Jump to content



Fury X radiator fit at a Corsair Carbide 300r (with easy mod)


ARMAGEDDON

Recommended Posts

Fury X radiator fit at a Corsair Carbide 300r (with easy mod)

Τι θα χρειαστεί να αγοράσουμε :

Μία ταινία διπλής όψης , δεν θα βάλουμε πολύ ίσα ίσα δύο κοματάκια 1χ1cm

Εγώ χρησιμοποίησα αυτή την ταινία διπλής όψης

 

ταινια.jpg

Υλοποίηση:

Αρχικά αλλάζουμε τον ανεμιστήρα και τον βάζουμε ανάποδα δηλαδή αντί να φυσάει αέρα πάνω στο ψυγείο το βάζουμε να τραβάει αέρα από το ψυγείο θα το δείτε στην συνέχεια ...

Μετά τοποθετούμε την κάρτα στην pcie και είμαστε έτοιμοι να βάλουμε το ψυγείο πάνω στο bay με τους HDD .

Κόβουμε και κολλάμε όπως στην παρακάτω εικόνα δύο κομματάκια 1x1cm ή 2χ2cm  και τα τοποθετούμε στην κόκκινη περιοχή !

furyx tainia diplhs opshs2.jpg

(φωτογραφία από το internet)

 

Τελικό αποτέλεσμα :

fury2.jpg

fury1.jpgfury3.jpg

 

θετικά από την εγκατάσταση :

Kάνουμε χρήση και του ακριβώς μπροστινού ανεμιστήρα με αποτέλεσμα να έχουμε μια ψευτο push-pull διάταξη :D στο ψυγείο ...

Κάνοντας χρήση ταινίας διπλής όψης ( με χαρακτηριστικά να είναι σιλικονάτη- αδιάφανη - αφρόδες ) απορροφούνται οι κραδασμοί από τον ανεμιστήρα !

Εύκολη εγκατάσταση στο συγκεκριμένο κουτί .....

Κατά :

Αν θα ήθελα να μετακινήσω το μηχάνημα να το πάω στο χωριό δεν θα εμπιστευόμουν και τόσο την ταινία διπλής όψης εκτός και αν έβαζα περισσότερο αλλά θα είχα πρόβλημα μετά στην αφαίρεση για αυτό και βάζουμε λίγη ταινία διπλής όψης !

 

Υ.Γ.

Ότι κάνετε το κάνετε με δικιά σας ευθύνη και για οποιαδήποτε ζημιά προκαλέσετε δεν ευθύνομαι εγώ ούτε το Thelab.gr το οποίο με φιλοξενεί όπως και όλους μας !

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος :)

Πω ο χύμα 850 evo μου θύμισε εποχές που είχα και γω χύμα τον 840 προ μέσα στο κουτι αχαχχαχ :p

Ενα καθαρισματάκι το θέλει το μηχάνημα πάντως

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, SpirosKGR said:

Ωραίος :)

Πω ο χύμα 850 evo μου θύμισε εποχές που είχα και γω χύμα την 840 προ μέσα στο κουτι αχαχχαχ :p

Ενα καθαρισματάκι το θέλει το μηχάνημα πάντως

840 evo 500gb είναι :p

 

επίσης έχει και συνέχεια !

 

Coming soon : Μείνετε συντονισμένοι για το επόμενο θέμα που θα φτιάξω (Τελικά χωράει η Cryorig R1 universal sto corsair carbide 300r ??? )

Και μια ενημέρωση προς την @karmen1983  :D

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.