Jump to content



Psu ? Να το αλλάξω ή να το κρατήσω?


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και ζητώ συγγνώμη και την κατανόηση σας αν έχω κάνει κάποιο λάθος όσο αφορά την ανάρτηση του παρόντος ποστ (είναι το 1ο μου ποστ)

Θα ήθελα λοιπόν αν είναι εύκολο να ζητησω την βοήθεια σας σε ένα θέμα που μου προέκυψε. Ετοιμαζομαι να στησω ένα καινούργιο pc και εχτες παρέλαβα 2 κομμάτια...πιο συγκεκριμένα case & psu . Το πρόβλημα μου λοιπόν είναι στο αν έκανα καλή επιλογή του psu καθος δεν ξέρω αν θα με καλύψει στα βατ ...μιλάω για το seasonic gseries 360W 80+gold . Απ όσο ξέρω ή seasonic είναι καλή και αξιόπιστη σε θέματα τροφοδοτικων αλλά δεν είναι λίγα τα 360 ? Τα κομμάτια του pc θα είναι τα εξής: 

Mobo : astrock B150 pro4 

Cpu : i3 6100 ( skylake ) 

Ram : 2X 4 Gb ddr4 (2133 hz , cl 14) hyper x (αν δεν κάνω λάθος) 

Ssd : osc triton 120 Gb 

Hdd : 2 hdd 500 Gb wd (1 από τους 2 είναι black )

1 Dvd-R 

3 fans (120) 

Case : fractal design core 2500

Σκέφτομαι να επιστρέψω το psu να πάρω πίσω τα χρήματα και να πάω σε ένα psu με λίγο περισσότερα βατ . Ποια είναι ή δική σας άποψη ως πιο ειδικοί επί του θέματος. Ευχαριστώ πολύ παιδιά εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες.

 

GPU Θα παίξεις με αυτή του i3 αν κατάλαβα καλά. Σου φτάνουν και σου περισσεύουν τα 360 του seasonic. Τωρα αν αργότερα θελήσεις να αναβαθμίσεις και να βάλεις κάρτα γραφικών ξεχωριστή θα υπάρξει θεματάκι (ανάλογα και τη κάρτα βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ ... αν θελησω να αναβαθμισω μελλοντικά και να βάλω μια gpu επειδή δεν είμαι και κανας φανατικός gamer . Μπορείς να μ προτείνει κάποιες από τις πιο οικονομικές gpu με τις οποίες να έχω καλύτερες επιδόσεις από την on board του i3 ? Γενικός δεν παίζει να πέσουν πολλά λευτα σε μελλοντική κάρτα γραφικών (αλλά λογικά θα βάλω κάποια οικονομική) έτσι ώστε να δούμε κιόλας αν θα μπορέσει να την σηκώσει το τροφοδοτικό? 

Επιπλέον υπάρχει περίπτωση σε load καταστάσεις του pc ( δηδ game ή κάνα βαρυ προγραμματακι ) να έχει θέμα το τροφο (με gpu ή και χωρίς) ??? Γενικός απ όσο έχω ακούσει δεν είναι καλό να φέρνεις τα psu στα όρια τους .

Κάποιες από τις εναλλακτικές που είχα δει είναι αυτές :Screenshot_2016-10-28-14-10-52.png

Ευχαριστώ πολύ και πάλι 

Συγνώμη να προσθέσω κάτι.. συνήθως το pc μένει αρκετές ώρες ανοικτό την ημέρα 12-14 θα έλεγα 

Link to comment
Share on other sites

Για το σύστημα που έχεις τώρα είσαι οκ και ίσως αν βάλεις κάποια κάρτα αργότερα (μιας και οι καινούριες entry - mid range

δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις) αλλά θα είσαι οριακά.

Στα χρήματα που έδωσες θα έπαιρνα κάποιο άλλο όπως: 

xfx ts 450/550

http://www.skroutz.gr/s/4184808/CoolerMaster-G450M.html

http://www.skroutz.gr/s/4184806/CoolerMaster-G550M.html

ή θα έβαζα λίγα παραπάνω και θα έπαιρνα το λουλούδι Super flower king platinum 550W

 

κάρτες γραφικών δες για gtx 750/750ti/950 από nvidia και r7 360, rx 460 από amd,

κάποιες θα χρειάζονται extra τροφοδοσία, κάποιες όχι.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Το αν θα μεινεις με αυτο ή οχι , εξαρταται απο το ποσο συντομα σκοπευεις να βαλεις καποια ξεχωριστη καρτα γραφικων στο συστημα σου ;) Αν δεις οτι σε καλυπτει η ενσωματωμενη, μενεις οπως εισαι. Αν ομως ΣΙΓΟΥΡΑ θα βαλεις καποια καρτα γραφικων (θα προτεινα και να περιμενεις για καποια GTX 1050 ή 1050ti ας πουμε, συν αυτες που ειπε ο idonthave), τοτε καλο θα ηταν να παρεις ενα ποιοτικο με λιγα παραπανω Watt. Αν και νομιζω οτι ακομη και με μια απο τις προαναφερθεισες καρτες, θα εισαι κομπλε με το υπαρχον τροφοδοτικο! 

Ολα εξαρτωνται απο το τι απαιτησεις μπορει να προκυψουν μελλοντικα :) 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό με την on board κάρτα δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είναι ... θέλω να πω ότι εγώ είχα μία παλιά 10ετιας και όλοι μ λένε ο i3 έχει καλύτερη on board αλλά wtf ?? Ή άλλη ηταν ένα γομαρι πως γίνεται ένα τσιπακι να είναι ακόμα καλύτερο από μία κάρτα ? Εγώ ήμουν οκ με τα γραφικά που είχα παλιά ..δεν έχω τρελές απαιτήσεις στα γκαμε και ούτε κ παίζω κτ φοβερό κάνα λολακι .. οπότε αν ισχύουν αυτά π ακούω για τον i3 μάλλον θα είμαι υπέρ καλυμμένος . Αν και βέβαια θα ήθελα να αγοράσω μία κάρτα γραφικών πιο μετά εντως 1-2 χρόνων γτ χωρίς αυτή νιώθω ότι από το σύστημα κάτι λείπει ..?

Link to comment
Share on other sites

Απ'την σιτιμή που διαθέτεις μέχρι 60€ για το psu, ποιος ο λόγος να μην βάλεις κάποιο μεγαλύτερο με το οποίο θα έχεις περισσότερο αέρα και μελλοντικά δεν θα σε περιορίζει.

Αν ο προβληματισός είναι επειδή είδες ότι αυτό είναι gold και τα άλλα όχι με 6€ παραπάνω πας σ'εξίσου ποιοτικό τροφοδοτικό http://www.skroutz.gr/s/5130116/Super-Flower-Golden-Green-HX-450W.html ή μπορείς να πας και σε κάποιο bronze. 

 

Όσον αφορά την σύνθεση σου, αν δεν έχεις πάρει τα πράγματα

Παράθεση

 

Mobo : astrock B150 pro4 

Cpu : i3 6100 ( skylake ) 

Ram : 2X 4 Gb ddr4 (2133 hz , cl 14) hyper x (αν δεν κάνω λάθος) 

Ssd : osc triton 120 Gb 

Hdd : 2 hdd 500 Gb wd (1 από τους 2 είναι black )

1 Dvd-R  // 3 fans (120) 

Case : fractal design core 2500

 

μητρική αν θες βάλε με 2€ παραπάνω την  http://www.skroutz.gr/s/9187367/Asrock-B150M-Pro4V.html η οποία έχει και υποδοχή για m.2 ssd

ώστε αν χρειαστείς στο μέλλον να βάλεις.

SSD θα σου έλεγα να πας σε 2πλασιας χωρητικότητας http://www.skroutz.gr/s/8444990/Samsung-750-Evo-250GB.html ώστε να μην περιορίζεσαι από θέμα χώρου,

εκτός αν σε καλύπτει ο 120άρης.

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο σου δινει ενα 6Χπιν καλωδιο για καρτα 

Πραμα που σημαινει 75+75W  . 

ΑΝΕΤΑ σηκωνεις και RX470 , μη το αλλαξεις (αν και το 450αρι απο πανω φαινεται καλυερη επιλογη) 

Με την ενσωματομενη καρτα του ι3 τρεχεις λολακι στα 720π χωρις κολληματα

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Όσο αφορά για τα αλλά parts δυστυχώς τα έχω παραγγείλει και δεν ψηνομαι να περιμένω 1-2 βδομάδες επιπλέον για την μητρική (λόγο διαθεσιμότητας ). Όσο αφορά ssd nomizw 120 θα με καλύψουν γτ μόνο λειτουργικό και κάνα πρόγραμμα θα βάλω. Τέλος το λουλούδι το είχα δει απλά αν παρατηρήσεις στο pc1 (e eshop δηδ ) παίζει στα 70 κάτι (δεν εμπιστευομαι το άλλο σιτε). 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 10/29/2016 at 4:45 PM, JimYioka said:

Καλημέρα παιδιά και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Όσο αφορά για τα αλλά parts δυστυχώς τα έχω παραγγείλει και δεν ψηνομαι να περιμένω 1-2 βδομάδες επιπλέον για την μητρική (λόγο διαθεσιμότητας ). Όσο αφορά ssd nomizw 120 θα με καλύψουν γτ μόνο λειτουργικό και κάνα πρόγραμμα θα βάλω. Τέλος το λουλούδι το είχα δει απλά αν παρατηρήσεις στο pc1 (e eshop δηδ ) παίζει στα 70 κάτι (δεν εμπιστευομαι το άλλο σιτε). 

Ένας 120αρης γεμίζει για πλάκα. Με 15 ευρώ παραπάνω παίρνεις 240giga.

Τώρα για το τροφοδοτικό θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν ενδέχεται να παίξεις παιχνίδια επιπλέον του λολ. Αν θα παίξεις μόνο λολ σου αρκουν και τα 360 όπως σωστά γράφτηκε. Σκέφτεσαι και αποφασίζεις. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.