Jump to content



[Greek Gatherings 8-5-2016] Mugello - Ferrari 458 S3


Recommended Posts

1 hour ago, jax7480 said:

Τόση διαφορά ρε παίδες. Να ψηθώ να στήσω δηλαδή 3χ24αρες που έχω. Η 980 θα την παλέψει;

 

 

Αν τρέχεις για το κάτι παραπάνω -σε επίπεδο ανταγωνισμού- κ δεν μπαίνεις για να δεις βίζουαλς θέλεις τουλάχιστον το ριφρές ρέιτ της οθόνης κ κάτι ψιλά στα fps.Αν τα έχεις όλα μαξ κ σε ενδιαφέρει το κλαράκι στα δέντρα της Πράσινης Κόλασης τότε θα σαι ok στα 60hz αλλά θα θες την ti για 120+.

 

Εγώ με την 970 στα 120hz είμαι οριακά πάνω στο ριφρές ρέιτ αλλά με κάποιες παραχωρήσεις που κ να μου τις ενεργοποιούσες δεν θα ασχολιόμουν μαζί τους.

 

Επίσης όσοι επιλέξετε να πάτε σε τριόθονο πηγαίνετε σε eyefinity.Κλάσεις λειτουργικότερο τουλάχιστον για μένα που τα είδα κ τα δύο.

 

Δημήτρη αν σε βγάζει το μπάτζετ με λίγα παραπάνω χρήματα μπορείς να το κάνεις.

 

Επιπρόσθετα το eyefinity επιτρέπει mixed refresh rates k mixed resolution monitors.

 

Μελλοντικό μου πλάνο είναι να πάρω μια 24άρα ή 27άρα για κεντρική στα 144hz κ να αφήσω τα 2 22άρια πλαινά.Το κακό είναι οτι αυτή η αλλαγή θα στοιχήσει πέραν της οθόνης κ μια AMD κάρτα.K φτάνοντας τα 600 στα μπάτζετ μπαίνουν οι σκέψεις για το Ρίφτ :amen:.Ευτυχώς θα το χει σύντομα ο Ακουλίνη οπότε δεν θα πάω στα τυφλά.:hehe:

 

Κ εδώ ένα εργαλειάκι για να σας βοηθήσει στα mix and match διαφορετικών διαγωνίων.

 

Στο iracing έχουν ποστάρει σχετικά

 

Well, technically, I should have the same config similar to John Bodin. I have a 24 incher 1920x1080 monitor and two 19 inch 1280x1024 for side monitors. Even the GPU is the same in the form of R9-290. But I happen to have an unlockable chip and I flashed a 290X BIOS to it. Now it's running as a 290X. Well anyways, the problem I'm having is, unlike John's set up(as seen in the pictures), My 19" side monitors are physically taller than my 24" center display. So just like Paul Malokas' problem, I can't line them up properly. Reading through the specs of my monitors, I should be okay. But the thing about the monitor market is they don't advertise the "TRUE" viewable area, and/or other measurements, or whatever you want to call them. So, I used a meter to measure the physical "TRUE" size of my monitors, and guess what...



What's advertised as a 24 incher, when measured is only 23.6 inch diagonal. And what was supposed to be 19" is actually bigger and I measured 19.2 inch. Now, as a solution, I'm trying to get my brains around Softh, but I'm not there yet, so I'm not there yet. LOL I'm having issues figuring it out. LOL But if I do get it work, the dilemma will come back again if iRacing stops supporting 32bit versions of the SIM. Well, similar to Paul's future problem, if it will come around that way.

Why I'm posting here is because I found a useful tool online to measure monitor aspect ratio... So if someone is in the market for monitor's, especially on a budget, this tool will come in very handy. If one plans to go this route (different sizes and resolutions) all they have to do is match the PPI (pixels per inch) and the height of different monitors, well, for things to line up properly when put together side by side...

http://www.prinds.com/tools/screenDimensions.htm

So I dialed in my monitor specs, and here they are.
my 24" 1920x1080 monitor has 93.34 pixels per inch and 29.3 cm tall.
my 19" 1280x1024 monitor has 85.37 pixels per inch and 30.4 cm tall.

What you want to have is a similar if not equal PPI. More or less around 2 pixels difference will be acceptable. The height wouldn't matter much in this case because what we want to achieve is for monitors with different resolutions to line up. Well at least the tool is accurate, and things really do appear that way in my case. I should have a "TRUE" 25.5 inch center monitor for them to line up with my two 19.2 incher. But I'm already too late for those. I cannot return the two side monitors now because it was an "as is" offer online, very cheap deal US$15.00 each, that has no return policy. I hope this can help someone in the future... I'll figure out Softh Now... Just sharing! Cheers!

 

http://members.iracing.com/jforum/posts/list/3344160.page

Έγινε επεξεργασία από sosna
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eχω μία 24αρα 144hz στο κέντρο μια 24 αρα δεξιά και μια 22αρα αριστερά ,κάρτα ..R9 290 OC ASUS .

Στο rfactor η κεντρική ανεβάζει μέχρι κ 90 fps  με τα γραφικά αρκετά ψηλά κ θερμοκρασία στους 77 βαθμούς σταθερά.

Στο  assetto  με   high τα καταφέρνει επίσης πολύ καλά αλλά με  frame limit 60 frames .

Τα μεγέθη μου φαίνονται υπεραρκετά αφού με τις τρεις μαζί έχεις πολύ μεγαλο οπτικό πεδίο.

Τρεις ιδιες 24 αρες  ειναι αριστη επιλογη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:

Με 40% κάτω από μια 660, θα πρέπει να κατεβάσεις πάρα πολύ.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ώπα κάτσε.

Απο την απλή 660 20-25% και κανά δεκάρι % ακόμα παραπάνω απο την ti 660 έχει η 750 ti.

Τέσπα δε θα μετρήσουμε τώρα το hardware που έχουμε, αφού δεν είναι μόνο θέμα gpu οι επίδοσεις ενος υπολογιστή.

Νιώθω ότι εχω headroom (aa-af που ούτως η άλλως δεν φαίνεται να δουλεύουν στο AC και σε world detail και σε σκιάσεις - εφε) και θα θελα να δοκιμάσω. 

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:

 

Σίγουρα? Νομίζω όχι αλλά δεν είμαι σπίτι. Θα το δω μετά.

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι μπορεί να λέω και πολύ...

Ήταν η πρώτη γενιά nvidia που με τις βελτιώσεις στην αρχιτεκτονική και τα die shrinks την πάλευε με 128άρι memory bus.

Εχει περίπου το μισό mem bandwidth απο την 660  αλλά σε επιδόσεις μόνο -20%.

Σε κατανάλωση καίει όσο η low end της σειράς 6 και τα μισά απο την 660.(καλά όχι πως με νοιάζει...)

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να λέω και πολύ...

Ήταν η πρώτη γενιά nvidia που με τις βελτιώσεις στην αρχιτεκτονική και τα die shrinks την πάλευε με 128άρι memory bus.

Εχει περίπου το μισό mem bandwidth απο την 660  αλλά σε επιδόσεις μόνο -20%.

Σε κατανάλωση καίει όσο η low end της σειράς 6 και τα μισά απο την 660.(καλά όχι πως με νοιάζει...)

Όντως. 20% κάτω από την δικιά μου σε 1080p. https://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/GTX_750_Ti_OC/25.html

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, uhu said:

Μια 750 ti, με μια DVI μια VGA και μια HDMI έξοδο μπορεί άραγε να κάνει tri?

Δε με πειράζει να κατεβάσω graphic detail και post processing effect.

 

http://www.geforce.com/hardware/technology/surround/supported-gpus

 

Λέει οτι το υποστηρίζει.

Ε με μερικές παραχωρήσεις τσεκάρεις κ βλέπεις.

Έγινε επεξεργασία από sosna
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι.

Έστω μια δοκιμή για πλάκα θα γίνει, με 2 χ17άρες 1024χ768

Κεντρική θα μείνει η dell 1920x1080.

 

Με προβληματίζει που η μέγιστη ανάλυση στις 17άρες η οριζόντια, είναι μικρότερη απο την κάθετη ανάλυση της κεντρικής.

Επίσης ο οδηγός λέει πως πρέπει να τις pivotάρο κατά 90 μοίρες με κάποιο τρόπο.

3456χ1024 δηλαδή θα τρέχει το assetto?

Έχει τέτοιες αναλύσεις μέσα στα graphics???

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Ναι Στελάρα αλλά αν δε δοκιμάσεις να δεις πως σου κάθεται, μήπως έχεις προβλήματα ζαλάδας κλπ είναι βουτιά στο άγνωστο προς ώρας.

 

Άσε που θέλει να έχεις ήδη αρκετά δυνατό hardware,συν την υποστήριξη των games που μας ενδιαφέρουν.

 

Ενώ την τριπλέτα με σχετικά χαμηλό budget μπορείς να τη στήσεις κ να κερδίσεις αρκετά σε θέαση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Stelios F. έγραψε:

Παιδιά, προσωπικά απλά θα τα έσκαγα για ένα Rift...

 

 

Ετσι οπως το εκαναν οχι. Δεν ειναι περιφεριακο ειναι πλατφορμα σα να λεμε ps4 xbox one. 

Να αγορασω κατι που δεν ξερω αν υποστηριζετε η να δωσω 1500 να παρω και τα δυο?

 

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι ακόμα, βλέποντας τα βίντεο που ανεβάζουν οι κάτοχοι triple screens  βλέπουμε τα πλαίσια των οθονών και αυτό ίσως λειτουργεί αποτρεπτικά γιατί νομίζουμε πως όταν οδηγείς τα βλέπεις ,αυτό δεν συμβαίνει στην πραγματικότητα γιατί τα πλαίσια είναι στο πεδίο της περιφερικής όρασης και με κανένα τρόπο δεν παρεμβαίνουν αρνητικά σ  αυτό που βλέπουμε.

Με την κατάλληλη ρύθμιση μέσα από το app  του παιχνιδιού τα φέρνεις στην κυριολεξία στα μέτρα σου χωρίς το ενοχλητικό φαινόμενο της παραμόρφωσης fish eye.

Φοβερή εμπειρία που ανεβάζει την ευχαρίστηση αλλά και την απόδοση - ασφάλεια μέσα στους αγώνες, δεν υπάρχει πλέον ανάγκη για κανένα helicorsa,  για μένα επναλαμβάνω είναι εκ των ουκ άνευ.:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ολα ωραια, ολα καλα αλλά ειμαι τοσο γκαντεμης που στο αγαπημενο μου(ever) combo δεν ειχα χρονο ουτε να ακουμπησω την τιμονιερα....:OO:

 

Ελπιζω να καταφερω να προπονηθω αυριο γιατι αν μπω ετσι στον αγωνα.....well lets say it better that I dont :hehe:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.