Jump to content



Asus X99M-WS vs Asus X99a vs Asus X99a/usb 3.1


Recommended Posts

Ως συνέχεια του θέματος i6700k vs i5820k..και αφού κατέληξα στον i5820k..θα ήθελα την συμβουλή σας πάνω στην επιλογή μητρικής.

Γενικότερα έχω αποφασίσει να πάω σε asus..αλλά έχω μπλεχτεί μεταξύ των 

https://www.asus.com/Motherboards/X99M_WS/

https://www.asus.com/Motherboards/X99A/

https://www.asus.com/Motherboards/X99AUSB_31/

 

Έχω δει τα comparison αλλά δεν έχω βγαλει άκρη..θα πήγαινα στις x99a ή χ99a/usb 3.1 αλλά βλέπω πολλές κακές κρητικές..

επίσης δεν έχω καταλάβει γιατί κάποιος να πάει στην x99a χωρίς το usb 3.1 αφού είναι σχεδόν ίδια τιμή..τι κερδίζει;

Όσον αφορά την x99m-ws, μπορώ να την χρησιμοποιήσω σε gaming-music pc? ή είναι φτιαγμένη καθαρά για workstation καταστάσεις; την σκέφτομαι γιατί έχει πολύ καλές κριτικές.. και η τιμή δεν διαφέρει πολύ..

κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη..

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι σου δίνει τίποτα παραπάνω η WS, εκτός του ότι είναι small factor, αν χρειάζεσαι κάτι τέτοιο.

Προσωπικά θα πήγαινα για την X99A USB31

Από την άλλη, κανένα πρόβλημα δε θα έχεις σε gaming/music με αυτές. Οι gaming μητρικές είναι περισσότερο marketing trick παρά οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν με ενδιαφέρει το form factor..θα έχω μεγαλο κουτι

Και εγώ για αυτήν θα πηγαινα.. αλλά με προβληματίζει που βλέπω πολύ κακές κριτικες για την 3.1 σε αντίθεση με την as που έχει πολύ καλες..(αρκεί να κανει για μένα η ws και να μην έχω παρατράγουδα..)

http://m.newegg.com/Product/index?itemnumber=9SIA1N83UD9976

 

Για ποιο λόγω ή "κατώτερη x99 a είναι στην ίδια τιμή με την 3.1 ξέρεις? Γιατί εγώ δεν βρήκα κάτι..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο είπα και στο άλλο thread... Εγώ δεν ξαναπήρα Asus για διάφορους λόγους κι ένας από αυτούς είναι πως τις θεωρώ υπερτιμημένες για αυτά που προσφέρουν.

Τη μικρή δε θα την έπαιρνα, γιατί δεν έχει χώρο να βάλω ότι χρειάζομαι, δεν ξέρω τις δικές σου απαιτήσεις όμως.

Με την MSI X99A SLI PLUS USB 3.1 που πήρα, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και τα προβλήματα που περιγράφουν εκεί για την Asus, δεν τα έχω. Ειδικά στο boot, είναι απίστευτα γρήγορο και με κάποιο τρόπο κάνει bypass έναν RAID controller που έχω, του οποίου το initialize έπαιρνε 30-40 δευτερόλεπτα.

 

Πάντως, εκτός από το μέγεθος, δε βρίσκω άλλο λόγο να μη σε καλύπτει η WS.

Link to comment
Share on other sites

βασικά θα ήθελα asus για δύο λόγους..πρώτον θεωρείται καλή μάρκα γενικώς ειδικά στις motherboard..ντάξει η msi μπορεί η συγκεκριμένη να είναι πιο απροβλημάτιστη,πάντως στα forum προτείνουν σχεδόν αποκλειστικά asus..

απ' την άλλη..δίνει και το doom δώρο..και το ζαχαρώνω ή αλήθεια είναι..αν σκεφτεί ότι είναι κανά 50αρι αν το αγόραζες(δίνει και online εκδοχή του παιχνιδιού)..τότε κάνεις και λίγη απόσβεση;)

Link to comment
Share on other sites

On 5/27/2016 at 1:53 ΠΜ, το μέλος ligant έγραψε:

βασικά θα ήθελα asus για δύο λόγους..πρώτον θεωρείται καλή μάρκα γενικώς ειδικά στις motherboard..ντάξει η msi μπορεί η συγκεκριμένη να είναι πιο απροβλημάτιστη,πάντως στα forum προτείνουν σχεδόν αποκλειστικά asus..

απ' την άλλη..δίνει και το doom δώρο..και το ζαχαρώνω ή αλήθεια είναι..αν σκεφτεί ότι είναι κανά 50αρι αν το αγόραζες(δίνει και online εκδοχή του παιχνιδιού)..τότε κάνεις και λίγη απόσβεση;)

Πάντως (με ένα αστερίσκο ότι δεν ξέρει κανείς τι είδους promo παίζει) η αλήθεια είναι ότι όλο και περισσότερο βλέπω MSI mobos (και μάλιστα αυτή που αναφέρει ο Wizard!) σε συστήματα όπου ο παράγοντας τιμής δεν παίζει ρόλο σε youtube worklogs. Σε ένα σύστημα X99 όπου θα δώσεις ένα σκασμό λεφτά πιστεύεις ότι το doom 4free είναι παράγοντας που πρέπει να επηρεάσει την αποφασή σου;

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, m3ntzA said:

Καλησπέρα 

 

Έχεις δει και την Asus ROG Strix X99 ? Εγώ αυτήν επέλεξα για τον i7-5820k μου.

 

η συγκεκριμενη εχει ενδιαφερον (να δουμε ομως και σε τι τιμη θα ερθει και ποτε) οπως και η Asus X99-A II που εχει πολλες βελτιωσεις σε σχεση με τις περσινες.

Γενικα αν προκειται να αγορασεις τωρα δες τις καινουριες.

Link to comment
Share on other sites

Καινούργια είναι και αυτή και υποστηρίζει πλήρες και τους broadwell-e

 

Εγώ την επέλεξα για το Enthusiast Build μου με Asus Strix Gtx 1080. Συγχρονίζουν τα RGB, παίρνει m.2/U.2, usb 3.1/type C, OC support, SLI support, WiFi Bluetooth +++

 

Δεν χρειάζεσαι και τπτ άλλο :D

 

Edit: Germany (Μηχανή Αναζήτησης )

Έγινε επεξεργασία από m3ntzA
Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα οτι ειναι παλια :) και εγω η Strix και η X99-A II περιμενω να δω πως θα τιμολογηθουν για να αποφασισω (εκτος αν παω skylake)

 

Πολυ καλη η τιμη στη Γερμανια...περιεργο αφου εχει MSRP 339$ νομιζω που ως γνωστον γινονται 339ε μετα

Έγινε επεξεργασία από Blinky
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, m3ntzA said:

Ναι η τιμή με έκανε εντύπωση πολύ, δεν ξέρω τη φάση. Στο αμαζον την βρήκα 380 ευρώ.

 

Βλέπουμε μετά την computex για τιμές! 

πρώτη τιμή Ελλάδα 375...

 

http://www.you.gr/pc-parts/exartimata-desktop-pc-anavathmisis/mitrikes-kartes/mitriki-(motherboard)-asus-strix-x99-gaming

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά για τους ενδιαφερόμενους.

Η Μ.2 θύρα της X99M-WS είναι 10Gbit και όχι 32Gbit. Που σημαίνει πως ένας Samsung 950 PRO, OCZ RD400 θα υπολειτουργεί κοντά στο 1GB/s αντί να δώσει full επιδόσεις.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, jax7480 said:

Ενημερωτικά για τους ενδιαφερόμενους.

Η Μ.2 θύρα της X99M-WS είναι 10Gbit και όχι 32Gbit. Που σημαίνει πως ένας Samsung 950 PRO, OCZ RD400 θα υπολειτουργεί κοντά στο 1GB/s αντί να δώσει full επιδόσεις.

 

Αυτό είναι που λέω, είναι φετινό model και υποστηρίζει την τελευταία τεχνολογία 

 

51 minutes ago, Blinky said:

Καλή τιμούλα !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

 Σε ένα σύστημα X99 όπου θα δώσεις ένα σκασμό λεφτά πιστεύεις ότι το doom 4free είναι παράγοντας που πρέπει να επηρεάσει την αποφασή σου;

επηρεάζει ως προς το ότι είναι το κερασάκι στην τούρτα..

για την ακρίβεια εγώ σκέφτηκα ως εξής.. οι asus έχουν πολύ καλό όνομα στις μητρικές(τώρα δεν ξέρω η συγκεκριμένη>χ99α usb 3.1 τι θα βγεί..)..ύστερα δεν βρίσκω κάτι το ιδιαίτερο που να έχουν οι επόμενες ..

Παράθεση

Έχεις δει και την Asus ROG Strix X99 ? Εγώ αυτήν επέλεξα για τον i7-5820k μου.

  •  

τι παραπάνω προσφέρει πέρα από το wifi bluetooth? γιατί εγώ δεν βλέπω κάτι.. πάντως όσον αφορά τον ήχο δεν με νοιάζει..θα βάλω εξωτερική κάρτα ήχου..

μιλάμε και για 100+ ευρώ..

Έγινε επεξεργασία από ligant
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.