Jump to content



Είναι καμένο? Γενικό πρόβλημα στον υπολογιστή, τι συμβαίνει?


Recommended Posts

11 hours ago, tolis9 said:

μαλιστα.....λοιπον εκτος του οτι παραθετω τα αρχεια να πω οτι κανει πολλα κουλα αλλα δεν ειναι σταθερα αυτα τα κουλα!!!αρχιζω απο το συστημα που ειναι παλιο φυσικα και αποτελειται απο asus rampage formula,q6600,2 * 2gb 1066 kingston,gtx 285 ,ocz ssd 128 gb +2 storage hdd και τροφοδοτικο corsair vs 550!!

κουλα εχουν γινει πολλα και διαφορετικα.....

1) να μην παιρνει μπροστα πατωντας το κουμπι εκκινησης 

2)εκκινωντας το μηχανημα να μην ενεργοποιειτε η οθονη,προφανως δεν δεχεται σημα

3)να κολλαει ακομα και στα dos 

4)ενω παιζει παιχνιδι να με πεταει γτ σταματανε οι drivers nvidia 

5)να παγωνουν τα παντα ξαφνικα ενω απλα ειναι στην επιφανεια εργασιας χωρις καποια εφαρμογη εμφανως ενεργη

6)τον τελευταιο καιρο μου πεταει οτι το north bridge ειναι overheated ενω απο το βιος δινει οριο το 90 βαθμους και εγω βλεπω 55 

7)παλαιοτερα ειχα κανει και προσπαθεια να βαλω καλυτερη καρτα γραφικων αλλα δεν μπορουσα να μου ολοκληρωσει κανενα bench

 

(δεν μπορω να ανεβασω το .rar για τα minidump )

Έχεις το λογισμικό της asus το οποίο έχει driver από το 2005.

Στο BIOS τι έχεις επιλεγμένο για τον δίσκο ide ή ahci?

Θα συνιστούσα να αλλάξεις τροφοδοτικό ή τουλάχιστον για αρχή να δοκιμάσεις κάποιο άλλο της  προκοπής.

Προσπάθησε να βρεις για όλες τις συσκευές τους τελευταίους drivers. Η μητρική σου είναι παλιά αλλά προσπάθησε.

 

Παρακαλείται ο mod @tommybertsen να διορθώσει τον τίτλο (επιεικώς απαράδεκτος) και να είναι ότι πιο κοντά σε αυτό που συζητάμε.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, pasjohn said:

Έχεις το λογισμικό της asus το οποίο έχει driver από το 2005.

Στο BIOS τι έχεις επιλεγμένο για τον δίσκο ide ή ahci?

Θα συνιστούσα να αλλάξεις τροφοδοτικό ή τουλάχιστον για αρχή να δοκιμάσεις κάποιο άλλο της  προκοπής.

Προσπάθησε να βρεις για όλες τις συσκευές τους τελευταίους drivers. Η μητρική σου είναι παλιά αλλά προσπάθησε.

 

Παρακαλείται ο mod @tommybertsen να διορθώσει τον τίτλο (επιεικώς απαράδεκτος) και να είναι ότι πιο κοντά σε αυτό που συζητάμε.

το  bios της μητρικης ειναι του '10,επισης αλλαξα   απο bios  το  ide  σε  achi  και δεν εμπαινε καν windows νομιζω δεν εβλεπε καν τους σκληρους!

το τροφοδοτικο θα ηθελα πολυ να δοκιμασω καποιο αλλο αλλα δυστυχως κανεις φιλος δεν εχει spare και ειμαι και με σπασμενο χερι αυτο το καιρο οποτ το κανει ολο πιο δυσκολο...

οσον αφορα τους drivers τους αποκλειω να ειναι θεμα γενικα software γτ κολληματα κανει και στο welcome screen της μητρικης αρχη αρχη!

 

υπαρχει αξιοπιστη εφαρμογη να μετραει ακριβως τις τασεις???γτ με το hwmonitor βλεπω κατι 3.2 στην 3.3v και 4.8 στην 5v αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστα αυτα 

Link to comment
Share on other sites

On 6/24/2017 at 11:09 ΠΜ, το μέλος tolis9 έγραψε:

μαλιστα.....λοιπον εκτος του οτι παραθετω τα αρχεια να πω οτι κανει πολλα κουλα αλλα δεν ειναι σταθερα αυτα τα κουλα!!!αρχιζω απο το συστημα που ειναι παλιο φυσικα και αποτελειται απο asus rampage formula,q6600,2 * 2gb 1066 kingston,gtx 285 ,ocz ssd 128 gb +2 storage hdd και τροφοδοτικο corsair vs 550!!

κουλα εχουν γινει πολλα και διαφορετικα.....

1) να μην παιρνει μπροστα πατωντας το κουμπι εκκινησης 

2)εκκινωντας το μηχανημα να μην ενεργοποιειτε η οθονη,προφανως δεν δεχεται σημα

3)να κολλαει ακομα και στα dos 

4)ενω παιζει παιχνιδι να με πεταει γτ σταματανε οι drivers nvidia 

5)να παγωνουν τα παντα ξαφνικα ενω απλα ειναι στην επιφανεια εργασιας χωρις καποια εφαρμογη εμφανως ενεργη

6)τον τελευταιο καιρο μου πεταει οτι το north bridge ειναι overheated ενω απο το βιος δινει οριο το 90 βαθμους και εγω βλεπω 55 

7)παλαιοτερα ειχα κανει και προσπαθεια να βαλω καλυτερη καρτα γραφικων αλλα δεν μπορουσα να μου ολοκληρωσει κανενα bench

 

(δεν μπορω να ανεβασω το .rar για τα minidump )

1) Μυρίζει τροφοδοτικό ή μητρική το θέμα...

2) ^^ το αυτό. Πολλά μπορούν να συμβαίνουν σε ένα παλιό σύστημα, ειδικά με μια κάρτα ρουφήχτρα (και αρκετά παλαιά) , όπως η GTX 285 (είχα GTX 275, Hungry "little" thing). Για 100% αποκλεισμό, εαν υπάρχει onboard gpu μπορείς να δοκιμάσεις με αυτή προσωρινά.

3) Στα dos? Εννοείς εκεί όπου ποστάρει κατά την εκκίνηση;

4) Ποια έκδοση drivers έχεις;

5) Πάλι τροφοδοτικό ή μητρική μου μυρίζει (ή και κάρτα που είπες όμως ότι δοκίμασες άλλη...)

6) Μητρική maybe? :p 

7) See the others. Κατ'εμέ , τροφοδοτικό ή μητρική είναι πολύ ύποπτα. Ποια είναι η μητρική σου;

 

On 6/24/2017 at 11:28 ΠΜ, το μέλος tolis9 έγραψε:

προσπαθω να αποφυγω φορματ γτ χρειαζομαι πολλα αρχεια apo internet

Για αυτόν το λόγο ακριβώς χρειαζόμαστε το backup. Κάποιον εξωτερικό δίσκο για αποθήκευση , έστω. Αν τώρα τα'χει παίξει κάτι από τα παραπάνω , φορμάτ δε σε γλιτώνει , όμως είναι η τελευταία λύση για να δούμε αν κάτι συμβαίνει. (που συμβαίνει). 

Κάτι ακόμη που είχα προτείνει στο παρόν θέμα, η λύση του να τρέξεις για λίγο το σύστημα από linux live USB. 

See here:

πριν 22 λεπτά, το μέλος tolis9 έγραψε:

οσον αφορα τους drivers τους αποκλειω να ειναι θεμα γενικα software γτ κολληματα κανει και στο welcome screen της μητρικης αρχη αρχη!

 

Αν και δε πρέπει να αποκλείουμε τίποτα, το θέμα είναι να προβείς στο λεγόμενο "trial & error " :) Υποπτεύομαι και εγώ έντονα το τροφοδοτικό, συνεπώς αν δεν γίνει δοκιμή με κάποιο άλλο (λειτουργικό 100%) , τότε συνεχίζουμε και ψάχνουμε "ψύλλους στα άχυρα " :) 

 

πριν 12 ώρες, το μέλος pasjohn έγραψε:

Παρακαλείται ο mod @tommybertsen να διορθώσει τον τίτλο (επιεικώς απαράδεκτος) και να είναι ότι πιο κοντά σε αυτό που συζητάμε.

Spoiler

@pasjohn , μπορείς να κάνεις report κάποιο post ώστε κάποιος (οποιοσδήποτε) mod (όχι κάποιος συγκεκριμένα :p ), να προβεί στην απαραίτητη ενέργεια, αν χρειάζεται :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Άμα ήμουν εγώ mod, θα σας έλεγα να κόψετε τις υποδείξεις και να κάνετε νέο θέμα, μιας και τα καινούρια ποστς είναι άσχετα με το αρχικό θέμα. Άμα είχα όρεξη μπορεί να τα μετέφερα κιόλας.

Κι άμα είχα νεύρα, μπορεί να έπεφτε και κανένα warning.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να μην κανετε επιτηδες ασχετα ποστ για να τον αναγκασετε να τα μεταφερει και επισης ακομα δεν αρχισε και βαριεται να κουνηθει νομιζω.. ρε.. παει το μαγαζιιιιιιι! :p

 

Spoiler

Ζητω συγνωμη για το σπαμ αλλα ειχε πολλη φαση και δεν κρατηθηκα

 

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
Link to comment
Share on other sites

να αναφερω κατι ακομα..μιας και να δοκιμασω αλλο τροφοδοτικο προς το παρων δεν παιζει,πριν δοκιμασω αλλη μητρικη που υπαρχει φυλαγμενη,θα προβω σε καθαρισμα παστας σε north bridge south bridge kai cpu ...θα ηθελα να πω οτι εχθες που εβλεπα κατι videakia στο youtube κολησε ποντικι ,συνεχισε η μουσικη να παιζει 10 δευτερα περιπου το f lock kai to caps lock μπορουσε να αναψει λαμπακι αλλα ctrl +alt+del δεν επιανε.....μετα απο 15 δευτερα εκανα επανεκινηση χωρις bsod.....αυτο λογικα ειναι μητρικης θεμα???

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, tolis9 said:

να αναφερω κατι ακομα..μιας και να δοκιμασω αλλο τροφοδοτικο προς το παρων δεν παιζει,πριν δοκιμασω αλλη μητρικη που υπαρχει φυλαγμενη,θα προβω σε καθαρισμα παστας σε north bridge south bridge kai cpu ...θα ηθελα να πω οτι εχθες που εβλεπα κατι videakia στο youtube κολησε ποντικι ,συνεχισε η μουσικη να παιζει 10 δευτερα περιπου το f lock kai to caps lock μπορουσε να αναψει λαμπακι αλλα ctrl +alt+del δεν επιανε.....μετα απο 15 δευτερα εκανα επανεκινηση χωρις bsod.....αυτο λογικα ειναι μητρικης θεμα???

εκανε επανεκκινηση ....μονο του εκανε επανεκκινηση

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοοον.....μιας και ακρη δεν έβγαζα πηγα το μηχανημα σε κομματια σε ενα τεχνικο!το τροφοδοτικό μετρήθηκε και όλα καλά!!! Έβαλε μπροστά και χωρίς ψύκτρα ο επεξεργαστής πήγε στους 70 βαθμούς σε μισό λεπτό.. .βάζει ένα δικό του...ολα καλά 40 βαθμοί.. ..λεμε όλα καλά είναι ο επεξεργαστής...γυριζω σπίτι κουμπωνω πρόχειρα ψύκτρα κάρτες και λοιπά ο επεξεργαστης μου στα 42 44...πολυ καλά σκέφτομαι και γω...δεν χρειάζεται αλλαγή.. .south και north bridge ομως ανεβαινανε συνεχόμενα μέχρι 56 που το έκλεισα!!!Τον παίρνω τηλέφωνο του λέω ο επεξεργαστής όλα καλά αλλά οι άλλες ψύκτρες σαν να μην δουλεύουν.. ..μου λέει ωραία έλα να αλλάξουμε πάστα σε αυτά!!! ...παω στον άνθρωπο κύριος αυτός ανοίγει σιγά σιγά τις ψύκτρες north south bridge και η πάστα είχε γίνει μπετό.. ..σχολαστικα σχολαστικά καθαρίζει τα πάντα τα κλείνει.. ..επιστρεφω σπίτι τα συνδέω.. ......ποτε δεν ξανανοιγει.. ..αναβουν όλα τα λαμπάκια της μητρικής και κάνει κάθε 4 δεύτερα επανεκκίνηση 

Link to comment
Share on other sites

Σταδιακά τα έβγαλα όλα ένα ενα..εχει μείνει μόνο ο επεξεργαστής και συνεχίζει και κάνει το ίδιο.. ..το μέτρησε με ένα εργαλείο δεν ξέρω τι ηταν....εβαλε το 20πινο από τη μια το 2χ4 πινο και το μετρησε

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω , το οτι το πηγες σε τεχνικο και καθησε να στο μετρησει , αντι να κουνισει το χερι του και να βαλει ενα δικο του , μου φαινεται χαζο . 

(στο λεω γιατι τροφοδοτικο το μετραει και η γιαγια μου αμα θελει , αλλα για να γινει σωστα η δουλεια θελει ειδικο εργαλειο και αμφιβαλλω να εχει ο δικος σου ) 

Οσο για τις θερμοκρασιες , να χαμε να λεγαμε , εφοσον δεν χτυπαει 100αρια , το μηχανιμα ειναι ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΑΤΟ . 

 

Εγω θα του εκανα μια τελευταια επισκεψη ωστε να βγαλει κανα πορισμα ο τεχνικος σου , μετα βλεπωντας και κανοντας ... 

Γενικα ομως για τετοια συστηματα , ή βγαζεις την λυση μονος σου , ή το πετας . 

Το 50αρικο στον εναν και στον αλλον , ισοδυναμει με νεο επεξεργαστη .

 

Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι ότι με μια πάλια μητρική gigabyte που ξεθαψα τουλάχιστον ξεκίνησε κανονικά.....αυριο που θα το δουλέψω αρκετά θα φανεί αν όλα ήταν θέμα μητρικής η αν όλα είναι θέμα κάδου σκουπιδιών 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.