Jump to content



Ebanking χωρις κινητο με συνδεση


Recommended Posts

Χαιρετω,

Εχω μια λιγο περιεργη ερωτηση..

Πηγα ΕΤΕ για να ενεργοποιησω ebanking αλλα μου ζητανε κινητο με συνδεση. Εγω εχω μονο καρτοκινητο και δε θελω να το κανω συνδεση και μου ειπαν πως δεν μπορουμε να προχωρησουμε.. ξερετε καποια τραπεζα που να επιτρεπει ebanking χωρις να ζηταει κινητο με συνδεση;

 

Ευχαριστω παιδες.

Link to comment
Share on other sites

Παντος με ΕΤΕ δεν με υποχρεωσαν το κινητο μου να ειναι με συμβολαιο , απλα πηγα σε μια Cosmote και τους ζητησα ενα χαρτι οπου να αποδεικνυει οτι ο ταδε αριθμος ειναι δηλωμενος σε εμενα  .

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βλακείες του υπαλλήλου. Πήγαινε σε ένα κατάστημα του παρόχου σου και ζήτα ένα έγγραφο που να πιστοποιεί ότι ο αριθμός τάδε είναι στο όνομά σου και πες τους ότι το θέλεις για την τράπεζα. Είτε συμβόλαιο έχεις είτε καρτοκινητό τα στοιχεία σου είναι καταχωρημένα στο νούμερο αυτό εδώ και χρόνια. Αν θυμάσαι κάποτε που μας έτρεχαν όσοι είχαμε καρτοκινητά τότε να πάμε να δηλώσουμε τα στοιχεία ταυτότητας στα καταστήματα για να μην χάσουμε το νούμερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Infotech έγραψε:

Βλακείες του υπαλλήλου. Πήγαινε σε ένα κατάστημα του παρόχου σου και ζήτα ένα έγγραφο που να πιστοποιεί ότι ο αριθμός τάδε είναι στο όνομά σου και πες τους ότι το θέλεις για την τράπεζα. Είτε συμβόλαιο έχεις είτε καρτοκινητό τα στοιχεία σου είναι καταχωρημένα στο νούμερο αυτό εδώ και χρόνια. Αν θυμάσαι κάποτε που μας έτρεχαν όσοι είχαμε καρτοκινητά τότε να πάμε να δηλώσουμε τα στοιχεία ταυτότητας στα καταστήματα για να μην χάσουμε το νούμερο.

Ακριβώς αυτό. Έχω ebanking σε 3 τράπεζες με καρτοκινητό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε @infotech του το ανεφερα αυτο αλλα ειπε οτι δεν το δεχεται.. διοτι "Πρεπει να ναι συμβολαιο" τελος παντων θα παω να παρω χαρτι και μαλλον θα παω σε αλλο υποκαταστημα της τραπεζας.. Και μενα με παραξενεψε γι αυτο ρωτησα και εδω.. εκει κολλαγε και το "μια περιεργη ερωτηση". 

Ευχαριστω ολους οσους ασχοληθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στην Αλφα παντως εγω ενεργοποιησα το e-banking χωρις κινητο, απλα μου εδωσαν μια μικρη συσκευη που εμφανιζει οποτε θελω τον 6ψηφιο κωδικο για χρηση στο e-banking.

Στην Πειραιως που το εχω με το κινητο, απλα ενα cosmote wassup δηλωσα και δεν μου ζητησαν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, wiznick said:

Στην Αλφα παντως εγω ενεργοποιησα το e-banking χωρις κινητο, απλα μου εδωσαν μια μικρη συσκευη που εμφανιζει οποτε θελω τον 6ψηφιο κωδικο για χρηση στο e-banking.

Στην Πειραιως που το εχω με το κινητο, απλα ενα cosmote wassup δηλωσα και δεν μου ζητησαν τιποτα.

Πολύ ενδιαφέρον αυτό. Η Alpha λοιπόν δίνει ebanking χωρίς κινητό και σου δίνει generator για να κανείς login στο σύστημα. Ισχύει ακόμα αυτό για όποιον γνωρίζει σίγουρα; γιατί εγώ πλέον έχω πρόβλημα λόγω του ότι το κινητό είναι εξωτερικού και οι κωδικοί δεν φτάνουν ποτέ. ( έχω Eurobank). 

Link to comment
Share on other sites

Η euro bank από όσο ξέρω το έχει καταργήσει. Πάρε ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και ρώτα τους. Αν δεν βρεις ακρη στείλε μου ένα πμ σε μια εβδομάδα να πάω να τους ρωτήσω. Δουλεύει μια φίλη στο τοπικό κατάστημα και θα μας βρει λύση, απλά αυτή τη βδομάδα θα γίνεται χαμός με συντάξεις και εφοριες. 

Link to comment
Share on other sites

Τον πελάτη τον έχασαν ήδη όταν άρχισαν να μου λένε κάτι ιστορίες για χαρτιά που ζήτησε και καλά η Τράπεζα της Ελλάδος με το εισόδημα στο εξωτερικό και ότι αν δεν μας φέρετε τα χαρτιά δεν θα μπορείτε να κάνετε συναλλαγές και κάτι τέτοιες ιστορίες. Επειδή εγώ δεν γουστάρω να δώσω λογαριασμό σε κανέναν εδώ, Δευτέρα ή Τρίτη θα πάω να κλείσω το λογαριασμό και να κάνω ανάληψη και όλου του ποσού που κρατάω εκεί για ώρα ανάγκης. Καραγκιόζηδες. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αυτά που σου ζήτησαν θα στα ζητήσει οποιαδήποτε τράπεζα γιατί είναι φορολογικός ο λόγος. Σε κάθε περίπτωση ειδικά μετά τα capital control έχει γίνει αρκετά περίεργη η κατάσταση με τις τράπεζες... 

 

Η εθνική φαίνεται να έχει ακόμα μηχανάκια... 

 

https://www.nbg.gr/microsites/e_code_gr/litourgika.html

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.