Jump to content



Αναβάθμιση


Recommended Posts

Αν δεν ασχοληθεις με overclock πηγαινε σε non k επεξεργαστη.

ποσα χρηματα διαθετεις και απο το παλιο μηχανημα τι θα κρατησεις??

Έγινε επεξεργασία από eliasmao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να μην κρατήσω τίποτα από το παλιό.

Είμαι διατεθειμένος να πληρώσω οτιδήποτε χρειαστεί  για μια αξιόπιστη μητρική χωρίς  να πιαστώ κορόιδο από το μάρκετινγκ.

Μια κάρτα γραφικών θα βάλω.

Μνήμες  νομίζω 2X8  G ;   : )

Παιχνίδια της Blizzaed  παίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν θα κρατήσεις τίποτα από τον παλιό, για ψύκτρα προτείνω be quiet. Έχω την dark shadow slim (ή κάτι τέτοιο) και δεν κάνει κιχ. Ακόμη και σε φουλ στροφές είναι αθόρυβη. Και ψύχει μια χαρά τον 4670k

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο πιο γενικό εκτός από το budget το οποίο δεν ανέφερες.

Χρήση του μηχανήματος. Ρωτάω μήπως χρειαστεί να σκεφτείς και το 2011-3 σαν επιλογή αν χρειάζεσαι πυρήνες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος jax7480 έγραψε:

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο πιο γενικό εκτός από το budget το οποίο δεν ανέφερες.

Χρήση του μηχανήματος. Ρωτάω μήπως χρειαστεί να σκεφτείς και το 2011-3 σαν επιλογή αν χρειάζεσαι πυρήνες.

 

Τις αναβαθμίσεις τις «καθορίζει» η Blizzard   οπότε δεν γνωρίζω αν στο μέλλον χρειασθώ περισσότερους πυρήνες.

Δεν έχω οικονομικό όριο παρά μόνο «το καλύτερο για τα λεφτά του» . Δεν θέλω να αισθάνομαι θύμα του μάρκετινγκ.

πριν 2 ώρες, το μέλος deninho έγραψε:

Αφού δεν θα κρατήσεις τίποτα από τον παλιό, για ψύκτρα προτείνω be quiet. Έχω την dark shadow slim (ή κάτι τέτοιο) και δεν κάνει κιχ. Ακόμη και σε φουλ στροφές είναι αθόρυβη. Και ψύχει μια χαρά τον 4670k

Δεν θα ακούσω διάφορα με έτυμη υδροψυξη;

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

Δεν θα ακούσω διάφορα με έτυμη υδροψυξη;

Οι αερόψυκτρες είναι σε γενικές γραμμές πιό ήσυχες. Ειδικά αν έχεις τους ανεμιστήρες σε χαμηλές στροφές, καλές αερόψυκτρες όπως οι noctua και be quiet δεν ακούγονται καθόλου. Αρκεί να τις χωράει το κουτί σου σε ύψος. 

Προτείνω single tower (οι dual είναι αρκετά πιό βαριές και δύσκολες). Από τις καλύτερες είναι αυτές: 

http://www.skroutz.gr/s/3313527/Noctua-NH-U14S.html

http://www.skroutz.gr/s/4334628/Be-Quiet-Dark-Rock-3.html

Θα σου επιτρέψουν και ένα μικρό oc με τον 6700Κ αν θελήσεις στο μέλλον. Αν το oc είναι εκτός συζήτησης, τότε υπάρχουν και πολύ οικονομικότερες και ήσυχες λύσεις. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους από πάνω. Μία καλή αερόψυξη είναι ότι πρέπει για τους σημερινούς επεξεργαστές. Προσωπικά επιλέγω τα τελευταία 3 χρόνια μόνο Noctua αλλά και η Be Quiet είμαι σίγουρος πως είναι στην κορυφή (είχα την πρώτη Dark Rock).

Από εκεί και πέρα αφού κοιτάς το gaming, δώσε τη βάση σου στα γραφικά περισσότερο. Από επεξεργαστές νομίζω οτιδήποτε πάνω από τον 6600 (K ή non K) θα σου κάνει τη δουλειά σου.  Με αγορά κάρτας είσαι και λίγο παραπάνω future proof.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@ΓιαγκΤΤί διαφορά να έχεις δηλαδή; Την χρειάζεσαι τόση μνήμη; Αν η πιό βαρειά χρήση είναι το παιχνίδι που ανέφερες, 2χ8gb είναι ιδανική ποσότητα και θα σου κρατήσει για καιρό. Ta 16άρια modules σ'αυτό το socket έχουν νόημα μόνο αν θέλεις να φτάσεις τα 64gb κάποια στιγμή. Δεν αφορούν στον μέσο χρήστη. 

Αν θέλεις κάτι πιό εκλεκτό για μνήμες, κοίτα κάτι με σφιχτότερα timings. http://www.e-shop.gr/ram-hyperx-hx424c12sb2k2-16-16gb-2x8gb-2400mhz-ddr4-cl12-xmp-hyperx-savage-black-dual-kit-p-PER.557837 Τα xmp ειδικά με ψηλές συχνότητες είχαν θεματάκια σε αυτή την πλατφόρμα αλλά και στην χ99. Οι διαφορές στην απόδοση μικρές, αναλόγως την εφαρμογή βέβαια. Οι δυνατότητες oc αρκετές στα περισσότερα μοντέλα μνήμης. 

 

Οι Platinum της Corsair σε καθιστούν αυτό ακριβώς που θέλεις να αποφύγεις: Θύμα του marketing :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΓιαγκΤ, να πας οπωσδήποτε σε Κ γιατί οι 6700 έχουν για πλάκα τα 4,5ghz με μια προσιτή αερόψυξη(του στυλ hyper 212 evo) πάνω σε τυπική μητρική.

Αν δεν σε ενδιαφέρει το SLI/CF ή δεν σε πειράζει να χάσεις 5-15% σε multigpu, πας σε μια τυπική Ζ170 μητρική των 110-120€ που χαρακτηρίζονται από δεύτερο pci-express στα 4x αντί για Χ8 που έχουν οι κάπως ακριβότερες. Το multigpu το αναφέρω γιατί υπάρχει και η προοπτική του dx12 multigpu με πάντρεμα διαφορετικών καρτών.

 

Οι 6700Κ έχουν κακή απαγωγή θερμότητας, όχι μεγάλη κατανάλωση, οπότε οι μητρικές τέρατα με τα 10 power phases είναι μάρκετινγκ, τόσο οι φθηνές, όσο και οι πολύ ακριβές. Για να δώσεις τέτοιο ρεύμα/ισχύ πρέπει να έχεις custom υδροψύξεις και δε συμμαζεύεται. Και πάλι δεν....

 

Ενδεικτικά, αυτή τη στιγμή είμαι στα 4,5Ghz με μέση τάση 1,248(ίσως να πάει και λίγο πιο κάτω), θερμοκρασία θερμότερου core 76C με 31 βαθμούς στο δωμάτιο. Μνήμη στα 2.666 με ανέβασμα απλά της τάσης στο 1,3 και ένα σκαλί πάνω κάποια timings. Ψύκτρα η 412S με push-pull(βοήθησε αρκετά) και άλλα fan.

Έτσι για να έχεις μια εικόνα και έχε υπόψη σου ότι αυτά τα cpu αντέχουν περισσότερα temps και βολτ απ'ότι τα 4790Κ(βάσει paper της ιντελ), παρά τη μικρότερη λιθογραφία. Δηλαδή με στοκ τάσεις κάτω από 1,32 βολτ αντέχουν ασταμάτητα σε πάνω από 80 βαθμούς(core temp), όταν τα 4790Κ είναι specified για ~79.

 

Σχετικά με τις μνήμες τώρα. Ναι τα 16Gb είναι τα σωστά για να έχεις dual channel και τα 8 ψιλοανεπαρκή. Εγώ πήρα 3200 της corsair για να έχω ποιότητα σε timings κτλ., αλλά δεν πάνε πάνω από ~2700Mhz χωρίς να πειράξεις τάσεις memory controller(VCCIO) kai system agent(VCCSA). Άλλοι θα σου πουν για 3GHz, όμως έχε υπόψη ότι οι τουμπανιασμένες μητρικές πολλές φορές πειράζουν αυτά τα settings όταν ανεβάζεις τις μνήμες. Επίσης, σαφώς και κάθε IMC είναι διαφορετικός από κομμάτι σε κομμάτι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Petrossortep said:

4,5Ghz με μέση τάση 1,248(ίσως να πάει και λίγο πιο κάτω), θερμοκρασία θερμότερου core 76C με 31 βαθμούς στο δωμάτιο

Με ποιά εφαρμογή ή τεστ πιάνεις 76° μέγιστη; Επίσης, σε idle τί θερμοκρασίες έχεις με 31° ambient; Είναι καλή η ψύκτρα σου (στα λεφτά της υπάρχουν και κάπως καλύτερες πλέον), και το ρεύμα που χρειάζεσαι πολύ καλό, αλλά προσωπικά θα αισθανόμουν πιό άνετα με χαμηλότερη μέγιστη.

Link to comment
Share on other sites

Μεταπρογράμματα τύπου Prime δεν χρησιμοποιώ γιατί οι θερμοκρασίες τους είναι μη αντιπροσωπευτικές πραγματικών φορτίων και επίσης είναι οικτρά stability test. Τρέχω handbrake χ265 encoding μαζί με δύο-τρια high def video. Έχω ίδιες θερμοκρασίες με το OCCT stability test(όχι το linx) και πολύ καλύτερο εντοπισμό σφαλμάτων.

 

Ξέρω ότι δεν είναι κάτι σούπερ η ψύκτρα, αλλά οι θερμοκρασίες που έχω ανταποκρίνονται στην εικόνα που έχω δει σε διάφορα φόρα. Θα το ψάξω λίγο περισσότερο όταν βρω το χρόνο. Πάντως να ξέρεις ότι όσο πιο μεγάλη είναι η ambient temp τόσο μεγαλύτερο είναι το delta.  

Αυτές οι θερμοκρασίες είναι μέσα στα specs της ίντελ(ΓΙΑ ΣΤΟΚ ΤΑΣΕΙΣ). Το Tcase των 64C του skylake αντιστοιχεί σε package temp(θερμότερο core) των 69C. Αυτό όμως το νούμερο βγήκε με τη χρήση της ψωμομένης ψύκτρας των skylake. Αν χρησιμοποιούσαμε τον cooler του 4790Κ θα παίρναμε κοντά στους 80C. Συν αυτό που είπα για ανώτερη μέθοδο για τους skylake.

 

Σχετικά με την τάση, διάβασα κάπου σε έναν oc guide ότι οι καινούργιες μητρικές έχουν βελτιστοποιήσει κάποιες παραμέτρους και το ίδιο ακριβώς cpu μπορεί πλέον να φτάσει με πολύ χαμηλή τάση τα 4,5-4,6 Ghz.

 

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Seasonic - Super Flower  -  Evga  εχουν αξιοπιστα psu.  Και με ενα "GOLD" μια χαρα θα εισαι..  Τωρα αν θες  οτι "καλυτερο" πηγαινε σε  Platinum αλλα μετα θα εισαι Θύμα του marketing.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει να πονοκεφαλιαζεις με overcloking μνημων (για να μη πω και επεξεργαστη) etc.

Το πολυ να δεις 1 Fps ουτε παραπανω.

Αυτο που μετραει περισσότερο ειναι η ποσοτητα και τα 8 αρκουν αλλα αντε αφου αγοράζεις τωρα παρε  2χ 8.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ΓιαγκΤ said:

http://www.skroutz.gr/s/7958489/EVGA-SuperNOVA-650-P2.html

Αυτό θα έπαιρνα. Δεν χρειάζεσαι παραπάνω W, Platinum, κατασκευής Super Flower, 10 χρόνια εγγύηση από EVGA. Και γενικώς, τα P2 της EVGA είναι από τα πιό αξιόπιστα (σε failure rates) τροφοδοτικά παγκοσμίως, ειδικά τα μεγαλύτερα μοντέλα που πουλάνε πολύ έξω. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.