Jump to content



Μοίρασμα ίντερνετ από ρουτερ adsl 2+ ασύρματα και με καλώδιο


fits79

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Θα ήθελα αν γίνεται με μια συσκευή(και όχι splitter & access point) να πάρω ίντερνετ από το adsl 2+ router που είναι στον πρώτο όροφο και να το πάω στον 2 και να δώσω ίντερνετ και με καλώδιο σε τουλάχιστον 2 συσκευές άλλα και ασύρματα σε μια έκταση 5-10 μέτρα.

 

Τι προτείνετε και γιατί?

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Εάν τραβήξεις καλώδιο δικτύου από την μία τοποθεσία στην άλλη, μπορείς να εγκαταστήσεις έναν οποιοδήποτε router με WiFi. Εάν δεν θέλεις καλώδιο και το (κάτω) ασύρματο δίκτυο πιάνει στον δεύτερο, μπορείς να ρυθμίσεις τον νέο ρούτερ ως repeater του αρχικού ασύρματου και να χρησιμοποιήσεις και τις ethernet για τις καλωδιωμένες συσκευές. Το δεύτερο δεν είναι προφανές ότι το κάνουν όλοι οι ρούτερ, αλλά σίγουρα με open wrt γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο ποιο συγεκρημενα.

 

 

Πες μου ενα φτηνο μοντελο ρουτερ που με το που το συνδεσω με καλωδιο με το πρωτο βασικο ρουτερ με καλωδιο να μοιρασει το ιντερνετ και ασυρματα αλλα και με καλωδιο.

 

Αν δεν γινεται τοτε προτεινετε μου ποιο switch & access point να παρω?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fits79 said:

ρουτερ που με το που το συνδεσω με καλωδιο με το πρωτο βασικο ρουτερ με καλωδιο να μοιρασει το ιντερνετ και ασυρματα αλλα και με καλωδιο.

 

θα χρειαστεί να το ρυθμίσεις πρώτα. όποιο και να σου προτείνουμε. Εγώ έχω το tp link 841n κάνει πολύ καλά τη δουλειά του, απλά θα πρέπει να απενεργοποιήσεις το DHCP server πρώτα και να του δώσεις καρφωτά μια διεύθυνση του δικτύου σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν κανω το κλασικο δηλαδη αγορασω ενα lan switch και συνδεσω σε μια θυρα του το βασικο μου ρουτερ και μετα σε μια αλλη συνδεσω ενα access point που θα δινει ασυρματα ιντερνετ θα πρεπει και σε αυτο να απενεργοποιησω το dhcp ειδικα αν ειναι ενεργο που λογικα θα ειναι απο το βασικο ρουτερ.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Και τι ρυθμίσεις πρεπει να δηλωσω στο καθε τι?

 

Τι mode πρεπει να δηλωσω στο access point και τι στο lan switch(Αν χρειαζεται ρυθμίσεις)

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fits79 said:

Και τι ρυθμίσεις πρεπει να δηλωσω στο καθε τι?

 

Τι mode πρεπει να δηλωσω στο access point και τι στο lan switch(Αν χρειαζεται ρυθμίσεις)

Δεν αξίζει να πάρεις δύο συσκευές για δουλειά που γίνεται με μία.

 

Το απλούστερο σενάριο (εάν δεν θέλεις να ασχοληθείς με ρυθμίσεις) είναι να πάρεις ένα ρούτερ όπως το παραπάνω TP-Link και να βάλεις το καλώδιο στη WAN θύρα του.

Αυτό είναι ήδη ρυθμισμένο για να δίνει δίκτυο (ενσύρματο και ασύρματο με δικό του NAT/DHCP), απλά οι συσκευές που είναι πάνω δεν θα βλέπουν τις συσκευές που είναι κάτω.

 

Εάν θέλεις μόνο να δώσεις internet, έχεις τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Τι θέμα είναι ότι θέλω παραπάνω από μια θύρες lan και το βασικό ρουτερ έχει ήδη ενεργό το dhcp οπότε δεν θα πρέπει το access point να έχει ανένεργο το dhcp; 

 

Ή γίνετε να είναι και στα δύο το dhcp ενεργό; 

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα οποιοδήποτε Router με ασύρματο και κλείσε το dhcp server που έχει. Βάλε του μία IP από αυτές που δουλεύει το Router στον πρώτο όροφο για να το διαχειρίζεσαι, αν θέλεις.

Ενώνεις με καλώδιο τις 2 LAN πόρτες τους και είσαι κομπλέ. Αν βρεις και σκέτο Wireless Access Point με παραπάνω από 1 LAN θύρες για να συνδέσεις τις συσκευές σου, πάλι θα κάνεις τη δουλειά σου. Η συνδεσμολογία και οι ενέργειες που θα κάνεις είναι οι ίδιες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.