Jump to content



RAID Controllers - Onboard VS PCI


Recommended Posts

To συνεχίζω εδώ, γιατί είμαστε εκτός θέματος.

Just now, icy20 said:

Τι προβληματα ειχες με τις μητρικης τα sata? 

Τα μειονεκτήματα των onboard, είναι σημαντικά.

1. Δεσμεύεσαι σε συγκεκριμένο chipset. Η αλλαγή από Intel σε AMD κι αντίστροφα είναι απαγορευτική. Σε κάποιες περιπτώσεις ακόμα και από Intel σε Intel, μπορεί να μην αναγνωρίζει το Array

2. Χρησιμοποιούν τον επεξεργαστή για προσπέλαση, στην ουσία δηλαδή είναι software RAID και μέσω driver γράφονται τα δεδομένα.

3. Δεν παίρνουν μπαταρία, άρα σε κάποια διακοπή ρεύματος, ότι αρχείο έγραφε εκείνη τη στιγμή, γίνεται αυτόματα corrupt

4. Δεν έχουν μνήμη cache, που μπορεί να είναι 256/512/1/2/4GB αυξάνοντας σημαντικά τις επιδόσεις. Ένα αρχείο 4GB πχ θα γραφτεί ακαριαία στη μνήμη, απελευθερώνοντας το IO interface κι μετά μεταφέρεται στο χρήστη χωρίς να επηρεάζει τις επιδόσεις. Εδώ φυσικά, είναι απαραίτητη η μπαταρία.

5. Σε περίπτωση HDD Fail, το rebuild μπορεί να κρατήσει και μέρες και ο υπολογιστής πρέπει να είναι ανοικτός. Στους άλλους, γίνεται στο background και μπορεί να συνεχιστεί ενώ είσαι στο bios, μετά από shutdown/restart, κλπ.

6. Σημαντική διαφορά στις επιδόσεις. Τα παρακάτω δεν είναι δικά μου, αλλά τα είχα βρει όταν έψαχνα. Εγώ έχω τον Perc 6/i, ενώ στις μετρήσεις είναι ο 5/i με απενεργοποιημένη την μνήμη.

ichr10-atto.pngperc5-atto.png

 

Επίσης ένα καλό άρθρο εδώ:

http://www.servethehome.com/difference-hardware-raid-hbas-software-raid/

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.