Jump to content



Overclocking Core i3 6098P @4,6Ghz+


TASOS

Recommended Posts

Ισως η πραγματική έννοια του overclocking , αυτό το project.

Να παίρνεις κάτι φτηνό , κάτι low-end ... και να κερδίζεις δωρεάν επιδόσεις.

 

Τα "υλικά" μας , απλά.

 

Ενα οικονομικό-προσιτό cpu

Ενα bios , που να επιτρέπει το overclocking στους κλειδωμένους Skylake

Δυό-τρείς ρυθμίσεις στο bios

... και έτοιμοι.

 

image_id_1717211.jpeg

 

Δέν είναι ανάγκη να κλοκάρετε και μνήμες (όπως έχω κάνει εγώ στο παράδειγμα).

Εγώ απλά το δοκίμασα , γιατί οι οδηγοί του εξωτερικού έγραφαν ότι αυτού του τύπου τα overclocks , θέλουν χαμηλή ταχύτητα μνημών για να πετύχουν.

Εγώ προσωπικά , δέν διαπίστωσα κάτι τέτοιο.

Οσο μπορούν να κλοκάρουν οι μνήμες μου (δοκιμασμένα σε άλλο cpu) το ίδιο έπαιξαν και εδώ.

 

//

 

*Να υπενθυμίσω σε αυτούς που δέν έχουν διαβάσει σχετικά με τη δυνατότητα overclocking στους κλειδωμένους Skylake επεξεργαστές , ότι λόγω της ιδιαιτερότητας και μεθοδολογίας του ξεκλειδώματος , υπάρχουν δύο βασικά μειονεκτήματα.

 

1)Η απενεργοποίηση της on-die μέτρησης θερμοκρασίας του επεξεργαστή

(πλέον η θερμοκρασία του επεξεργαστή θα προέρχεται από το σένσορα της κάθε μητρικής και όχι από το σένσορα του πυρήνα).

 

2)Η πτώση επιδόσεων σε εφαρμογές που κάνουν χρήση AVX instructions.

 

 

Βάζω ενδεικτικά , κάποια από τα bench που έκανα στο τροχάδην , εχθές το βράδυ.

 

image_id_1717203.jpeg

 

image_id_1717207.jpg

 

image_id_1717214.jpeg

 

image_id_1717215.jpeg

 

 

Περισσότερα αποτελέσματα , στα link του hwbot.org

http://hwbot.org/hardware/processor/core_i3_6098p/

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον μειονέκτημα είναι ότι απενεργοποιείται η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών όπως επίσης και τα C-states, που μεταφράζεται σε μεγαλύτερη κατανάλωση.

Τα bios που επιτρέπουν το o/c, που μπορούμε να τα βρούμε? Οι εταιρίες τα έχουν βγάλει από τα site τους.
Επίσης, μήπως έχεις πρόχειρο link από κάποιον οδηγό? Θα ήθελα να προσπαθήσω να ανεβάσω κι εγώ την cpu μου. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος konstantinakis έγραψε:

Επιπλέον μειονέκτημα είναι ότι απενεργοποιείται η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών όπως επίσης και τα C-states, που μεταφράζεται σε μεγαλύτερη κατανάλωση.

Τα bios που επιτρέπουν το o/c, που μπορούμε να τα βρούμε? Οι εταιρίες τα έχουν βγάλει από τα site τους.
Επίσης, μήπως έχεις πρόχειρο link από κάποιον οδηγό? Θα ήθελα να προσπαθήσω να ανεβάσω κι εγώ την cpu μου. 

 

Εχεις δίκιο και για το κομμάτι της κάρτας γραφικών και για την κατανάλωση (C-states).

Προφανώς , επειδή με τα δικά μου κριτήρια , δέν αποτελούν βασικά μειονεκτήματα , ξέχασα να τα αναφέρω.

 

Για κάποιον άλλο βέβαια μπορεί να έχουν σημασία , οπότε καλά έκανες και το έγραψες.

 

 

Υ.Σ.

Ανοιξε thread , γράψε τα στοιχεία του συστήματος σου ... και θα τα πούμε εκεί.

Ρίξε μιά ματιά και εδώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.