Jump to content



Είναι καμένο? Γενικό πρόβλημα στον υπολογιστή, τι συμβαίνει?


Recommended Posts

Just now, fits79 said:

Ναι εχει αλλα οπως προειπα στη γενικη λειτουργια του υπολογιστη ολο και καποιες μπλε οθονες θα ειχε.

Αν σβησω εντελως τον φακελο αυτον θα αλλαξει κατι?

 

Οχι μην το σβήσεις ... δες πρωτα τι τις προκάλεσε με το whocrashed

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι οτιδηποτε κανω πλεον στον υπολογιστη μπορω να το κανω μονο σε safe mode.

 

Υπαρχει περιπτωση το συστημα να εχει λιγοτερες απαιτησεις ρευματος σε safe mode απο το normal mode?

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, fits79 said:

 

Το περιεργο ειναι οτι τωρα που ετρεξα τον υπολογιστη σε safe mode δουλευαν κανονικα οι δισκοι και γενικως ο υπολογιστης.

 

Αυτό με προιδεάζει οτι κατι δεν παει καλα με τους sata drivers ή καποιο προγραμμα που τρέχει στο παρασκήνιο!

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, fits79 said:

Το θεμα ειναι οτι οτιδηποτε κανω πλεον στον υπολογιστη μπορω να το κανω μονο σε safe mode.

 

Υπαρχει περιπτωση το συστημα να εχει λιγοτερες απαιτησεις ρευματος σε safe mode απο το normal mode?

Γτ έχεις κολλήσει με το ρευμα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αρχεια μέσα στο φάκελο c:\windows\minidump

 

Για να δεις αν εχει πετάξει μπλε οθόνη πρέπει να εχεις απενεργοποιήσει πρώτα το αυτόματο restart στη περίπτωση σφάλματος

 

https://www.lifewire.com/disable-the-automatic-restart-on-system-failure-in-windows-7-2626275

 

Κάνε το πιο εύκολο για αρχή. Βάλε το hd sentinel και δες τους δίσκους τι λένε.

Θα τρελαθω ενω πριν υπηρχε φακελος τωρα δεν υπαρχει πουθενα.

Και εννοειτε εχω ρυθμισει να μου δειχνει και τα κρυφα αρχεια/φακελους.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος stm00192 έγραψε:

Αυτό με προιδεάζει οτι κατι δεν παει καλα με τους sata drivers ή καποιο προγραμμα που τρέχει στο παρασκήνιο!

 

Δοκιμασα να καταργησω και ολους οδηγους απο διαχείριση υλικου -> ελεκτες ide ata/atapi παντα απο safe mode.

Και την επομενη φορα που ξεκινησα σε normal mode παλι τα ιδια.

 

Και δεν νομιζω να φταινε οι sata drivers γιατι απο οταν εγκατεστησα τα windows 7 sp1 ultimate 64bit greek δεν τους αλλαξα.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Καλά λίγο extreme λύση. . το φόρμάτ είναι το τελευταίο που κάνεις πριν αρχίσεις τις αλλαγές στο hw.

Διαφωνώ .
Ο ανθρωπος δεν εχει ανταλλακτικά να κάνει crosscheck.
Και σιγά την ακραία ενέργεια ,το φορματ ,στο thelab είμαστε
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Θες να αλλάξεις τροφοδοτικό έτσι; :p 

Ισως γιατι η μαρκα απο μονη της chieftec δεν μου ειναι και οτι καλυτερο και οταν το ειχα αγορασει απο πλαισιο το ειχα αγορασει επειδη ηταν φτηνο.

Και ναι ειμαι πολυ υπερ του να ειναι το τροφοδοτικο το ολο προβλημα.

πριν 3 λεπτά, το μέλος das έγραψε:


Διαφωνώ .
Ο ανθρωπος δεν εχει ανταλλακτικά να κάνει crosscheck.
Και σιγά την ακραία ενέργεια ,το φορματ ,στο thelab είμαστε

Μα σας ειπα ηδη οτι εκανα επαναφορα σε backup που ειχα παρει κατι μηνες πριν με το acronis true image home edition που στην ουσια κανει και φορματ του δισκου.

 

Και εννοειτε οτι οταν ειχα παρει το backup ο υπολογιστης δουλευε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος fits79 έγραψε:

Ισως γιατι η μαρκα απο μονη της chieftec δεν μου ειναι και οτι καλυτερο και οταν το ειχα αγορασει απο πλαισιο το ειχα αγορασει επειδη ηταν φτηνο.

Και ναι ειμαι πολυ υπερ του να ειναι το τροφοδοτικο το ολο προβλημα.

και αν αλλάξεις επειδή έχεις φάει κόλλημα και ο υπολογιστής συνεχίζει να κολλάει;

Γιατί να μη το αποκλείσεις; 

 

Αφού σε safe mode είσαι οκ με πάει σε θέμα drivers εμένα. Τρέξε τον verifier και δες αν θα σου σκάσει μπλε οθόνη.

Αν σου σκάσει τότε τροφοδοτικό δεν ειναι.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, das said:


Διαφωνώ .
Ο ανθρωπος δεν εχει ανταλλακτικά να κάνει crosscheck.
Και σιγά την ακραία ενέργεια ,το φορματ ,στο thelab είμαστε

Μαλλον δεν κατάλαβες καλα τι έγραψα.... 

 

Ακριβως επειδή σπανια υπαρχουν ανταλλακτικά για crosscheck το τελευταίο πραγμα που κανεις ειναι αλλαγές στο hw.

To προτελευταίο είναι το φορμάτ ειδικά αν έχεις φάει ώρες ή και μέρες για να φέρεις το λειτουργικό στα μέτρα σου....

 

Καλό είναι λοιπον πρις φτασεις στις παραπάνω λύσεις να έχεις εξαντλήσει οποιο softwarικο τροπο υπάρχει για troubleshooting 

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

και αν αλλάξεις επειδή έχεις φάει κόλλημα και ο υπολογιστής συνεχίζει να κολλάει;

Γιατί να μη το αποκλείσεις; 

 

Αφού σε safe mode είσαι οκ με πάει σε θέμα drivers εμένα. Τρέξε τον verifier και δες αν θα σου σκάσει μπλε οθόνη.

Αν σου σκάσει τότε τροφοδοτικό δεν ειναι.

 

 

Που μπορω να βρω αυτο το verifier και τι ακριβως κανει αυτο?

 

Και αυτο θα το τρεξωσε safe mode μιας και σε normal mode δεν μπορω να κανω τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fits79 said:

Που μπορω να βρω αυτο το verifier και τι ακριβως κανει αυτο?

 

Και αυτο θα το τρεξωσε safe mode μιας και σε normal mode δεν μπορω να κανω τιποτα.

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/hardware/ff545448(v=vs.85).aspx

Link to comment
Share on other sites

Σε safe mode παω σε command line απλα παταω "verifier" και περιμενω να δω τι θα μου βγαλει?

 

Πειτε μου σας παρακλω πολυ τι αρκριβως πρεπει να επιλεξω γιατι μου βγαζει αρκετες επιλογες με το που το ετρεξα.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

γρρρρρ απο κινητο το all για αρχη επιλεγεις να τους τρεξει ολους

Δεν εχω καταλαβει ακομα αν δε μπαινεις καν σε normal mode ή μπαονεις αλλα κολλαει μετα απο λιγο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.