Jump to content



Prime - split από A64 Winchester stepping+O/C Database


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από tristeno

Αν τρέχει στα default και δεν τρέχει όταν είσαι στα 2500 ΔΕΝ είναι σταθερό.

Τώρα αν δεν τρέχει ούτε στα default είναι άλλη ιστορία, αλλά και πάλι μιλάμε για ελαττωματική cpu οπότε πάλι δεν μπορούμε να μιλάμε για σταθερό σύστημα (η ιστορία με τους πρώτους pentium που βγάζανε λάθη σε υπολογισμούς κινητής υποδιαστολής)

pentium pro ήτανε (μετά τους mmx, πριν τους 2;) )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από tristeno

Τρέξτε ένα 32Μ με το prime ταυτόχρονα. Αν βγάλει λάθος το 32Μ τι θα πείτε?

αν τρεξω 32mb και prime ταυτοχρονα θα σταματησει στο δευτερολεπτο το prime και θα συνεχησει το 32mb κανονικα. Πιο το νοημα ?

Link to comment
Share on other sites

Στον προηγούμενό μου Barton 2500+, όταν τον έχω σαν 3200+ με μαμά τάση, Prime βγάζει ώρες και έτσι τον είχα και 6 μήνες χωρίς πρόβλημα αλλά στο S&M χτυπάει στο FPU stress. Τί συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη περιπτωση ειναι και η δικη μου!Μετα απο 14 ωρες prime τρεχω το S&M.Το αποτελεσμα ηταν να περασει ολα τα τεστ του επεξεργαστη και μολις ξεκινησε τα τεστ μνημης να βρισκει λαθη..αυτο πως εξηγειται?Βεβαια ακομη τεσταρω και με αλλα προγραμματα για να δω τι ισχυει τελικα...

Link to comment
Share on other sites

As re-requested

http://img.photobucket.com/albums/v503/eedse/spiprime2600.jpg

(πιο πανω με βγαζει prime με τιποτα αλλα κανονικα το 32mb τρεχει μεχρι 2788MHz)

ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα των MHz (2600-2788) για να μην θεωρουμαι σταθερος απο τα 2600 και μετα που σταματαει το prime μεχρι τα 2788 που σταματανε τα bench

Link to comment
Share on other sites

Οι αποψεις μου μεσες ακρες συμφωνουν με του τριστενο.Εαν εαν πισι δεν βγαζει πριμε μαμα οντως κατι συμβαινει και σε αυτες τις περιπτωσεις το πριμε δεν ειναι ενδεικτικο για την σταθεροτητα.Αλλα δεν παυει να ειναι ενα ενδεικτικο προγραμμα.Μεχρι στιγμης μηχανημα που δεν εβγαζε πριμε δεν μου ηταν σταθερο.Μηχανημα που εβγαζε ετυχε ομως να ειναι ασταθη μεχρι αηδιας.Πολυ καλη περιπτωση για να δοκιμασουμε την σταθεροτητα ειναι και το φολντινγκ , εαν βγαζει φολντ δεν κοιταω καν πριμε , συνηθως επρεπε να πεσω 3 φσβ απο τα πριμε σταβλε για να ειμαι σταθερος στο διπλο φολντ ( ενα καιρο Π4)

Link to comment
Share on other sites

Vagouridis δεν λεεω οτι το prime δεν κατι ενδεικτικο (και μαλιστα καλο) αλλα τα 'περιεργα' φαινομενα με ορισμενους winchester ειναι που το κανουν αναξιοπιστο!

κοινος αναφερομαι σε 'μεμονομενα περιστατικα' τα οποια το κανουν αναξιοπιστο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

και με 2500+ Mobile, και αλλους ΧΡ

δεν εχω τυχει σε κατι τετοιο αλλα για να το λες σε κατι θα εχεις τυχει!

το θεμα ειναι οτι με τα superPI θα σε θυμουνται οσο ασταθης και αν εισαι, οπως ειπε και καποιος πιο πριν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 14:14]

As re-requested

http://img.photobucket.com/albums/v503/eedse/spiprime2600.jpg

(πιο πανω με βγαζει prime με τιποτα αλλα κανονικα το 32mb τρεχει μεχρι 2788MHz)

ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα των MHz (2600-2788) για να μην θεωρουμαι σταθερος απο τα 2600 και μετα που σταματαει το prime μεχρι τα 2788 που σταματανε τα bench

Προσωπικά θα το κρατούσα εκεί που βγάζει prime 24h. Το 32Μ τελικά είναι τόσο ενδεικτικό σταθερότητας όσο και ο αντίστοιχος χρόνος σε prime. Ίσως αν είχαμε superpi 512M να μπορούσαμε να πούμε περισσότερα.

Αυτό που φάνηκε όμως από τις δοκιμές σου esdee είναι ότι αν ένα σύστημα είναι σταθερό στο prime κατά την διάρκεια ενός benchmark θα είναι σταθερό σχεδόν στα πάντα έστω και αν τα τρέχει την ίδια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα και εγω συμφωνω με τον eSDee, τα Benches ειναι αυτα που μενουν και θα δωσουν τον χαρακτηρισμο στον cpu, απο κει και περα το αν ειναι 100% stable (prime δλδ) ή 99% (ολα τα υπολοιπα) εμενα δεν με πειραζει!

EDIT: Ποιο το προβλημα με τους mobile? γιατι 2600+ εχω και εγω στα 2550 μου βγαζει prime....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller [Σήμερα, στις 19:57]

EDIT: Ποιο το προβλημα με τους mobile? γιατι 2600+ εχω και εγω στα 2550 μου βγαζει prime....

δεν ξερω αν υπαρχει προβλημα με τους mobile.

καποια στιγμη, αποφασισα να στησω prime stable το μηχανημα. πριν δεν ηταν prime stable, αλλα ειχε απειρες μερες uptime και τρεχαν ολα + οτι δε μασαγε toast και τετοια, απλα δεν ετρεχε prime για περισσοτερο απο ελαχιστα δευτερολεπτα.

οταν λοιπον, μετα απο 3 μερες δοκιμων, βρηκα τις ρυθμισεις στις οποιες ετρεχε prime, εκανα προσωπικο ρεκορ 14 ωρων, μετα το εκλεισα. ευτυχισμενος χρηστης λοιπον, που εχω prime stable μηχανημα και δεν προκειται να κρεμασει ποτέ και με τιποτα, ανοιξα στο phοtoshop αρχειο 700ΜΒ να συνεχισω αυτο που εκανα, γιατι με τις δοκιμες με το prime ειχε μεινει πισω η δουλεια.

ανοιγει το αρχειο, επιλεγω το Layer που ηθελα να κανω rotate, ξεκιναει η μπαρα τσουκου τσουκου να γεμιζει, ερχεται το πρωτο restart. "ενταξει, ετυχε". ξανα η διαδικασια απο την αρχη, ξανα restart. "ενταξει ειναι μεγαλο το αρχειο, λιγη η μνημη, θα σφαξω οσα layer δε χρειαζομαι". ξανα restart.

με τα πολλα, ξαναγυρισα στις ελαφρως πιο τσιτα photoshop stable ρυθμισεις, παρα στις πιο χαλαρες prime stable, αλλωστε photoshop τρεχω ολη μερα και οχι prime.

στην τελικη, με τα λιγα αγγλικα που ξερω, το "prime stable" σημαινει πως ειναι σταθερο για να τρεχει prime, και δεν καταλαβα ποτέ γιατι το "prime stable" σημαινει πως θα τρεχει τα παντα για παντα. το λεμε πως "εξ ορισμου ειναι σταθερο αν τρεχει prime", σημαινει πως το prime ειναι το τελεια γραμμενο προγραμμα, οποτε ειναι καθαρα θεμα hardware το οτι δεν τρεχει το προγραμμα αυτο.

προσωπικα, ονομαζω το μηχανημα "stable", μετα απο πολλες μερες Uptime, στις οποιες εχει τρεξει τα παντα, πολλες φορες καποια απο ολα αυτα μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

pentium pro ήτανε (μετά τους mmx, πριν τους 2;) )

Νομιζω οτι ο tristeno μιλαει για τους πρωτους απλους Pentium, Pentium 60 και 66, οπου εκει εμφανιστηκε το προβλημα με τις πραξεις κινητης υποδιαστολης, τουλαχιστον για πρωτη φορα. Για τους Pentium Pro δεν εχω ακουσει/διαβασει κατι τετοιο. Ουτε για τον 160αρη, ουτε για τον 180αρη, ουτε για τον 200αρη.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τωρα τα prime+S&M τα ειχα σαν κορυφαια για σταθεροτητα.Αφου εκανα το o/c στα 9*270 με τον 3000+ Winnie το S&M μου βρισκει λαθη στο memory test!Περναει memtest 8+ ωρες,prime 13+ ωρες,spi 32ΜΒ,αλλα οχι S&M memory test??Το θεμα ειναι οτι στα 265 δεν εχω προβλημα και γι'αυτο το βλεπω καπως εγγυρο(αφου καπου εκει τερματιζουν οι μνημες),αλλα τα αλλα δεν βρισκουν τπτ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.