Jump to content



Είναι καμένο? Γενικό πρόβλημα στον υπολογιστή, τι συμβαίνει?


Recommended Posts

Καλησπερα.

 

Επειδη ξαφνικα το desktop αρχισε να κολλαει εντελως το εκανα φυλλο και φτερο και οταν ανοιξα το τροφοδοτικο ειδα αυτο το κιτρινο που ειναι σαν πετρα να ειναι σαν να εχει χυθει απο κατι που εσκασε.

 

Το θεμα ειναι οτι επειδη δεν ειμαι ηλεκτρονικος δεν ξερω αν αυτο ειναι φυσιολογικο ή αν εχει καει κατι και γι' αυτο ξεκινησε να κολλαει εντελως ο υπολογιστης μου.

 

Δειτε τις φωτογραφιες και πεστε μου τι πιστευετε εσεις οτι ειναι αυτο το κιτρινο και αν ειναι φυσιολογικο.

 

 

 

2016_11_19_22_09_48.jpg

2016_11_19_22_09_57.jpg

2016_11_19_22_10_17.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Αν λες γι αυτο που μοιαζει με ξεραμενη μουσταρδα οχι. Δεν φταιει αυτο

 

 

Αν εννοεις κατι αλλο σορρυ αλλα απο κινητο μου ειναι δυσκολο να καταλαβω. Καλυτερα ανεβαζε απευθειας τις φωτογραφιες στο ποστ σου παρα σε εξωτερικο hoster

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πατησεις πανω στην εικονα σε παει στην εικονα κανονικης αναλυσης

 

Ναι αυτο το κιτρινο εννοω.

 

Τι ειναι αυτο και ειναι φυσιολογικό να ειναι ετσι?

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

 Δεν υπάρχει πρόβλημα, κόλλα είναι όπως σου είπε ηδη η @karmen1983 .

Την βάζουν για να μην κουνιούνται καποια εξαρτήματα που η κατασκευή τους (τουλάχιστον με αυτές τις επιλογές κόστους κατασκευής ) δεν μπορεί να γίνει με άλλο τρόπο. 

Κυρίως στηρίζονται εξαρτήματα με δύο ποδαράκια (πυκνωτές, πηνία κλπ) 

Αν εχεις πρόβλημα με το τροφοδοτικό δεν οφείλεται στην κόλα! 

Συμπαθα με, είμαι απο κινητό και δεν μπορώ να βοηθήσω καλύτερα! :)

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι πυκνωτές του τροφοδοτικού φαίνονται ΟΚ (τουλάχιστον όσοι είναι εμφανείς).

Κοίτα μόνο κάτω από τα καλώδια μήπως υπάρχει κανείς φουσκωμένος/σκασμένος γιατί εκεί συνήθως είναι οι χαλασμένοι.

Αν δεν έχει ούτε εκεί, ρίξτου ένα φύσημα/καθάρισμα και κλείστο το PSU. Κολλήματα από το τροφοδοτικό λίγο δύσκολο.

Συνήθως restarts, κλεισίματα, BSOD's και δύσκολο άνοιγμα του H/Y οφείλονται στο PSU λόγω κακών ρευμάτων.

Για τα κολλήματα δες αλλού. Κάνε έλεγχο στον δίσκο/δίσκους, στο λογισμικό και δες θερμοκρασίες. Αν χρειάζεται ρίξε κάνα καθάρισμα στο εσωτερικό του Η/Υ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειναι περιεργο με το που ξεκιναει ο υπολογιστης να μπορω να δω κανονικα και τους 2 μηχανικους(250 & 500gb) δισκους που εχω στο μηχανημα και μετα απο μερικα λεπτα να μην μπορω να δω το 2 partition του βασικου 250gb δισκου?

 

Και το αμεσως επομενο ειναι να κολλαει το συμπαν εκτος απο το ποντικι.

 

Δεν ειναι λιγο περιεργο ολο αυτο?

 

Πιστευω οτι μαλλον ειναι το τροφοδοτικο γιατι οταν το εβγαλα απο το ρευμα εντελως και το αφησα για ωρες μετα στην πρωτη εκκίνηση του μηχανηματος κρατησε λιγο παραπανω απο μερικα λεπτα μεχρι να κολλησει το pc.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fits79 έγραψε:

Μα δεν ειναι περιεργο με το που ξεκιναει ο υπολογιστης να μπορω να δω κανονικα και τους 2 μηχανικους(250 & 500gb) δισκους που εχω στο μηχανημα και μετα απο μερικα λεπτα να μην μπορω να δω το 2 partition του βασικου 250gb δισκου?

 

Και το αμεσως επομενο ειναι να κολλαει το συμπαν εκτος απο το ποντικι.

 

Δεν ειναι λιγο περιεργο ολο αυτο?

 

Πιστευω οτι μαλλον ειναι το τροφοδοτικο γιατι οταν το εβγαλα απο το ρευμα εντελως και το αφησα για ωρες μετα στην πρωτη εκκίνηση του μηχανηματος κρατησε λιγο παραπανω απο μερικα λεπτα μεχρι να κολλησει το pc.

Περίεργο μπορεί να είναι αλλά η κόλλα δεν φταίει όσον αφορά το τροφοδοτικό σου.

 

Αλλά για να μη μυρίζουμε τα νύχια μας και να λέμε ο κάθε ένας ότι του κατέβει στο κεφάλι βοήθα και εσύ.

Πες λειτουργικό, πες από τι αποτελείται, πες αν έχεις παρει μπλε οθόνες. Χωρίς πληροφορίες μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε και εμείς.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος fits79 έγραψε:

Πιστευω οτι μαλλον ειναι το τροφοδοτικο γιατι οταν το εβγαλα απο το ρευμα εντελως και το αφησα για ωρες μετα στην πρωτη εκκίνηση του μηχανηματος κρατησε λιγο παραπανω απο μερικα λεπτα μεχρι να κολλησει το pc.

Πάρε από κάποιο άλλο μηχάνημα ή φίλο σου τροφοδοτικό να δεις αν όντως φταίει το psu, μετά ελέγχεις μητρική αν εξακολουθεί το ίδιο.

Απ'τις σκόνες στο psu που βλέπω, κάνε ένα καλό καθάρισμα/φύσηξε τα εξαρτήματα, επαφές αφού ξεκουμπώσεις τα πάντα από την/στην μητρική, 

τις επαφές στους δίσκους (άλλαξε καλώδιο).

 

*Για την ασφάλεια σου στο λύσε/δέσε του psu να το/(του) αφήνεις/(κάνεις) να αποφορτίζει/(αποφόρτιση).

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Μπλε οθόνες έχεις πάρει; Εχει καταγράψει κανένα minidump; 

Τους δίσκους τους έχεις τσεκάρει;

Εχεις άλλο τροφοδοτικό να δοκιμάσεις ή μπορείς να δανειστείς; 

Οπτικό έλεγχο στη μητρική έχεις κάνει;

 

Με το τσιγκέλι θα στα βγάζουμε; :p 

Link to comment
Share on other sites

Μπλε οθονες οχι.

Τι ειναι το minidump?

 

Πως ακριβως να τσεκαρω τους δισκους?

Οχι δυστυχως δεν εχω αλλο τροφοδοτικο να δοκιμασω και αυτο ψαχνω τωρα να βρω απο καποιο φιλο ενα να δοκιμασω μην αγορασω καποιο και τελικα δεν ειναι αυτο.

Απο τον οπτικο ελεγχο μητρικης που εκανα δεν βλεπω κατι περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, das said:

Το πιο εύκολο στην παρούσα φάση ειναι φορματ να σιγουρευτεις οτι δεν ειναι software το πρόβλημα .
Ο υπολογιστής τα εχει τα χρονάκια του και πολλά μπορούν να ειναι ...

Καλά λίγο extreme λύση. . το φόρμάτ είναι το τελευταίο που κάνεις πριν αρχίσεις τις αλλαγές στο hw.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος fits79 έγραψε:

Μπλε οθονες οχι.

Τι ειναι το minidump?

 

Πως ακριβως να τσεκαρω τους δισκους?

Οχι δυστυχως δεν εχω αλλο τροφοδοτικο να δοκιμασω και αυτο ψαχνω τωρα να βρω απο καποιο φιλο ενα να δοκιμασω μην αγορασω καποιο και τελικα δεν ειναι αυτο.

Απο τον οπτικο ελεγχο μητρικης που εκανα δεν βλεπω κατι περιεργο.

Αρχεια μέσα στο φάκελο c:\windows\minidump

 

Για να δεις αν εχει πετάξει μπλε οθόνη πρέπει να εχεις απενεργοποιήσει πρώτα το αυτόματο restart στη περίπτωση σφάλματος

 

https://www.lifewire.com/disable-the-automatic-restart-on-system-failure-in-windows-7-2626275

 

Κάνε το πιο εύκολο για αρχή. Βάλε το hd sentinel και δες τους δίσκους τι λένε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι δισκοι δεν ειναι τουλαχιστον με βαση το hdd sentinel.

 

Το περιεργο ειναι οτι τωρα που ετρεξα τον υπολογιστη σε safe mode δουλευαν κανονικα οι δισκοι και γενικως ο υπολογιστης.

 

Αλλα το θεμα ειναι οτι εκανα και μια επαναφορα συστηματος με acronis true image backup που ειχα παρει κατι μηνες πριν που δουλευε μια χαρα ο υπολογιστης και παρολα αυτα παλι σκαλωνει μετα απο μερικα λεπτα στους δισκους κ.τ.λ.

 

Οριστε φωτος των δυο sata δισκων που εχω στον πολογιστη.

Diskos 250gb.jpg

Diskos 500gb.jpg

 

Και στανταρ ποιο παλια θα υπηρξαν μπλε οθονες απλα οχι τωρα τελευταια.

 

Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα η καρτα δικτυου ειναι μονιμος με θαυμαστικο το εικονιδιο των οθονων κατω δεξια.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, fits79 said:

Οι δισκοι δεν ειναι τουλαχιστον με βαση το hdd sentinel.

 

Το περιεργο ειναι οτι τωρα που ετρεξα τον υπολογιστη σε safe mode δουλευαν κανονικα οι δισκοι και γενικως ο υπολογιστης.

 

Αλλα το θεμα ειναι οτι εκανα και μια επαναφορα συστηματος με acronis true image backup που ειχα παρει κατι μηνες πριν που δουλευε μια χαρα ο υπολογιστης και παρολα αυτα παλι σκαλωνει μετα απο μερικα λεπτα στους δισκους κ.τ.λ.

 

Οριστε φωτος των δυο sata δισκων που εχω στον πολογιστη.

 

 

 

Και στανταρ ποιο παλια θα υπηρξαν μπλε οθονες απλα οχι τωρα τελευταια.

 

Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα η καρτα δικτυου ειναι μονιμος με θαυμαστικο το εικονιδιο των οθονων κατω δεξια.

 

Next steps...

WhoCrashed

Driver verifier

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.