Jump to content



GG 2017 - Nissan Nismo (fixed setup) @VIR (North) - 16/10/16


liakjim

Recommended Posts

12 hours ago, Lylankor said:

@sosna Εχμ... με την ίδια λογική εσύ (η οποιοσδήποτε άλλος) γιατί δεν πόσταρες? Ο Δημήτρης από ότι κατάλαβα απλά μια φορά του έκατσε πολύ καλά το σετ που έφτιαχνε και ήθελε να το παινευτεί, το οτι το είπε δεν τον κάνει πιο υπόχρεο από εσένα ή εμένα να το ποστάρει κιόλας.

Γιατί μέχρι πριν τον αγώνα ακόμη προσπαθούσα να βγάλω μια άκρη με τα λάστιχα οπότε κ δεν ανέβασα.Κατά τη διάρκεια των 3/ 4 των κουάλ ακόμη πείραζα πράγματα κ μπορούν να στο επιβεβαιώσουν κ οι αρφακτοράδες.

 

Εσύ είσαι από τους λίγους που έχουν ανεβάσει κ έχουν προσπαθήσει να ανοίξουν σεταπική συζήτηση  μιας που γνωρίζεις επί του θέματος οπότε το σχόλιό μου δεν αναφερόταν σε σένα.

7 hours ago, GoMaR said:

Αντε παλι τα ιδια..Το σεταπ μου Νασο το θεωρησες "παραλογο" και "αναποδο" αλλα μια χαρα χρονους εκανε ομως και μια χαρα κυνηγητο καναμε.
Δεν υπαρχει καλο η κακο σεταπ.Αλλα σεταπ στα μετρα του οδηγου.

 

Ας μην μπούμε σε αυτή τη συζήτηση καλύτερα,αφού πράγματι το σετάπ ήταν εκτός λογικής-φυσικής-πραγματικότητας,ήταν σε ένα Ασσέττο κόσμο κ ακόμη κ συ το είπες.

 

Υπάρχει καλό κ κακό σέτ κ είναι εύκολα αποδεικτέο.Για παράδειγμα στο κόμπο του ACRL που τρέχουμε σήμερα χωρίς σέτ ή καλύτερα με ένα σκαρίφημα ήμουν στο χαμηλό 1.35 με καύσιμο αγώνα.Ε με το που βρήκα ένα κ το παραμετροποίησα κάπως έπεσα σε μερικούς γύρους στο 1.33.9 ομοίως με καύσιμα για ρέις.Όπως καταλαβαίνεις η διαφορά είναι μεγάλη για αγώνα μίας ώρας.

 

Αν θέλετε να υπάρχει δέσιμο κ πρόοδος στην κοινότητα συζητήσεις περί ελαστικών κ σέταπς είναι κομβικά στην εξέλιξη όλων.Αλλιώς απλά βρίσκεστε κ τρέχετε.

Έγινε επεξεργασία από sosna
Link to comment
Share on other sites

Νασο σεταπ ανεβάζουμε δε τα κρατάμε για πάρτη μας.πολλές φορές έχουμε μοιράσει σεταπ και στο φορουμ και εντος του αγώνα.

Προσωπικά ειμαι απο τους λίγους που το κάνουν.

οποτε,ειναι λίγο άτοπο αυτο που λες.

 

όσον αφορα το προηγούμενο σεταπ αν ηταν παραλογο η οχι προσωπικά δε νε νοιάζει εφόσον με βολεύει.Η απόδειξη; οι χρόνοι και σταθερότητα.

το αν κινείται στη λογική της φυσικής πάλι δε με ενδιαφέρει γιατί δε γνωρίζω απο στήσιμο στον πραγματικό κόσμο και ούτε θα το παίξω ειδικός.

οπως μερικοί :p

 

αλλα απο αυτά τα λίγα που ξέρω το μαζερατι ήταν όντως οτι να ναι αμαξι και ίσως να ήθελε οτι να ναι σεταπ.δε μπορώ να το δικαιολογήσω αλλιώς.

 

όσον αφορά την κοινότητα δε θα σωθεί από το σεταπ και τα ελαστικά γιατί δεν είναι κριτήριο το σεταπ για την απόδοση του οδηγού.Και δε μιλάμε πάντα για αυτοκίνητα αγωνιστικά με φουλ επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GoMaR said:

Νασο σεταπ ανεβάζουμε δε τα κρατάμε για πάρτη μας.πολλές φορές έχουμε μοιράσει σεταπ και στο φορουμ και εντος του αγώνα.

Προσωπικά ειμαι απο τους λίγους που το κάνουν.

οποτε,ειναι λίγο άτοπο αυτο που λες.

 

όσον αφορα το προηγούμενο σεταπ αν ηταν παραλογο η οχι προσωπικά δε νε νοιάζει εφόσον με βολεύει.Η απόδειξη; οι χρόνοι και σταθερότητα.

το αν κινείται στη λογική της φυσικής πάλι δε με ενδιαφέρει γιατί δε γνωρίζω απο στήσιμο στον πραγματικό κόσμο και ούτε θα το παίξω ειδικός.

οπως μερικοί :p

 

αλλα απο αυτά τα λίγα που ξέρω το μαζερατι ήταν όντως οτι να ναι αμαξι και ίσως να ήθελε οτι να ναι σεταπ.δε μπορώ να το δικαιολογήσω αλλιώς.

 

όσον αφορά την κοινότητα δε θα σωθεί από το σεταπ και τα ελαστικά γιατί δεν είναι κριτήριο το σεταπ για την απόδοση του οδηγού.Και δε μιλάμε πάντα για αυτοκίνητα αγωνιστικά με φουλ επιλογές.

όταν ξεκινώ να τρέξω ένα κόμπο κ βλέπω οτι το ντιφόλτ δε με ικανοποιεί ανατρέχω στους χιλιάδες οδηγούς προερχόμενους από τον πραγματικό κόσμο για να κάνω τις εκάστοτε αλλαγές.Αντίστοιχα ένας νέος στο άθλημα θα κάνει το ίδιο.Όταν δει οτι οι αλλαγές του δεν βγάζουν πουθενά αλλά απαιτούνται τυχαία κλίκ από δω κ από κει σχεδόν χωρίς λογική βλέπε Μασεράτι τότε χάνεις το μπούσουλα κ σταματάς να ασχολείσαι.Άρα μπορεί εσένα να μην σε ενδιαφέρει η φυσική αλλά με βάση αυτή θα έπρεπε να στήνουμε.

 

Ποτέ δεν είπα οτι είμαι ειδικός αλλά το να μην δουλεύουν βάλιντ πρακτικές είναι αν μη τι άλλο ενοχλητικό.

 

Επίσης ποτέ δεν είπα οτι δεν δίνεις σετάπ.

 

Κ επειδή έχω χρόνια στο άθλημα οι νεότεροι οδηγοί πιστεύουν μετά βεβαιότητος οτι το σετάπ είναι αυτό που κάνει τη διαφορά γιαυτό βγήκε κ το δεκανίκι του fixed setup.

 

Μερικές φορές έχω την αίσθηση οτι διαφωνείς απλά για να διαφωνήσεις. πχ λες οτι δεν σε νοιάζει η πραγματικότητα ενώ τρέχουμε υποτίθεται σιμουλέιτορ που προσπαθεί να εξομοιώσει την πραγματικότητα αυτή.Κ πως θα στήσεις σετάπ βρε συ,που θα βασιστείς,θα παίζεις τζόκερ με ράντομ κλίκς κ οτι κάτσει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε μερικοί, αλλά στο Mazerati ( όπως και στα άλλα αμάξια του Ασσέτο αλλά και στο rF2), πάντα κάνω setup , παρατηρώντας τι κάνει το αμάξι και τι θέλω να κάνει το αμάξι , ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό, πειράζοντας ελατήρια, αντιστρεπτικές και κυρίως αμορτισέρ.

 

Σε όλα πέφτει μέσα και οι αλλαγές έχουν πάντα το αναμενόμενο αποτέλεσμα (εξαίρεση το 1.5 build με τα broken ελαστικά).

Μπορείτε δε, να δοκιμάσετε το σεταπ που σήκωσα, να συγκρίνετε με τις τιμές του default και θα δείτε ότι η συμπεριφορά του στημένου, είναι ακριβώς όπως θα περίμενε κανείς απλά κοιτώντας τις αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που έχω να πω για τον προηγούμενο αγώνα είναι οτι όποτε ξανατρέξουμε το Maserati να έχουμε 98 ή και 100% grip. Πιστεύω θα τα φτιάξει όλα. Και εγώ με το σετ σταμάτησα να ασχολούμαι γιατί δεν έβγαζε πολύ νόημα και ουσιαστικά έτρεξα το default χωρις αντιστρεπτικές... αλλά με περισσότερο grip το αυτοκίνητο φάνηκε να έρχεται στα ίσια του, απλά μετα έχεις χαλάσει το σετ ρυθμίζοντάς το για 96% grip. 

 

Anyway, λογικά θα προλάβω να τρέξω σήμερα, οπότε τα λέμε μέσα αργότερα :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ρυθμιζω τον σερβερ απο τωρα γιατι υπαρχει ενδεχομενο να απουσιασω.Προκευψε θεμα (οχι υγειας)

Κωδικος  "nobrakes"

Ετοιμαζω και τον κανω restart.Απλα το πρακτις θα ειναι παραπανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα δεν αντεξα να ολοκληρωσω τον αγωνα, καθως στους 10 γυρους ειχα 3-4 εξοδους που κοστησαν πανω απο 10 δευτερολεπτα η καθε μια με αποτελεσμα να τρεχω μοοονος και οι εξοδοι να μη σταματουν.... :rant85:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος wargasm έγραψε:

Συγνωμη αλλα δεν αντεξα να ολοκληρωσω τον αγωνα, καθως στους 10 γυρους ειχα 3-4 εξοδους που κοστησαν πανω απο 10 δευτερολεπτα η καθε μια με αποτελεσμα να τρεχω μοοονος και οι εξοδοι να μη σταματουν.... :rant85:

κριμα ρε Γιωργο και θα ειχαμε καλο αγωνα, οπως εδειχνε! :(

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.