικÏνα ίÏÏÏ ÏεÏιέÏει: 1 άÏομο

Link to comment
Share on other sites

Γενναίο πριμ της ΕΕ για έξοδο προβατοτρόφων απ' το επάγγελμα

Η ΕΕ καταστρέφει και την Αιγοπροβατοτροφεία μας και τελειώνει τη Φέτα. Η Κυβέρνηση τι θα κάνει;

Παράθεση

Το αποκαλυπτικό  δημοσίευμα του Agronews  και της  Agrenda επιβεβαιώνει  για  μια ακόμη  φορά  ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση  είναι   όργανο των μεγάλων πολυεθνικών ομίλων και καταστρέφει  συνεχώς την εναπομείνασα  παραγωγική  βάση της  χώρας. Μετά τους σταφιδοπαραγωγούς ,τους καπνοπαραγωγούς τα παραδοσιακά ψαροκάικα  αλλά και τη βιοτεχνία και τη βιομηχανία μας η Ε.Ε. θέλει να τελειώσει και τους αιγοπροβατοτρόφους μας και το εμβληματικό μας προϊόν τη ΦΕΤΑ . Η χώρα  μας για την Ε.Ε.  δεν πρέπει  να  παράγει  τίποτα ,την θέλουν  χώρα εισαγωγών  για να είναι  μόνιμα ελλειμματική  και χρεοκοπημένη.

 

  • Like 2
  • Sad 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2019 at 12:35 AM, colt3003 said:

Για τη λατρεία σου για τον Φωτόπουλο (ο έρως και ο βήχας δεν κρύβονται λένε) έχω να πω το εξής: Αααααν είχες δουλέψει έστω και μία ημέρα στη ζωή σου, θα είχες καταλάβει το απλούστατο και αυτονόητο. Δεν νοείται μαγαζί να συνεχίσει να υφίσταται, ενώ ζημιώνει. Πολύ περισσότερο όταν αυτό είναι μονοπώλιο. Ο διοικητής/διευθυντής/αφεντικό/όπως_θες_πές_τον , πρέπει να είναι ΤΕΡΜΑ ΣΤΟΚΟΣ για να βγάζει το μαγαζί με ζημιές. Ξαναδές λίγο το θρεντ τπου μιλάμε για τη ΔΕΗ και τη σύγκριση με την αντίστοιχη Πορτογαλική ΔΕΗ, και τα ξαναλέμε. Εν τω μεταξύ, προμηθεύσου με κανένα σπαρματσέτο, γιατί τα νέα δεν προμηνύονται καλά....

On 1/7/2019 at 6:41 PM, colt3003 said:

1394994303_kratos.JPG.4e97c7a7abb23e42693abab2511fbc4e.JPG

 

On 1/9/2019 at 12:35 AM, colt3003 said:

Για την κινητή τα πράγματα είναι εξαιρετικά απλά: ΔΕΝ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ !!! 

Για δοκίμασε όμως μια στιγμή να πεις ''Δεν θέλω να πληρώσω την δημόσια ασφάλιση'' να γελάσουμε λίγο.... 

 

Για τη λατρεία σου για τον Φωτόπουλο (ο έρως και ο βήχας δεν κρύβονται λένε) έχω να πω το εξής: Αααααν είχες δουλέψει έστω και μία ημέρα στη ζωή σου, θα είχες καταλάβει το απλούστατο και αυτονόητο. Δεν νοείται μαγαζί να συνεχίσει να υφίσταται, ενώ ζημιώνει. Πολύ περισσότερο όταν αυτό είναι μονοπώλιο. Ο διοικητής/διευθυντής/αφεντικό/όπως_θες_πές_τον , πρέπει να είναι ΤΕΡΜΑ ΣΤΟΚΟΣ για να βγάζει το μαγαζί με ζημιές. Ξαναδές λίγο το θρεντ τπου μιλάμε για τη ΔΕΗ και τη σύγκριση με την αντίστοιχη Πορτογαλική ΔΕΗ, και τα ξαναλέμε. Εν τω μεταξύ, προμηθεύσου με κανένα σπαρματσέτο, γιατί τα νέα δεν προμηνύονται καλά....

 

 

Καλή Χρονιά!! Ως προς αυτό, υπάρχει όμως και ένας μικρός αντίλογος: υπάρχουν κάποιες εταιρίες, στις οποίες δεν μπορείς να μην έχεις την υπηρεσία.

Π.χ.: ΕΥΔΑΠ, ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΚΙΝΗΤΗ (πλέον). Οι ανάγκες αλλάζουν διαρκώς, χωρίς κινητή τηλεφωνία όμως δεν μπορείς πλέον εύκολα ούτε να ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό.

Οπότε, ο παλαιοπασοκικός χαρακτηρισμός ως Υπηρεσίες Κοινής Ωφελείας αποκτά ένα άλλο νόημα. Αυτό ακριβώς πρεσβεύει και η τιμολογιακή πολιτική της ΔΕΗ.

Η ΔΕΗ btw χωρίζεται σε δύο κλάδους χοντρικά, στους εργαζόμενους (με εκπρόσωπο τον Φωτόπουλο απ'ότι έχω καταλάβει) και στη διοίκηση, η οποία δε νομίζω ότι συμπαθεί ιδιαίτερα τον άλλο κλάδο, τουλάχιστον όχι το Φωτόπουλο. Οπότε παρ'όλο που φταίνε και οι εργαζόμενοι με τις παράλογες (?) απαιτήσεις, φταίει και η διοίκηση για την όποια κακοδιαχείριση.

 

Για το μαύρο χρήμα, το μεγαλύτερο πρόβλημα της Ελλάδας είναι ότι δεν μπορεί να δουλέψει με άσπρο χρήμα, διότι οι υπολογισμοί είανι για μαύρο :p 

Να σου πω ένα απλό προσωπικό παράδειγμα: κάποια από τα απογεύματά μου, έχω τη δυνατότητα να κάνω ιδιαίτερα μαθήματα. Επειδή θα προτιμούσα να είμαι όσο πιο άσπρος γίνεται, για να έχω άσπρα ιδιαίτερα μαθήματα χρειάζομαι μπλοκάκι. Δουλεύοντας τα πρωινά 8ωρο με ... ΙΚΑ/ΕΦΚΑ, υπολόγισα ότι για να μπορώ να έχω το μπλοκάκι και να βγάζω λίγο λιγότερα από αυτά που βγάζω τώρα (15 ευρώ την ώρα αντί για 20), θα πρέπει να χρεώνω στον "πελάτη"  50. Ήδη με τα 20 την ώρα, είναι δύσκολο να βρεις μαθήματα. Με τα 50 την ώρα, απλά είσαι εκτός αγοράς. Επίσης, το καλοκαίρι δεν είανι και η #1 περίοδος για μαθήματα, όμως θα πρέπει να πληρώνω το ... μπλοκάκι (ή να παίρνω άδεια από την πρωινή εργασία μου για να τρέχω στην εφορία να ανοιγοκλείνω μπλοκάκια). Μια πιο ρεαλιστική προσέγγιση θα ήταν τα ιδιαιτερόσημα (σαν τα εργόσημα). Αυτά τα είχε προτείνει ο Γιωργάκης ο Νάνος της πολιτικής, αλλά παρ'όλ'αυτά δεν ... φτούρησαν! Ένα ποσοστό 15-20% δε νομίζω να με πείραζε τόσο, δηλαδή ένα ιδιαιτερόσημο των 50 ευρώ που θα εισέπρατα τα 40, δεδομένου ότι θα ήταν νόμιμα. Δεν πιστεύω ότι είμαι τόσο έξυπνος εγώ και τόσο χαζοί οι άλλοι, ώστε να μην το έχει σκεφτεί κανένας πλην του Νάνου.

 

Ο αντίλογος είναι ότι με τα ιδιαίτερα που κάνω εγώ, κλείνω μια νομοταγή επιχείρηση η οποία πλερώνει τους φόρους κλπ κλπ. Μόνο που οι νομοταγείς επιχειρήσεις ακολουθούν κι αυτές τις επιταγές της αγοράς, και πληρώνουν αντιστοίχως τους "καθηγητές" τους με μισθούς τύπου 5 ευρώ την ώρα μαύρα. Επίσης, υπάρχουν άλλα οξύμωρα της εργατικής νομοθεσίας: απ'όσο έχω ψάξει, απαγορεύεται να είσαι σε 2 εργοδότες με ΙΚΑ-ΕΦΚΑ, εάν ξεπερνάς κάποιες ώρες (που τις ξεπερνάς σίγουρα αν πρόκειται για 8ωρη πρωινή και 4ωρη απογευματινή). Σε προστατεύει ο νομοθέτης από την υπερεργασία, μόνο που το κράτος σε ωθεί προς τα εκεί με τους πολύ μικρούς μισθούς και με τους αρκετά μεγάλους φόρους (ΕΝΦΙΑ κλπ.). 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/14/2019 at 7:49 AM, sotiris said:

 

 

Καλή Χρονιά!! Ως προς αυτό, υπάρχει όμως και ένας μικρός αντίλογος: υπάρχουν κάποιες εταιρίες, στις οποίες δεν μπορείς να μην έχεις την υπηρεσία.

Π.χ.: ΕΥΔΑΠ, ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΚΙΝΗΤΗ (πλέον). Οι ανάγκες αλλάζουν διαρκώς, χωρίς κινητή τηλεφωνία όμως δεν μπορείς πλέον εύκολα ούτε να ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό.

Οπότε, ο παλαιοπασοκικός χαρακτηρισμός ως Υπηρεσίες Κοινής Ωφελείας αποκτά ένα άλλο νόημα. Αυτό ακριβώς πρεσβεύει και η τιμολογιακή πολιτική της ΔΕΗ.

Η ΔΕΗ btw χωρίζεται σε δύο κλάδους χοντρικά, στους εργαζόμενους (με εκπρόσωπο τον Φωτόπουλο απ'ότι έχω καταλάβει) και στη διοίκηση, η οποία δε νομίζω ότι συμπαθεί ιδιαίτερα τον άλλο κλάδο, τουλάχιστον όχι το Φωτόπουλο. Οπότε παρ'όλο που φταίνε και οι εργαζόμενοι με τις παράλογες (?) απαιτήσεις, φταίει και η διοίκηση για την όποια κακοδιαχείριση.

 

Δυστυχώς είναι γεγονός, ότι είναι πολύ δύσκολο να φτιαχτούν νέες παράλληλες υποδομές δικτύων, ώστε ο κάθε ενδιαφερόμενος να αναπτύσσεται σύμφωνα με τις δικές του δυνάμεις. Απο εκεί και μετά όμως, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οι υποδομές ανήκουν στο κράτος, και όχι στον κάθε μπαγλαμά που σαν εκβιαστής του κοινού ποινικού δικαίου, ζητάει ότι του καπνίσει, υπό την απειλή συσκότισης ''προς συμμόρφωσιν''. Σε οποιοδήποτε ευνομούμενο κράτος, τέτοια ώρα θα μας τραγούδαγε πίσω από τα κάγκελα. Αλλά εδώ υποστηρίζουν τις πρακτικές του, ακόμα και απλοί ιδιώτες, πού όχι μόνο δεν έχουν τα ίδια συμφέροντα, αλλά ενίοτε ζημιώνουν από αυτές τις πρακτικές (απο τις βλάβες λόγω διακοπών). Τι να πεις .... άβυσσος η ψυχή του σοσιαλιστή.... 

Καθώς όμως βλέπουμε τη φορολογία να ανεβαίνει διαρκώς στα ύψη, και ''οι ανάγκες'' της σπείρας των ''εργαζομένων'' να μην έχουν κορεσμό, απορώ πως βλέπεις λάθος στο σκεπτικό της ''Ελεύθερης αγοράς'' ότι ''ακόμα και στο 100% να ανέβαινε η φορολογία, πάλι δεν θα καλύπτωνταν οι ''ανάγκες'' των εργαζόμενων''. 

Κατ' εμέ, ο παλαιοπασοκικός χαρακτηρισμός περί ''Υπηρεσίες Κοινής Ωφελείας'' φταίει. ''Υπηρεσίες ειδικής ωφέλειας'' είναι ο σωστος τίτλος. Όποιος τρουπώνει, καθάρίζει για 2 γενιές. 

Τι θα έπρεπε να γίνει ? Απλό. Εφόσον έχουμε να κάνουμε με μονοπώλιο (για τη ΔΕΗ λέμε τώρα) αυτό θα πρέπει να βγάζει τα έξοδά του, χωρίς περαιτέρω ''ενισχύσεις''. Είναι ΤΕΡΜΑ ΑΝΗΘΙΚΟ να πληρώνω για το ρεύμα που καταναλώνω, κάνοντας προσωπικές περικοπές, και σπάζοντας το κεφάλι μου πως θα μειώσω την κατανάλωσή μου, και την ίδια ώρα το κράτος να μου στερεί χρήματα για να τα δίνει ΞΑΝΑ στη ΔΕΗ. Είναι σαν να πληρώνεις για το ίδιο πράγμα 2 φορές. Είναι ΑΔΙΚΟ !

 

 

Σχετικά με το 2ο μέρος της απάντησής σου, το μόνο που θα κάνω, είναι να υπερτονίσω τα δικά σου γραπτά σε κάποια σημεία. Πάμε λοιπόν. 

 

On 1/14/2019 at 7:49 AM, sotiris said:

 

Για το μαύρο χρήμα, το μεγαλύτερο πρόβλημα της Ελλάδας είναι ότι δεν μπορεί να δουλέψει με άσπρο χρήμα, διότι οι υπολογισμοί είανι για μαύρο :p 

Να σου πω ένα απλό προσωπικό παράδειγμα: κάποια από τα απογεύματά μου, έχω τη δυνατότητα να κάνω ιδιαίτερα μαθήματα. Επειδή θα προτιμούσα να είμαι όσο πιο άσπρος γίνεται, για να έχω άσπρα ιδιαίτερα μαθήματα χρειάζομαι μπλοκάκι. Δουλεύοντας τα πρωινά 8ωρο με ... ΙΚΑ/ΕΦΚΑ, υπολόγισα ότι για να μπορώ να έχω το μπλοκάκι και να βγάζω λίγο λιγότερα από αυτά που βγάζω τώρα (15 ευρώ την ώρα αντί για 20), θα πρέπει να χρεώνω στον "πελάτη"  50. Ήδη με τα 20 την ώρα, είναι δύσκολο να βρεις μαθήματα. Με τα 50 την ώρα, απλά είσαι εκτός αγοράς. Επίσης, το καλοκαίρι δεν είανι και η #1 περίοδος για μαθήματα, όμως θα πρέπει να πληρώνω το ... μπλοκάκι (ή να παίρνω άδεια από την πρωινή εργασία μου για να τρέχω στην εφορία να ανοιγοκλείνω μπλοκάκια). Μια πιο ρεαλιστική προσέγγιση θα ήταν τα ιδιαιτερόσημα (σαν τα εργόσημα). Αυτά τα είχε προτείνει ο Γιωργάκης ο Νάνος της πολιτικής, αλλά παρ'όλ'αυτά δεν ... φτούρησαν! Ένα ποσοστό 15-20% δε νομίζω να με πείραζε τόσο, δηλαδή ένα ιδιαιτερόσημο των 50 ευρώ που θα εισέπρατα τα 40, δεδομένου ότι θα ήταν νόμιμα. Δεν πιστεύω ότι είμαι τόσο έξυπνος εγώ και τόσο χαζοί οι άλλοι, ώστε να μην το έχει σκεφτεί κανένας πλην του Νάνου.

 

Παρατήρησες κάτι ?? 

Κάτι τόοοσο δα ?? 

μήπως παρατήρησες τι σε εμποδίζει ?? 

Μήπως αυτό που σε εμποδίζει, είναι το κράτος ?? 

Αν λοιπόν παρατήρησες και εσύ αυτό που διάβασα στην απάντησή σου, τότε κάποιος πρέπει να μας εξηγήσει σοβαρά, πως γίνεται το ανωτέρω κράτος να σε ''ευνοεί'' ? ''προστατεύει'' ? ''να σου παρέχει τις προϋποθέσεις, να εργασθείς και να ευημερήσεις'' ? (το τελευταίο είναι και Συνταγματική επιταγή έχε υπόψιν)

Η απάντηση σε όλα τα ανωτέρω, είναι ότι το κράτος είναι αυτό που στέκεται απέναντί σου. Σε θεωρεί a priori ηλίθιο και ανίκανο να διαχειριστείς τη ζωή σου. Γιαυτό και νομοθετεί ''για να σε προστατέψει''. Παραδόξως όμως, τελικά σε βλάπτει, και σε κλέβει ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΑ (εκτός αν θεωρείς, ότι αλήθεια, οι εισφορές που πληρώνεις, θα στις επιστρέψουν ως σύνταξη....). Σε οδηγεί στο δίλημμα: ''κλέφτης ή φτωχός'' ?, και για να το κάνουμε ακόμα πιο ''πιπεράτο'', αυτό το δίλημμα αφορά εσένα, που είσαι αδύναμος, και όχι τον δυνατό που θα σου προσφέρει δουλεία με τους όρους του, και θα το κάνει νομιμότατα. 
 

Αυτό υπερασπίζεται ο γκοσμάκης, και αρκετοί από εδώ μέσα. Μη με ρωτήσεις γιατί. Μπορεί να μην το καταλαβαίνουν , μπορεί να τους συμφέρει η υφιστάμενη κατάσταση, μπορεί τέλος απλά να μην τους νοιάζει, ή να μην έχουν τα ''διλήμματα'' που έχεις εσύ, εγώ και πολλοί άλλοι (ελπίζω) ακόμα. 

 

 

On 1/14/2019 at 7:49 AM, sotiris said:

Ο αντίλογος είναι ότι με τα ιδιαίτερα που κάνω εγώ, κλείνω μια νομοταγή επιχείρηση η οποία πλερώνει τους φόρους κλπ κλπ. Μόνο που οι νομοταγείς επιχειρήσεις ακολουθούν κι αυτές τις επιταγές της αγοράς, και πληρώνουν αντιστοίχως τους "καθηγητές" τους με μισθούς τύπου 5 ευρώ την ώρα μαύρα. Επίσης, υπάρχουν άλλα οξύμωρα της εργατικής νομοθεσίας: απ'όσο έχω ψάξει, απαγορεύεται να είσαι σε 2 εργοδότες με ΙΚΑ-ΕΦΚΑ, εάν ξεπερνάς κάποιες ώρες (που τις ξεπερνάς σίγουρα αν πρόκειται για 8ωρη πρωινή και 4ωρη απογευματινή). Σε προστατεύει ο νομοθέτης από την υπερεργασία, μόνο που το κράτος σε ωθεί προς τα εκεί με τους πολύ μικρούς μισθούς και με τους αρκετά μεγάλους φόρους (ΕΝΦΙΑ κλπ.). 

 

Η εξατομικευμένη παροχή εκπαίδευσης (ιδιαίτερα), είναι διαφορετικό προϊόν σε σχέση με την ολιγάριθμη ομάδα (φροντιστήριο), και σε σχέση με τη μαζική εκπαίδευση (σχολείο), και είναι απόλυτα λογικό να τυγχάνουν διαφορετικής τιμολόγησης. Ωστόσο, και πάλι το πρόβλημα στο έχω απλά υπερτονίσει (δεν έχω επιφέρει πουθενά καμία άλλη μεταβολή στο κείμενό σου, πέραν του υπερτονισμού). Πάλι ο ίδιος ένοχος, όταν εσύ προσωπικά αποφασίσεις σε ποιόν απο τους 2 τομείς (ιδιαίτερα ή φροντιστήριο) θες να εργασθείς. 

 

Η ''Ελεύθερη αγορά'' είναι αλήθεια ότι παρουσιάζει κάποιες προτάσεις, που ακόμα και εγώ τις βρίσκω πολύ δύσκολα εφαρμόσιμες στη χώρα μας. Πολλές άλλες όμως συνιστούν κοινή λογική εφαρμοστέα σε όλα τα προηγμένα κράτη (και εφόσον έχεις κάνει εξωτερικό, καταλαβαίνεις πιστεύω, τι λέω). Απλά εδώ δεν έχει πέσει πολλή πείνα, για να αρχίσει ο κόσμος να σκέφτεται λογικά.... κοντός ψαλμός όμως....

 

Link to comment
Share on other sites

Κάπου τα μπέρδεψες, το δημόσιο ευνοεί τα παιδιά του, το μπλοκάκι είναι ιδιώτης και άρα εχθρός. Δεν είναι κάτω απ την ομπρέλα του καλού πατερούλη, πάει να βγάλει ύπουλο κέρδος...

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, konnos said:

Κάπου τα μπέρδεψες, το δημόσιο ευνοεί τα παιδιά του, το μπλοκάκι είναι ιδιώτης και άρα εχθρός. Δεν είναι κάτω απ την ομπρέλα του καλού πατερούλη, πάει να βγάλει ύπουλο κέρδος...

 

Δεν μπέρδεψα τίποτα. Ποίος σου είπε ότι οι εισφορές από τα μπλοκάκια θα επιστραφούν σε αυτούς που καταβάλλουν τις εισφορές ?? (βλέπε αναδιανεμητικό σύστημα)  Πλάτη στους μεγάλους ιδιώτες κάνουν, που δεν αφήνουν τον κάθε μικρό να εργάζεται και να ασφαλίζεται όπως και όσο θέλει. Απο εκεί και μετά.... φυσικά και ευνοεί το δημόσιο !!!! δεν είναι νέο αυτό .

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

@colt3003

 

Θα στο έχω ξαναπεί σίγουρα, απλά για επανάληψη:

Η ΔΕΗ (ο ΟΤΕ, η ΕΥΔΑΠ και πλέον τα κινητάδικα) έχουν φάει από τον κρατικό προϋπολογισμό πάρα πολλά λεφτά για τις υποδομές, από την ίδρυση του Ελληνικού κράτους (π.χ. δες τα έργα της Ούλεν, φράγμα Μαραθώνα κλπ., αυτά δε νομίζω να τα πλήρωσε κανείς με το λογαριασμό του). 

Τώρα για τη ΔΕΗ συγκεκριμένα, είναι πολύ περίπλοκο το να τη μοιράσεις σε ιδιώτες. Ή θα γίνει όπως έγινε εδώ, δηλαδή παίρνει μια προνομιακή τιμή ο ιδιώτης (χωρίς λόγο και αιτία, γιατί δεν συνεισφέρει τίποτα στο δίκτυο), ή θα το κάνεις όπως στη μητέρα όλων των ιδιωτικοποιήσεων προς έξοδο χώρα του βορρά, όπου η εκεί ΔΕΗ έγινε βορά στους ιδιώτες και ο καθένας πήρε ότι τον συνέφερε. Αποτέλεσμα οι μάγκες (EDF) να έχουν πάρει τα πυρηνικά και να έχουν από τις πιο καλές τιμές. Δεύτερο αποτέλεσμα, να υπάρχει διαφορετικό τιμολόγιο ανά περιοχή, και διαφορετικές εταιρίες. 

Αυτό, εφαρμοζόμενο στην Ελλάδα, αν δεν έχεις εμένα το βλάκα Αθηναίο να πληρώνω ακριβά το ρεύμα για να το πληρώνει -αναλογικά- φτηνότερα ο Μυκονιάτης ή ο Κερκυραίος, σημαίνει ότι αν όντως έμενες Κέρκυρα, για να  είναι κερδοφόρα η ΚΕΗ ακόμη και με καθεστώς προσλήψεων/απολύσεων πολυεθνικής, θα πλήρωνες λογικά το ρεύμα * 10 ή * 100. Δηλαδή τα 100 ευρώ που δίνεις αναλογικά θα έπρεπε να είναι 1000 ή 10.000. Από κει λοιπόν βγαίνει το κοινής ωφέλειας!!

Αυτό δεν δικαιολογεί βέβαια τα πάρτυ των ΔΕΚΟ. 

 

Για το δεύτερο μέρος του κρατικού παρεμβατισμού, είναι οξύμωρο το τι δημιουργεί το πρόβλημα. Στην πραγματικότητα το πρόβλημα το προκαλεί η ανοχή του κράτους στη φοροδιαφυγή. Στο εξωτερικό που έχω κάνει, δεν φοροδιαφεύγει κανείς όχι λόγω τιμιότητος (μπορεί και να είναι λίγο θέμα κουλτούρας, σίγουρα), αλλά κυρίως διότι το κράτος με το που ανακαλύψει φοροδιαφυγή στα παίρνει όλα. Η διαφορά της κουλτούρας δεν είναι στην τιμιότητα αλλά στο σεβασμό στο κράτος, τουλάχιστον στην Αγγλία. Και ο σεβασμός χτίζεται λίγο λίγο (σύστημα υγείας, ορθολογικά συστήματα φορολόγησης, ανυπαρξία μεγάλης γραφειοκρατίας κλπ.) και από τις δύο πλευρές. Εδώ απαιτείται σεβασμός όταν το κράτος δεν μπορεί να διασφαλίσει τα στοιχειώδη στον πολίτη, δηλαδή ορθολογικό φορολογικό σύστημα και ένα minimum κοινωνικού κράτους. Οπότε ή το αποδέχεσαι και προχωράς, ή πας κόντρα και αποδημείς εις τόπον δροσερό (ευρωπαϊκό βορρά).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Κοίτα να δεις που έγερναν τελικά τ' αναθεματισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.