Jump to content



AC and Sim Racing System


Recommended Posts

Λοιπόν , μιας κ το SRS , αρχίζει και παίρνει διαστάσεις, νομίζω ένα νέο θέμα, όπου μάλιστα θα κανονίζουμε να βρισκόμαστε, θα μας ήταν χρήσιμο.

 

Τι είναι το SRS? (Sim Racing System).

 

Βασικά είναι σαν το booking αλλά πιο εξελιγμένο , μιας και οι οδηγοί βαθμολογούνται μέσω αλγόριθμου , ανάλογα με επιδόσεις , θέσεις και incidents, με ratings.

Σκοπός είναι , οι οδηγοί να χωριστούν σε κατηγορίες, όπου οι οδηγοί με παρόμοιες επιδόσεις να βρίσκονται στον ίδιο σέρβερ, πάντα σε περίπτωση πολλών συμμετοχών (πχ σε 3 σερβερς).

Οι αγώνες ανακοινώνονται σε χρονοδιάγραμμα και κάνουν rotation μέσα στην ημέρα, σε διαφορετικές πίστες.  

 

Πιο πολύ info, εδώ και εδώ αλλά και στο video

 

Καταρχάς, κάνουμε register, με αληθινό ονοματεπώνυμο (είναι βασική προυπόθεση, βέβαια κανείς δεν θα σε σταματήσει αν βάλεις πχ Mitsos Arxidaras, που να το καταλάβει ο ξένος).

Σε λίγο διάστημα (εμένα ήθελε 12ώρες), θα εγκριθείτε (εκτός κ αν ο dev καταλάβει την τυχόν κομπίνα με το όνομα) και θα μπορείτε να κατεβάσετε το app, το οποίο μπαίνει εκεί που ξέρουμε.

 

Μέσα από το app, κάνουμε book (σε ένα event την φορά) κ σε 3 λεπτά πριν την λήξη του χρόνου, κάνουμε join. Αν το χάσουμε, δεν μπορούμε να μπούμε. Δεν υπάρχει την ώρα που το γράφω, κάποια αυτόματη υπενθύμιση.  Ανάλογα με τον κόσμο, θα χωριστούμε ανάλογα με το rating σε όσους σερβερς είναι διαθέσιμοι.

 

Αυτά και καλό racing.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και εχτές ένα αγώνα με τα Group A και πρέπει να πώ ότι ο αγώνας ήταν τόσο καθαρός και ανταγωνιστικός όσο και ένας αγώνας του iR που στην ουσία αυτή τη στιγμή το SRS είναι μία μικρογραφία του.

 

Αξιέπαινη η προσπάθεια μακάρι να καταφέρουν να το βελτιώσουν και φυσικά να υπάρχουν πιο συχνοί αγώνες με πολλές συμμετοχές αν και  ένα ερώτημα είναι εάν θα καταφέρουν να καλύψουν τα κόστη τους εφόσον το αφήσουν δωρεάν, προσωπικά πάντως δεν θα μου κακοφαινόταν να πληρώνω μία μικρή συνδρομή για να καλύψουν τα κόστη τους όταν βέβαια φτάσουν στο σημείο να προσφέρουν αγώνες 24/7.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Aμεση προσληψη απο την Kunos θελουν αυτοι, δεν ξερω και ποσοι ειναι, αν ειναι πολλοι ή ενας, για να εχουν χρονο και χρημα να το αναπτυξουν οπως πρεπει. Αν οχι προσληψη (γιατι μπορει να μη το θελουν και οι ιδιοι) εστω μια προταση συνεργασιας με οικονομικα ωφελη.

Κατι τετοιους δεν τους αφηνεις ετσι.

Οπως και το παλληκαρι με το MR (αυτος ενας νομιζω οτι ειναι, αν οχι διορθωστε με).

 

Χτες ετρεξα σε 2 αγωνες.

Ο ενας ηταν με τα Tattus FA01. Ασχετα με το αποτελεσμα (8ος απο τους 20) ηταν απο τους καλυτερους και πιο συναρπαστικους αγωνες που εχω τρεξει μεχρι τωρα. ΚΑΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟΣ.

Στον 2ο με mx5 εγκατελειψα λογω μιας διαμαχης που ειχα με τον τοιχο. :hehe:

Οταν εγκαταλειπεις πριν το τελος του αγωνα (rage quit) εχεις καποια ποινη στο ranking σου; (καλο θα ηταν να εχεις)

 

 

Έγινε επεξεργασία από wolves
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος wolves έγραψε:

Οταν εγκαταλειπεις πριν το τελος του αγωνα (rage quit) εχεις καποια ποινη στο ranking σου; (καλο θα ηταν να εχεις)

 

 

Rules

On each session, the system can provide up to 2 servers with 20 players per session, depending on the simulator.

All races count for the same championship, with different scoring.


POINTS SERVER 1: 102, 98, 95, 92, 90, 88, 86, 84, 82, 80, 78, 76, 74, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66

POINTS SERVER 2: 80, 76, 73, 70, 68, 66, 64, 62, 60, 58, 56, 54, 52, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44

Incidents will affect both your scoring and rating. Each incident will subtract 5 points to your score.
If you reach 20 incidents on a race, you will be suspended for a week.

You can race as many times as you like during the week:
  • Up to 2 Races - Counts the best result (points including incidents);
  • More than 2 races - Average of all your races.
πριν 16 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Πως γινεται ολοι εσεις ξεχωριστα να τρεχετε πεντακαθαρους αγωνες και μεταξυ μας να θελουμε 15 ρεσταρτ...Αποριας αξιο..

Είδες τι κάνει το κίνητρο?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω θεμα με RSR. 
Παρολο που εχω κανει Login sto website μεσω steam , η εφαρμογη ingame μου εμφανιζει αυτο :
 

e1952e9f9de6551408b0d8f558fcb43a.png

 

Οταν περασω την γραμμη , γινεται πρασινο, αλλα τα μηνυματα παραμενουν

ωχ παιδια σορρυ σε λαθος θεμα!!!

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, GoMaR said:

Λοιπον εχω θεμα με RSR. 
Παρολο που εχω κανει Login sto website μεσω steam , η εφαρμογη ingame μου εμφανιζει αυτο :
 

e1952e9f9de6551408b0d8f558fcb43a.png

 

Οταν περασω την γραμμη , γινεται πρασινο, αλλα τα μηνυματα παραμενουν

Τι δεν καταλαβαίνεις? :unsure:

Penalties ... Τίκαρε τα ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μη τον αποπαιρνεις. Μάλλον δεν ξέρει αγγλικά . Δεν ξέρει τι είναι τα penalties και μπέρδεψε το RSR με το SRS...

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ναι! Έχω ξεχάσει πως υπάρχουν και τα TC και ABS :D

πριν 4 λεπτά, το μέλος Stelios F. έγραψε:

Default.... είναι πολύ καλό.

 

Μάλλον έχεις driver issue :p

Μπα... Μάλλον θα έχουν μαζέψει σκόνη τα pedals :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ πολυ πολυ διασκεδαστικο...

 

Στο τελευταιο srs πριν λιγο(πρεπει να ησουν μεσα Θεμη @Anthemius) ξεκινησα 3ος, επεσα απο βλακεια μου στην 15η κ τερματισα 6ος...

 

Το καταυχαριστηθικα :crazypilot:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.