Jump to content



iMAX B6-AC B6AC Lipo NiMH 3S RC Battery Balance Charger


Recommended Posts

Επειδή ετοιμάζομαι για αλλαγή μπαταριών σε διάφορα εργαλεία,

βρήκα τον  iMAX B6-AC, σε πολύ καλή τιμή, για λίγες μέρες

και το μοιράζομαι μαζί σας, μήπως κ κάποιος ενδιαφέρεται ... ;)

29,76 € και δωρεάν μεταφορικά στην Ελλάδα !!!

Απ' ότι έψαξα, είναι η καλύτερη τιμή που προσφέρεται ...

 

http://www.banggood.com/IMAX-B6-AC-B6AC-Lipo-NiMH-3S-RC-Battery-Balance-Charger-p-908064.html 

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμος είναι από ότι βλεπω απο το κινητο και πολύ καλή τιμή.

Επειδή τον έχω όμως, αν κάποιος παραγγείλει να επιβεβαιώσει ότι είναι ο γνήσιος. Αν και το banggood δεν εχει δώσει περίεργα σημάδια.

Κυκλοφορύν πολλοί μαϊμού και καλό είναι αν κάποιπς πάρει να ενημερώσει. Αν είναι γνήσιος 100% θα πάρω σίγουρα έναν ακόμα για back up

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό γιατί να θέλεις αφού δέχεται κανονικά και 220v ?

 

Αλλά στο τελείωμα της περιγραφής γράφει:

Note:
This is a cloned charger, please attention before placing an order.

 

Τώρα αυτό δεν ξέρω τι σημαίνει...

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Ignatios έγραψε:

Τροφοδοτικό γιατί να θέλεις αφού δέχεται κανονικά και 220v ?

 

Αλλά στο τελείωμα της περιγραφής γράφει:

Note:
This is a cloned charger, please attention before placing an order.

 

Τώρα αυτό δεν ξέρω τι σημαίνει...

 

 

 

 

 

Πού το πρόσεξες ρε θηρίο ?

Βέβαια, όπως λέει κ η Καρμεν, το Βanggood   δεν είναι aliexpress που έχει μαϊμούδες ... 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από nikos52
Link to comment
Share on other sites

εχω τον κλωνο του.φιλος ηλεκτρονικος που τον ανοιξε και τον τσεκαρε

η διαφορα τους ειναι στο ολοκληρωμενο που τα ελεγχει .

Προβληματα στην φορτιση σε αρκετες διαφορων ειδων μπαταριων που δοκιμασαμε

δεν μας παρουσιασε σε καμια.

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2016 at 0:21 ΠΜ, το μέλος gatonini έγραψε:

θες και τροφοδοτικο

Στις φωτογραφίες δείχνει ΚΑΙ το καλώδιο για 220.

Αν κάποιος έχει τον ίδιο (karmen1983), ας κάνει μια "οπτική" σύγκριση, για το αν είναι ίδιος.

!!!1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόνο από το αυτοκόλλητο στο κάτω μέρος βγαζεις άκρη. 

Οι μη γνήσιοι έχουν θεματακια στην αποφόρτιση. Ο  Στέλιος αν δεν κάνω λάθος είχε εντοπίσει κάτι @Seafalco

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ερώτηση στο support για το τί σημαίνει 
Note:
This is a cloned charger, please attention before placing an order.

 

... μόλις έλαβα απάντηση ...

 

designs from SkyRC (with SkyRC legal logo) are commonly called "original",

while similar designs with another logo, with abstract drawing/text instead of logo or with no any logo are called "clone/fake".

 

Personally i don't like that words "original/clone/fake". It is just different designs which are similar visually and functionally. The base idea is the same anyway, together with limitations and imperfections because of complexity.

The cheapest designs can have mistakes in time measuring,  and/or current, and/or voltage. It all is the subject to check and improve as hard as you wish... or just to use as is. And anyway much depends of exact wiring, 1 ampere divided by 50 millioms gives 50 millivolts error very easily.

But even the "original" design should be also thoroughly checked... and maybe even tuned... or just used as is.

 

The most obvious feature of "original" SkyRC (last models) - USB connection to computer with their software. Do you need such feature?
When you want to go deeper, then i advise to google reviews about such devices and compare them. Hard to say anything specifically without link to the exact item.

 

---

I have one of the cheapest "mini b6" devices, produced in the end of 2015 or maybe start 2016. What to say... it does what i want: lipo charging and capacity measuring.

But i've played (at least) with discharging resistor to have more right results, so that batteries labelled "2000 mAh" are measured by my device "2000+ charge / ~1600 discharge" finally (but of course i didn't use the given battery as the reference to "adapt results" for its label - references was multimeter and timer, with oscilloscope for better understanding what is happening).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μόνο από το αυτοκόλλητο στο κάτω μέρος βγαζεις άκρη. 

Οι μη γνήσιοι έχουν θεματακια στην αποφόρτιση. Ο  Στέλιος αν δεν κάνω λάθος είχε εντοπίσει κάτι @Seafalco

Πράγματι, έχω πάρει κι εγώ έναν "I-Max", ο οποίος σε κάποιες δοκιμές εκφόρτισης power bank γι κινητά μου έκανε τρελά!

Πιθανόν προσπαθώντας να δεί τι τάση είναι οι "μπαταρίες" που καλέίται να αποφορτίσει, μάλλον ανεβάζει τάση για να δεί που αρχίζει η φόρτισή τους.

Όταν λοιπόν η ¨μπαταρία" είναι power bank, φυσικά προς τα έξω (πρός την έξοδό της δηλαδή) δεν δίνει πρόσβαση κατ' ευθείαν στην μπαταρία του, το πρώτο πράγμα που "βλέπει" ο I-Max είναι η έξοδος του Dc- DC converter του power bank!

 

Αποτέλεσμα  . . . δυο power bank τηγανισμένα!

Άνοιξα το μικρότερο και είχε σκάσει κυριολεκτικά το ολοκληρωμένο ελέγχου!

Προφανώς η βαθμίδα προστασίας από υπέρταση στην έξοδο, ενεργοποιήθηκε και βραχυκύκλωσε την έξοδο αποροφώντας ενέργεια τόσο από τον I-Max όσο και από τη μπαταρία του Power bank και .  .  . αποδήμησε είς Κύριον ! :(

 

Τώρα αν φταίει το I-Max ή όχι δεν μπορώ να πω, ένα άλλο I-Max (της Αγάπης ) δεν είχε κανένα θέμα, ούτε και προκάλεσε κάποιο πρόβλημα !

Πιθανά να υπάρχουν διαφορές στο τρόπο που γίνεται αυτή η ανίχνευση της τάσης της μπαταρίας και του που αυτή αρχίζει να φορτίζει.

Σίγουρα δεν είναι τυπική δουλειά αυτή για τον I-Max(εννοώ η εκφόρτιση Power Banks) , έτσι δεν μπορώ να τον κατηγορήσω!

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στην σοβαρότητα των απαντήσεων από την εταιρία:

Δεν θέλω να σχολιάσω το γενικότερο ύφος, μόνο αυτό:

 

πριν 4 ώρες, το μέλος nikos52 έγραψε:

And anyway much depends of exact wiring, 1 ampere divided by 50 millioms gives 50 millivolts error very easily.

Αν σε ένα Shund των 50 mOhm έχεις σφάλματα 50 mVolt για ρεύμα 1 Ampere, δηλαδή αν έχεις σφάλμα της τάξης του100% (το 1 Α μπορεί να είναι και . . . 2Α  ! ! !)  και μάλιστα εύκολα (! ! !) , τότε κάτι έχεις κάνει πάααρα πολύ στραβά και Λάθος.

Προφανώς αν μια φτηνή προσέγγιση μπορούσε να έχει την ακρίβεια που υποτίθεται από τις "προδιαγραφές" της ότι έχει, τότε αυτοί που φτιάχνουν τις καλές συσκευές θα γινόντουσαν κλέφτες! :)

Αν έχει αξία αυτή η κουβέντα είναι μόνο για να μείνει ότι, τα ακριβά όργανα και συσκευές έχουν λόγο που είναι ακριβά !

Για όλα τα υπόλοιπα, μπορούμε να αρκεστούμε σε αυτά της γενικής χρήσης και να καταπιούμε την απογοήτευσή μας όταν αυτές δεν κάνουν "τα πάντα" !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχω εδω και 4 χρονια το αδερφακι της Turnigy accuel 6 5A, τον ειχα παρει κανα 25 και 5-10 ευρω ενα τροφοδοτικο.   Εχω φορτισει τα παντα μεχρι και μπαταρια αυτοκινητου, εχει πολλα προγραμματα οπως επισης υπαρχει βιντεο στο youtube για να τον κλανεις setup. Για τσεκαρισμα με πολυμετρα και βολτομετρα ειχε ελαχιστη αποκλιση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα 

Στο HOBBYKING εχει αρκετους για να δεις τι παιζει απο τιμες/γνησιοτητα, οι IMAX  ειναι αρκετα ακριβοτεροι σιγουρα ειναι κλωνος.....οχι απαραιτητα για πεταμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος gatonini έγραψε:

χαχαχαχαχα 

Στο HOBBYKING εχει αρκετους για να δεις τι παιζει απο τιμες/γνησιοτητα, οι IMAX  ειναι αρκετα ακριβοτεροι σιγουρα ειναι κλωνος.....οχι απαραιτητα για πεταμα.

Στο HOBBYKING, τον έχει 26,44 € ...

 

 http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__28146__IMAX_B6_50W_5A_Charger_Discharger_1_6_Cells_GENUINE_UK_Warehouse_.html?strSearch=imax

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει τροφοδοτικο αυτος ετσι? και η κοπια εχει μονο 14

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__76461__IMAX_B6_DC_Charger_5A_50W_Copy_.html

Έγινε επεξεργασία από gatonini
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gatonini έγραψε:

δεν εχει τροφοδοτικο αυτος ετσι? και η κοπια εχει μονο 14

IMAX B6 DC Charger 5A 50W (Copy)

Ναι ... σωτά ... δεν έχει ...

 

Τί εννοείς η κόπια έχει ΜΟΝΟ 14 ???

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, τί να κάνω ??? :unsure:

 

Δώστε καμιά συμβουλή οι γνώστες ...

Να αγοράσω το original κ από πού ???

Ξέρετε κάποιο site που  έχει το αυθεντικό κ σε καλή τιμή ???

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που αγόρασα 2 (κλώνοι, διαφορετικά μοντέλα), τους έχω πετάξει...

 

Μέσα στα μενού, βγάζουν μετά από λίγο κάτι κινέζικα γράμματα (χαλασμένα δηλ) στην lcd, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τους χρησιμοποιήσω...

 

Προφανώς ο πωλητής δεν έλεγε στην περιγραφή ότι ήταν κλώνοι και την πάτησα... ο κανονικός imax έχει κανα 80αρι

 

κατά τη γνώμη μου, δεν αξίζουν...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρακαλώ ... οι ειδήμονες τη γνώμη τους ...

Αυτός είναι original ???

 50€ με δωρεάν μεταφορικά ... 

SKYRC iMAX B6AC V2 Professional Balance Charger/Discharger SK-100090

http://www.banggood.com/SKYRC-iMAX-B6AC-V2-Professional-Balance-ChargerDischarger-SK-100090-p-945684.html

 

Ashampoo_Snap_2016.09.24_23h48m48s_002_.jpg

 

 

Αυτό είναι ταινία γνησιότητος ???

 

Ashampoo_Snap_2016.09.24_23h49m30s_003_.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.