Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

καλές οι msi σε φώτο να τις βλέπουμε, αλλά αυτή την ρημαδοduke θα τη στοκάρουν (ποτέ?)....ή θα "σπάσω" το embargo στην gigabyte :whip:

 

On 14/10/2018 at 10:56 ΠΜ, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Με τα πόδια, ρε, θα πάω στη Γερμανία να τη φέρω......

9rkd6kbpxas11.jpg

:hehe:

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

καλές οι msi σε φώτο να τις βλέπουμε, αλλά αυτή την ρημαδοduke θα τη στοκάρουν (ποτέ?)....ή θα "σπάσω" το embargo στην gigabyte :whip:

 

9rkd6kbpxas11.jpg

:hehe:

Μια χαρά είναι και η giga. Φαίνεται να σοβαρεύτηκε λίγο και να ξεπέρασε την παιδική ασθένεια των rgb παντού. Δηλαδή, βάζει ακόμα φρου φρου κι αρώματα, αλλά έχουν και ένα substance τα προϊόντα της πλέον.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Μια χαρά είναι και η giga. Φαίνεται να σοβαρεύτηκε λίγο και να ξεπέρασε την παιδική ασθένεια των rgb παντού. Δηλαδή, βάζει ακόμα φρου φρου κι αρώματα, αλλά έχουν και ένα substance τα προϊόντα της πλέον.

Δεν το λέω απ'αυτήν την άποψή (ότι το είχε κάνει τσίρκο), τα φρου φρου τα απενεργοποιείς.

Spoiler

Δεν πάει να είναι το to top προϊόν, τελευταίο HW που χρησιμοποίησα  (σε δικό μου pc) πρέπει να ήταν πριν 2005.

μόνο στα μισά λεφτά και αν ....:hehe:, πέρα την πλάκα μόνο αν δεν βρω κάτι άλλο θα πάω σε giga.

 

Εμφανίστηκε για λίγο η trio σε stock στα 889€ έξω (τρομερή τιμή :whip:) και εξαφανίστηκε (1-2 κομμάτοα έγραφε :bleh:)

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

Εμφανίστηκε για λίγο η trio σε stock στα 889€ έξω (τρομερή τιμή :whip:) και εξαφανίστηκε (1-2 κομμάτοα έγραφε :bleh:)

:p

 

 

Τιμή φοβερή και τρομερή. Και δεν παίρνεις δηλαδή μία 1080ti με τα ίδια λεφτά και λιγότερα; 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

tommy idon't know what you here :hehe: (by idonthave click the spoiler)

Spoiler

 

 
πριν 3 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

:p Τιμή φοβερή και τρομερή. Και δεν παίρνεις δηλαδή μία 1080ti με τα ίδια λεφτά και λιγότερα; 

ο μαστίγιο πάει στην τιμή :bleh:,

οι διαφορές στις τιμές πλέον είναι μικρές για να πάω σε 1080ti (αν κάτσει καλή προσφορά σε new ναι θα πάω).

 

---------

 

launch 2070  →17 Οκτώβρη 

2070.thumb.jpg.8ee235d19f9454b762d44bffb2914458.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω μία 2080 να είναι ίδια και χειρότερη, και με λιγότερη vram. Και δεν πιστεύω πως σκέφτεσαι την κατανάλωση :p 

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

2070.thumb.jpg.8ee235d19f9454b762d44bffb2914458.jpg

Ακόμα ένα paper launch :p 

Βλέπω πάντως στο παραδιπλανό φόρουμ άτομα να έχουν την 2080ti και με πιάνει μια απορία να πω; Δυσφορία; Δεν ξέρω... Αλλά εφόσον τα σκάνε, καλά κάνουν και τις έχουν :p 

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εγώ βλέπω μία 2080 να είναι ίδια και χειρότερη, και με λιγότερη vram. Και δεν πιστεύω πως σκέφτεσαι την κατανάλωση :p 

 

Ακόμα ένα paper launch :p 

Βλέπω πάντως στο παραδιπλανό φόρουμ άτομα να έχουν την 2080ti και με πιάνει μια απορία να πω; Δυσφορία; Δεν ξέρω... Αλλά εφόσον τα σκάνε, καλά κάνουν και τις έχουν :p 

  • χειρότερη όχι, λιγότερη ραμ ναι, δεν νομίζω να προλάβει να μείνει στο σύστημα μου η κάρτα μέχρι/όταν χρειαστεί να ζητήσει παραπάνω gpuραμ :hehe:
  • γνωρίζω ότι θα πάρω μια 2070 με περιτύλιγμα ονόματος 2080,
  • oi καλές υλοποιήσεις αλλά και οι περισσότερες 1080ti παίζουν πάνω από 800€, εξαίρεση μια gainward στα 735€ από Ελλάδα
  • στα ίδια χρήματα (με μεταφορικά) αυτή τι στιγμή παίζει με κάποιες 1080ti(palit, gainward και ΣΙΑ) πάνω κάτω από Ελλάδα/ ή εξωτερικό η giagabyte 2080 gaming στα 860€. Τι θα έπαιρνες? 1080ti/rtt2080? Επίσης Από 770€- με 800 συν μεταφορικά παίζουν palit,gainward, galaxy. :bleh:
  • επίσης δίνω περισσότερο βάρος σε θερμοκρασίες και θόρυβο, τα καγκουριλικια ledακια κτλ δεν με ενδιαφέρουν.

Είπα έκανα μ....που έδωσα την gtx1080 , δεν περίμενα να γίνουν έτσι τα πράγματα όσον αφορά περισσότερο τις επιδόσεις που δεν ακολούθησε το ίδιο μοτίβο, αλλά και για τις τιμές που ξέφυγε το πράγμα (όπως και οι περισσότεροι). Είχα πει ότι πήγαινα για 2080ti και θα καταλήξω με 2070 μετονομασμένη σε 2080.:crazypilot:

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

1080ti μεταχειρισμένη θα έπαιρνα, όταν και εφόσον σταθεροποιηθούν οι τιμές λίγο πιο κάτω (και όχι στα 750 που τις πουλάνε τώρα). 

Πρόλαβα να δω να πωλείται μία gigabyte aorus στα 650. Δεν είχα τα φράγκα για να την αγοράσω, αλλιώς θα το έκανα και είναι gigabyte που απεχθάνομαι :p Επίσης δεν δέχομαι να μείνω χωρίς κάρτα για καιρό. Το μόνο χρονικό διάστημα που θα μπορώ να αγοράσω κάτι είναι τα Χριστούγεννα. ΑΝ και εφόσον οι τιμές είναι πιο νορμάλ (λέμε τώρα), θα αγοράσω. Αλλιώς του χρόνου να είμαστε καλά :hehe: 

 

Τι εννοείς χειρότερη όχι; Σε ουκ ολίγα game tests είναι πίσω. Βέβαια μιλάμε για μικροδιαφορές, οπότε επιλέγεις ανάλογα την τσέπη. 

 

Εάν είχα 1080 άρχοντας θα ήμουν :p 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Τι εννοείς χειρότερη όχι; Σε ουκ ολίγα game tests είναι πίσω. Βέβαια μιλάμε για μικροδιαφορές, οπότε επιλέγεις ανάλογα την τσέπη. 

 

guru3d,techpowerup(που συνήθως ανεβάζω τα reviews από τις κάρτες) και σε κάποια άλλα που έχω δει, στο ROT στα ίδια ή λίγο πίσω σε 1080p....

αλλά σε 2k που με ενδιαφέρει παίρνει κεφάλι.

 

Spoiler

έβαλα τα περισσότερα που έχει από τελευταίο review που έχουν κάνει  https://www.guru3d.com/articles-pages/palit-geforce-rtx-2080-gamerock-premium-review,1.html

Spoiler

 

index.php?ct=articles&action=file&id=44381index.php?ct=articles&action=file&id=44375index.php?ct=articles&action=file&id=44369index.php?ct=articles&action=file&id=44377

index.php?ct=articles&action=file&id=44386index.php?ct=articles&action=file&id=44389index.php?ct=articles&action=file&id=44372index.php?ct=articles&action=file&id=44383

 

 

https://www.techpowerup.com/reviews/Gigabyte/GeForce_RTX_2080_Gaming_OC/ 

θα μου πεις ότι η 1080ti είναι founder αλλά έχει και founder ed 2080 στις μετρήσεις

Spoiler

 

assassins-creed-origins_2560-1440.pngbattlefield-1_2560-1440.pngcall-of-duty-wwii_2560-1440.png

deus-ex-mankind-divided_2560-1440.pngf1-2018_2560-1440.pngfar-cry-5_2560-1440.png

ghost-recon-wildlands_2560-1440.pnggrand-theft-auto-v_2560-1440.pnghellblade_2560-1440.png

rise-of-the-romb-raider_2560-1440.pngmonster-hunter-world_2560-1440.pngthe-witcher-3_2560-1440.png

 

....

...

 

Στην χειρότερη με βλέπω να ξανά παίρνω την 1080 πάλι.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι θα παίζει τα Χριστούγεννα, θα πράξω κι εγώ :) 

Και εγώ σε 2Κ ενδιαφέρομαι. Αν το gain ήταν σημαντικό στην ίδια τιμή οκ. Αν συμβεί αυτό και εγώ σε 2080 θα πάω. Για να δούμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

είναι το σενάριο

780ti - 970

980ti - 1070

που πάνω κάτω έχουν ίδιες επιδόσεις με πλεονέκτημα η καινούρια σειρά από το boostάρισμα που θα πάρει από drivers( υποστήριξη)

1080ti - "2080"(2070)

συν το rtx offf/on :bleh: που έχει επιπλέον η σειρά 20xx

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Κανένας λόγος να πας σ' αυτήν. Μία ή άλλη με τη 1080ti. Όποια βρεις φθηνότερη σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που άλλαξε η αρχιτεκτονική, θεωρώ λάθος κάποιος να πάει σε προηγούμενης γενιάς Nvidia. Με την Nvidia να θέλει να προωθεί και το hybrid raytracing, μετά από 8-12 μήνες, πιστεύω θα πέφτει πολύ ξύλο μέσω οδηγών στις Pascal.

Link to comment
Share on other sites

Η πας σε μεταχειρισμενη* 1080τι η σε καινουργια 2080.
Οι λογοι ειναι απλοι. Μεγαλυτερη μεταπωλητικη αξια θα εχει η 2080, ειναι ελαφρως καλυτερη απο την 1080τι, μπορει με το DLSS να ανεβουν οι επιδοσεις κατακορυφα και μπορει να μεγαλωσει λιγο η ψαλιδα με πιο καινουργιους drivers.

*Αν εβρισκα ~650Ε τις 1080τι και ~800-850 τις 2080, εννοειται θα προτιμουσα τις turing.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

To αυτό όπως έγραψε πιο πάνω και ο GoMar, πουθενα δεν είναι γρηγορότερη η 1080Τi, στην καλύτερη είναι στα ίδια με την 2080 γρηγορότερη ειδικά σε dx12. εκτός από τα καλούδια με τις νέες τεχνολογίες, πιο το νόημα να πάρεις τώρα μια 1080Τi καινούρια που θα την σκοτώσεις όταν βγει η επόμενη σειρά, φυσικά αν την βρείς μτχ και πάλι κάτα από 600€ πολύ δύσκολο μην πω αδύνατο,  η 2080 μόλις έχει κυκλοφορήσει και οι drivers θα βελτιστοποιηθούν με τον καιρό, και όταν βγεί η νέα σειρα 3*** θα πιάνει ένα χ ποσό στα μεταχειρισμένα, η 1080Τi ούτε κάν.

     Ποιός δίνει δεκάρα τώρα για μια 980Τi την στιγμή που υπάρχει η 1070? Θα πάει κανείς να δώσει χρήματα για κάρτα 2 γενιές πίσω έστω και αν έχει ακόμη εγγύηση?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.