Jump to content



New intel pc- i5


Athens2004

Recommended Posts

  Θελω να στησω ενα μηχανάκι με i5 παιδιά , επειδή τελευταίες πλατφόρμες που ασχολήθηκα ομως ηταν amd εχω μεινει πίσω . ( sockets 1150 -1151 κλπ ) rams , Μπορεί κάποιος να μου προτείνει μητρική επεξεργαστή (ι5) και μνήμες σε επίπεδα value - midrange . 

 

 ΤΥ . 

Link to comment
Share on other sites

Έστησα το pc του αδερφού μου με αυτά τα εξαρτήματα:

 

mobo: http://www.skroutz.gr/s/7482621/MSI-Z170A-GAMING-M3.html

cpu: http://www.skroutz.gr/s/7289835/Intel-Core-i5-6600K-Box.html

ram: http://www.skroutz.gr/s/6524187/Corsair-Value-Select-8GB-DDR4-2133MHz-CMV8GX4M1A2133C15.html 2 τέτοια

 

120 + 260 + 45x2 = 460 με 16gb ram

 

Εξαρτάται όμως τι εννοείς value / mid-range, εννοείς π.χ. μέχρι 300 ευρώ ή πας και πιο πάνω?

Αυτό θα το χαρακτήριζα καθαρά mid-range+ και πολύ fit to purpose για games μια και σηκώνει 4.1 ghz ο cpu απ'τη μάνα του.

Βέβαια η 1070 έκανε σχεδόν όσο το υπόλοιπο σύστημα (μιας και ο υπολογιστής έιναι για games).

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια . το pc θα ειναι για φίλο που θα το κρατήσει καμια 3-4 ετια οποτε τα 16gb καλα θα ειναι . ( οχι οτι ειναι δυσκολο να κουμπώσεις αλλα 2 στικ αλλα λέμε . ) Καρτα vga για καμια 750ti επιπεδου - ισαξια τον κοβω δεν ειναι gamer . 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Athens2004 said:

Ευχαριστω παιδια . το pc θα ειναι για φίλο που θα το κρατήσει καμια 3-4 ετια οποτε τα 16gb καλα θα ειναι . ( οχι οτι ειναι δυσκολο να κουμπώσεις αλλα 2 στικ αλλα λέμε . ) Καρτα vga για καμια 750ti επιπεδου - ισαξια τον κοβω δεν ειναι gamer . 

 

 

έχεις budget ? οθόνη θα χρειαστείς;

Link to comment
Share on other sites

Οχι οθονη - περιφερειακα δεν χρειαζεται  . Μονο κουτι τροφοδοτικο μνημες cpu επεξεργαστη (vga θα διαλέξω εγω αν θελετε προτεινετε ομως ) , Budget θα ρωτησω ως το βραδυ θα ξέρω . Εκει στα 5 κατοστάρικα αποτι καταλαβα θα επαληθευσω ομως 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Athens2004 said:

Οχι οθονη - περιφερειακα δεν χρειαζεται  . Μονο κουτι τροφοδοτικο μνημες cpu επεξεργαστη (vga θα διαλέξω εγω αν θελετε προτεινετε ομως ) , Budget θα ρωτησω ως το βραδυ θα ξέρω . Εκει στα 5 κατοστάρικα αποτι καταλαβα θα επαληθευσω ομως 

 

Τι οθόνη έχεις (ανάλυση) ?

Link to comment
Share on other sites

 Τωρα ειδα ο noob οτι εχει ενσωματωμένη την --  Intel® HD Graphics 530  -- οποτε κατα 95% που δεν το θελει για ( σοβαρο gaming) μπορει να ξεκινησει και χωρις καρτα γραφικων ? ( λεω εγω τωρα ) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Athens2004 έγραψε:

αν πχ και καμια 19ρα να εχει δεν παιζει θεμα δεν το θελει (τοσο) για gaming αλλα για 24/7 pc 

Θα το κρίνει ο ίδιος αν του κάνει η hd530, οπότε ξεκινάει μ'αυτήν και μετά βλέπει αν χρειάζεται.

Αν πας σε κάποιο απ'τους ξεκλείδωτους επεξεργαστές υπολόγισε ότι θα χρειαστεί και ψήκτρα,

μια φθηνή και καλή για μένα  είναι ALPENFOEHN BEN NEVIS CPU COOLER.

 

Τώρα αν δεν ασχοληθεί με OC

INTEL CORE I5-6500 3.20GHZ → Turbo Mode: 3.60 GHz 220€

ASROCK H170M PRO4 105€ ή ASROCK B150M PRO4V 90€

Για μνήμες http://www.e-shop.gr/ram-corsair-cmk16gx4m2b3000c15-vengeance-lpx-black-16gb-2x8gb-ddr4-3000mhz-dual-kit-p-PER.549925 105€

θα μου πεις ότι είναι στα 3000mhz(θα παίξουν στα 2133) αλλά έχουν 5€ παραπάνω από τις 2133mhz, αν θέλει να τις αξιοποιήσει πάει σε z170 chipset.

Ως εδώ 430€ ή 415€

 

Κουτί της αρεσκείας σας ή βάλε να δούμε ποιο έχεις σκεφτεί.

Τροφοδοτικό αν δεν έχεις καταλήξει σε κάποιο δες και τα παρακάτω 2

COOLERMASTER G550M 74€  

COOLERMASTER G650M 80€

SUPER FLOWER PLATINUM KING 80 PLUS PLATINUM 550W 80

 

*Αν δεν υπάρχει ssd προτείνω να βάλετε εκεί τα χρήματα αντι για 16gb 

**Δες και στο skroutz για καλύτερες τιμές (υπολόγισε και τα μεταφορικά αν γίνει από διαφορετικά καταστήματα)

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ασχοληθεί κανείς με το OC απλά επιλέγοντας κάτι βλακείες σε ένα περίεργο MSI bios (τύπου enable oc) πήγε turbo 4.1 GHz.

Οπότε για 30-40 ευρώ πιστεύω αξίζει ο 6600k ακόμη και για κάποιον που δεν ασχολείται (ο αδερφός μου π.χ. δεν ασχολείται καθόλου).

 

Στη συγκεκριμένη υλοποίηση όμως έχουμε βάλει CM V8 ψύκτρα που είναι αρκετά ψαγμένη αερόψυξη (και στοιχίζει 60-70 ευρώ - την είχα πάρει για μένα και απλά καθόταν στο ράφι). 

Με τον intel cooler δεν ξέρω τι γίνεται. Επίσης δεν το έχω δουλέψει το pc απλά έκατσα κι έβαλα λίγο το cpuz να δω τι λέει.

 

14408744_10205616631054209_692475802_n.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

Με τον intel cooler δεν ξέρω τι γίνεται.

6600k & 6700k στην συσκευασία δεν περιλαμβάνουν σύστημα ψύξης.

 

Αν και δεν αναφέρει τι χρήση θα κάνει παρά μόνο του ελαφρύ gaming και τα 3-4 χρόνια, με τα χρήματα που θα δώσει για

6600K και μιας καλής αερόψυξης μπαίνει μέσα και ο i7 6700, αλλά εδώ φεύγουμε από το midrange.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Athens2004 said:

 Τωρα ειδα ο noob οτι εχει ενσωματωμένη την --  Intel® HD Graphics 530  -- οποτε κατα 95% που δεν το θελει για ( σοβαρο gaming) μπορει να ξεκινησει και χωρις καρτα γραφικων ? ( λεω εγω τωρα ) 

 

Οπότε έχει ήδη επεξεργαστή με την HD530 ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.