Jump to content



Αγορά Gaming Monitor 24" 144hz IPS


Recommended Posts

2 minutes ago, Wizard! said:

Τα έχουμε γράψει παραπάνω, αλλά μάλλον δεν τα κατάλαβες. Το frame cap έχει νόημα αν είσαι πάνω από 120-144Hz. Στα 60/77 που αναφέρεις, προφανώς και θα έχεις θέμα. Αν καίγεσαι τόσο πολύ για ηψηλά fps, κι εφόσον έχεις κάρτα που να τα σηκώνει, μπορείς να βάλεις το διπλό. Δηλαδή στα 144Hz να βάλεις fc στα 288 fps. Έτσι, θα έχεις και μηδαμινό tearing αλλά και άμεση απόκριση.

Αρα επείδή παίζω με λίγα hz δεν ισχύει αυτό εδώ και σε περίπτωση που είχα 144hz θα ητνα το καλύτερο το 288 αλλα στα 60 το καλύτερο δεν είναι τα 120.Τώρα το έπιασα?:D

Link to comment
Share on other sites

Just now, Staxtis said:

Αρα επείδή παίζω με λίγα hz δεν ισχύει αυτό εδώ και σε περίπτωση που είχα 144hz θα ητνα το καλύτερο το 288 αλλα στα 60 το καλύτερο δεν είναι τα 120.Τώρα το έπιασα?:D

Στα 60Hz είναι πολύ ορατό το tearing. Λόγω της μηχανής του CS όμως και ειδικά αν παίζεις με 120/180/240/300, τότε θα είσαι οκ.

Το ιδανικό είναι να βρεις τα minimum FPS της κάρτας σου, πχ 290 και να το βάλεις στην αμέσως προηγούμενη σκάλα, δηλαδή 240. Εκεί θα έχεις το λιγότερο ορατό φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

  Aντε να σας το πω πιο λιανα διαφορα σε competitive fps υπαρχει αναμεσα σε 2 τουμπανους παικτες σε νουμερα της ταξης του 20-35ms συνολικη διαφορα.Αυτο απο διαφορα οθονων ειναι σχεδον αδυνατον να γινει απο net performance ανετα ελλαντα.

  Απο εποχες CS επιβεβαιωμενο αυτο και q3,γι αυτο και η οριακη διαφορα τοτε lanαδων η broadbandαδων με 10-20ms σε σχεση μετο 45-60 μια τυπικης isdn.Ο μονος λογος λοιπον για να χεις handicap απο εξοπλισμο ειναι χοντρικα να εισαι σε 60hz του σωρου monitor με καμια 25αρια ping handicap π.χ Not fast path γραμμη και ωρα αιχμης internet(not afterhours) και ο αλλος φυσικα να παιζει με 1ms monitor και fastpath.

 Δηλαδη χοντρικα ο εξοπλίσμος αν μιλαμε για το ιδιο net performance ειναι αδυνατον να σε κοβει σε θεμα skill σε σχεση με τον αντιπαλο  εκτος αν παιζεις ξερω γω σε TV εσυ και PC monitor o αλλος.

Έγινε επεξεργασία από Helly
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αρα λές οτι με 40-50 ms είτε σε 60hz παίξεις είτε σε 144hz είτε με 1 ms ειτε με 5 ms απο θέμα απόδοσησ στο game θα κάνεις ακριβώς το ίδιο παιχνίδι.?
Αρα τα 144hz +όλα τα άλλα είναι όφελος μόνο σε προυποθέσεις που το ping σου είναι 5-10ms κάτι που στην ελλάδα δεν παίζει γενικά αν και νομίζω η μόνη δυνατότητα είναι με μια συγκεκριμένη εταιρία που έχει στην καλαμαριά θεσσαλονίκης(ισως εχει και αθήνα ανάλογη εταιρία).

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να λέει αυτό. Λέει για άλλη μια φορά, αυτό που ειπώθηκε παραπάνω. Ότι, οι καθυστερήσεις του δικτύου είναι τόσο σημαντικές που δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να ψάχνετε το κάθε ms.

60fps > 16.66667ms

120fps > 8.33333ms

144fps > 6.95ms

200fps > 5ms

288fps > 3.47ms

 

Από τα 60fps στα 288fps, ο χρόνος που παίρνει να σχεδιαστεί ένα frame στην οθόνη έχει διαφορά 13.20ms.

Αυτό προσπαθείς να κερδίσεις.

Τα αντανακλαστικά σου, αν είναι επαγγελματίας αθλητής πχ, είναι ~100ms, ενώ ο μέσος όρος είναι ~280ms.

Η σύνδεσή σου, επιβαρύνει με άλλα 20-30-50-100ms το σύνολο.

Προσπαθείς να κερδίσεις 13.20ms, αλλά χάνεις πολλαπλάσια από αλλού.

Τα έχω ήδη εξηγήσει εδώ:

https://www.thelab.gr/forums/topic/173338-αγορά-gaming-monitor-24-144hz-ips/?page=2#comment-2541620

 

Όμως, επειδή και οι άλλοι παίκτες, έχουν ανάλογες καθυστερήσεις, αν εσύ παίζεις με 60Hz/60fps και ο άλλος με 144Hz/288fps, θα αντιδράσει θεωρητικά 13ms πιο γρήγορα από εσένα, αυτά αν υποθέσουμε ότι έχετε τα ίδια αντανακλαστικά και την ίδια σύνδεση.

 

Και πάλι όμως, αν ο άλλος έχει πχ σύνδεση με 120ms ενώ εσύ είσαι στα 20ms, στην περίπτωση που τρέχεις να κρυφτείς πχ, υπάρχει το λεγόμενο cover lag. Αυτό σημαίνει ότι εσύ είσαι πίσω από τον τοίχο, όμως ο αντίπαλος σε βλέπει ακόμα. Σου ρίχνει και σε πετυχαίνει.

 

Μπορεί λοιπόν μια οθόνη με 144Hz να δίνει καλύτερη αίσθηση, αλλά η διαφορά φαίνεται σε LAN ή σε internet με χαμηλά pings (<20).

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι και η διαφορά τα 13ms κέρδος βέβαια συνεχίζει να είναι πολύ μεγάλη.Παρόλα αυτα ΠΡΟΦΑΝΩΣ κα ιτο internet είναι η μεγαλύτερη τρύπα μας.Αλλα επειδή στο 90% απο τις περιοχές που έχει η ελλάδα δεν πρόκειτε να δούμε κάτι 5-7ms που βλέπουν Σουηδία τουλάχιστον ας έχουμε αυτα τα 13ms απο τον εξοπλισμό.Το θέμα άλλωστε σε competitive games είναι να είσαι οσο το δυνατόν πιο ανταγωνιστικό....Με τα αντανακλαστικά σου το pc σου το monitor to lan κλπκλπ...

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Staxtis said:

Νομίζω οτι και η διαφορά τα 13ms κέρδος βέβαια συνεχίζει να είναι πολύ μεγάλη.Παρόλα αυτα ΠΡΟΦΑΝΩΣ κα ιτο internet είναι η μεγαλύτερη τρύπα μας.Αλλα επειδή στο 90% απο τις περιοχές που έχει η ελλάδα δεν πρόκειτε να δούμε κάτι 5-7ms που βλέπουν Σουηδία τουλάχιστον ας έχουμε αυτα τα 13ms απο τον εξοπλισμό.Το θέμα άλλωστε σε competitive games είναι να είσαι οσο το δυνατόν πιο ανταγωνιστικό....Με τα αντανακλαστικά σου το pc σου το monitor to lan κλπκλπ...

Κάνε αυτό 10-15 φορές και δες πόσο εύκολα θα είσαι ±13ms σε κάθε προσπάθεια...

http://www.humanbenchmark.com/tests/reactiontime

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το έκανα και είδα απο 250 μέχρι 190(το έκανα 3-4 φορές απο 60hz μονιτορ και ενα ασύρματο mouse που έχω στην δουλειά)...Αλλα παρόλα αυτά ακόμα πιστευω για α 13ms και να σου πώ γιατί....Γιατι αν υποθέσουμε οτι παίζουν 2 παικτεσ ΙΔΙΟΙ με το ΙΔΙΟ lan οτ ιδιο reaction time...τότε τα 13 επίσης θα βοηθήσουν...Εκεινη την στιγμή που μπορεί εσυ να κάνει reaction time 200 και εγώ 210 τότε αν εχω κέρδος 13ms θα σε "κερδίσω" εστω και για αυτά τα 3ms.H λεπτομέρια κάνει την διαφορά.!Αλλα επίσης καταλαβαίνω οτι μου λές οτι ουσιαστικά χάνω 100ms απο το internet 200 απο το reaction και ασχολούμαι με τα 13 τα οποία είανι αδύνατον να αντιληφθώ.:D Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα λοιπόν οτι είναι ελάχιστε οι διαφορές αλλα αν τις κυνηγήσεις κάποιος φορές σε μερικά rounds κλπ κλπ θα εχεις ενα μικρό πλεονέκτημα της στιγμής που ενδεχωμένος γλιτώσεις να χάσεις η να κερδίσεις.

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Staxtis said:

το έκανα και είδα απο 250 μέχρι 190(το έκανα 3-4 φορές απο 60hz μονιτορ και ενα ασύρματο mouse που έχω στην δουλειά)...Αλλα παρόλα αυτά ακόμα πιστευω για α 13ms και να σου πώ γιατί....Γιατι αν υποθέσουμε οτι παίζουν 2 παικτεσ ΙΔΙΟΙ με το ΙΔΙΟ lan οτ ιδιο reaction time...τότε τα 13 επίσης θα βοηθήσουν...Εκεινη την στιγμή που μπορεί εσυ να κάνει reaction time 200 και εγώ 210 τότε αν εχω κέρδος 13ms θα σε "κερδίσω" εστω και για αυτά τα 3ms.H λεπτομέρια κάνει την διαφορά.!Αλλα επίσης καταλαβαίνω οτι μου λές οτι ουσιαστικά χάνω 100ms απο το internet 200 απο το reaction και ασχολούμαι με τα 13 τα οποία είανι αδύνατον να αντιληφθώ.:D Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα λοιπόν οτι είναι ελάχιστε οι διαφορές αλλα αν τις κυνηγήσεις κάποιος φορές σε μερικά rounds κλπ κλπ θα εχεις ενα μικρό πλεονέκτημα της στιγμής που ενδεχωμένος γλιτώσεις να χάσεις η να κερδίσεις.

 

2 hours ago, Wizard! said:

Όμως, επειδή και οι άλλοι παίκτες, έχουν ανάλογες καθυστερήσεις, αν εσύ παίζεις με 60Hz/60fps και ο άλλος με 144Hz/288fps, θα αντιδράσει θεωρητικά 13ms πιο γρήγορα από εσένα, αυτά αν υποθέσουμε ότι έχετε τα ίδια αντανακλαστικά και την ίδια σύνδεση.

:rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστό το quote και χαζομάρα μου γιατι έπρεπε να το βάλω εγω κιολασ.
Αρα αυτο που βγάζω εγω σαν συμπέρασμα απο αυτό είναι οτι αμα στα αλήθεια σε νοιαζει η απόδοση απο το monitor θα κερδίσεις κάτι πάρα πολύ λίγο σε σχέση με το loss που έχεις απο το net connection.Αρα τα 144hz και τα 1-4ms δεν είναι "Π@Π@ρολογίες" απλά είναι "ασήμαντες" λεπτομέριες(ανάλογα φυσικά τι θεωρεί ο καθένας ασήμαντο)

Link to comment
Share on other sites

Ναι επίσης έχω 27αρα και είναι μια χαρούλα για gaming. Για παραπάνω δύσκολα, εκτός αν πρόκειτα για racing games. Διαφορετικά θα αρχίσεις να κουνάς το κεφάλι για να πας από τη μια στην άλλη. Πάνω από 30ίντσες θέλει 1μέτρο+ απόσταση για να μην είναι κουραστικό. Δε λέω, είναι εντυπωσιακό, αλλά κουράζει σε βάθος χρόνου.

Έγινε επεξεργασία από konnos
Link to comment
Share on other sites

H καινουρια 144Ηz AHVA viewsonic με G-Sync ειναι η καλυτερη επιλογη με πιθανοτατα καλυτερο qc επιπλεον, αλλαξε την asus με αυτην.

 

EDIT: Ειδα πιο πισω την ιστορια των ποστς. Εφοσον αγορασες απο msystems λογικα δε θα εχουν κανενα θεμα να στην αντικαταστησουν αμεσα.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, XMorsX said:

H καινουρια 144Ηz AHVA viewsonic με G-Sync ειναι η καλυτερη επιλογη με πιθανοτατα καλυτερο qc επιπλεον, αλλαξε την asus με αυτην.

 

EDIT: Ειδα πιο πισω την ιστορια των ποστς. Εφοσον αγορασες απο msystems λογικα δε θα εχουν κανενα θεμα να στην αντικαταστησουν αμεσα.

Ελπίζω πως δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα.

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως, είναι ότι εξωτερικά δεν έχει ούτε σημαδάκι. Αυτό το "σπάσιμο" είναι εσωτερικό και βλέποντας και την "ανατομία" του, δεν μπορώ να κταλάβω πως μπορεί να έγινε. Το μόνο που μου περνάει απο το μυαλό είναι να ξεκίνησε έτσι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, optimogar said:

Ελπίζω πως δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα.

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως, είναι ότι εξωτερικά δεν έχει ούτε σημαδάκι. Αυτό το "σπάσιμο" είναι εσωτερικό και βλέποντας και την "ανατομία" του, δεν μπορώ να κταλάβω πως μπορεί να έγινε. Το μόνο που μου περνάει απο το μυαλό είναι να ξεκίνησε έτσι.

 

 

Βλέπω ότι και η Asus βγάζει ευπαθείς οθόνες σαν την HP.

Έχει σπάσει το panel, εσωτερικά και έχει χυθεί το υλικό (δες αριστερά). Μην ξεχνάς ότι LCD=Liquid Crystal Display.

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2016 at 7:06 PM, XMorsX said:

H καινουρια 144Ηz AHVA viewsonic με G-Sync ειναι η καλυτερη επιλογη με πιθανοτατα καλυτερο qc επιπλεον, αλλαξε την asus με αυτην.

 

EDIT: Ειδα πιο πισω την ιστορια των ποστς. Εφοσον αγορασες απο msystems λογικα δε θα εχουν κανενα θεμα να στην αντικαταστησουν αμεσα.

 

Και κάπως έτσι πέρασε μία εβδομάδα με την οθόνη μέσα στο κουτί της(στο σπίτι μου) και το msystems να προσπαθεί να βγάλει άκρη με την asus.

 

On 3/10/2016 at 8:03 AM, hurin said:

Βλέπω ότι και η Asus βγάζει ευπαθείς οθόνες σαν την HP.

Έχει σπάσει το panel, εσωτερικά και έχει χυθεί το υλικό (δες αριστερά). Μην ξεχνάς ότι LCD=Liquid Crystal Display.

 

 

10/20

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ομάδα!

Παρακολουθώ το topic γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ για αγορά μιας ποιτικής 27άρας οθόνης και είμαι ανάμεσα στις 2 της Asus MG279Q και PG279Q, ανάλογα με την κάρτα που θα βρω. Διάβασα πιο πάνω ότι από G-Sync, ανάμεσα σε Asus και Acer, η δεύτερη είναι καλύτερη. Σε τι οφείλεται αυτό; Πίστευα ότι είναι εξίσου καλές και οι 2 με την Asus να είναι σε λίγο καλύτερη μοίρα.

Για να είμαι ειλικρινής όμως, επειδή το πακέτο AMD+Freesync είναι πολύ οικονομικότερο του αντίστοιχου nVidia+G-Sync κλείνω πιο πολύ προς τον πρώτο συνδυασμό. Ήθελα να ρωτήσω αν κανείς γνωρίζει:

1) Εκτός της Asus MG279Q και της Acer XF270HU, υπάρχει κάποια εξίσου ποιοτική οθόνη με αυτές; Ποιά από τις δύο προτείνεται;

2) Με ενοχλεί το 35-90 MHz εύρος της Asus στο Freesync. Πιστεύετε θα δημιουργήσει πρόβλημα σε gaming με Fury;

3) Βλέπω στο internet πολλά από τα συγκεκριμένα μοντέλα και της Asus και της Acer να έχουν τρομερά QC προβλήματα. Οι εμπειρία σας σε τέτοιες περιπτώσεις σχετικά με τις επιστροφές θα ήταν σημαντική.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται. Aπο τις επιλογες με G-Sync.

1) Viewsonic XG2703-GS

2) Acer XB271HU

3) Asus PG279Q

4) Acer XB270HU

Η viewsonic ειναι η καλυτερη. Η XB270HU ειναι συνηθως η φθηνοτερη, αν εχει μεγαλη διαφορα απο τις αλλες προτιμησε την.  Αν αγοραζεις απο Ελλαδα βεβαια οι επιλογες σου μαλλον θα ειναι πιο περιορισμενες.

 

Απο επιλογες με Freesync.

1) Eizo FS2735

2) Asus MG279Q

3) Acer XF270HU, αλλα εχει κατηγορηθει για προβληματικο overdrive οποτε δεν την προτεινω.

Η Eizo ειναι η καλυτερη με Freesync (και μαλλον και η καλυτερη 144hz AHVA συνολικα) αλλα κοστιζει σχεδον τα διπλασια χρηματα, οποτε δεν ειναι ανταγωνιστικη. Η Asus ειναι η οικονομικοτερη αλλα σε σχεση με τις επιλογες με G-Sync εχεις μικροτερο ευρος Freesync. Δε θα δημιουργησει προβλημα οπως αναφερεις καθως μετα τα 90Hz πλεον το tearing δεν ειναι τοσο ορατο, αλλα ουτε το ιδιο καλη εμπειρια θα ειναι.

 

Τελικα η καλυτερη λυση ειναι μια με G-Sync,  αυτη που εχει την καλυτερη τιμη / αποδοση. Απο την αλλη και η MG279Q ειναι καλη αγορα αν θελεις πιο οικονομικη επιλογη. Το γεγονος οτι θα τη συνδυασεις με προηγουμενης γενιας καρτα γραφικων ειναι ενα μειον βεβαια.

 

Ολες οι παραπανω εχουν θεματα QC, με τις Asus και Acer να εχουν περισσοτερα απο τις Viewsonic και Eizo. Αγορασε απο καταστημα που δεχεται επιστροφη και αντικατασταση σε περιπτωση doa.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Φίλε XMorsX,

 

Ένα μεγάλο ευαχαριστώ για τον χρόνο σου και τις απαντήσεις σου. Αν μου επιτρέπεις να σε ρωτήσω για την επιλογή της Viewsonic που αναφέρεις, συνδυάζει G-Sync και FreeSync ταυτόχρονα. Είναι ¨βιώσιμο¨ κάτι τέτοιο; Το ρωτώ από την πλευρά ότι είναι πρώιμο για μια οθόνη να τα συνδυάζει και τα δύο και ως πρώιμη τεχνολογία θα υπάρχουν κάποιες παδικές ασθένειες σε αυτήν. Έχεις εμπειρία ο ίδιος πάνω σε αυτή την οθόνη ή σε κάποια από τις άλλες που προτείνεις;

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.